* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 otpustanje

Go down 
+3
simcic
Karlo Ban
dejalovac
7 posters
AuthorMessage
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

otpustanje Empty
PostSubject: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeSun Aug 25, 2013 12:26 pm

Pozdrav svima drugari,nije me bilo 700 godina na forumu,pa se setih sad kad mi zatreba malo znanja I iskustva starih majstora:cheers: 
nemam nista novo od seciva,nisam imao vremena za pravljenje nicega,,,,,,
ali drugar mi dao komad celika duzine 45 cm,sirine 6cm i debljine 3mm da mu napravim macetu,,,,,na celiku pise HSS pa me interesuje na koliko stepeni da ga otpustam I da li moram da ga normalizujem pa kalim pa otpustam ili mogu samo posle dobijanja oblika brusilicom da ga otpustam posto je krt kao staklo?
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeMon Aug 26, 2013 1:14 pm

dejalovac wrote:
Pozdrav svima drugari,nije me bilo 700 godina na forumu,pa se setih sad kad mi zatreba malo znanja I iskustva starih majstora:cheers: 
nemam nista novo od seciva,nisam imao vremena za pravljenje nicega,,,,,,
ali drugar mi dao komad celika duzine 45 cm,sirine 6cm i debljine 3mm da mu napravim macetu,,,,,na celiku pise HSS pa me interesuje na koliko stepeni da ga otpustam I da li moram da ga normalizujem pa kalim pa otpustam ili mogu samo posle dobijanja oblika brusilicom da ga otpustam posto je krt kao staklo?
laminirati kaliti u vodi....tako bih ja
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeThu Nov 27, 2014 4:49 am

Pozdrav opet svima,bogami gledao sam postove po forumu sto nisam citao i imam samo reci hvale.
Imam neki materijal pise HSS HIGH SPEED pa me interesuje sta mi je ciniti sa njim kako i sta a bez kovacke vatre posto sticajem okolnosti nemam trenutno vatru.Dobio bi oblik noza brusenjem ali toplinska obrada neznam kako je najbolje.
Od istog materijala sam napravio tri noza za bacanje i nakon dobijanja oblika stavio sam ih u obicnu pec za grejanje slicnu kaminu,ostavio ih da se malo bolje usijaju i samo ih izvadio i ostavio napolju da se smi ohlade.Rezultat je bio cudo od materijala,lupali smo ih u beton u kamen i u sve u sta moze da udari jedan noz za bacanje,nista im nije falilo,jednostavno su neunistivi ali je pitanje kako bi drzali secivo,spic drze strasno i neunistivo.
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
simcic




Posts : 5
Join date : 2014-10-25

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeThu Nov 27, 2014 10:40 am

Ovo je jako zanimljiv slučaj. Izgleda da se radi o nekom brzoreznom alatnom čeliku. Dimenzije malo vuču na nož od stolarske blanjalice. Da bi imao svojstvo brzoreznosti (držanje oštrice na visokoj temperaturi) kali se s jako visoke temperature (možda i preko 1200 °C). Sjećam se da se brzorezni čelici popuštaju na visokoj temperaturi i pri prvom popuštanju još dobiju na tvrdoći. Kod običnog noža brzoreznost nije bitna, pa bi i postupak kaljenja možda mogao biti jednostavniji, kao i za svaki legirani alatni čelik s oko 1% ugljika. Trebao bi se zakaliti na zraku. Kovanje brzoreznog čelika bi također trebao biti izazov. U svakom slučaju, ako uspijete dobiti dobar rezultat (problem će vjerojatno biti žilavost oštrice), i mene, bi čisto informativno, zanimao način kako ste to postigli.
Back to top Go down
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeThu Dec 04, 2014 1:23 pm

Mene najvise interesuje kako da odradim ovaj materijal da izgubi na krtosti,kako da ga malo omeksam posto sada puca kao staklo,jer sam probao komad ispustio sam ga na beton i pukao je kao staklo dok ove nozeve za bacanje sam sto puta lupao o beton i nista im nije bilo a samo sam ih usijao i ostavio napolju da se ohlade sami.
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
simcic




Posts : 5
Join date : 2014-10-25

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeSun Dec 07, 2014 11:46 am

Ako nemate nekoga tko ima iskustva s izradom noževa od HSS-a, možete eksperimenti sami. Najprije skinute temperaturu popuštanja na slomljenim dijelovima noža. Povećavajte temperaturu popuštanja sve dok turpija (nova!) ne počne malo "hvatati". Novi zakaljeni nož popustite zagrijavanjem na temeraturu koju ste utvrdili probnim popuštanjem ili neznatno nižu. Ovo je opće poznati postupak, ali za HSS bi tražena temperatura popuštanja mogla biti i prilično visoka (nisu svi alatni čelici prikladni za ručnu izradu noževa).
Nož za bacanje je drugačiji slučaj - masivniji, sporija brzina hlađenja pri kaljenju, možda se nije zakalio na maksimum, možda mu je jezgra ostala meša, možda su zaostala neka povoljna unutarnja naprezanja... što je dovelo do zadovoljavajućeg rezultata.
Back to top Go down
dejalovac




Posts : 107
Join date : 2010-01-05
Age : 37
Location : Kucevo-Srbija

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeWed Dec 17, 2014 3:09 pm

popustanje nakon kaljenja,,,materijal turpija za metal a pitanje je na koliko stepeni i koliko vremena u rerni da se drzi
Back to top Go down
http://dejajager@yahoo.com
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeThu Dec 18, 2014 12:30 am

Turpija naj vjerovatnije W1 čelik
http://www.metalravne.com/selector/steels/oc100.html

koliko znam često se koristi triple tempering dakle 3x 1H temperaturu sam izabereš sve zavisno koju tvrdoću želiš
tj . pogledaj tablicu cheers
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 3:39 pm

Jel ko kad vidio da se može otpuštati čelik sa krpom vlažnom nataknutu na nekakvu metalnu šipku.
Ovakav je proces kovač zagrije sjekir izbrusi prije toga da vidi boje e onda je prvo okali sljedeći put da bi opustio zagrije na određenu temperaturu i sa tom vlažnom krpom laički rečeno tjera sebi boje kakve mu gode za "kala" termičke obrade i da on to sve kali u vodi.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 5:44 pm

Kako vidi boje kada prekrije krpom ?
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 50
Location : Požega

otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitimeWed Dec 24, 2014 10:25 am

Boje gleda prije, prilikom zagrijavanja. Radi toga je očistio oštricu nakon kaljenja. Vlažnu krpu koristi da prekine prelaz topline na sa ušice na oštricu, a krpa je na šipki/štapu da mu para ne opeče ruke.
Bar mi to tako izgleda sudeći po ovom opisu. Vodu koristi jer vjerovatno zna koji je materijal u pitanju (možda ju je on prije i napravio)
Kod različitih majstora možeš vidjeti različite postupke, i svi su dobri Smile. Sve je stvar navike.
Back to top Go down
Sponsored content





otpustanje Empty
PostSubject: Re: otpustanje   otpustanje Icon_minitime

Back to top Go down
 
otpustanje
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» otpustanje
» otpustanje macete od raonika

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: