FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Skromni chopper

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Strider
Admin

PostSubject: Skromni chopper   Thu Jul 18, 2013 3:14 pm

Dosad najbrži nož koji sam napravio- krenuo sam ga raditi jučer oko podne (do 19h) i danas od 13- 21h, uključujući kaljenje.

Pošto sam ga radio od ostatka vodilice, dizajn je skroman i jednostavan ali funkcionalan- nešto kao leuku samo je fazeta viša i ima lagani spust leđa prema vrhu- drop point.

Krenulo je izrezivanje...Sve sam bolji s brusilicom Wink

-Nemoj ovako rezati, puknut će ploča i zabit će ti se u glavu...Ako nije do sada...

Ravnam leđa, trn, trbuh prije fazete...Iza se vide ostali projekti.

Krenula je i fazeta. Naravno, ne bi bio ja da nije turpija u igri.

Mao po malo, uz dosta krvi na šakama (proklete ljuske- turpija po njima skliže kao po staklu pa lupim škripac Very Happy) stvara se oštrica.

Druga strana

Odlučio sam izraziti trbuh, pa sam malo stanjio početak oštrice oko rikasa i napravio sam choil. Duboke riseve "izbrisao" sam s finijom turpijom, pa s brusnim kamenom pa 130# pa neki još finiji papir za lepanje...Ali ne sve riseve, em jer nisam imao vremena nit volje, em jer volim takav rustikalni i ispolirani finiš...

Radni konji.

Kaljenje i cementiranje u ulju (više o tome u drugoj temi)...

Voila! Obožavam ovo spaljeno uljem šteta što se skida s noktom.
Kao što sam se mnogo puta uvjerio, kažem ovo svima- na svakom dosad napravljenom nožu oštricu sam ostavio vrlo tanku, puno tanje od milimetra, gotovo kao tupi kuhinjski nož kojeg je potrebno povući par puta po štrajheru da bi rezao kao novi. Ovog sam put slučajno nakon poliranja zaboravio "podebljati oštricu" da se ne spali, odnosno proći turpijom po njoj i skinuti malo materijala...Oštrica je ostala netaknuta nakon toplinske obrade, nije se izvitoperia niti spalila. Dakle nepotrebno je ostavljati višak materijala i onda kasnije trošiti puno više papira ili ostalih abraziva radi postizanja oštrice. Toliko je tanka da sam se nakon močenja u octu radi skidanja ljuski uspio porezati bez da primjetim.

Nakon kaljenja u ulju tvrdoća se popela sa 21 na 56 HRC na trnu (više mjerenja, isti rez)...

i 57 HRC u leđima (2 mjerenja, isti rez). Zbog geometrije noža ne mogu mjeriti bliže vrhu, ali znam da je tvrdoća ista.

Ocat- skidanje ljuski brisanjem sa krpom nakon 10ak min.

Bravo ja

Pranje s deterdžentom i u sodu radi neutralizacije octa.

Kako nešto napravim, tako poslikam i odmah stavljam u post Very Happy

Jedina greška mi je trn, nisam zadovoljan kako je ispao tako da ga odmah sutra otpuštam sa užarenim komadom čelika pa nek si ga budući vlasnik oblikuje po volji. Smatram da je prevelike debljine i širine, a nije mi ga se dalo kovati, stanjiti...a niti posebno lijepo napraviti finiš, ima riseve...barem će bolje prianjati.

Ujutro popuštanje, dva ciklusa na 200 C.
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Thu Jul 18, 2013 3:36 pm

I da...kreten.
Ukupna duljina- 289 mm
Duljina oštrice- 183 mm
Duljina trna- 106
Širina oštrice trbuha- 29 mm ; kod choil-a 27 mm
Širina trna oko 10 mm
Debljina- 5 mm
Leđa se počinju spuštati na 100 mm od vrha.
Težina- ravno 170 grama.

Nadam se da vam se sviđa. Meni da, ali eto, nestašica je, nema se love Very Happy
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Thu Jul 18, 2013 11:02 pm

bounce 'majstore ručnog alata' komad je odličan Shocked 
nema ljetne stanke,'oće se turpije pregrijati Smile 
Question čekam Arrow  za materijal.....
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Skromni chopper   Fri Jul 19, 2013 11:27 am

Super je ispao. Potrudio si se s turpijom a i s fotićem. Čekam sljedeće:)

Koji list koristiš - stihl duromatic? Mislio sam da je po defaultu na 40HRC a ispade 21. Jesi ga popustio prije turpijanja ili nije bilo potrebe?

Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sat Jul 20, 2013 2:56 am

Bit će toga još, o da Very Happy
Stihl duromatic koristim. Prije nego je vodilica bila žarena radna tvrdoća je bila oko 40ak, imam nekamo informaciju pa javim. Naravno da je, teško bi mi bilo turpijati da nije žaren.

Što čekaš Chumamane? Nisam shvatio Very Happy

Hvala ljudi, trudim se očito Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sat Jul 20, 2013 9:43 am

Bravo Stider.Odlicno odradjeno i predstavljeno.Samo sam hteo da dodam jednu stvar koja mozda ti koristi,a mozda i ne.Glavno nece biti visak,tice se trna.Da sam na tvom mestu nebih ga tanjio.Po meni sto deblji bolji.Em lakse dosta za kasnije busenje drske em sto je jace.Ali bih zato obavezno suzio.Ja recimo napravim naglo suzavanje recimo 4-5 sm od pocetka seciva tj.do rikasa.Taman toliko koliko mogu kasnije kada nabadam drva ili sta vec da dohvatim recimo nekim dletom ili cim slicnim,a naravno burgija takodje da dohvati.Da mi netreba neka ekstra duga.A onaj zadnji deo napravim taman tolikih dimenzija da kada se probusi burgijom samo se provuce u tu rupu.Debljina je isto tako po meni dobra ,zbog turpijica.Ako je debljina ispod dva milimetra mnogo je teze naci turpijice pa obraditi kasnije drvo za drsku.Eto toliko
Jos jednom,svaka cast.Pozz
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 9:22 am

Znači trn ne diram, dobro. Inače vidim da se leuku trn krene sužavat odmah nakon ramena a sužava se do kraja. Odsad cu ih tako radit, valjda finci znaju najbolje hehe

O da, znam što pričaš, krv sam si popio sa rađenjem rupe za jedan od napravljenih noževa...Trebam si definitivno napraviti onaj alat od slomljene pile za drvo, jer su one male turpije zakurac što se skidanja drva tiče, prefine su...a još nisam vidio minijaturne rašpe Very Happy

Nož je popuštan na 190-200 C (pećnica u kući, ne znam preciznost), tako da je tvrdoća ostala ista. Jučer sam bio na Dravi pa sam poslikao i probao rezat vrbine grane- ko kroz putar, a još nije ni oštar Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 9:56 am

Kolega Strideru,evo na sta sam mislio.Ovu su dva komada skandija jos u izradi.Poprilicno je grubo sve,malo i na brzinu radjeno,ali u sustini o ovome sam pricao.Zadnji deo je tanak koliko i sama burgija,ali zato mi je trn uvek negde oko 4mm,ne ispod toga.Sem bas na tankim nozevima.Tako da mi je i zadnji deo otprilike poprecnog preseka 4x4mm.I kada probusim rupu kroz drvo ili sta vec lako nabijem taj deo.A ovaj prosireni posto je kratak lako obradim.Jr po meni nepotrebno je da ide trn celom duzinom iste sirine.Ovo je sasvim dovoljno jako,pa cak i da je ovaj siri,prednji deo jos blizi rikaso zoni.Nece to nigde.Sirok trn je samo stvara nepotrebno zezanje posle kod obrade.Evo slike.
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 10:26 am

Razumijem, hvala! Sam kraj je naoštren jel? Tako ih ja radim...čavao efekt Very Happy

Boja nakon popuštanja. Već sam ga namazao kremom lanenog ulja i voska, a nije mi se dalo skidat pa sam ga takvog stavio u peć, zato je malo blatan Razz 

Pijesak lijepo skida boju

Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 11:47 am

Nije naostren.
Zanimljivo oblacenje pre kaljenja.Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 2:16 pm

Da, nisam ga ostrio...ali par poteza na strajheru i strop, tako je tanka ostrica.
Oblacenje? Ne kuzim, pardon Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skromni chopper   Sun Jul 21, 2013 2:34 pm

Mislio sam na laneno ulje i vosak.Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skromni chopper   Mon Jul 22, 2013 2:15 am

Mah, išao sam na put pa sam ga zato namazao...al našlo se slobodnog vremena prije polaska pa je palo popuštanje Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Skromni chopper   Today at 7:26 pm

Back to top Go down

Skromni chopper
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Skromni chopper