* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)

Go down 
+4
djuragekon
PlayBlade
Karlo Ban
zlatko381981
8 posters
AuthorMessage
Chinook




Posts : 9
Join date : 2012-04-09

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeTue May 14, 2013 4:29 pm

Predstavljam vam moj josuvek ne zavrsen maturski rad u srednjoj skoli Tehnoart-smer graver.
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Dscn6811
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6821_zps8f6243d6
Rec je valjanom topljenom limu od gvozdja isecenom na waterjet masini. Kompijuterski nacrt za secenje sam sam radio kao i ostale skice. Sam oblik noza potice od neke malecke skice za noz za pisma nadjene u nekoj staroj knjizi. Oblik je malo doradjen i prepravljen kao i jedan od ornamenata,ostali ornamenti su osmisljeni.
Gravura je radjena graverskim alatom zvanim stikl(izgleda kao noz i udara se cekicem).
Jedna strana mesinga je u reljefu. Prvo je cvetni ornament izgraviran stiklom tankog profila,a zatim je sirim stiklom oborena ivica i tako se dobio reljef. Sa druge strane pas je uradjen istim tankim stiklom,a okolo je uradjena tekstura punzlama.

Inkrustracija u metalu-Dosta jednostavnija od iste u drvetu. Prvo se stiklom iskopa kanal odgovarajuce dubine i sirine(strogo iste sirine dok dubina donekle sme i da varira),zatim se punzlama pravi lastin rep od kanala tako da zica moze biti zarobljena unutar gvozdja. Zica se lagano ukuca i osmirgla se visak koji viri napolju.
Drskica ce biti od oraha lepljenog u malecke kockice,krug na drsci ce biti od kamena(jos uvek nije odluceno kog isto kao i nazovimo gard).Noz nece imati funkcionalnu vrednost jer je cilj prikazati gravuru. Rok za zavrsetak maturskog rada je za manje od dve nedelje tako da ce tada sigurno stici gotove slike,a nakon toga mogu vam detaljno objasniti sve postupke o gravuri za koje znam.
Moram i da se pohvvalim da sam uspeo da aktiviram kovacku vatru pre 15ak dana i iskovao svoj prvi noz. Kada budem imao vremena zavrsicu noz i postaviti slike(takodje planiram gravuru na tom nozu).
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6822_zps36b5210a
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6824_zpsd51b4970
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6825_zps6b824990
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6833_zpsa8fda140
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6830_zps9b4c0ae3
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6828_zps6386fc12
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeWed May 15, 2013 12:07 am

Bravo majstore.Vrlo bogat rad.Iskreno malcice pretrpan,al znam da nije to bitno vec je bitna gravura.Jedva cekam da vidim kraj i naravno objasnjenja u vezi toga svega.Za umetanje zice u metal znao sam kako ide postupak,ali nisam moga dobro da vidim vrh tog dleta ,pa sam sam nesto zakljucivao kako treba da ide.Ali posto zidovi kanala treba da budu udubljeni kako ti rece u vidu lastinog repa onda to olaksava pronalazenje odgovarajuceg oblika .Mada ,cinimi se da mi je Dzimi pricao ili sam negde drugde cuo,nisam siguran,da ledja kanala nemoraju da budu samo kao lastin rep,mogu bilo kako, samo da budu iskrivljena u tom pravcu da bi zadrzala zicu.Kako ti rece preces dosta jednostavniji i jasniji za shvatanje od onog u drvetu.Ali je sporiji za rad.
Pozdrav majstore i obavezno okaci slike sa objasnjenjima.
Very Happy cheers
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeWed May 15, 2013 1:56 am

tebe sad dok si mlad i naivan treba iskoristiti da nas obasipas postovima o graviranju. ovo je zanimljivo i poucno. samo naprijed Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
PlayBlade

PlayBlade


Posts : 94
Join date : 2012-04-22
Age : 55
Location : Novi Sad

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeThu May 16, 2013 3:16 pm

Ovo izgleda i zvuci jako zanimljivo i posebno.Svakako s nestrpljenjem ocekujemo dalji prikaz tvojih radova . Mene bi veoma interesovale neke osnovne informacije o toj skoli koju pohadjas.
Pozdrav
PlayBlade
Back to top Go down
http://www.playblade.rs
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 17, 2013 12:42 am

I ja bi ponovio sve, ali SVE sto su rekli kolege pre mene, i jos bih dodao da malo slikas alat kojim radis, i da iscimaš nekog da te fotka dok radiš.. a i koji video ne bi bio na odmet.. Twisted Evil
Deluje stvarno lepo i interesantno i verujem da većinu nas svrbi da vidimo i saznamo još više.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 17, 2013 6:00 am

djuragekon wrote:
I ja bi ponovio sve, ali SVE sto su rekli kolege pre mene, i jos bih dodao da malo slikas alat kojim radis, i da iscimaš nekog da te fotka dok radiš.. a i koji video ne bi bio na odmet.. Twisted Evil
Deluje stvarno lepo i interesantno i verujem da većinu nas svrbi da vidimo i saznamo još više.


Sve gore navedeno potpisujem.Svakako treba probati nešto novo(novo bar za mene)Ne znam zašto ali uvijek me privlači nešto što još nisam radio i grebem kao pas dok ne naučim a kad to riješim stavim u ladicu i tek tu i tamo me ponovo uhvati volja da to opet redim.
Back to top Go down
Chinook




Posts : 9
Join date : 2012-04-09

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 24, 2013 2:09 am

Skoro gotov,ostaje jos par sitnica. Brenerom bruniran u plavo,vidljivi tragovi masnoce i ogrebotine zbog nemegucnosti da se dodje do savrsenstva na skolskim polirkama Sad Drskica je od oroaha starog mnogo godina,spajanog obicnim drvofiksom u kockice i zatim polirano serlahom. Kamen ne znam koji je,on je graviran dremelom. Ostaje da se zalepe drskice kamencici i da se izradi jos jedno parcence drveta za gard.

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6948_zpsb87a9bbf
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6949_zpsd8541b16
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6956_zps3b5306a2
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6959_zpsc7d60eae
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6955_zps7a505c3f
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6954_zpsb29c9917
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6950_zps26d724b9
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6951_zpsdf234bc4
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6952_zps9091cbfd
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) DSCN6953_zpsa5198210
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider


Posts : 471
Join date : 2009-12-01
Age : 31

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 24, 2013 2:20 am

Ovo je, prijatelju, fenomenalno! Bolje da si možda lijepio drvo za metal sa epoksi ljepilom, puno čvršće drži od drvofiksa. Uvijek su 2 stvari na koje trebaš paziti u radu s metalima, u bilokojoj grani- da je čisto (čisti s benzinom ili alkoholom ili čim god) i ispolirano (ako nema na faksu, kupi smirgl i smirglaj...jako dug i naporan proces ali cura će ti bit zadovoljna Wink ). Ukoliko ti nije problem majstore, biš li mogao poslikati proces izrade intarzije? Na forumu su slike samo gotovih djela.
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 24, 2013 1:39 pm

U ovom radu se nazire veliki majstor!Samo nikad ne budi zadovoljan sasvim,da bi
napredovao. Wink Rad je odlican.!!! I nadam se da necu da ispadnem glup u drustvo
ako pitam jel ovo treba da bude neki upotrebni predmet ili samo umetnicko delo? Very Happy
Back to top Go down
Chinook




Posts : 9
Join date : 2012-04-09

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitimeFri May 24, 2013 2:04 pm

Sto se tice fotografija u toku rada to ce biti malo teze, zato sto se sada spremam za likovnu akademiju pa cu pet dana nedeljno biti na pripremama. Ukoliko budem mogao napravicu po neki turtorijal sa fotografijama mada je problem sto mislim da necu raditi gravuru sve do septembra,posle toga cu svakako uraditi i okaciti ovde.

Nije drvo lepljeno drvofiksom za metal vec su medjusobno kockice spajane,znaci drvo na drvo. Posle toga su i drskice i kamen lepljene pomenutim epoksi lepkom. Nazalost i mesing je lepljen istim lepkom,a nije zaletovan kako je bilo planirano jer nismo zeleli da rizikujem ostecenje plave boje.
Sto se tice poliranja tu si skroz u pravu,i ovde na slikama se vide ogrbotine i to jeste ruzno ali za tako nesto se nema vremena,pred komisijom za ocenjivanje to prolazi bez problema i onda eto. Nije ni ostrica izvucena zbog nedostatka vremena. Dosta detalja je tu moglo jos da se uradi ali kao sto vec rekoh,bitno je samo predstaviti gravuru.
Na onoj strani gde je zec,pored ukucane zice vide se tackice gde se nije uhvatila plava boja,to je zbog plastike koja je pocela da se topi,a nalazila se na zici unutar kanala.

Drago mi je da vam se svidja rad!
Slede slike gotovog maturskog rada:
(Boja nije najbolje ispala na ovim fotografijama,boja je ostala kao na onim prethodnim fotografijama,plavicasto ljubicasta)

Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja023_zpsbbe1c96bMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja022_zpsc35dc9eeMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja021_zps139535ecMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja020_zps7ab410b3Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja019_zps0b271169Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja018_zps995962ebMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja017_zpsd6af7b95Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja014_zpsef920034Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja013_zps46ae9eb6Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja012_zps3f1723b0Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja011_zpsd9d3c467Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja010_zps70e4460bMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja009_zpse3127d8dMaturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja008_zps374d5f34Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja006_zps33e450d0Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Anja005_zpsef377307
Back to top Go down
Sponsored content





Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Empty
PostSubject: Re: Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)   Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu) Icon_minitime

Back to top Go down
 
Maturski rad jednog buduceg gravera(u radu)
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Zastita pri radu

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: NOŽEVI :: Galerija-
Jump to: