FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Post new topic   Reply to topicShare | 

Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu

Go down 
AuthorMessage
Pilgrim

PostSubject: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Thu Apr 18, 2013 3:44 pm

Gospodo,
Belt je gotov i pojavio se problem.
Naime:točkovi su od plastike(bela,mislim da je polipropilen) u njima su ležajevi koyo 6204 c3 postavljeni na imbus vijke M20(kao osovine) i nakon 2 minuta rada belta jako se greju.
Između ležajeva je čaura koja je veličine unutrašnjeg prstena,tako da ne mogu da se pritisnu ka unutra. Toliko su se ugrejali da su točkovi počeli da se vrte oko ležajeva,
Pomagajte,svi saveti dobro došli. Sad
Back to top Go down
View user profile
boyka

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Thu Apr 18, 2013 11:55 pm

Nesto ih muci, i moji su se grijali, jer sam ih pretegnuo a i bila je velika zima. Sad se to sve fino razradilo i nema nikakvih problema. A koja je brzina, ako ti traka ide 30 i vise metara u sekundi mali kotaci se vrte strahovitom brzinom. Dakle, ako se traka vrti na 30m/s, kotac promjera fi80mm se okrece 7000 o/min

Nabaci koju sliku grindera, mozda se vidi problem

Last edited by boyka on Fri Apr 19, 2013 12:07 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Fri Apr 19, 2013 12:00 am

Pazi tu ti je nesto van ose.Ili osovina ne naleze kako treba ili sami lezajevi nisu dobro u tocak stavljeni.Ako je to sve ok onda lezaji nisu dobri i menjaj njih.Probaj vidi dal ima planetarni te velicine,mislim da je tacniji naziv samopodesavajuci.Oni nece sigurno da se greju.
Mada mislim da ti nesto od toga nije u osi.Ima tu more problema koji mogu da te zeznu.Ako ti je sistem slican kako sto je meni,nemogu se setiti ko postavio sliku,onda tu moze bas dosta stvari da nestima.Jer,recimo,prstenovi koji idu pre srafa ako nisu idealno ravni ,tj.idealno ne nalezu na kosuljicu lezaja oni pri stezanju ce nejednako pritezati lezaj koji ce se neznatno iskriviti od ose o eto ti grejanja.Ti lezaji su za namestanje vrlo zeznuti.Moraju idealno da leze jedan naspram drugog da se nebi grejali.Da su to male brzine nebi imalo problema da su i dosta krivlji.Ali pri ovolikim brzinama to sve mora da bude idealno.Dake porbaj nekako isproveravaj to.Ako i to neradi onda vidi ako mozes nadi ove samopodesive. Cak koliko se secam dovoljan ti je jedan samopodesavajuci ,a jedan ovaj koji imas.
Back to top Go down
View user profile
tisler

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Fri Apr 19, 2013 7:43 am

Slazem se sa Zlatkom oko problema koje je izneo ali ipak evo par saveta (imao sam taj problem).Samopodesivi lezajevi nisu za extra velike brzine,znaci na njih zaboravi, bolje proveri duzinu caure izmedju lezajeva (kod mene je to bio uzrok),bolje da je za malo duza nego kraca (malo- deseti deo milimetara), drugo proveri saosnost u tockicu i kvalitet masti u lezajevima koja za te brzine mora biti posebne namene :za velike brzine.Takodje bih preporucio nekog proizvodjaca lezajeva npr.: SKF ili FAG i sl.Ja sam problem okretanja lezaja u plasticnom tocku resio tako sto sam kod metalostrugara u tocak cvrsto nabio metalnu cauru u koju sam montirao lezajeve.Ovo sve mora biti precizno i profesionalno uradjeno po propisanim tolerancijama za ugradnju lezaja.Izgleda komplikovano ali svaki malo iskusniji strugar (tokar) ce ti to bez problema uraditi.Ja na mom beltu koristim takodje brzinu 30 m/ sec, i sve radi kako treba a ove godine sam uradio preko 50 nozeva.Pozdrav.
Back to top Go down
View user profile
Pilgrim

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Fri Apr 19, 2013 10:04 am

Hvala Vam ljudi na savetima.
Dolazi vikend pa ću da probavam varijante pa vam posle javljam rezultate.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   Fri Apr 19, 2013 12:42 pm

Druze imas PM
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu   

Back to top Go down

Problem sa grejanjem ležajeva na belt grinderu
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Problem with Selenium Webdriver
» Profile Customization Problem
» [ANSWERED] Winreducer Install problem
» Problem in playing GTA San Andreas, no Audio card.
» Selenium RC & Dojo controls.