FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

otpustanje macete od raonika

Go down 
AuthorMessage
zeljkoolbina

PostSubject: otpustanje macete od raonika   Wed Mar 20, 2013 12:51 pm

ranije sam na forumu postavio pitanje o kvalitetu celika od kojega su napravljeni raonici. receno je da bi to trebao biti dobar materijal ali od starih raonika. nasao sam jedan takav i napravio macetu odprilike 40 cm. duzine i 5mm. debljine. okalio sam u toplom ulju i test sa turpijom nakon kaljenja je pokazao da je tvrdo kao dijamant. otpustio sam komad na oko 150 stepeni celzijusa sat i po vremena. sustina svega i moje pitanje za iskusnije forumase je dali je dovoljno otpustiti ovako kako sam ja uradio a da maceta bude pouzdana u radu odnosno da nece puci. hteo sam da ne gubi mnogo tvrdocu a da ipak bude dovoljno zilava. slike cu postaviti kad bude sve gotovo. pozdrav!
Back to top Go down
View user profile
Pilgrim

PostSubject: Re: otpustanje macete od raonika   Wed Mar 20, 2013 2:10 pm

Koliko znam 150 stepeni je premalo,naročito za mačetu.
Po meni bi trebalo bar na 250 stepeni na nekih sat vremena pošto ona stvarno mora da trpi veliko opterećenje prilikom korišćenja a manji je akcenat na držanju oštrice.
Ili je i diferencijalno popuštanje solidna opcija ukoliko ga pravilno izvedeš. Brenerom,vatrom ili nekim izvorom toplote grej leđa mačete do plave boje,ali jako pazi da oštrica bude do žute boje(slama). Ako to uspeš imaćeš odličnu žilavu alatku koja dobro drži oštrinu.
Uh,nadam se da sam pomogao Smile
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: kometar   Wed Mar 20, 2013 5:13 pm

Nisam probao , moram da priznam..ali definitivno sam ubeđen na osnovu iskustava sa keramičkim mareijalima...
Ja bih ovako uradio...Kupi šamotno brašno i staklenu vodu i leđa premaži na debljinu od 5mm, a sečivo na 1mm...glatki premaz i zagrej na temperuaturu kaljenja, ali malo više i zbog gline drži je bar 3- 5 minuta duže...I i onda u vodu...
Naravno da se osuši 3 dana i budi bez brige! Smile
Back to top Go down
zeljkoolbina

PostSubject: Re: otpustanje macete od raonika   Thu Mar 21, 2013 12:17 am

diferencijalno popustanje bi verovatno bilo ok. ali ne bih da komplikujem jer bih verovatno zahebo stvar. isto tako i sa ovim sto predlaze ostrac. ako je 150 celzija malo onda cu verovatno ponoviti na vecoj temperaturi ali u rerni. diferencijalno popustanje cu eksperimentisati na nekom drugom komadu. hvala u svakom slucaju!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: otpustanje macete od raonika   

Back to top Go down

otpustanje macete od raonika
Back to top 
Page 1 of 1