FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Probni noz

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 5:00 am

Kao sto naslov kaze ovo je probni noz.Mada na pocetku nije to bio,ali posto sam gomilu stvari izgresio,pogotovo na nekim osnovnim stvarima svrstao sam ga u probu.Ali ipak bice koriscen sa moje strane i te kako.Tu ima dosta stvari ubacenih.Neke su ispale dobro,neke polovicno,a neke lose.Lose sam ga nasadio na trn.To me je i najvise pogodilo.Al sta da se radi,da ga rasturam necu,zbog duboreza.Druga stvar i greska je kod intarzije.Nisam obracao paznju na dubinu umetanja zice,tako da su mi neki parcici skroz na povrsini ostali,tako da ima jedan koji je delimicno ispao.Mozda cu ga kasnije popraviti,ali sada ne.I treca greska je gravura na secivu.Neki djavo sam pazljivo nanosio lak,da mi ne ostane neko golo mesto.Cak sam neka sumnjiva mesta nanosio dva puta.Medjutim kada je proces bio gotov na par mesta doslo je do ostecenja seciva.Jedan deo samog reza je bio skinut tako da sam morao ponovo da ga ostrim.Ima tu jos poneka greska.Ali sve u svemu,zadovoljan sam.Ipak prvi put ovako nesto radim na nozu.
Noz je inace kovan od kosuljice lezaja.Mislim da je taj deo oko kovanja,kaljenja odradjen dobro.Noz je dug nekih 250-tak mm,od toga na drsku otpada 127mm.Sirina seciva je malo jace od 25mm,a debljina kod drske 4mm i suzava se prema vrshu.Drvo je orah,samo tretiran braon bajcom zbog istacinjanja duboreza i intarzije i zasticen lanenim uljem i voskom.A da zica za intarziju je aluminijumska.I mogu reci da je aluminijum vrlo zeznut za intarziju.Futrolu neverujem da cu raditi jer nije ispao savrseno.Dok sam ga radio imao sam bas dosta nekih pehova.Jednog momenta zamalo da odustanem od njega,al ipak zeleo sam da vidim kako ce na nozu ispasti duborez i intarzija.

Evo slika...
Pocelo je sve od ovoga

Pa posele preko nekoliko probnih komada duboreza koji mi se nekako svideo.A u pitanju je sumski duh.I to sam poceo na nekom probnom kundaku,cisto da vidim kako i na njemu stoi.Reko,da ubijem dve muve jednim udarcem.

Posle sam se malo navukao na ove sumske duhove pa od jednog ispade jos 7,od koih sam slikao ova tri

Malo izbliza

Da se razumemo,ovo su probe,neke su malo detaljnije radjene,a neke na brzinu.
Tu sam malo i probao intarziju,ali to je bilo nesto sitno,nevredno slikanja.I to sam sve tako spoio na noz.I evo kako to izgleda skupa.

Evo je jedna od greski

To je to.Tu gore se vidi na slikama los spoj tog aluminijumskog prstena sa nozem.Vidi se zazor.
A dleta za intarziju koja sam koristio su ova

Eto to bi bilo sve.Meni je onako bas krivo sto nije sve ispalo kako sam prvo planirao,al sta da se radi.Naredni racunam da ce biti mnogo bolji.Toliko.
Pozdrav kolege.Slobodno kudite,savetujte necu da se ljutim. Smile
Zlatko

Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 5:45 am

Stari ovo je umjetnost!

Svaka čast na svemu. Prekrasno je! Samo napred!

I čelik si dubio sa ovim dljetima ili samo drvo?
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 5:48 am

Zlatko Lumeninge cheers Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 6:20 am

Hvala momci.
Nisam dubio sa dletim celik vec strujom,ali,ili to vise necu raditi vise nikad ili cu nesto promeniti.Imao sam proboj.A sa dletima mi je nekako sigurnije.Ali me zeza neznam kako da omeksam celik da bi mogao dletima da ga rezbarim.Mislim znam za zarenje,ali sam probao neki komad celika od turpije za metal da zarim da bih od njega uradio zig,medjutim nije uspelo.Verovatno je vatra u pitanju.Nekako moram da uradim vatru da sto vise cigle oko nje ima i da se ona sto bolje usija prilikom grejanja,e onda bi trebalo da ga omeksa.Ta bi vatra bila samo za to,posto mi ova sadasnja odlicno radi za ostalo.Ali to treba tek da probam.A ako mi uspe,onda ce biti slicnih kerefeka i na metalu. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 7:30 am

Zlatko,svaka čast za rezbariju, šumski duhovi su ti odlični. Što se tiče noža, rezbarenja i intarzije - voleo bih ja da umem tako da izgrešim kao ti.
Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 7:41 am

Imam folder gdje spremam slike meni lijepih noževa... I ovaj tvoj sam tamo spremio.
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
zlatko381981

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 7:52 am

Hvala Predraze. Very Happy
Davore,ja to odavno radim.Hvala. Embarassed Imam preko 400 mb slika raznoraznih nozeva koji se i meni takodje svidjaju. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 8:04 am

affraid bounce cheers Shocked Shocked Shocked Very Happy Brrrrrrraaaaaaaaavvvvvvvvoooooooo,oduševljen sam, nož izgleda odlično,a te tvoje greške mu daju šmek,čista rustika.Samo udri a ove s greškama ako ne znaš šta bi snjima evo bilježim se za jednog. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
PlayBlade

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 9:01 am

E pa brate slatki ako ti probni noz izgleda ovako kako li ce da izgledaju ostali !!!
Sve izgleda jako dobro i zadao si nam svima domaci zadatak !
Sto se tice dleta , cini mi se da su malo dugacka . probaj da ih naostris mnogo blize
drsci i imaces bolju kontrolu prilikom rada . Mozda bi ti bilo lakse da si probao intarziju prvo na ravnom komadu drveta .Obrati mi se sto se tice srebrne zice ako
zelis jer najlakse je raditi sa 0.3-0.5 x 1.5 mm pa cu ti poslati malo da probas . Da ne
ispadnem jako pametan jer ja jos nisam poceo da radim na nozu , pitanje je kako si resio prihvat tj. fiksiranje noza prilikom intarziranja ?
Jos jednom RESPECT !
Back to top Go down
View user profile http://www.playblade.rs
PlayBlade

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 9:14 am

Ima jos
Za ecovanje strujom odustani od laka i nadji nekog sa dobrim KATEROM za oracal foliju
koji moze da isece sitnu i detaljnu saru i mozes da nasaras sta hoces .
A za graviranje metala ti trebaju graverska dleta za metal , ima ih kod nas u NS u jednoj prodavnici za alate za sajdzije i zlatare , ali ecovanje ti je mnogo lakse i jeftinije .
Back to top Go down
View user profile http://www.playblade.rs
LEGION66

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 9:15 am

Bravo Zlatko, nakon ovog ću morati okačiti čekić na klin, nedostižan si.
Back to top Go down
View user profile
zeljkoolbina

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 9:39 am

stvarno prelepo! siris nam vidike. ako drugi budu mnogo bolji kao sto kazes gde ce im biti kraj? lepo je da sve ovo dobije malo i umetnickog stiha. ima se vise prostora za mastovite. pozdrav!
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 10:00 am

Zlatko ovo sve sto si naveo kao nedostatke se izgubilo kad se noz pogleda kao cijelina ....Poseban je i ima nesto sto se ne vida svaki dan a i preko slika se vidi koliko je ljubavi i truda ulozeno u izradu ....Noz je za 5 ali su ti "duhovi"za 10 ..posebno onaj krajnji desni ... cheers
Back to top Go down
bezribic

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 10:10 am

Zlatko nemam rijeći !
Back to top Go down
View user profile Online
Pilgrim

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 10:36 am

Zlatko bravo,samo toliko mogu da kažem.
Molim te drvobrade postavi na prodaju,verujem da bi mnogi bili odušeljeni da mogu da ih kupe. Smile
Za nož sve pohvale,verujem da će sledeći biti brutalni Smile
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 11:22 am

@Zile.Hvala na pohvali.Ja bih se rado menjao sa nekim za njega.Ali nekako zbog tih greski grizla bi me savest.
@PlayBlade.Sad sam ja ostao bez reci.Prvo,hvala na pohvali.Takodje hvala I sto si se ponudio da mi das srebrne zice,imam to u vidu.A I probacu I ja da nabavim koju,al tek kada bude bio spreman sledeci noz..
Fiksiranje noza je bilo obicnom stolarskom stegom.Pritegao sam na secivo.A to smo kad umecem zicu.Rezanje I sirenje kanala je bilo iz ruke,tj.jednom rukom drzim dleto drugom drsku.A sto se duzine tice,ne predstavlja mi problem uopste.To oko kanala je najlaksi posao.Umetanje zice mi je pravilo problema.
To za ecovanje strujom pomocu kater folije,stvarno nisam cuo.Mislim cuo sam da se koristi folija ali nisam do sada znao kako se zove.Ali I pored toga meni to nekako nije zanimljivo.Vise volim sam da radim.A to mi lak omogucava.Samo da smislim nacin da me nezezne kao sada,da probije.Ima neka crna supstanca ,lici na bitumen ,sa njom sam video da rade na You tube neki majstori.Ali nisam siguran sta je.Ona mi je nekako privlacna,jer nemoze da se promasi mesto.Ovi lakovi lako mogu da prevare.Ta tecnost mislim bas da je bitumen,mislim da sam negde sreo taj podatak.Al niakako da ga nabavim pa da probam.A dzabe je.Jedina mana sto se ne prodaje manje pakovanje od 25 kg.Al videcemo. Very Happy
@legion.Hvala,al nemoj da kacis cekic. Very Happy
@Zeljko. Hvala
@Ben.A primetio si zanjeg.Jest, on je sa poprilicno paznje radjen.I da,hvala na pohvali.
@bezribic.Hvala
@Piligrim.Hvala.I da bice drvobradi na prodaju samo da ih zavrsim. Wink
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 4:26 pm

Ja sam ti danas kad sam video radove napisao čitavo pismo,diktirao sam klincu i on je kucao ali nije štiklirao ,,send,,Nemogu da se ponavljam ali to je sve otprilike što su ti kolege rekle i još više...Takodje sam imao upit za te tvoje ,,duhove,,u drvetu,koliki je format tih radova a posebno me interesuje onaj desni,da li mozeš da uradiš jedan takav recimo od 1m visine i koliko bi koštao? OSTAO SAM BEZ TEKSTA I JAKO SI ME ODUŠEVIO...Takodje mi se pored ostalog svidja tvoje crtanje i model ,linije noža ,skroz po mom ukusu,ta elegantna jednostavnost,ako je to izašlo iz tvoje glave skidam kapu i pitam da li smem da uradim jedan takav noz sa naznakom da cu staviti,,designed by Zlatko,, Puno pozdrava majstore
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
rale

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 4:30 pm

zlatko381981 wrote:
@Zile.Hvala na pohvali.Ja bih se rado menjao sa nekim za njega.Ali nekako zbog tih greski grizla bi me savest.
@PlayBlade.Sad sam ja ostao bez reci.Prvo,hvala na pohvali.Takodje hvala I sto si se ponudio da mi das srebrne zice,imam to u vidu.A I probacu I ja da nabavim koju,al tek kada bude bio spreman sledeci noz..
Fiksiranje noza je bilo obicnom stolarskom stegom.Pritegao sam na secivo.A to smo kad umecem zicu.Rezanje I sirenje kanala je bilo iz ruke,tj.jednom rukom drzim dleto drugom drsku.A sto se duzine tice,ne predstavlja mi problem uopste.To oko kanala je najlaksi posao.Umetanje zice mi je pravilo problema.
To za ecovanje strujom pomocu kater folije,stvarno nisam cuo.Mislim cuo sam da se koristi folija ali nisam do sada znao kako se zove.Ali I pored toga meni to nekako nije zanimljivo.Vise volim sam da radim.A to mi lak omogucava.Samo da smislim nacin da me nezezne kao sada,da probije.Ima neka crna supstanca ,lici na bitumen ,sa njom sam video da rade na You tube neki majstori.Ali nisam siguran sta je.Ona mi je nekako privlacna,jer nemoze da se promasi mesto.Ovi lakovi lako mogu da prevare.Ta tecnost mislim bas da je bitumen,mislim da sam negde sreo taj podatak.Al niakako da ga nabavim pa da probam.A dzabe je.Jedina mana sto se ne prodaje manje pakovanje od 25 kg.Al videcemo. Very Happy
@legion.Hvala,al nemoj da kacis cekic. Very Happy
@Zeljko. Hvala
@Ben.A primetio si zanjeg.Jest, on je sa poprilicno paznje radjen.I da,hvala na pohvali.
@bezribic.Hvala
@Piligrim.Hvala.I da bice drvobradi na prodaju samo da ih zavrsim. Wink
ta braon ,,špecija,, se zove kalafonijum i koriste ga grafičari,ja sam ga koristio kada sam se bavio umetničkom grafikom,potraži pod tim imenom,ja ti mogu nabaviti i poslati ali se bojim da ćeš opet da kažeš kako je poštarina skuplja nego što košta to Smile
Back to top Go down
predrag1969

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 9:20 pm

Rale, jesi li siguran za kalafonijum?
Koliko ja znam, kalafonijum je vrsta smole, vrlo čista, koristi se pri lemljenju kao fluks. Još je koriste muzičari gudačkih instrumenata. To što sam ja video je izgledalo kao grumen ćilibara, nepravilne forme. Od dodira vruće lemilice se momentalno topilo. Nemam predstavu kako može Zlatko da je iskoristi.
Istina, ja sam tu smolu video pre mnogo godina. Možda se sada kalafonijum zove još neki materijal.
Napiši podrobnije o tom tvom...
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 10:04 pm

Sjajni radovi druze.Nadam se da cu ih nekad pogledati i uzivo jer smo blizu.Jos jednom bravo Topolac.
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Probni noz   Wed Feb 27, 2013 11:38 pm

predrag1969 wrote:
Rale, jesi li siguran za kalafonijum?
Koliko ja znam, kalafonijum je vrsta smole, vrlo čista, koristi se pri lemljenju kao fluks. Još je koriste muzičari gudačkih instrumenata. To što sam ja video je izgledalo kao grumen ćilibara, nepravilne forme. Od dodira vruće lemilice se momentalno topilo. Nemam predstavu kako može Zlatko da je iskoristi.
Istina, ja sam tu smolu video pre mnogo godina. Možda se sada kalafonijum zove još neki materijal.
Napiši podrobnije o tom tvom...
Da pobrkao sam tehnike,za akvatintu je koristen prah asvaltne smole ili kalafonijuma a za tzv,,bakropis,,(to ustvari Zlatko radi na čeliku..)treba asvaltni lak ili bitumenska prevlaka tj lak...Poenta je da mogu da mu nabavim da se nemuči a kad već tako lepo radi nek neguje to...
Back to top Go down
Gvozden

PostSubject: Re: Probni noz   Thu Feb 28, 2013 1:17 pm

Zlatko,reci su suvisne!Buljim ko hipnotisan 30 min.Bravo,odlicno,svaka cast je malo
reci za moj ukus!!!
A sto se tice prodaje stavi prvo na nasem forumu.I klanjam se. king
Back to top Go down
View user profile
tvisters

PostSubject: Re: Probni noz   Thu Feb 28, 2013 1:32 pm

Brate ubijaš duborez
Back to top Go down
View user profile http://www.borkoknives.com
zlatko381981

PostSubject: Re: Probni noz   Fri Mar 01, 2013 2:11 am

@Rale Prvo ti hvala puno.A za duha.Eto recimo ako hoces tj.ako nije samo previse da ti meni uradis jedan damaskus,a ja tebi duha od metra.S tim sto nemoras futrolu raditi,meni je dovoljno i samo noz,jedino ako ti zelis .Velika mi je zelja da imam neki.Jer nisam nikad uzivo video damaskus,a kamoli posedovao.A tvoji su prelepi.A sto se crtanja modela tice,sve je iz glave,Sem duha.To sam video na internetu,a imam I neku knjizicu samo o njima.Svideo mi se jako,pa rekoh da probam.A nozeve mi je oduvek bio san da njih kombinujem sa duborezom,gravurama,intarzijom I slicnim stvarima.To nekako obozavam.
A sto se slanja tice(ja sve nekako”a sto se tice”),postarina nije neki veliki problem,za kod nas nije velika,nego je meni malo nezgodno.Mozda je to malo neuobicajeno na ovo vreme,a jbg.taki sam ti ja.
@Dule.Hvala puno.Bice prilike,sto ti rece bas smo blizu. Very Happy
@Gvozden.Hvala,puno.Cu da poslusam,prvo stavljam ovde duhove,cim ih zavrsim.
@Tvisters.Takodje hvala puno. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: Probni noz   Fri Mar 01, 2013 4:38 pm

Cini mi se da ja moje misljenje u vezi dleta bilo na mestu.(O njima nisam ima sta da
kazem,al sta si uradio ti sa njima...) I drago mi je zbog toga! cheers
A i ti postajes polako cyclops (svemirko) Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Probni noz   Today at 9:01 am

Back to top Go down

Probni noz
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-