* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Crko motor tracne..

Go down 
+2
Dule
djuragekon
6 posters
AuthorMessage
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 9:10 am

Brusio sam na tracnoj i odjednom stao motor. PRvo sam skontao da se pregrejao prekidac na produznom kabelu, pa sam ukljucio direktno ali motor samo bruji a ne okrece. Kada skinem remen onda vrti ali jako polako i muci se, kao da nema snage.
Nosim ga u ponedeljak kod majstora, ali ako neko ima pojma o cemu se radi, bas me interesuje..
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 11:22 am

Ili je (ako je monofazni motor u pitanju)stradao kondenzator ili je motor jednostavno skratio tj gotov je za remont.Nemoj da otvaras motor sam jer vinkler treba da vidi koliko zica ide u njega,sem ako nema vec gotovu semu motora.Ako ti vinkluje motor neka ti zameni i lezajeve i pregleda osovine.Zavisno od motora nekad je jednostavnije i jeftinije kupiti motor nego ga vinklovati.Ovde kod nas se moze naci polovan motor za 50,70 evra a i vinklovanje ti nece manje izaci.i plus treba cekati par dana jer prvo treba povaditi zicu staru,pa ocistiti dobro kanale smirglom,namotavati zicu tacno u krug,pa potom tu istu zicu ubaciti u motor,pa ubacivanje papira ,povezivanje zica,izolacija zica,lakiranje i pecenje laka(zavisno koji lak se koristi) i na kraju montaza.Mislim da sam ti sad objasnio celokupan proces vinklovanja.Ne zaboravi da nije lako skinuti deklove,remenicu,rotor ako je zaribao,a sve to utice na brzinu vinklovanja.U sustini brzi motori su jeftiniji a sporiji skuplji.Razmisli pa resi sta ti je bolje od te 2 opcije.Nadam se da sam ti bar malo pomogao.
Back to top Go down
Guest
Guest




Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 12:10 pm

Dobro ti je rekao Dule ....ako nije kondenzator i moras ga viklati bolje kupi neki polovni ...cijena je ista kao viklanje a ni jedan majstor ti ne daje garanciju na ono sto je viklao ,,,pa ti vidi ..
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 12:29 pm

))) jedino je problem sto je i polovni verovatno viklovan )))
Back to top Go down
Guest
Guest




Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 1:13 pm

ma ne mora biti ...ja potrazim sa starog mlina za mljevenje zitarica za svinje ili slicno ...ljudi se rjesavaju sad toga i onda vidis da je stariji ali da nije diran ,,,,a kupiti samo motor ,,,to si Predrag u pravu ..jedino na poznato ..
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeFri Feb 15, 2013 4:13 pm

Nema veze da li je motor vinklovan ili ne,pitanje je samo ko ga je vinklovao.2 ili 3 zice znace da ce se motor grejati ili vuci vecu struju.Bitno je da vinkler dobro odradi posao.Vinklovan motor sa zamenjenim lezajevima je takoreci nov motor ako je sve uradjeno po propisu a ne ako ga je radio neki "seljacki majstor" sa 8 razreda osnovne skole koji je negde primio posao.Polovan ili novi motor znaci razliku jer ako ti je motor hitan onda uzmes polovan a ako hoces vinklovan motor onda nadjes dobrog vinklera i sacekas nedelju,dve.To je sva mudrost.I polovan motor se proverava instrumentom i moze raditi 5 dana ali i 5 godina a isto ti je i sa vinklovanim motorom.Znaci pravila nema,Postavlja se ovde drugo pitanje.Zasto je motor crkao?Moze biti da ti je nesrazmerne snage i da se zato mucio i grejao,moze biti da su lezajevi otisli,ili ti se zajela nosovina i nije u centru.Proveri uvek kad kupujes kako se okrece,da li koci kad ga okreces rukom,proveri kako su deklovi zategnuti,koliku struju vuce i nikad ne uzimaj motore monofazne vece od 2,2 kw jer su to specijalni motori i tesko se nalaze.Severovi motori su dobri i mogu se naci svuda,odlican je i simens itd.
Back to top Go down
ferinchlorid

ferinchlorid


Posts : 93
Join date : 2013-01-13
Age : 45
Location : Pisarovina

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 12:17 am

majstore crko kondenzator 1000% ako on prazan vrti a pod opterečenjem ne kondezator mora bit jer meni na poslu par puta crkla mješalica za mort kad smo skipali sve iz nje počela vrtiti polako,ali nam se to desilo par puta pa sam ju odpeljao električaru koji je negdje našao kurtz-schlus(KRATKI SPOJ) ništa opasno ako ne preoptereti motor da mu zgori rotor onda ili novi motor ili viklovanje kako je rekao Predrag a neznam šta je gore viklovanje ili novi motor,CJENA-VRIJEME Very Happy
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 1:27 am

ben-66 wrote:
ma ne mora biti ...ja potrazim sa starog mlina za mljevenje zitarica za svinje ili slicno ...ljudi se rjesavaju sad toga i onda vidis da je stariji ali da nije diran ,,,,a kupiti samo motor ,,,to si Predrag u pravu ..jedino na poznato ..

Ovaj moj je bas sa starog mlina- "krupare". Pretpostavljam da je vec bio dotrajao, ali znacu u ponedeljak..
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 1:32 am

ferinchlorid wrote:
majstore crko kondenzator 1000% ako on prazan vrti a pod opterečenjem ne kondezator mora bit jer meni na poslu par puta crkla mješalica za mort kad smo skipali sve iz nje počela vrtiti polako,ali nam se to desilo par puta pa sam ju odpeljao električaru koji je negdje našao kurtz-schlus(KRATKI SPOJ) ništa opasno ako ne preoptereti motor da mu zgori rotor onda ili novi motor ili viklovanje kako je rekao Predrag a neznam šta je gore viklovanje ili novi motor,CJENA-VRIJEME Very Happy

Ok, hvala. Nadam se da je samo kondenzator..
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 1:37 am

Javi sta je bilo.Zanima nas,mislim sve ovde.
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 9:35 am

danas je tast pokusao da rasklopi motor. Ispada da je kondenzator u redu. Njegova pretpostavka je da je crko centrifugalni prekidac u motoru.
Kad ukljucimo motor u struju prvo lenjo zavrti ali zvuci kao da se muči. Ako onda rukom malo jače zavrtimo osovinu motor proradi i radi punom parom.
Back to top Go down
ferinchlorid

ferinchlorid


Posts : 93
Join date : 2013-01-13
Age : 45
Location : Pisarovina

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 10:16 pm

[quote="djuragekon"]danas je tast pokusao da rasklopi motor. Ispada da je kondenzator u redu. Njegova pretpostavka je da je crko centrifugalni prekidac u motoru.
Kad ukljucimo motor u struju prvo lenjo zavrti ali zvuci kao da se muči. Ako onda rukom malo jače zavrtimo osovinu motor proradi i radi punom parom.[/quote

čekaj malo stari a kakav ti je to motor od čega,jel možda od perilice za rublje
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 10:24 pm

Ako procitas moje prethodne postove, videces da je motor od starog mlina- krupare. Inace, motor je monofazni.
Back to top Go down
ferinchlorid

ferinchlorid


Posts : 93
Join date : 2013-01-13
Age : 45
Location : Pisarovina

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSat Feb 16, 2013 10:33 pm

i moj je takav ali nema nikakv prekidač jer bih ga vidio na shemi konstrukcije motora,zato sam pitao,ali stari gle može bit da je koji ležaj zapekao to se desilo mom ocu na cirkularu jer je složen od takvog motora,pa me zove neki dan i pita šta bi moglo biti,pa sam mu poslo frenda električara koji radi samo sa elektro motorima i ustanovili su da je ležaj nekak zapekao i motor ga nije mogao pokrenuti dok si malo pokrenuo rukom on je nastavio vrtit,
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSun Feb 17, 2013 6:07 am

Ma daj kakvi su to ležajevi, ako je motor ispravan nemogu ga ležajevi zadržati pogotovo ako je prije toga radio .Meni je jednom riknuo centrifugalni prekidać u motoru ,ali imam vrhunskog majstora koji ga je u potpunosti odstranio i ugradio je umjesto obične sklopke START sklopku 0,1,START pa motor odmah počne raditi punom snagom tj.nemora se patiti dok se zavrti pogotovo kod večeg opterečenja.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeSun Feb 17, 2013 10:01 pm

Jel to 2,2 kv monofazni.Cini mi se da su to standardni motori za mlinove?Neznam druze,i pored najbolje volje da pomognem,neznam kako.Nosi ti to kod elektricara.Proveri da nisu deklovi lose namesteni ili su razglavljeni u radu.Moze biti da je neki sitan kvar.Proveri i start sklopku.
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitimeMon Feb 18, 2013 12:32 pm

jedne prilike sam dobio na ponudu motor 2.2 kw od krupare koji nije mogao startovati. elektricar mi kaze da namotam kanap na remenicu na osovini i u momentu paljenja povucem kao kad se pali m otorka. ako motor proradi normalnom snagom i brzinom onda je sigurno u kvaru kondenzator.
Back to top Go down
Sponsored content





Crko motor tracne.. Empty
PostSubject: Re: Crko motor tracne..   Crko motor tracne.. Icon_minitime

Back to top Go down
 
Crko motor tracne..
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» izrada tracne brusilice
» Pomoc oko tracne brusilice
» Bezribić grinder

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: