FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

PlayBlade - pokusaj intarzije

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
PlayBlade

PostSubject: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Feb 03, 2013 1:43 pm

Pokusavam sa intarzijom sedefa i srebrne zice pa i sa kombinovanjem ta dva materijala .Za pocetak je to bila jeftinija varijanta srebrne zice t.j. TRAKE koju koristim za lotanje naocara a stize mi zica od cistog srebra cistoce 999 pa cu da
"nafatam" Raleta da uradimo nesto na nekom Njegovom nozu.Ima tu da se radi ali ukapirao sam osnovne svari sa DVD -a jednog Amera pa evo prve slike :

Motivi od sedefa

Pa ondak traka

Pozdrav
Miroslav

Back to top Go down
View user profile http://www.playblade.rs
Gvozden

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Feb 03, 2013 3:57 pm

Ubavo nema sta.Samo ga primeni adekvatno,i milina! cheers
Back to top Go down
View user profile
ferinchlorid

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Feb 03, 2013 8:30 pm

cheers
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 3:21 am

jedva cekam malo smjelije radove.

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
PlayBlade

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 7:31 am

Aj"d kad si navalio ...
Nesto sto bi moglo da ode i na neki noz.

Back to top Go down
žile

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 9:53 am

Odlično i ja sam se počeo igrati s intarzijama,samo što se ja igram s mesinganom žicom.
Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 10:11 am

odlično obojca!
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
ferinchlorid

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 10:46 am

davor_vfr wrote:
odlično obojca!

ŠTO B REKO BOSANAC JEBO TE IZVRSNA ČAKIJA cheers
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Feb 04, 2013 12:42 pm

MANIJACI Very Happy
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
zeljkoolbina

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Feb 05, 2013 8:29 am

mozda cu pitati glupost ali dali se koristi neki lepak kad se ubacuju intarzije u drvo? ovo mi izgleda jako lepo.
Back to top Go down
View user profile
ferinchlorid

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Feb 05, 2013 8:55 am

zeljkoolbina wrote:
mozda cu pitati glupost ali dali se koristi neki lepak kad se ubacuju intarzije u drvo? ovo mi izgleda jako lepo.
epoxy ili fiberglass resin
Back to top Go down
View user profile
PlayBlade

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Feb 05, 2013 9:33 am

Zvuci nelogicno ali nema nikakvog lepka jer stvar je u tome da kada ubacis srebrnu traku u urezan kanal (traka je sirine 1.5mm) nakuckas traku da je malo "starija"
od drveta , nakon toga svega celu intarziju dobro navlazis vodom . drvo nabrekne i
prakticno -gotovo . posle toga turpijanje pa fino smirglanje pa zastita drveta .
Back to top Go down
zeljkoolbina

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Feb 05, 2013 12:18 pm

da, onda sam ipak dobro ukapirao. ali zar nece ispadati ako se drvo opet osusi ?
Back to top Go down
View user profile
PlayBlade

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Apr 23, 2013 1:10 pm

I evo nakon duze pauze sam uspeo da uradim intarziju na prvom nozu .
Noz je Raletov laminat i bio je predstavljen na forumu. Za pocetak je intarzija jednostavna jer uz ozbiljnu tremu koja me je drmala , danima sam crtao saru pokusavajuci da izbegnem " kiceraj " i nije uopste jednostavno ,pogotovo sto je noz vec bio gotov i nije bilo mesta za greske .
Uradio sam i drugi noz ali je on spremljen za takmicenje EDC nozeva u Ovcar banji u subotu i bice predstavljen nakon takmicenja .
pozdrav !
PlayBlade

Back to top Go down
boyka

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Apr 23, 2013 2:23 pm

Brutalno, nema sta. Mogu si milit koliko posla ima, a zivci zivci rade 100 na sat
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Tue Apr 23, 2013 2:35 pm

jako lijepo i pedantno svaka čast.
Back to top Go down
View user profile
Pilgrim

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Wed Apr 24, 2013 1:19 am

Bravo Miroslave,svaka čast Smile
Predpostavljam da je prošla frka oko selidbe čim imaš vremena za intarziju Smile
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Wed Apr 24, 2013 4:30 am

Odlicno uradjeno i sto rekose gore kolege,vrlo pedantno i precizno.Ako se nevaram drvo mi lici na krusku.Pa me interesuje kako se intarzija ponasa u tvrdjem drvetu?To nisam probao jos,a nisam siguran kako ce da drzi bez lepka.Vidim dosta nekih majstora trpa lepak,ja jos nisam probao i ne planiram.Orah je po meni idealan za nju,jer se skuplja i siri od vode bas dobro,.Ali neznam dal bas to rade i tvrdja drva,tj.tacnije,dal rade u dovoljnoj meri?
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Wed Apr 24, 2013 1:06 pm

Uuf Shocked ! I sa srecom na takmicenju!!!
Back to top Go down
View user profile
Chinook

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Fri Apr 26, 2013 1:57 pm

Posto idem u skolu za gravera,samo bih napomenuo da nije lose staviti lepak posto vremenom drvo izbaci zicu,moze je izbaciti vec nakon 4-5 godina. Ja licno nakon ukucane zice stavim kap-dve najobicnijeg super lepka i to se ili razlije duz zice ili prstom razmazem i posle se osmirgla finom granulacijom i nista se nevidi. Jako je lepo uradjeno,svaka cast Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sat Apr 27, 2013 12:34 am

Chinook wrote:
Posto idem u skolu za gravera,samo bih napomenuo da nije lose staviti lepak posto vremenom drvo izbaci zicu,moze je izbaciti vec nakon 4-5 godina. Ja licno nakon ukucane zice stavim kap-dve najobicnijeg super lepka i to se ili razlije duz zice ili prstom razmazem i posle se osmirgla finom granulacijom i nista se nevidi. Jako je lepo uradjeno,svaka cast Very Happy

Ekstra savet,ali opet bih pitao nesto posto je skola skola.Jos privi put kada sam video intarziju i ucvrscivanje zice na dva nacina,nije mi bio jasan taj nacin sa lepkom do kraja.Namecu se sledeca pitanja.Kada se koristi lepak da li se koristi vlazenje vodom?
Ako se koristi onda se takodje namece da prvo mora da ide voda,pa kada se spoj prosusi ide lepak.ALi se onda javlja problem.Lepak nece uci jer nema mesta od drveta.Tako da dolazi zakljucak da ne ide voda kada se korisi lepak.E onda se javlja drugi problem.Kanal je veoma tesko uraditi da bude idealne sirine kao zica,mozda i nemoguce,znaci mora ostati malo prostora izmedju zice i zida.Taj prostor pri lepljenju nece se vratiti jer lepak ne utice na drvo kao voda(bar mislim tako )pa se drvo nece vratiti i idealno leci uz zicu,ili hoce?Tako da spoj deluje traljavo.Mada sam na nekim vrhunskim radovima vidjao taj "ne idealan"spoj i bas se cudio i pitao da takvi majstori dozvole takve greske.Pa ako mozes malo objasniti taj nacin sa lepkom.
Meni pada napamet da po dnu kanala ulijem nekog lepka,stavim zicu,pa vlazim vodom.Racunam lepak ce stegnuti donji deo zice,a voda gornji.Evo jos konkretnih pitanja.
Da li ima lepak koji moze da ide zajedno sa vlazenjem vodom?
Da li postoi lepak koji tera drvo da bubri kao voda pa se on mozda koristi?
I vec postavljeno pitanje.
Da li se koristi voda kada ide lepak?
Izvinjavam se na ovolikom broju pitanja.

Back to top Go down
View user profile
Chinook

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Apr 28, 2013 9:41 am

Odmah da kazem da je problem u tome sto za skolu u koju idem nema udzebenika pa nam nastavu drze vajari onako,od oka,ko kolko zna. Nazalost dva profesora koja su imala jako veliko znanje u zanatskom smislu pored likovnog znanja odavno ne predaju.
U principu vlazenje drveta je zastarela tehnika(nekada tiplovi na namestaju nisu bili lepljeni nego vlazeni) tako da lepljenje dodje negde savremenija tehnika.
Nas su ucili da debljina zice(flaha) treba da bude za desetinu milimetra veca od sirine,debljine kanala.
Iskreno,niko nikada u skoli nije to radio precizno nego od oka.Sto se tice toga da li lepak moze da udje ili ne,moze,bez obzira dal je zica savrseno nalegla lepak se uhvati malko,narucito kod mekseg drveta.
Uskoro zavrsavam maturski rad(noz za pisma) u kome ce biti ubacena zica u celik pa mogu objasniti kako se to radi,ako nije vec pisano na forumu.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Apr 28, 2013 10:15 am

Neznam dal u Beogradu ucis graverski zanat?U Beogradskoj skoli za primenjene umetnosti predavao je jedan profesor zvao se Dobrosav,a nadimak mu je bio Dzimi.Bila bi stvarno velika slucajnost da je jedan od ta dva koja pominjes da su znali taj posao dobro bio on.On je predavao bas u delu za graviranje.I bas ,nazalost pred kraj njegovog zivota sam otisao kod njega da malo naucim nesto od pravog umetnika.Jer zivi bas tu selo do moga.I nedugo posto mi je pokazao intarziju zice i dragog kamena u jednoj drsci pistolja koju je radio,je i umro.Ali ne nazalost od starosti.A upravo sam hteo da ga pitam kako se to radi.I nestigoh.Bas mi je zalo sto je umro.Jer tada kada sam isao kod njega nisam radio nozeve,a i ostale stvari su bile na samom pocetku.Sasvim sveze.Sada bi se sigurno iznenadio koliko sam napredovao.Al sta da se radi.
Nego da se vratim temi.
Zar nece zidovi kanala da se guzvaju pri ukucavanju ako je kanal uzi od zice?
Meni se to desilo,mada najverovatnije nisam bas precizno uradio.
Takodje moze da se desi da usled tog guzvanja se povecava pritisak na ulazak zice u drvo sto moze da je gnjeci i smanjuje debljinu sto opet moze biti vrlo negativno.Sve mi se ovo desavalo.Mada prvi put sam radio intarziju,pa moguce je da nisam bas dobro to sve odradio.
Intarzija u metalu mi se cini dosta jednostavnija nego u drvetu,samo opet dosta tipavija i duze traje.Al postavi slike obavezno.
I da ,aj postavi i neku u drvetu posto rece da si radio.Ako nije problem.
Back to top Go down
View user profile
Chinook

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Sun Apr 28, 2013 3:48 pm

Da,to je bio Dobrosav. U principu sam rekao sve sto sam znao teoriski. Sad sam se setio jos jedne cake. Kada se ukucavaju prave zice onda bi trebalo odgrejati zicu da postane meksa kako bi lakse legla dok za krive linije treba da bude zilavija zica,tako da tezi da se ispravlja i onda ona(nevidi se golim okom)udara u krive zidove iskopanog kanala(kao da se odupire od njih). Mozda se setim jos nekih teoriskih stvari,mada sve se to svodi na iskustvo,praksu. Sto se tice guzvanja kanala,meni se to nikada nije desilo,desavalo mi se da se zica spljeska po povrsini drveta,i to je posledica preplitkog kanala ili kanala koji nije iskopan pod uglom od 90stepeni. Opet,nama je teoriski receno da zica treba da bude za desetinu milimetra deblja od kanala,medjutim u praksi nikada nismo obracali paznju na to. Alat bi naostrili kako nam se oce i zicu bi ispresovali onako,otprilike. Ostalo je bilo samo na nekom osecaju da se to lepo ukuca. Sto se tice slika imam jedan stari rad kod kuce,nije nesto ali okacicu ovih dana i pokusacu da nadjem na internetu jedan zajednicki rad koji smo radili svi iz odeljenja,a na kome sam uglavnom ja ukucavao zicu.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Mon Apr 29, 2013 1:55 am

Pa nemogu da verujem da je tolika slucajnost. Very Happy Dobrosav je bio jedan odlican majstor za oblast vajanja.Graverstvo mi je pricao da radi sa ucenicima,tada,od skora.Da ima sjajne ucenike i pokazivao mi neke radove gravura u metalu i izazivao me da uradim isto.Meni je bilo to tada bas ekstra uradjeno i komplikovano.Odlican strucnjak i covek.Mada kao i svi umetnici voleo je dosta da filozofira,pa smo se ja i on cesto raspravljali oko nekih stvari koje je on onako "umetnicki"komplikovao.Bio mi je dosta smesan.Mali mrsavi cikica sa bradom.Ko sa karikature.Steta sto je umro,stosta bi me on jos nucio.
Hvala za savete.Bice to sve isprobano u neko,nadam se,skorije vreme.
Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: PlayBlade - pokusaj intarzije   Today at 3:19 pm

Back to top Go down

PlayBlade - pokusaj intarzije
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next