FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

cijena rucnog rada

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin

PostSubject: cijena rucnog rada   Tue Dec 15, 2009 2:45 pm

neki dan sam na jednom forumu procitao recona i legiona kako pricaju o cijeni nozeva koje rade...pa rekoh da vas pitam sta mislite o tome.

recimo da imate neku ostricu koja je dobra. sve je proslo u redu prilikom izrade, odair celika, oblikovanje, toplinska obrada, ostrenje... ugodna je oku i funkcionalna, rucni je rad i vlastiti dizajn. na koji nacin bi odredili cijenu, koje bi vam bile smjernice?
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
LEGION66

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Tue Dec 15, 2009 3:07 pm

Meni svaka oštrica koju napravim priraste za srce tak da mi se je teško odvojiti od nje. Kad bi uračunal u cijenu kolko sam potrošil alata, brusne, rezne ploče, ugljen, struja, turpije, šmirgl, zajebanciju, vrijeme, cijena noža bi se popela do astronomskih visina. Materijal neću ni računat, jer do njega dolazim na ovaj ili onaj način. Prodaval sam mač na renesansnom sajmu za 1500 kn, svi su ga ogledavali kak je super, kak je jeftin, kak je ovo, kak je ono, ali niko nije izvadil novce. Po nekim mojim proračunima do sada sam prodajom zaslužil 1000 kn, plus par bajoneta za kolekciju, par noževa i Gill Hibbenov Double Shadow -vrijedi 200-300$.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Wed Dec 16, 2009 9:58 am

bome neznam kolko kaj racunat
do sad sam to radil onak od oka a poznanicima i frendovima jos skoro za pola spustil cjenu tek tolko da ne radim zabadov

i sve mi se cini da cu radije radit za poklon nego nekom kaj bu platil
osim ak se ne pojavi neko ko zna o cem se radi i zna cjenit trud i vrjeme
a takvih je bome malo

dosta mi je komentara na cjenu
kaj tolko pa ti to samo malo obradis itd itd ser ser ser i oces tolko love
Back to top Go down
shizo

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Wed Dec 16, 2009 1:03 pm

Ja određujem cijenu po finoći izrade i materijalu.
Primjer: ako je oštrica od (opet primjer) Č.1731 ručno kovana, grubo obrađena turpiom i diferencijalno kaljena bez daljnjeg brušenja samo naoštrena bez dekoracija i gravura sa kovanim hiltom i pomelom cijena bi bila 1000 kn po metru. Znači neki nož od 40 cm doša bi 400 kn , a ako je neki posebni materijal feder ili šta tvrđe, fino poliran i graviran cijena se diže od 2000 kn po metru pa na dalje.
Neznam kako vam to zvuči (malo ---puno) ali za neku najjednostavniju oštricu meni ne treba puno posla samo ovisi o dužini.
Back to top Go down
View user profile http://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Wed Dec 16, 2009 1:10 pm

a koliko bi ja dobio onda za ovaj svoj,shizo?onako po tebi
Back to top Go down
shizo

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Wed Dec 16, 2009 3:45 pm

Koliko vidim dug je nekih 22 cm ako se nevaram.
Ako je svatno dobar (triba bi ga vidit ) i da je moj složio bih neku kožni futrolu i nebi ga da ispod 100 EUR.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 11:38 am

samo ako se ne varam andrej da si reko da nije kovan,već obrađen od pile za željezo ili tako nešto.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 1:11 pm

nije kovan,nego je izrađen od federplate stok removal metodom Cool
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 1:27 pm

stock removal - OOČ obrada odvajanjem čestica po naski, prosim lepo.

ooc i kovanje nisu bolja i losija metoda, svaka ima svoje pozitivne i negativne stvari, svaka ima nesto sto ona druga nemoze ili moze bolje.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 1:32 pm

oprosti gazda nece se ponovit Razz
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 3:39 pm

samo sam htio reči da,kada se već priča o cijenama ručnog rada ,ne možete uspoređivati ručno kovani komad i ručno odstranjemo čestični komad u istom razredu,i kao što sam napisao negdje na forumu noževi su ti prelijepi ,ali ne možeš naplatiti istu cijenu za oboje
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 4:12 pm

E a kaj ak je u jednom nožu i kovanje i brušenje, pardon, OOČ, kak onda odrediti cijenu, odn. naplatiti masnu paru??? Smile
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 4:14 pm

LEGION66 wrote:
E a kaj ak je u jednom nožu i kovanje i brušenje, pardon, OOČ, kak onda odrediti cijenu, odn. naplatiti masnu paru??? Smile

da li to pitaš mene ili si postavio općenito pitanje?
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Thu Dec 17, 2009 9:08 pm

Ma zajebavam se, jednostavno ak očeš napraviti dobar, oku ugodan nož, moraš kombinirat te dvije vrste obrade. Ósim toga, nemoraš znati kovati, ako hočeš napraviti lijep nož, ali je jako lijepo dok kovanjem udahneš dušu nekom bezličnom komadu čelika i od njega napraviš nešto što služi svrsi i niko nije sretniji od tebe. E sad ti to daj naplati, jer je komadić tvoje duše u njemu.
A jesam filozof. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 12:51 am

odlićno si to rekao ,i uparavo sam na to i mislio ,noje mi bila namijera omalovažavati andrejev rad ,jer je stvarno prelijep,samo kažem ne možeš naplatiti isto za oboje
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 4:03 am

Točno da nemožeš isto naplatiti tvoj No.1 i Andrejev mirotvorac, ovo pišem bez predrasuda i bez zauzimanja strana. Andrej bude prije našel kupca za cijenu, ajd recimo 100€, nego ti, jer je njegov nož "ajkečing", dok tvoj nije. S time da Andrej nemože prodat svoj prvi nož za tolke pare jer još nije stekel reputaciju od prijašnjih radova koje je napravil i prodal. Ti ćeš za svoj nož možda i naći kupca, jedino ako nađeš nekog entuzijasta koji zna cijeniti kovane noževe i koji će znati cijeniti sam postupak izrade i takav finiš.
Jedno petnaestak noževa sam napravil prijateljima i kolegama lovcima, u zamjenu za materijale za izradu drugih, rogove od jelena, mačeve od motorki, pile od gatera..., za koje znam da će ih koristiti i pokazivati ih drugim ljudima i tako širiti reklamu i reputaciju. Dok sam napunil zalihu materijala potrebnih za izradu, počel sam naplačivati svoje radove do 300tinjak kn, nije neka lova, al mi je bar ostalo za pivu, he,he.
Jedan kovani nož kojeg sam napravil kovanjem i kojem sam brusilicom izbrusil fazetu, namjerno ostavivši tragove čekiča po oštrici, od nekih kolega s ovog foruma naišel sam na odobravanje, dok kod "običnih" ljudi samo neodobravanje, tipa -kaj ovo nisi pobrusil, zakaj je to grdo tu ostalo... Neki ljudi jednostavno nemaju oko za "umjetnost", a za noževe od 100 i + € moram steći još veću reputaciju i puno žganci pojesti.
Još jedamput napominjem da nisam mislil nikoga vrijeđat i omalovažavat njihov rad, muku, trud i umjetnički izričaj.
Back to top Go down
View user profile
shizo

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 4:39 am

Potpuno se slažem s napisanim Legion66
Ka da sam ja posta
tak i meni upadaju "šta je ovo ,jel to može bit sjajno"
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 10:15 am

samo da vam kazem ja sam za mirotvorca nekidan dobio ponudu od 1000 kn bez puno razmisljanja i mudrovanja,covik mi je jednostavno reko da hoce bas njega,ali sam ga odbio jer sam stvarno u njega unio jedan dio sebe i svog truda,a posto mi je to prvi noz,napravio sam ga bas za sebe,kako bi rekli mi dalmatinci ,za svoj gust.hvala i vama sto cijenite moj rad Cool
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 10:23 am

Napravi novi! Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 10:55 am

opet si to dobro reko ,samo kaj tu o cijenama raspravljamo mi koji znamo nekaj o tome doma imam svakakvih "jebenih" noževa za koje sam u vrijeme kada sam samo skupljao čelik plačao preveliku cijenu dok danas za npr.ka-bar koji sam platio 900 kn ne bi dao ni 50 jerbo nije rućno kovan,i sada dok gledam u njega ,(a iskreno to i nije tako često kao prije )nemam isti osijećaj ka kada vidim neki vaš rad,za koji znam koliko je truda i vibre uloženo u nj.
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Fri Dec 18, 2009 1:14 pm

Vidim zarazili ste se neizlječivom bolesti koja se zove nožitis, dabogda se nikad ne oporavili.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Sat Dec 19, 2009 1:12 am

niti nebumo Shocked Shocked Very Happy Very Happy Shocked Shocked
Back to top Go down
shizo

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Sat Dec 19, 2009 3:41 am

affraid bounce affraid bounce affraid bounce affraid bounce affraid bounce affraid bounce affraid bounce
Back to top Go down
MI666999

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Tue Jan 05, 2010 4:21 am

mislim da je kod nas osnovni problem u tome da osoba x hoće nož vrhunskih odlika i onda skonata da je 1500kn na dalje ipak previše iili previše za izgubiti ga na roštiljanju u prirodi i onada nađe kovača koji mora isti takav nož napraviti za barem duplo manje nova pa ona -PDV pa na crno je i -10% na gotovinu na kraju je to oko 100-300 kn a mora brijati nakon što je iscjepo pola metra bagrema od prošle godine, nesmije imati zube nakon sraza sa betonom, željezom .....
inače za eku sam dobio ponudu od 50 kn a liku sam rekao da ću ga za 50kn izbockat
a opet s druge strane kad pogledate sjekire odnosno ponudu kod nas dosta je to čudnovato, sjekire iz kreševa su od 80-150 kn pomeni katastrofa oblik a držalo kao kolac koje je tu da bude na broju cjenovno u istom rangu su raznorazne kineske po trgovačkim centrima sa ljpim držalima i finom završnom obradom, nadalje tu su Husqvarna (200-350) i stihlove (300-600) i GRÄNSFORS (400-900), a nagradno pitanje je kome se isplati praviti sjekira za 500kn odnosno tko je spreman platiti ručno rađenu sjekiru i onda još i nasađivati a eto kroz Baranju prošao plin
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: cijena rucnog rada   Sat Nov 27, 2010 8:45 am

cijena 125 USD - 700 KN - 95 EURA

http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=789529

komentari?

postavim, pa ako prode, prode!?
Back to top Go down
Sponsored content