FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

bele breze, bele breze

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
predrag1969

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 11:58 am

kosta wrote:

ako ćeš ići sam po koru, skidaj sa srušene breze, sa žive ne ide dole. ja sam probao doduše samo jednom, pa mi se raslojavala, a bilo mi krivo masakrirat drvo za pokus.

evo male pomoci za one koji zele da oprobaju izradu drske od ovog odlicnog materijala. koru treba skidati sa ZIVOG drveta. najbolje je to raditi u ljeto, od sredine juna (lipnja) do sredine jula (srpnja). u to vrijeme se ona dovoljno lako odvaja od debla. potrazite visoko drvo, pozeljno bez cvorova. imajte sa sobom merdevine. popnite se koliko je moguce visoko i napravite vertikalan rez duzine 4-6 cm. dubina ne treba biti prevelika, da se drvo ne povredi. zacepite nozem kraj kore da krene odslojavanje i po spirali je odmotavajte na dole. iskusni majstori skidaju traku do 100 metara. na drsku idu lepi komadi, neosteceni. kosta je vec rekao, nasadjujte popreko trna, inace se razriva. na kraju trna je najbolje imati maticu koja ce sve te slojeve brezine kore da opresuje. komadi kore treba da su podsuseni no ne sasvim suvi. kad se dosusi na drsci skidamo maticu i dodajemo jos 2-5% kore i stezemo do krvi u beonjacama )))
prelepo se obradjuje, prijatan osjecaj u ruci, lovci ce biti radi jer noz ne klizi ni kad je mokar, ni kad je u krvi. cak i u najveci mraz smelo je mozemo uzeti u ruke, drska nece primrznuti k golom dlanu.
nema potrebe za lakiranjem, na vazduhu ce uzeti malo okolne vlage, rasiriti se i nikakva prljavstina nece uci izmedju prstenova kore. lako se pere s vodom, jos lakse susi...

http://birch-bark.info/video-masterclasses-ru.html?task=viewvideo&video_id=18

ili ovako:

http://birch-bark.info/video-masterclasses-ru.html?task=viewvideo&video_id=27

zelim uspeha svima koji pokusaju
Back to top Go down
View user profile
djuragekon

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 1:28 pm

Hvala Kosta i hvala Predraze na infou. Ja sam znao da treba da se skupja u odredjeno doba godine ali u glavi mi je bilo da je u pitanju mart/april, ni sam ne znam zasto.
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 3:53 pm

djuragekon wrote:
Hvala Kosta i hvala Predraze na infou. Ja sam znao da treba da se skupja u odredjeno doba godine ali u glavi mi je bilo da je u pitanju mart/april, ni sam ne znam zasto.

i moze biti da si potpuno u pravu. to o cemu sam ja pisao vazi za teritoriju rusije i njene klimatske uslove. ovdje se kora breze skuplja u najtoplije vrijeme godine. ako uzmemo srednju temperaturu u junu-julu u rusiji i srednju temperaturu u martu-aprilu na balkanu moze biti da je ona vrlo bliska. nisam siguran, necu da tvrdim da je tako. ko hoce da se zanima skidanjem brezove kore neka i izuci kad je najbolje da se to radi.
ili se mane corava posla i kupi preko interneta )))
Back to top Go down
View user profile
zeljkoolbina

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Tue Jan 08, 2013 1:18 am

Kosta, upravo to se dogodilo pre par godina komsija do mene srusio ispred kuce dve breze. jedna bila bas debela ,visoka zato je i seko jer je smetala za struju, otisla u zice. ali ja tada nisam imao pojma o ovome o cemu pricamo pa je zavrsila u peci. sad mi zao. Pedja , hvala na informacijama. dobro je znati da je brezina kora pored lepote tako zahvalan materijal za drsku. pozdrav!!
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Tue Jan 08, 2013 4:35 am

Predraže, ovo je super imformacija. probao asm jednom, mislim da je već bila jesen, nije išla dolje ni za lijek. imam toga dosta u šumi pored kuće, pa ću sigurno probat. ako štogod skinem, prijevljejem pa šaljem zainteresiranima.

sad kad više nisam neznalica Smile)
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Tue Jan 08, 2013 8:17 am

kosta samo napred. sto se tice kore, cak i ako je suva potpuno postoji nekoliko nacina da se osvezi i da se s njom moze raditi, samo skupljaj i skladiraj
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Tue Jan 08, 2013 3:54 pm

malo ste ubrzali 'back to the drawing board' svojim interesom za ovaj komad, pa eto. nadam se da ga nisam uništio.
pozdrav svima Smile

ispričavam se na lošoj fotki, ali loše svijetlo, idiotka, usred stana.. ipak sam ovo odrađivao nakon posla danas.

Back to top Go down
View user profile
tisler

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Wed Jan 09, 2013 12:07 am

Odlican rad,kako secivo tako i drska, mani isprike i lupaj sto vise.Pozdrav. PS. Ja ne bih da sam na tvom mestu ostavljao onaj nakovanj sam i nezasticen u vikendici. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Thu Jan 17, 2013 5:09 am

tisler wrote:
Odlican rad,kako secivo tako i drska, mani isprike i lupaj sto vise.Pozdrav. PS. Ja ne bih da sam na tvom mestu ostavljao onaj nakovanj sam i nezasticen u vikendici. Very Happy

hvala stari,
zato neću reć di je vikendica Smile
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Today at 6:42 am

Back to top Go down

bele breze, bele breze
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-