FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

bele breze, bele breze

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
kosta

PostSubject: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 2:03 pm

Lijep pozdrav drago društvo i sve najbolje u Novoj. iza smo svi ili barem većina preživjeli najavljivanu apokalipsu Smile
Konačno sam priveo kraju jedan puukko koji mi se povlačio po radioni od 7 mjeseca Embarassed što dokazuje 2 stvari; da sam ljena bitanga i da mi je falilo vremena za omiljeni hobi Smile

no, eto ga, konačno je tu.
kovan iz košuljice ležaja, ručka je u pra-ideji trebala biti samo od brezine kore koju sam prije jedno godinu i pol skinuo sa trule breze u gorskom kotru. u međuvremu (a vremena je prošlo) se ideja izmjenjivala i nadograđivala pa je ispao malo drugačije. Kolegi s foruma sam 'popalio' komad roga iz radione, u svojoj našao komad mahagonija, sve skupa nije bilo nego za bacit ili iskoristit u ovakvom projektu.

drška dakle mahagonij, rog i brezina kora sa umecima vulkaniziranog papira. prednji i stražnji štitnik inox pločica. između svakog sloja epoksidna smola. trn zakovan za stražnji štitnik.
dimenzije nisam uzimao, oštrica na najdebljem dijelu (ispred rikasa) +3mm, na trnu 3mm. ručka u grubo 9cm, pa vidite Smile

evo slika.

dakle, sirovina

grijanje u skromnoj ali zasad dostatnoj peći

bilo je to vrijeme 'snađi se druže' pa je prvo brušenj nakon kovanja bilo s tračnom 'na leđima', puno prašine u očima i velikom osmjehom na licu. nokte na prstima nisam rezao 2 tjedna kasnije Very Happy

nakona kaljenja u ulju, popušten 2* u pećnici na 250°.

konačno, slaganje drške. breza mi je uništila živce Mad

da nije sve išlo glatko i super, dokazuje ovaj ćor-sokak. mislim da sam izgubio pola večeri udarajući ravnim čekičem po četvrtastom trnu u mekoj dršci bez efekta.

doktori za noževe su uletili savjetima, pa sam sve slojeve drške prvo zalijepio međusobno, pa na trn, a kraj trna zaoblio.

novi pokušaj i BAM! ko duša Smile tračna i stubna su se isplatile Smile

sad to sve fino zaljepio i preko noći u stegu, a ujutro zakivanje trna.

jedno 2 sata polaganog brušenja i kontroliranja (tračna s remenom g40 ždere brezinu koru, pa da ne pobjegne išao sam jako polako. g150 se zapuni začas, pa nisam išao na njega).

nakon toga ručno 150/240/400/600/1000.
finiširan s lanenim uljem.

i to je to. oštricu treba još malo doraditi, ima još koji sat posla na nožu, ali sam 100km od radione, a svrbilo me podijelit ovo dosad.

nadam se da nije prenaporan post, ali šta je tu je.
pozdrav svima!
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 2:38 pm

Bravo Kosta. Jako lijep rad. Jedino mi malo smeta prelaz iz drske na ledja sjeciva, bez stepenika bi bilo bolje. Valjda )))
Hoce li biti futrola?
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 2:51 pm

Hvala Predraze Smile možda da, možda ne. mislim još malo poraditi na njemu, možda malo smanjiti bačvu na ručki i malo korigirati štitnik, pa ću vidjet dali ću ga malo skinut i gore. a futrolu ja sigurno neću radit u skorije vrijeme, nemam sad vremena učit radit s kožom, a Bradonja to radi sjajno, tako da nož ide kod njega na futroliranje. znam da u buduće treba i time ovladati ali zasad 'šaljem dalje' Smile
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 2:52 pm

Bravo ...svida mi se noz a breza je skroz ljepo sjela ....posebno mi se svida nakovanj sa prve slike .... Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 3:03 pm

Dobar nožić, sviđa mi se drška, još nisam probal raditi sa brezinom korom. Nakovanj ti je vrh vrhova.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 3:23 pm

nakovanj mu je pal ko budali samar Very Happy

odlican nozek, bas sam ga danas drzal

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 7:23 pm

Ben i Legion, Hvala za komentare noža, drago mi je da vam se dopada. a nakovanj hm..da Very Happy to je bila luda sreća Smile
Karlo, imaš sličan, a nebu ti se potrošil Smile
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Fri Jan 04, 2013 7:27 pm

a ako vas zanima, a znam da vas zanima, evo malo bolja slika Smile

Back to top Go down
View user profile
djuragekon

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 12:05 am

Kapa dole Smile
MEni jedino smeta sredina drske (pretpostavljam da je to "bacva" koju si pominjao). Ja bi je malo "stesao". Inace sve 5!
Back to top Go down
View user profile
LEGION66

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 2:15 am

kosta di si nabavio nakovanj i po kojoj cijeni?
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 4:09 am

Hvala Smile
da, malo mislim skinut opseg te bačve na ručki, jer izgleda malo glomazno.. problem je jedini što leži u ruci dobro pa se ne usudim mijenjat Smile - kao ono 'if it ain't broken, don't fix it' Smile

nakovanj sam dobio na poklon bounce
180 kg, kaljena ploča i rog, bez ijednog udarca kad je stigo Smile
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 4:15 am

Odličan nož,slažem se sa Pedjom,onaj ,,zub,,ti netreba i kompletna ručka je mogla da bude malo ,,tananija,,ali u tom obliku,lepo izgleda,jel mi se čini ili se na sečivu vidi ,,temper line,,? Nakovanj je babaroga a nadam se da ćeš opravdati njegovo poverenje Very Happy A onaj panj iza, isto ko kod mene samo što je škripac manji a nakovanj veći Smile
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 4:58 am

Hvala Rale, mogla je Smile samo sam mislio 'skinut' malo materijala s donje strane ručke, ali nakon ovih par komentara cu jos malo produmat to uz pivu u radioni Smile, pa cemo vidjet sta ispadne.
nije temper line Sad , malo je musava oštrica od polirke. škripac je bio puka sreća isto, čovjek nije znao šta prodaje, pa je bio jeftin i odma sam ga uzeo Smile

nadam se da hoću, obožavam taj nakovanj, nema veće sreće od lupanja Smile

Last edited by kosta on Sat Jan 05, 2013 6:23 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 5:01 am

Sviđa mise nož,posebno brezina kora.S njo nism nikad radio i baš mi fino izgleda.Ali NAKOVAAAAAANJ, e na njega sam zaslinio ,onako pravo. Shocked Shocked Shocked
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 6:27 am

Žile hvala, i definitivno probaj brezu, super je za obrađivat. možda je glupo da sa 3 noža ispod pojasa dijelim savjete, ali ipak -> samo ju dobro poravnaj prije između 2 daske i nabavi si puuuno kore jer jako puno otpada imaš kad jednom kreneš. ja sam se 2 put u šumu vraćao po još Smile

a nakovanj cheers razumijemo se Smile
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 9:38 am

Sa svim komentarima bih se slozio.Takodje uvidjam ugojenost i stepenice na nozu,al bez obzira na to odlicno izglerda.Boje na drsci mu bas lepo lezi.Svidja mi se kombinacija.
A isti tako mi od nakovnja krete voda na usta.Stvarno izgleda Shocked
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 1:31 pm

Zlatko hvala na komentarima Smile da, boje su i meni legle, pogotovo paše boja mahagonija, digla ga je skroz.
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sat Jan 05, 2013 2:14 pm

Noz mi se veoma svidja,a posebno drska!Bravo!I vrlo lepi uslovi za rad.Steta sto radis vose,da sam na tvom mestu ja bi. Sad
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sun Jan 06, 2013 12:06 pm

Gvozdene, hvala za pohvale, drago mi je Smile

da je skroz po mom radio bi ja i puno više, ali mi je radiona na vikendici, i odem oko jednom mjesečno, a tamo ima i kosidbe, sječa šume za zimu, svega oko kuće kao što vjerojatno znaš Smile pa omiljeni hobi uvijek malo kasni Smile a svaki vikend kroz jesen sam koristio za ić u gljive, a zimi je neprohodno Very Happy

ljeti je vruće za kovanje.. isprike isprike Smile
Back to top Go down
View user profile
zeljkoolbina

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sun Jan 06, 2013 12:16 pm

mogu samo da se pridruzim sa pohvalama. lep nozic. no imam i jedno pitanje. kako se ponasa brezina kora, dali propada brzo, dali se otkida i kruni ili je necim natopljena pre montiranja?
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sun Jan 06, 2013 1:27 pm

hm..Željko, ne znam kako se ponaša općenito, ovo mi je tek drugi put da s njom radim.. prvi put je bilo na jednom nožu koji je izgubljen Crying or Very sad dok još nije bio gotov. ali mogu ti reć šta znam, a to je da je berza s koje sam ju skinuo bila srušena, deblo praktički trulo a kora sva mokra natopljena. onda sam ju pustio sa da se sama osuši. naravno, sva se povila, pa sam ju prešao preko noći između 2 daske. puna je smole, pa zapravo i sa trulog drveta sama kora je ok. onda sam ju razrezao na komade 3*4cm (nisam mjerio svaki, nego onako, koliko mi se činilo da nije premalo za dršku).

kad režeš komade, imaj ili oštar nož Very Happy (to valjda nije problem) ili neke malo jače škare. bitno ti je samo da linije na kori idu vodoravno ako ti je trn vertikalan, tj, da su linije na kori okomite na liniju trna, ili će ti kora puknut. meni su na ovom komadu pukla 3-4 komada.

što se tiče obrade, kore su ovdje bile dobro komprimirane, pa ti se drška ponaša kao neko srednje meko drvo..tvrđe od jelovine npr. onda samo na tračnoj rokaš. gradacije iznad 150 se jako brzo pune jer kora odaje jako finu prašinu, pa sam ja išao sa 40. 40 ju ždere ko beba za doručak, pa samo pazi da se ne zaigraš jer natrag nema nego sve ispočetka. kod svake promjene gradacije, i nekoliko puta kod prvotnog brušenja, prebrišeš sve mokrom krpom da makneš prašinu. tek kad je montirana premažeš lanenim uljem, prebrusiš još jednom s g1000 i opet laneno ulje i to je to.

gotova ručka ti je čudo. imaš dojam da držiš solidan komad drveta u rusi, nema guljenja, otkidanja ili ičeg takvog. dugoročno ću tek vidjet.

ako ćeš ići sam po koru, skidaj sa srušene breze, sa žive ne ide dole. ja sam probao doduše samo jednom, pa mi se raslojavala, a bilo mi krivo masakrirat drvo za pokus.

i da, Hvala za pohvalu Smile
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Sun Jan 06, 2013 2:11 pm

kosta wrote:
Gvozdene, hvala za pohvale, drago mi je Smile

da je skroz po mom radio bi ja i puno više, ali mi je radiona na vikendici, i odem oko jednom mjesečno, a tamo ima i kosidbe, sječa šume za zimu, svega oko kuće kao što vjerojatno znaš Smile pa omiljeni hobi uvijek malo kasni Smile a svaki vikend kroz jesen sam koristio za ić u gljive, a zimi je neprohodno Very Happy

ljeti je vruće za kovanje.. isprike isprike Smile

Na zalost i svih nas. Neutral
Back to top Go down
View user profile
zeljkoolbina

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 1:01 am

hvala kosta na iscrpnom odgovoru. upravo to me je interesovalo. nazalost u vojvodini nema breze osim ako je neko ima ispred kuce kao ukrasno drvo. drska izgleda prelepo i ako mi se ikad ukaze prilika da nadjem neku brezu necu je propustiti!
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 11:14 am

Željko Hvala još jednom. ako uspiješ šta nabavit, svakako si to skupljaj za dršku, kod nas ima ako naletiš u prirodi, ja sam ovo malo pomalo skupljao 2 godine Smile nažalost osim interneta neznam jel ima toga u slobodnoj prodaji, nisam ni tražio da ti budem iskren. Šeći po selu i ako vidiš da je neko spremio brezu za loženje, oguli je Smile
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Mon Jan 07, 2013 11:28 am

pozdrav svima iz zemlje gdje je breza nacionalno drvo )))
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: bele breze, bele breze   Today at 1:37 pm

Back to top Go down

bele breze, bele breze
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» bele breze, bele breze
» Sjeverac