* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Moj prvi nož

Go down 
+3
Pilgrim
bezribic
bobmajstor
7 posters
AuthorMessage
bobmajstor

bobmajstor


Posts : 8
Join date : 2012-11-20
Location : Gospođinci

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeThu Nov 22, 2012 2:27 pm

Moj prvenac koji je napravljen od "crtala" deo pluga.
Moj prvi nož DSC01392
Korice su od drveta lepljene sa tečnim metalom, zezno se pri kupovini ali odrađuje posao. Ostale noževe čim fotografišem. Pozdrav.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 3:11 am

E Bubamajstore vidio sam ja da ti možeš i bolje izvući taj grind .
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 3:47 am

Za početak fino izgleda.
Liči mi na nekog povećeg skandinavca.
Pozdrav i samo nastavi.
Back to top Go down
ivo




Posts : 192
Join date : 2011-11-04
Age : 60
Location : Zagreb

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 3:59 am

Baš je ok, funkcionalno izgleda. Komentirati detalje od mene koji nisam u stanju ni nešto približno ovome izraditi, bilo bi krajnje licemjerno.
Back to top Go down
rale

rale


Posts : 557
Join date : 2011-05-04
Age : 51
Location : Bukovac, Novi Sad

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 5:17 am

Dobro pocetci su uvek teski,nemoj da budes nikad zadovoljan.Secivo u osnovi ima lep oblik ali su linije nepravilne,rucka je losa,ili si trebo da je ostavis ravnu ili da odradis ergonomski potpuno ovo izgleda kao da je tek zapoceto. Smile No ljutiš...mislim da se to moze još doterivati. Smile
Back to top Go down
http://www.ralebladesmith.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 9:14 am

Rale je u pravu.Noz ne izgleda lose,funkcionalan je ali nije dobra zavrsna obrada.Moze to mnogo bolje cak i sa skromnim alatom.U sustini ovo nisu kritike koje bi te obeshrabrile vec ohrabrile da drugi napravis mnogo bolje.Pretpostavljam da je svakom prvenac bio slican ali duzim radom usavrsices ne samo zavrsnu obradu vec i vecu funkcionalnost i razvices neki svoj lican nacin rada i neku karakteristiku koja ce biti razlicita od svih ostalih nozeva.Jednom recju dobar pocetak.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 10:10 am

Za prvi noz nije lose.Ali sto kolege neke rekose,moze to mnogo bolje.Samo malo vise strpljenja.Samo secivo i nije toliko lose,ali drska ti je ipak gora.Sad izvini ako sam malko preostar,ali drvo je mek materijal tako da se lako obradjuje,a i ovaj komad je cinimi se od nekog mekog drveta.Prvo probaj kopirati neki noz koji ti je pri ruci,tako ces najbolje osetiti njegov oblik i videti gde gresis..Pa sa slike.Ali pre svega polako pa koliko god trajalo. Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 11:54 am

Za prvi .dobar ,drugi ce biti jos bolji i tako sve dalje .... Very Happy Dobro ti je Zlatko rekao probaj odraditi neki noz po modelu tako da vidis koliko visok treba da je grind ,kakav je prelaz rucka-ostrica i slicne cake ....samo udri Very Happy
Back to top Go down
bobmajstor

bobmajstor


Posts : 8
Join date : 2012-11-20
Location : Gospođinci

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 3:24 pm

Kritike su na mestu i nema ljutnje jer vidim kako majstori prave ovo moje izgleda smešno. još ranije sam napravio tri noža ovi su od mašinske testere napravljeni, opak materijal, ručke su od parene bukve (dobio sam od stolara) i lepljene tečnim metalom
Moj prvi nož Picture004
Moj prvi nož Picture001
Potrudiću se da izradim lepšu dršku i malo bolje da ispoliram novi nož. Ovaj za svinjokolj nije loš, dršku sam kopirao od dik drvenog a mesar mi je rekao da ima dobar balans??? Možda i jeste tako a možda mi je to rekao onako pošto smo dobri prijatelji.
To sam počeo da pravim noževe samo da bih zezao ostale lovce kod nas u sekciji. Prvi sam nož "prodao" bratu a svi ostali ostaju u mome vlasništvu. Pozdrav svima.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 4:04 pm

Oblici mi se cine odlicnim iako na slici ne moze mnogo da se vidi dok se ne uzme u ruku.Po meni su dikovi nozevi odlicni.Malo bolje obradjuj drvo.Imas toliko boljih vrsta od parene bukve:orah,sljiva itd.Ja licno ne volim bukvu.Obrada metala se ne vidi pa ne mogu nista da kazem.Mislim i da samo lepljenje bez zakovica nije bas 100% siguran nacin(iz licnog iskustva kazem jer su meni ovakve korice otpale brzo).Nije lose ali moze i puno bolje.
Back to top Go down
bobmajstor

bobmajstor


Posts : 8
Join date : 2012-11-20
Location : Gospođinci

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 4:27 pm

Nemogu da probušim dršku kao što sam rekao od testere je (nemam kobaltnu burgiju) a nisam hteo da otpustim dršku da nebih nešto zezno. Nož sam koristio više puta i dobro se drže korice a ako odpadne ja cu zalepiti i tako u nedogled pa videcemo ko ce da popusti nož ili ja. Bitno mi je da kada smo na svinjokolju da hvalim (proseravam) da sam to ja napravio, mada imam dobrih noževa uvek nosim "moj" nož.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeFri Nov 23, 2012 4:44 pm

Jesi li probao ceo noz da uzaris,obradis kako treba,izbusis rupe pa potom normalizujes,okalis i popustis sve?Inace rupe se mogu busiti i aparatom ako nemas burgiju mada je to krajnje resenje.Probaj kad opet naletis na neku testeru.Inace i meni je ovaj celik dobar(zavisno od koje testere) mada se malo teze ostri.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeSat Nov 24, 2012 8:59 am

Ja sam mog zadnjeg skinera pravio od HSS testere za secenje aluminijuma,mislim da su to te masinske kako ih ti zoves i busio sam elektrodom.Jeste zeznut materijal.Ali mislim da busenje drski sa elektrodom nije nista strasno za drsku.Jer taj noz ionako nesmes preterano opterecivati jer je materijal krt i lako puca.Tako da batoning i slicne stvari kod njega ne prolaze.Zato mislim da smes da busis bez problema.Ali moras samo voditi racuna da preterana toplota ne predje na rez tj.van drske.Mada ta vrsta celika trpi povisoke temperature bez gubitka osobina.Ali to je teorija,ja je nisam isprobao,a hocu,nadam se.Mislim takodje,da uzak pojas oko vara tj.rastopljenog materijala je kritican,tu je slabo mesto.Zato pazi da to mesto nebude bas na prelazu izmedju seciva i drske.Tu je valjda noz najosetljiviji.
Ovi novi nozevi su ti malo bolji.Pogotovo krajnja dva.Mesarski si cinimise pogodio.Samo tako nastavi.Praksa je zakon. Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeSat Nov 24, 2012 9:35 am

Ja sam pravio o ovog materijala macetu(mala za secenje sase tj stabljike kukuruza),busio sam aparatom,zalepio i udario 2 nitne,zakovice.Imam slike negde po telefonu pa cu izbaciti kad nadjem mada su losi snimci.Macetu sam koristio tj naprezao sam je maksimalno da bih video da li ce puci.Nije pukla do sad a sekao sam sve moguce sa njom i sto je najbitnije bez ostrenja ponovnog mada nije ostra toliko kao kad sam je uradio(sece papir ali malo teze).Imam u planu jos nozeva od ovog materijala jer mi se cini da je dobar.
Back to top Go down
bobmajstor

bobmajstor


Posts : 8
Join date : 2012-11-20
Location : Gospođinci

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeSat Nov 24, 2012 9:39 am

A da li si i na mačeti radio TO ili samo iskroio i naoštrio.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeSat Nov 24, 2012 10:18 am

Dule,nisu sve one iste.Ja recimo imam one crvene.Nisam probao nesto tesko sa njom da radim,ali su mi neke padale na beton ili sam ih slucajno malo udario i one pucaju.Ali pogotovo kada je materijal duzi.Mada ,kazem da ih ima raznih.Ja sam recimo kada su mi doneli nekoliko njih imao i jednu crnu koja je takodje HSS za ,valjda aluminijum,ali je koliko sam ocenio daleko meksija od ove crvene.Mada sam sekao neke uske komade pa sam je mozda malo odgrejao.Ali takodje mislim da sam je proverio posle i nije se pokazala kao ova crvena.A tu jos dolazi i ona koja seve gvozdje.Koje su jos ljuce.Tako da su za manje nozeve dobre.Ali maceta,stvarno neverovatno zvuci.Mada ako si mozda popustao ledja malo jace ,mozda si uspeo da im smanjis tvrdocu,a povecas zilavost.Ali su tu potrebne dosta vece temperature.Mada mislim da je izvodljivo.I cak mi se cini da je jedan forumas to uradio i spustio tvrdocu na 58 mozda nesto manje ili vise,nisam siguran.Ali u izvornom stanju je vrlo krta i po meni je rizicno je koristiti za macetu bez popustanja ledja,sem ako ona nije u pitanju ona meksa.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitimeSun Nov 25, 2012 1:23 pm

Ja sam koristio zute za secenje metala,svedske su i odlicne.Nisu krte mada ima i krtih.To zavisi od boja mada ni ja neznam tacno koja je najbolja..A sto se tice padanja na pod pala je do sad 10 puta,cak sam je i stezao u stegu i trzao levo desno da vidim sta ce biti.Izdrzala je testove i sad je u vlasnistvu drugara koji je zadovoljan sa njom.Imas slike na pocetku rada pod nazivom nesto moje pa pogledaj.Izbacicu slike i sa ruckom cim budem mogao.
Back to top Go down
Sponsored content





Moj prvi nož Empty
PostSubject: Re: Moj prvi nož   Moj prvi nož Icon_minitime

Back to top Go down
 
Moj prvi nož
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» prvi za 2017 :)
» Prvi od mene
» prvi poskus
» Prvi u 2018-oj
» prvi preklopni!

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: NOŽEVI :: Galerija-
Jump to: