FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

DM britve WIP

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next
AuthorMessage
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Oct 09, 2013 12:19 am

Evo frend je snimao kad sam vario rupu za pin pa kkoga zanima...
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Oct 22, 2013 3:45 am

Samo da prijavim da je turpijica stigla...

Baš mi je sexy  Very Happy  Very Happy

Turpija na poslu:

Nikako nije htjela gristi K510 pa sam konačno odlučio normalizirati britvu kako bi omekšala...

Nakon toga... ko po putru:

Da sam bar to napravio prije nego sam išao bušiti rupu za pin.... ali šta je tu je. Izgleda da se ipak sama zakalila i to ja bi rekao na nekih ~60 ili više HRCa.

Evo par slikica britve nakon normalizacije - malo su iskočile šare pa da podjelim...

Back to top Go down
chumaman
Admin

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Oct 22, 2013 5:22 am

o,Shocked i te kako sexy Laughing Wink 

A britva ,nestrpljivo 'iščekujem' razvoj, moram priznati ovo izgleda još jedna uspješnica na pomolu Very Happy
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Oct 22, 2013 12:12 pm

Moram ti reci Davore da ti se divim ,a i zavidim.Za zadnje mi oprosti.Stvarno si postao MAJSTORCINA.Kada vidim ovako nesto i video opet se podsetim zasto volim ovo kovanje i nozeve.
Jos jednom svaka ti cast.cheers 
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Oct 22, 2013 12:50 pm

Koliko je ta turpija kunića ????
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Oct 22, 2013 2:16 pm

ben-66 wrote:
Koliko je ta turpija kunića ????
265+PDV
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Oct 23, 2013 11:32 am

Hvala ...Very Happy 
Back to top Go down
Pilgrim

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Oct 23, 2013 2:02 pm

Kuna ili dinara? Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Oct 23, 2013 11:11 pm

davor_vfr wrote:
Samo da prijavim da je turpijica stigla...

Baš mi je sexy  Very Happy  Very Happy
Ista kao i moja:) I da ako je zakaljeno onda zaboravi, inače savršen alat. Još jedan od draguljčića u mojoj radioni.

Uživaj s novim komadom alata;)
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Thu Oct 24, 2013 11:00 am

Pilgrim wrote:
Kuna ili dinara? Very Happy 
Pitao je čovjek u kunama... stoga u kn.
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Fri Nov 08, 2013 2:46 am

Pozdrav ekipa,

Evo novosti.

Moj setup za kaljenje:

Unutar peći

Ulje spremno za kaljenje

Temperatura unutar peći

Zakaljena britva:

Popuštanje - 1h na 250 °C

Popuštana britva:

Ne vidi se, ali imam jednu malu pukotinicu na samom vrhu kod barbers notcha pa ću je morati skratiti za jedno 2 mm.

Sad sljedi grindanje na "nulu" i onda udri šmirglati...

E da samo kaljenje možete vidjeti na mom youtube kanalu
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: DM britve WIP   Fri Nov 08, 2013 9:52 am

Odlicno Davore.Prava uzivancija pratiti ovaj tvoj post.Bice britva boli glava.
Nego mi samo nesto nije jasno.Kako 250 stepeni da da ovoliko plavu boju,cak imam utisak da je plava na samoj granici da dodje do one iza nje boje,srebrne,ili kako vec da je nazovem?
Mislio sam da 300 pa i 350 daje plavu boju.
Onda se ispostavlja da je ona zlatno zuta  dosta ispod 250,mozda cak 150-tak stepeni.

I da hvala na ovoj seriji zadnjih slika sa ovom slikom,mislim da je ovo prvi put da je neko pokazao slikovito temperaturu popustanja(tacnu)i takodje slikovno boju koja se dobija na njoj.Sad nema spora,jedino ako boja ne zavisi samo od temperature vec i od sastava celika.Mada mislim da ne zavisi od toga,al nisam siguran.Voleo bih da  neko opovrgne ili potvrdi ovo.Jedino  ovo pitanje  pravi nejasnocu da bi bila slika potpuna i kristalno jasna.Ako pak zavisi,to bas mnogo komplikuje situaciju i onda  se izvlaci zakljucak da se mora ici prema tablicama za svaki celik nezavisno od boje.Dakle to komplikuje dosta situaciju za nas "kucne"majstore.
A takodje mi pada u oci razlicitost boja na secivu.Vidi se da nije ista  ravnomerno rasporedjena boja po celom secivu.Negde je cisto plava negde srebrnkasta ili bronzana.To opet otvara neka pitanja,a i vuce ka onom gore pomenutom da razliciti sastav celika daje drugaciju boju na istoj temperaturi(usta je ,ponavljam neverujem bas),jer je ovde u pitanju damaskus koji ima slojeve.Ali  od pocetka fazete do samog reznog brida boja je jednolika,samo na gornjem delu povise linije fazete ona se gubi.Namece se da je zbog debljine,jer je tu ocito najvise mesa.Ali onda se namece da nije pravilno postavljena u pec za otpustanje pa su grejaci bili blize donjem dellu nego vrhu ili obrnuto.Ili si ipak jos jednom diferencijalno popustao nakon peci?Izvinjavam se sto ja zakomplikova ovoliko.Jbg,ja tako razmisljam sto oce neki put da bude kontraproduktivno.Dakle izvinjenje na ovome,ako sam preterao.
Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Fri Nov 08, 2013 2:10 pm

Temperatura sigurno nije bila preko 250 °C. Nije dodatno popuštana diferencijalno, a razlika u temperaturi eventualno može biti 2-5 °C ali po visini kalibratora. Znaći od lijevo prema desno ako gledamo sliku. Ne gore dolje.

E sad zašto je plava... pojma nemam. Ja sam očekivao zlatno žutu. Moj zaključak je isto da ovisi o čeliku. A ima još jedna stvar. Nisam britvu skroz pošmirglao od crne kako je izašla iz peći i ulja. A negdje sam pročitao da to onda utjeće na boju popuštanja. Tj. da se dobiju lažne boje kao da je na višim temp. popuštano.

Čak je to izgledniji razlog od sastava čelika. Iako vidim da i to utjeće inaće bi bila cijela plava.

Last edited by davor_vfr on Fri Nov 08, 2013 2:15 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Fri Nov 08, 2013 2:12 pm

Zlatko potraži moju temu DMK-002 tamo imaš isto sliku popuštanja 52100 mislim da sam na 180 °C popuštao.
Back to top Go down
rista

PostSubject: Re: DM britve WIP   Mon Nov 11, 2013 2:13 pm

davore imas pm
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Mon Nov 11, 2013 4:59 pm

Ima jedno objašnjenje :..čitao sam o tome ali nisam baš 100 % siguran ...Plava i ostale boje kada se pojave . ako se predmet duže drži na temperaturi popuštanja postepeno prelaze u neke druge nijanse , zbog oksidacije i raznih hemijksih procesa..Poneta priče je da je ovo popuštano do zlatne boje , ali je zbog dužeg držanja u peći ona imala tenddeciju da pređe u plavu preko ljubičaste ... jer te boje , zbog pomenutih hemijkih procesa imaju tendenciju da postepeno prelaze u druge boje ..Znači , one se ne zadržavaju dugo na oštrici , osim ako ih nepresečemo u vodi i tu ih zaustavimo ...mnogo podataka govori u prilog ovome što sam rekao ...naravno da zavisi i od sastrava čelika , ali mišljenja sam da to pre ima uticaj na jačinu neke boje nego da prelaz te boje u drugu boju...
Ovo je veoma intreesantno i voleo bih da se i drugi majstori uljuče i daju svoje mišljenje...
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Nov 12, 2013 2:33 am

Britva je stajala točno 56 min na 250 °C.

I ja bi volio da se još netko uključi u raspravu.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Nov 12, 2013 11:01 am

velika verovatnoća je da je to zbog dugog zadržavanja...jer boje se ne zadržavaju dugo...volio bih da grešim...a i da čujem mišljenje drugih kolega...
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Nov 12, 2013 11:01 am

Slazem se sa Milanom.Sad kad rece ima veoma logike.Jer svaki materijal kada duze drzis na nekoj temperaturi on pocinje da s emenja.Recimo drvo.Ono pocinje da tamni.Mozda i celik radi slicno i sa jos ukljucenim nekim hemiskim reakcijama.Na te hemiske reakcije ja bih rekao da je u pitanju oksidacija.Jer gvozdje rdja.A kad mu se povisi temperatura ono tada pocinje ubrzano da rdja.Pa moze se desiti da pri tolikom drzanju dolazi do stvaranja oksida,mikronske sljake koja opet posle duzeg drzanja sama menja boju ili nastavlja neku jos hemisku reakciju upijajuci jos nesto.Ko zna.Ali opet mislim da vrsta celika nema uticaj na boje.Samo je moguce da se boje kod visoko legiranih celika pojavljuju na visim temperaturama nego kod ugljenicnih.Ali opet i tvrdoca zavisi od legiranosti posle popustanja,ako je ista temperatura.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Tue Nov 12, 2013 2:57 pm

imam jedan članak , baš o ovom fenomenu pa ću ga naći i staviti ..to su obajsnili iskusni kalioci ..sada sam se setio..
Zlatko u ovoj knjizi koju kopiram ti, videćeš neke tajne kaljnja da ti se zavrti u glavi i recepte ..boli glava ...
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Nov 13, 2013 1:19 pm

oštrač wrote:
imam jedan članak , baš o ovom fenomenu pa ću ga naći i staviti ..to su obajsnili iskusni kalioci  ..sada sam se setio..
Zlatko u ovoj knjizi koju kopiram ti, videćeš neke tajne kaljnja da ti se zavrti u glavi i recepte ..boli glava ...
Milane ne bi bilo loše da knjigu odskeniraš pa staviš na net.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Wed Nov 13, 2013 5:56 pm

nebio bilo loše ..u pravu si ..nemam skener ..ali mogu da odem negde da to uradim i da je stavim ..i hoću ..samo da nađem vremena ..ovaj forum je naučni od koga ćemo svi imati koristi ..i na kraju pavimo privatni fakultet Very Happy dragi moji profesori za dekanom Karlo Banom Very Happy
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: DM britve WIP   Thu Nov 14, 2013 1:25 am

oštrač wrote:
nebio bilo loše ..u pravu si ..nemam skener ..ali mogu da odem negde da to uradim i da je stavim ..i hoću ..samo da nađem vremena ..ovaj forum je naučni od koga ćemo svi imati koristi ..i na kraju pavimo privatni fakultet :Ddragi moji profesori za dekanom Karlo Banom Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: DM britve WIP   Thu Nov 14, 2013 8:48 am

biće..imačeš prilike da vidiš neke nove tajne kaljenja ,..koje su decenijama iskusni kaolioci skupljali..neke repecture za pravljenje smeše za kaljenje...i ono što sam rekao , većinina mi ne vereruje ..kaljenje bez popuštanja ..pa probajte sve ...
ali da se nešto dogovorimo : neki novi članovi ako se ubace na naš forum da plaćaju predavanjestudije na ovom forumu - jer mi uskoro postajemo naučuna istitucija ...držimo , a oni uče ...study study study Smile Smile Smile 
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: rešen problem   Fri Nov 15, 2013 4:59 pm

Evo momci našao sam tekst o kaljenju vezano za ovaj problem koji nas je mučio .i moja predpostavka je tačna.Citiram tekst: " ...Kada zagrevamo čelik do odgovarajuće temperature ma koje boje , recimo žute , pa ovu tempreraturu podržavamo neko vreme , tada će žuta boja postepeno prelazeći u druge boje , na kraju pretvoriti u plavu boju.U ovom slučaju iako je čelik dobio plavu boju , popuštanje će ipak biti do boje...žute "...
Ovim smo rešili problem koji nas je mučio...znači ,kolega, tebi se pojavila plava boja, ali popuštanje je ono koje odgovrara žutoj boji..jer se žuta boja , pojavila i bila je pristuna neko kratko vreme , pa je prešla u plavu boju..
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: DM britve WIP   Today at 9:09 pm

Back to top Go down

DM britve WIP
View previous topic View next topic Back to top 
Page 5 of 12Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Restauracija britve
» DM britve WIP