FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

bamboo bimetal asymmetric

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
kosta

PostSubject: bamboo bimetal asymmetric   Mon Oct 22, 2012 2:17 pm

Esencija noža nastala je ljetos u Karlovoj kovačnici, i blank je dosad stajao u ladici čekajući da ja malo sredim nered u radioni. U međuvremenu ste ga imali priliku vidjeti na forumu..No, kakogod, ručka je finiširana, i nož sad ide u goste kod Bradonje kako bi dobio futrolu (nisam baš na 'ti' sa štavljenom kožom tongue ).

Dakle, evo ga:
drška - bambus
pinovi - mesing 5 mm

1. sastojci

2. sve je sastavljeno, stavljeno u škrip preko noć i- između drške i drvenih blokova su komadići kože, da se na dršci ne utisnu tragovi stezanja.

3. nekoliko slika možda nedostaje, ovo je brušenje drške sa gradacijom 150. prethodno je išlo 80, pa 150-240-400-1000.

4. ubilo me brušenje trna, da postane sjajan i bez tragova prethodnih gradacija , nikad kraja bounce

5. brušenje je gotovo, ostaje ferzenkanje pinova

6. par sati kupanja u terpentinu Smile

7. moj dio posla je gotov, evo par slika gotovog noža:

eto, to bi zasad bilo to, komentirajte, konstruktivno kritizirajte i što već ide. lijep pozdrav svima.
ps ovo je prvi pokušaj ikad da izradim ručku, uzmite u obzir clown
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 5:34 am

E boga ti sara na secivu ko na pecurki Very Happy Odlicno si uradio,pedantno i strpljivo,samo mi se nesvidja sto si onako spustio drvo na rucki,mislim da to moze samo da smeta ruci tokom rada,sve ostalo ok,mislim odlicno!
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
kosta

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 5:51 am

e, da znaš, puno sam se lomio oko toga, i mislio sa mda će baš bit ovakav komentar! u nekom trenutku izrade sam baš bio i malo ljut na sebe jer sam bio predvidio moguću grešku po dizajnu. na kraju sam to malo jače zagladio i uopće ne smeta, kako god da uhvatiš nož.
Ali potpuno razumijem komentar i hvala na savjetu, puno mi znači Smile
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 6:11 am

U sustini ti sa ovakvom ruckom imas bolji,,grip,,ali bojim se da ce pri duzem radu sa nozem malo da ti nazulja ruku...
Back to top Go down
kosta

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 6:43 am

pa i ja sam se toga prvotno bojao, ali koliko zasad vdim, ne smeta.
Iako ruku na srce, pravo ću znati tek kad ga 'izgazim' par sati Smile.. nisam ga još oštrio da se kolega ne mora patit sa zaštitom oštrice dok bude radio futrolu, pa nije baš ni korišten istinski.. ali s obzirom da ostaje kod mene, vjerujem da će vidit puno posla, pa ću znat za buduće, smeta li mu takva ručka ili ne. inače su jako žuljala leđa nođa dok su bila oštra od grindanja, ali sam ih malo zagladio iznad tog dijela sa šmirglom 400-600-1000 gdje se drvo spušta, pa sad ne žulja više.. al imaš oko za funkciju svaka čast Smile
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 8:05 am

Hvala Kosta,pored estetike treba raditi i na funkcionalnosti, noz je ipak prvo alat pa onda sve ostalo...ti si stavio da je to ,,bimetalac,,a ja bi rekao da tu ima 3 vrste celika,mozda cak i gvozdja malo ako se nevaram!?
Back to top Go down
Dule

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 1:35 pm

Meni je drska odlicna.Rale je u pravu da je noz alatka prvenstveno.Ovde se vidi trud a to cenim.A i volim ovakav oblik seciva.Imam jedno pitanje tj 2 za vas.Moze li se koristiti parce bambusovog parketa za drsku?I gde nabavljate ove pinseve(ja to zovem zakovice)?Ovde ne mogu nigde da ih nadjem.Imaju samo celicni i aluminijumski ali sam juce posle 2 sata truda zajebao drsku kad sam namestao aluminijumske i otisla mi je ukrivo.Pobacao sam sve u p..du materinu.Nije mi krivo lepka ni rada koliko korica od masline koje sam upropastio a covek mi doneo jedva jedno parce .Postoji li mogucnost da se nekako naprave ovi mesingani ili mozda bakarni.Dajte savete,resenja,sta god.
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Tue Oct 23, 2012 2:50 pm

Dule neznam kako si postavljao tvoje pinove,zakovice(ovaj izraz i ja koristim),il kako god,ali nije bitno od cega su nego je bitno kako ih montiras da nebi napravio gresku kao sto ti se desilo.Moras to lagano raditi i uvek pazi kako busis rupe,pozeljno je da ti rupa na tangu bude za jednu desetu sira da pin lako prodje a na drvetu,koricam,od čega god da su,blago obradis sa burgijom koja je iste širine kao i zakovica,aluminijumske su dobre zato sto mozes lakše da ih ,,zenguješ,, i samim tim dodatno ojačavaš vezu osim lepka...Mesingane,aluminijumske i karbonske cevčice imaš da naručiš u firmi Rc.Srbija iltako nešta probaj na netu da nadješ il ću ti poslati link.
Back to top Go down
kosta

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Wed Oct 24, 2012 1:44 am

Hvala Dule, drago mi je da ti se dopada.
momci apsolutno se slažem, i ja smatram nož alatom.
imam par komada koje stalno koristim pa sam si mislio, ako probam nešto ovako, neću patit ako ne uspije, a opet ću nešto novo probat i naučit.
Bambus sam nabavio Konzumu. bile su 2 daske od laminiranog bambusa za rezanje (za kuhinju) za 50 kn, sviđalo mi se, dobio sam ideju, pa sam ih uzeo i stajale su u ladici 6mjeseci..
je, više je vrsta čelika.. s jedne strane je čelik za turpije, s druge strane damask od vremenskog lanca iz auta.. a samo u lancu mislim da su oko 4 vrste čelika..
to sam tako nazvao jer sam površan Smile neću više Very Happy

ps mesing cijevčice sam nabavio prije nekog vremena narudžbom iz ReplikArt-a.. sad znam da je bilo skupo, al j.... 20kn..
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Fri Nov 02, 2012 5:07 am

strah i prijezir u zagorju...

sorry kaj nisa doso, zene.... znas kako je. biti ce iskupljenje kod mene sa nekim puukkicem Very Happy

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
žile

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Fri Nov 02, 2012 10:20 am

Dobar dobar i ja već duže vrijeme razmišljam o bambusu ali nikako da ga odem kupiti.
Back to top Go down
View user profile
kosta

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Mon Nov 05, 2012 5:49 am

@ Karlo hm, da.. po tom pitanju se ne moraš opravdavat, sve jasno, šta se mora mora se, ili ode glava Smile, čujemo se za neki novi termin.
@ Žile Hvala, drago mi je da ti se dopada.. a kad smo kod bambusa, opet je pun konzum ovih daski za rezanje, pa navali.. mislim da 40-50 kn i nije neka lova za komad suhe daske. jedino ako te ne smeta što je laminirana Mad , ali i to daje neki štih..
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: bamboo bimetal asymmetric   Today at 3:10 pm

Back to top Go down

bamboo bimetal asymmetric
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1