FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Skiner

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: Skiner   Wed Aug 01, 2012 3:07 pm

Pozdrav za sve forumase I forumasice.Nije me dugo bilo na forumu ,pa eto sada ovako iznenada da stavim moj zadnji rad.Radi se o nozu za dranje,kako mu I naziv kaze u mojoj reziji.
Noz nije kovan,vec je radjen metodom odvajanje cestica,iliti brusenjem I sl.Hteo sam da isprobam ovaj celik.A radi se o HSS-u za secenje obojenih metala.Inace jos ga nisam isprobao,al hocu.Deluje mi dosta zeznut celik.Zadao mi je poprilicno muke dok sam ga obradjivao.Zato I nema zadovoljavajuci finis na samom nozu.Rupe za nitne su busene elektrodom,posto burgija nemoze ni da ga pipne.
A sada malo podataka o samom nozu.
Materijal je znaci HSS-brzorezni celik.Drvo,sljiva,ispolirana do maksimalnog sjaja(pogotovo na drsci,ali se bas na slikama i nevidi dobro,uzivo je pravo ogledalo),uljena pa voskirana na kraju.Nitne su aluminijumske,zakovane.Pre zakivanja je premazano epoksilnim lepilom.
Koza nije dobra to odmah da kazem,ali nisam imao bolju.Svi njeni komadi su iz dva dela,( sto mi je dosta otezalo posao.)jer je sama dosta tanka.Malo lepljeni malo siveni. Ako kasnije budem dosao do prave koze(potrebne debljine)obavezno ovu menjam,zasada ce ova da sljaka.Takodje sam i gajke (ili kako se vec zovu)za kopcanje kaisa sam radio od prohroma.Ispale su bas onakve kakve sam hteo(mada ne bas obradjene do perfekcije, Ipak su mi prve).Motiv leptira sam naravno sam rezao rucnom testericom koju sam inace isto sam pravio.Tako da je pa skoro 80% ovog noza moj rucni rad.
Nije to sve bas perfektno odradjeno,ima tu i tamo poneka grescica(i to potpuno bez veze),ali sam zadovoljan.Licno meni koza najvise strci,mada to nije problem.
Dimenzije

Ukupna duzina 260mm
Duzina seciva do drske 132mm
Duzina drske 128mm
Sirina seciva 38mm
Debljina seciva 2mm
Debljina drske na najdebljem delu 19-20mm,suzava se prema pocetku i kraju
Sirina drske na zadnjem delu 33mm ima suzenja i prosirenja i slicno,da ne nabrajam,glavno odlicno lezi u ruci
A evo i slika

<a href="http://s1134.photobucket.com/albums/m608/zlatko381/?

To je sve,nadam se da vam se svidja.Komentari naravno dobrodosli.Veliki pozdrav
Very Happy Very Happy Very Happy

Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Skiner   Wed Aug 01, 2012 3:27 pm

citam i mislim si kako ce biti slike nekog malog kompaktnog nozeka sa cudnom futrolom i onda skrolam dolje i vidim leptirica - predobro izgleda, japanski stih...hehe, sta zene kazu?

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Wed Aug 01, 2012 3:34 pm

Da Japanski stil.Kada sam ga prvi put video,mnogo mi se dopao.Ima dosta mogucnosti za razna igranja.

Sto se zadnjeg tice,nisam ozenjen,tako da je to to.Mada dranje je muski posao.A noz sam pravio za sebe.Jer ja derem Laughing .
A da,hvala. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Skiner   Wed Aug 01, 2012 5:01 pm

Odlicno zemljace
Back to top Go down
View user profile
becarsb

PostSubject: Re: Skiner   Wed Aug 01, 2012 11:04 pm

Back to top Go down
View user profile
ivo

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 12:52 am

Zlatko legendo ! Nema ti premca za rad u drvu, a i oštrica je lijepa. Svaka čast !
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 1:21 am

Napredak,fine pravilne linije,dobro drvo,lepo zakovane nitne sve 5,izbor materijala 3-ojka ali eksperimentalno ok.
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 4:28 am

Hvala decki.Nego Rale da ne ispadne glupo i samoljubivo(kako bi se vec reklo) na koji los izbor materijala mislis?
Recimo,meni je sve odlicno sem koze.Trebala je drugacija.Da li mislis na drvo ili celika?Mada kada sam ponovo procitao,verovatno mislis na celik?To je proba,ali sa njim sam do sada imao malo iskustva i to davno.Ali koliko se secam vrhunski materijal,ali je do zla boga tezak i za termicku i bilo koju drugu obradu.Ali tek cu da eksperimentisem sa njim,samo da nabavim ventilator i pustim vatru u pogon.
Mislim,nemoj da me shvatis pogresno,samo me malo interesuje. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 4:44 am

Mislim da smo se razumeli,ipak,htedoh reci da je uredu testirati i sve isprobati to i sam radim i uvek cu raditi, samo mislim da nebi trebao puno da gubis vremena sa tim materijalom posebno ako budes radio nesta sa vatrom,da je savrsen za nase potrebe verovatno bi bio upotrebi i kod vecih majstora od nas i to cesto...Obrati paznju na regularne celike sa kojima svi rade i na njima se praksaj dok nenadjes,vremenom,koji ti najvise odgovara...poz.P.S. Stvarno mislim da si jako lepo uradio taj noz ali mislim da bi bio i bolji i lepsi da je od nekog dr celika sa adekvatnom T.O.
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 5:00 am

Aha,jesmo se razumeli.Nego,zasto kazes da je los celik?Ima jedan Ruski kovac Александр Рукавишников evo i niegovog sajta(nadam se da Karlo nema nista protiva sto ga postavljam)
http://rukavishnikov.info/category/а4м_р-4_р-6/
On izradjuje nozeve od HSS-a i mnogih drugih celika(cak i damask od istog).Pa posto znam da si ti vrhunski majstor interesuje me zasto mislis da nije dobar za nozeve.Mislim ako mozes da malo pojasnis to oko toga9tvoja iskustva i sl.)? Very Happy
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 5:08 am

Sve zavisi kako se stvari postave,najbolje da se oprobaš sam pa ćeš videti možda tebi bude odgovarao,džaba da ti ja tupim i objašnjavam ako sam ne uvidiš šta ti odgovara,praksa je čudo,malo duži put ali tako mora,treba,...samo radi....
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 6:50 am

Da slazem se sa tobom.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 7:44 am

Nozic mi je odlican a najvise mi se svida rucka .Sljiva mi je predivno drvo a ti si ovo bas dobro odradio Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 7:51 am

Zlatko, sjedni 5. Sviđa mi se futrola.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 8:10 am

Hvala momci.
Back to top Go down
View user profile
zeljkoolbina

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 9:56 am

pozdrav zlatko! ja sam totalni pocetnik ali mi se noz jako svidja i deluje inspirativno da i ja probam nesto slicno.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 10:07 am

Hvala.Samo napred.
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 10:31 am

Oblik,ručka i futrola su odlični i koža je dobra ,bar na slikama.A što se tiće oštrice s obzirom na tvrdoću nisi ni mogao napraviti ništa bolje osim da podivljaš od brušenja i na kraju poludiš i sve baciš.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Thu Aug 02, 2012 12:45 pm

Hvala Zile.I bas je tako sa brusenjem ovog celika.Moglo je to i bolje,ali tesko bih ja izdrzao rucno da ga uradim do kraja.Sigurno bi odleteo na otpad pre zavrsenog posla.Jednostavno nije on za rucno brusenje.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Skiner   Fri Aug 03, 2012 9:05 am

Zlatko ,hajde ako ti se da stavi slike pile za drvo koju kazes da si sam radio .Hvala Very Happy
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Fri Aug 03, 2012 12:22 pm

Bene,vrlo bi rado ja to uradio,ali me iskren da budem malo sramota opet da trazim aparat,posto sam ga skoro uzimao.Mozda malo kasnije.Ali mogu ti otprilike objasniti o cemu se tu radi,posto to nije nista specijalno tj.toliko komplikovano.Prvo,to je testerica za onaj ram iz tehnickog sto se koristio u osnovnoj skoli.Ima recimo masinica(koju kanim da nabavim jednog lepog dana),a zove se modelarska testera,prava stvar za mene.
Dakle,testericu sam pravio za taj ram.Napravio sam je od testere banseka(kruzne velike testere,nadam se da znas sta je to).Ona je malo podebela,al nisam imao nista bolje,il me mrzelo da trazim.Odsekao sam parce otprilike 2 ili 3mm sirine i otprilike 15cm duzine,mada mislim da je nesto kraca.Malim bijaksom na koji sam stavio brusnu plocicu(kamen)uski oko 2mm koji sam naknadno zaostio sa jedne strane tako da sam dobio kao ugao(slicno nalik dletu) i sa tim polako izrezao zube.Posto da bi to radilo kako treba zubi treba da budu razmaknuti,a ovde debljina komada i velicina zuba to nije dozvoljavala pogotovo bez alata za razmicanje,ja sam lepo prebrusio zadnju stranu testerice do zuba,sa obe strane.Tako da je deo gde su sami zubi bio najsiri i lepo sekao drvo,a ledja nisu glavila i zatezala u drvetu,sto bi radila bez toga.Posle toga,ako je potrebno malo naostrim i to radi.Ima jedan krst od mesinga sa likom sv.Save koji sam sredio i dodao ram u supljem duboprezu koji sam izrezao na tim.I ispalo je odlicno.Jedina mana ovoga sto mora rucno da se radi i doduse nije bas cist rez posto nisam bas preterano vodio racuna o detaljima(nije bas perfektno uradjena testerica).Ali te neravnine se lako srede,tako da mi je najbitnije bilo da to radi,tj.moze da isece ono sto treba,a ja ga posle sredjujem.Zato je modelarska zakon i naravno fabricke testerice koje i ima da se kupe,al eto.Meni i jeftinije(cak i to)i jednostavnije,jbg.Eto toliko.Nadam se da sam bar malo uspeo da objasnim,a kada budem mogao slikacu.
Pozdrav Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Skiner   Fri Aug 03, 2012 1:02 pm

Hvala Zlatko .Skuzio sam sto si radio i dobra je ideja .Ja sam davno prije .dok jos nije bilo u prodaji ,htjeo praviri malu modelarsku testericu ali na principu elektromagneta i imao sam i seme i sve ali nisam je na kraju izradio jer znam da me je jako kostalo pravljenje namotaja na jezgru magneta pa sam odustao .
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Skiner   Fri Aug 03, 2012 1:06 pm

A cudo si komplikovao sa elektromagnetima,kada klasican sistem odlicno funkcionise?
I ja cu mozda na kraju da je i sam napravim .
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Skiner   Mon Aug 06, 2012 2:48 am

Zakon stvar, izgleda vrlo uporabljivo
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Skiner   Today at 1:36 pm

Back to top Go down

Skiner