* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada

Go down 
2 posters
AuthorMessage
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Empty
PostSubject: Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada   Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Icon_minitimeThu Jul 26, 2012 3:52 pm

Slusao sam od starijih kovaca da mogu odrediti valjanost zakaljenog komada po zvuku koji on proizvodi kada ga okacite o kanap i udarite nekim metalnim predmetom.Ja sam imao rezultate koji se podudaraju sa ovom tvrdnjom ali se desavalo i sasvim suprotno,naime desilo se da je secivo noza proslo sve testove (elasticnost,test tvrdoce itd) a zvuk koji proizvodi nije kakav bi trebao da bude tj.visok i dugotrajan.Gledao sam test noza nekog Rusa ciji noz kako on kaze zvoni skoro dva minuta.Voleo bih da cujem ako neko ima bilo kakvog iskustva u vezi sa ovim problemom.Pozdrav. Sad
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Empty
PostSubject: Re: Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada   Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Icon_minitimeWed Aug 01, 2012 11:38 am

sjecam se da smo kod prijatelja u kovacnici tako provjeravali kvalitetu zavara na damasku ali se test nije bas pokazao prepreciznim. da, nesto dublji i kraci zvuk koji brzo "propada" ako ima pukotine ali nista sto bi ti reklo nesto sigurno kod ostrica, pogotovo kod minijaturnih nezavarenih djelova. mislim da je poanta da moras imati nesto slicno sa cime ces usporediti zvuk, a o tome tada nismo niti razmisljali...samo smo lupkali i smijali se jer smo uspjeli napraviti damask.

tako se provjeravaju nakovnji i kotaci vlakova na pukotine, ali kod tih stvari se radi o vrlo slicnoj masi i obliku, pa pretpostavljam da se trazi razlika u zvuku, a ne zvuk sam po sebi.

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
tisler

tisler


Posts : 415
Join date : 2012-03-19

Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Empty
PostSubject: Re: Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada   Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Icon_minitimeMon Aug 06, 2012 11:16 am

Hvala. Smile
Back to top Go down
Sponsored content





Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Empty
PostSubject: Re: Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada   Kvalitet TO  na osnovu zvuka zakaljenog komada Icon_minitime

Back to top Go down
 
Kvalitet TO na osnovu zvuka zakaljenog komada
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: