FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

novi noz

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: novi noz   Fri Jul 06, 2012 3:01 pm

Pozdrav za sve forumase I forumasice.
Evo ovih sam dana bio malo dokon,pa rekoh da zavrsim ovaj noz.A koji sam vec ranije bio predstavio.
Trebalo bi da mu uradim i korice,ali posto je to narudzba iz kuce i najverovatnije odmah ce se baciti na rezanje zelenisa,ljustenje povrca i sl.korice ce izostati.
Evo slika

Dakle,posto sam osnovne mere bez drske vec stavio sada cu se samo zadrzati na drsci.
Dale,ona se sastoji iz sledecih kombinacija,idemo od reza pa prema kraju drske:
Metalni deo je od aluminijuma,kao i svi ostali,pa ide orah,aluminijum,kruska i aluminijum za kraj.Izmedju svakog dela je cni papir(ali ne vulkanizirani vec neznam koi,takvog sam ga imao) Sve zaliveno dvokomponentnim petominutnim epoksijem i zakovano na kraju.Obradjeno do gradacije 1000 uz obacezno kvasenje na kraju,jer su i orah a i kruska podlozni podizanju vlakana i to jako.Posle toga sam ga malo polirao i drzao u lanenom ulju jedno 20-tak sati.Nije jos skroz suvo,ali dovoljno na dodir.Kada se skroz osusi ide vosak i to mu je kraj.Metalne delove nisam polirao,nekako mi i ovako lepo izgleda,a da ne pominjem sto mi lakse.
Drska je debela na najdebljem delu nekih 18mm
Sirina joj je (opet na najsirem delu) 24-25mm.
Ima suzavanje i prema vrhu i prema zadnjem delu.Odlicno lezi u saci.I ide nekako u oblik suze na poprecnom preseku.Mada modifikovanom,ne pravilnom.Tako da i zbog toga jos bolje lezi u ruci.
Dobro to je to.
Nadam se da vam se svidja.Kao i uvek komentari dobrodosli.
Pozdrav
Back to top Go down
View user profile
bezribic

PostSubject: Re: novi noz   Sat Jul 07, 2012 1:30 am

Dobar nož ,šteta ga je u kuhinju .Mislim da bi neki lovac bio sretniji s njim .
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: novi noz   Sat Jul 07, 2012 2:34 pm

bezribic sasvim u pravu. dobar, radni noz. aluminijum nije za kuhinju ( po meni, aluminijum nije za nozeve uopste ).
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: novi noz   Sat Jul 07, 2012 3:20 pm

Hvala oboici.
Nego,Predraze,zasto kazes da aluminijum nije za kuhinju,a pogotovo za nozeve?
Meni se bas cini kontra,jer je lak,tako da i deblji komadi na njemu nece osetno povecati tezinu sto nije stvar sa mesingom,bakrom,bronzom i sl.da nekazem koliko se lakse radi sa njim,da se isto ispolirati,mada navlaci zastitni oksid na sebe.A ako je mozda otiranje njegovo u pitanu pa samim tim i mozda otrovnost(sto stvarno neznam ) onda nisam siguran.Ali neverujem da je veca nego li sa bakrom i mesingom,a i to ljudi bez problema stavljaju na nozeve.Cak mislim da je manja.Uzgred,imam neke stare nozeve koje koristim vec sigurno 25-6 godina,a cije korice su pukle pa je cale dok je bio u livnici izlio direkno na secivo aluminijumske.I to tako radi bez problema do danas i dalje i u kuhinji i napolju.Tako da nevidim bas razlog,ili je to mozda stvar tvog ukusa?U svim slucajevima je ok i hvala na misljenju.Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: novi noz   Sat Jul 07, 2012 3:47 pm

aluminijum kao i bakar i mesing oksidisu na vazduhu. ta patina se od dodira ruku, pranja i drugog nacina upotrebe otire i tako popada u organizam. nijedan od tih materijala ne donosi korist mada se ranije radilo posudje od bakra i aluminijuma. bakreno posudje je bilo zbog lake obrade i mogucnosti ukrasavanja, a aluminijumsko posudje nije od bilo kakvog aluminijuma vec od legure koja slabo oksidise.
ti si u pravu sto se tice bakra i mesinga, njih stvarno cesto koristimo u izradi nozeva, ali pogledaj bilo koji kuhinjski noz i sve je jasno. materijali su nerdjajuci celik i plastika ili keramika. proizvodjaci nozeva sve redje koriste drvo na drske. ako iseces limun sa nozem od karbonskog celika i ne ocistis ga odmah a zaboravis na neko vreme, sam znas sta ce biti sa secivom. ja ne bih na sebi isprobavao hemijsku reakciju aluminijuma i razlicitog voca, povrca i mesa.
sve napisano je samo moje misljenje i ne tvrdim da je istina.

Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: novi noz   Sun Jul 08, 2012 12:48 am

U redu je ovo sve sto si napisao.I ja sam,u stvari,slicnog misljenja.Medjutim,kao sto ti rekoh vec isuvise dugo koristim u kuhinji nozeve koi imaju skroz korice od aluminijuma pa za sada nista.Ali neznaci da nece i biti.Ali neznam da li si procitao,imalo je to na forumima,u sustini se radi o tome da ni nerdjajuci celik nije nerdjajuci.Vec samo slabo rdjajuci.Toliko slabo da se i ne primecuje,ali opet rdja i on.Plastika ti nije lose resenje.Mada to za drvo sam skroz protiv toga,izvini.Moj neki razlog sto recimo drvo nestavljaju jer je to materijal koi kao i nafta sve vise nestaje(sto se nama ne cini,ali je tako).Pa im je plastika jos i jeftinija.Ali i ona nije sva bezbedna.Setimo se Kineskih igracki i pribora koji je skoro uvezen,mislim u Srbiju ,a koji je nekim cudom utvrdjen da nije bezbedan,cak i da je otrovan.Pa to sta je bezbedno i sta nije je sasvim relativna stvar.I ti recimo kada kupujes na pijaci voce i povrce za svoju neophodnu ishranu biras ono krupno,lepo na oko,sjajno,a kvrgavo ili najcesce crvljivo izbegavas.E bas takvo voce je puno otrova i raznih tih pesticida,herbicida,fungicida i drugog bez cega ne bi bilo tako sjajno i u nekim(a sve cescim slucajevima)ne bi moglo ni da postoi.To je takodje trovanje i to svakodnevno i nazalost sve ga vise ima u svakom pogledu.Tako da je to sve slicno,ako ne i isto i nazalost covek mora na drugi nacin da se brani od toga.Odoh ja sada sasvim na drugu stranu.Izvini,nemoj shvatiti da sad nesto pametujem ili branim svoje,samo i ja ovako razmisljam.Uostalom,volim da cujem svacije misljenje,pa bez obzira kakvo je,uvek moze nesto novo da se sazna i pokupim sta mi koristi i primenim ako mi odgovara.Tako uostalom rade svi.Ali sve u svemu,prema onim sta sve ljudi unose u organizam,ovo je sitnica.
Veliki pozdrav
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: novi noz   Today at 9:33 am

Back to top Go down

novi noz
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Novi nozevi