* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Guest
Guest




Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 8:08 am


Pozdrav
Moj prvi post i pozdrav do svih na forumu.Dosada nisam izradio niti jedan noz ili nesto slicno a imam nameru sa jednim mojim drugom da pokusamo jer se bavimo kako sa drvetom i metalom ali to nema veze sa izradom nozeva.Zasto sam postavio pitanje je to sto mi je prijatelj u momentu u Americi a vidim ovde i na drugim forumima da se postavlja pitanje o jacini samog celika .Mislim da je bitno to odrediti isto kao i temperatura pri TO .Nasli smo nesto jednostavno mi mislimo spored ceni koliko kostaju oni profesionalni instrumenti a ovakj je oko 100dolara. Da ne bi puno duzio radi se o : spi hardness testing file set ima ga na Amazon.com
Sada zanima nas jel to vredi uzeti ili je samo baciti novac ikako se sa njime radi jer smo negde sreli da se prodaju i neke plocice : Rockwell Hardness Test Blocks .A mozda ima nesto slicno sta mi nismo nasli na netu ali razume se u toj visini jer videli smo dosta skupih instrumenata ali za nas koji jos nismo ni poceli i ovo je puno. Dali i to vredi i sa nime kako se radi. Kao za prvi post puno sam pitao .Ovo pitanje sampostavio i na drugom forumu ne bih hteo da ima nekih nedoumice jer trebamo naci odgovor jer nememo puno vremena jer se drug za kratko vreme vraca kuci.
Puno hvala
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 8:31 am

dobrodosao!

odes do prve kalionice ili nekog strojarskog fakulteta i zamolis za testiranje tvrdoce na tvrdomjeru po skali HRC (i odneses im kavu ili ostavis za pivu) - 5 minuta posla, a sve ostalo (turpije, plocice) je upitno iz razloga sto sa time treba iskustvo.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest




Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 11:41 am

Pozdrav
Hvala na brzim odgovorom .
Koliko sam razumeo ovo nije za nas koji nemamo iskustva a kako su mi rekli i na drugim forumima nije moguce i tacno odrediti jacinu nego kako se kaze tu negde .Znaci ne bacati novac uzaludno a dali je pametnije da uzmemo termometar za visoke topline preko 1000 stupnjeva mislio sam na one rucne sa infrared zracima da se koristi pri TO.Sve ovo pitam jer smo u situacii da nesto dobavimo iz USA jer je razlika u ceni velika
Puno hvala
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 12:06 pm

taj termometar je jedna od stvari koja vam sigurno nije potrebna. ako vec imate mogucnost doneti nesto iz amerike i ako hocete da usrecite ljude na nasem forumu donesite arkanzas kamen za ostrenje nozeva. mislim da ce i vama valjati, a i kupci ce se naci ako ih donesete nekoliko.
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 2:33 pm

Pozdrav
Hvala na odgovorima znaci i ovo nije nam za sada potrebno .Inace da odgovorim by predrag gledali smo neke mislim neke sinteticke japonske kamenje za ostrenje ali videlo nam se da su dosta skupe sada mozda je meni skupo 70 - 80 dolara mislim granulacija 3000 sa 6000 mozda i da gresim a u sustinu ne znamo koju gradaciju da uzmemo jer ima i manji .Inace nisam sreo ovaj Arkanzas kamen .Moze li neki link da vidimo o kom kamenu se radi jel vi znate sta je potrebno .Inace ovaj prijatelj ima svoje rodake i ide kod nih sada koliko je voljan da donese nekoliko stvari a znam da donosi delove za CNC masine ili nesto slicno.Zato sam i ja gledao da donese nesto pored negovog ali videcemo
Puno pozdrava
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 2:49 pm

http://usaknifemaker.com/sharpening-supplies-c-52/6-medium-arkansas-bench-stone.html

ako znas engleski, ovdje ces naci mnogo korisnih stvari po prihvatljivim cjenama
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 3:20 pm

pozdrav
Hvala na linku inace engleski mi je jaca strana ali uz pomoc transletera .Salim se dosta sam slab koristim se translate .Ako imas jos neke zanimljive stranice mozes ih pratiti .
Puno hvala
Back to top Go down
Guest
Guest




Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitimeSun Jun 24, 2012 3:22 pm

Izvini zaboravio sam da pitam koje su gradacije najcesce upotrebljavaju .
Pozdrav
Back to top Go down
Sponsored content





Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Empty
PostSubject: Re: Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima   Pomagalo  za odredivanje jacina materijala u Rockwellima Icon_minitime

Back to top Go down
 
Pomagalo za odredivanje jacina materijala u Rockwellima
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» NABAVA MATERIJALA
» kovačka vatra

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: