FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

"Otpadnik"

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: "Otpadnik"   Wed Jun 20, 2012 12:17 pm

U stvari je otpadak.Nevolim da imenujem nozeve,al za ovog mi bilo zgodno.Znaci to je Ostatak od parang macete.Kaljeno je u vodi,pa kao sto I rezultat sam kaze,temperatura je bila verovatno neprimerena(vislja)I doslo je do pojave poprecne pukotine.Kada sam je naostrio I isprobavao,pri tesanju nekog debljeg drveta prednji deo je samo otpao.Gde se posle videla sasvim dobro pukotina.Ali posto je ostalo sasvim dobro parce,a na preseku sam video da je kaljenje proteklo sasvim dobro ja resim da ostatak preuredim u jedan noz.Koji je bas neobicnog izgleda,ali meni vrlo zanimljivog.Ima jios jednu manju pukotinu do drske,ali nije strasna.Samo trebam izbegavati cepanje drveta I slicno izivljavanje I ne bi trebalo da bude problema.
Evo slika

Materijal je bila feder platna od neznam cega,mislim kamionska.Pa sam je ja stanjio maksimalno da bi mi parang bio sto laksi.I tu odmah pogresio.Sto sam video kasnije.
Materijal za drsku je spolja spalted orah,a kao liner do celika,traka od jasike.
Nitne su aluminijumske I to zakovane.Ne samo provucene kroz rupu.Tako da I ako bi lepak pustio one nece sigurno.
Samo secivo tj.gornji deo ne ispolirani(njega sam zastitio)drzao jedno vreme u sircetu da dobije malo patine I napravi veci contrast u odnosu na ostricu.Ali nije bas dovoljno stojalo u njemu pa se skoro I ne primecuje,ali ipak je za nijansu tamnije nego sto je bilo.

Korice su takodje od oraha,ali obicnog.I nisu zavrsene.Stigao sam do ovde I sada sam u fazi razmisljanja sta dalje da im radim.Imam neke ideje o nekom duborezu I to,mislim da se zove chip duborez.Mesta ima dosta za razno zezanje sa njim.
Mozete slobodno neki I predlog da date.

Evo I osnovnih podataka

Duzina(ukupna)-336mm
Duzina seciva do drske-oko 200mm(drska ima kosinu)
Duzina drske-136mm
Sirina seciva na vrhu-45mm
Sirina seciva do drske-26mm
Debljina seciva-malo jace od 3mm
Debljina drske do sciva-17.5mm
Debljina drske na pocetku-21mm
Izvinjavam se na slikama,posto nisu bas nesto.
Dakle toliko od mene za sada.Svi komentari dobrodosli.Pozdrav
Zlatko

Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Wed Jun 20, 2012 4:59 pm

vrlo interesantan noz po formi, izgleda da dobro lezi u ruci i da je prijatno raditi sa njim. noz je radni a ne za ukras i zato bih ostavio drsku takvu kakva jeste - rezbarenje ce samo da smeta u poslu i da natire zuljeve. ne svidjaju mi se tragovi kovanja. u pocetku je materijal bio dovoljne debljine da si to mogao da svedes do cistog i ravnog metala.
mozda gresim ali cini mi se da ako je maceta bila nepravilno zakaljena i zbog toga pukla, noz izradjen od ostatka ne moze imati dobre karakteristike t.j. treba ga otpustati i kaliti zanovo. ti i sam pises da ne smes da ga koristis za cepanje drveta ili neke teze radove. secivom od tri milimetra i tako neces cepati drva ali svejedno...
sve u svemu, meni se noz svidja. ubuduce vise paznje obracaj na temperaturni rezim kaljenja u zavisnosti od vrste celika i nece biti problema.
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Thu Jun 21, 2012 1:40 am

Zlajo Pedja je u pravu,jeste da je secivo bilo vece i dosta tanko i da je otprilike tesko tako nesta okaliti ali opusti se i polako ponekad je bolje da ostane i maaalo mekse nego da ga prekalis,posebno za takav tip seciva i cemu je on prvobitno bio namenjen,negde i 55hrc otprilike bi za njega bilo dovoljno,znam da mi svi patimo od neke ekstra tvrdoce i performansi ali sve je to relativno i uvek razmisljaj o funkciji i formi noza koji treba da okalis....
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
Dule

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Thu Jun 21, 2012 12:54 pm

Dobro zemljace.Lici mi na neku mini macetu i sataru.Kombinacija i jednog i drugog.Sto se kaljenja tice neznam ali oblik mu nije los.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Thu Jun 21, 2012 1:20 pm

@Predra,a mogu slobodno i da kazem Rale u pravu ste oboica.Znam i sam da sam zeznuo kaljenje,tj.samo zato sto je pukao.Mislim da ne bi u ulju.A nisam imao ni ulja dovoljno,a ni posudu odgovarajucu.Al sam sa ostatkom zadovoljan.I sacuvaj boze da cu sa njim da cepam.To je za mene cista glupost i jedino opravdanje ima kada je eksperimenta radi.
Duborez sam mislio da stavljam na korice ne na drsku noza.Drska je uradjena do kraja,a korice-kanije nisu.One su grubo uradjene.Na njih mislim da nesto stavim posto ima dosta mesta,a i cisto malo da isprobavam i vezbam duborez.
Hvala na savetima obadvoici,naredni tj.buduci bi trebao da bude sa vise paznje.

@Dule hala
Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Thu Jun 21, 2012 2:41 pm

A podseca malo i na stare britve za brijanje.Cudan oblik za noz ali oreginalan.Jedino mi nije jasna namena.Sto se drske tice meni je odlicna.Prosta,jaka i funkcionalna(imam slicne drske na nekim nozevima i izuzetno su udobne,cak i pri duzem radu)Nemoj da zaseres sa nekim duborezima ili necim slicnim.Sto rece Pedja,radni noz a radni nozevi nemaju nikakve sare ili nesto tome slicno.To je bar moje misljenje.Ovako mi se svidja najvise.Sto rece Zdravko Colic-"Nista ja tu ne bi dirao".
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Fri Jun 22, 2012 12:54 pm

Dule,prijatelju,izgleda da su za tebe korice i drska isto?
Znaci 3 put ponavljam,treca sreca,duborez bi trebalo da ide na korice ili kanije,a ne na drku.To je ona stvar pored noza.Ali u svakom slucaju nebitno.Kad uradim videce se,ako budem slikao. Cool
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Fri Jun 22, 2012 1:15 pm

Pa kazi fotrola da te razumem jer kod nas su korice isto sto i drska.Rec kanija se koristi samo za bodeze ali ne i za nozeve.Jebem li ga ja tako znam,razlicite sredine pa razliciti i nazivi.Mozda se opet nismo razumeli.Mislim na fotrolu u koju se stavlja noz.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Fri Jun 22, 2012 1:21 pm

Ma da to.Zaboravio sam da je pravilnije futrola.Moja greska izvini.Na nju sam mislio. Embarassed
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Fri Jun 22, 2012 2:54 pm

i ja sam u pocetku mislio da ti govoris o drsci noza...
futrola od orahovine je dusu dala za neku rezbariju, greh je ne iskoristiti.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Sat Jun 23, 2012 12:05 pm

Pa da.I ja tako mislim.Samo da nadjem dovoljno vremena.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: "Otpadnik"   Today at 9:31 am

Back to top Go down

"Otpadnik"
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» "Otpadnik"