* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Bezribić grinder

Go down 
+5
tvisters
Dule
zeljkoolbina
predrag1969
bezribic
9 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: jos neke sitnice   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeSat Sep 15, 2012 10:32 am

pozdrav bezribic!! evo nakon nekog vremena prikupljanja potrebnog materijala uspio sam sagraditi belt grinder. uglavnom sam se vodio po slikama koje si postavio ovde. razlika je sto sam ga pravio na gotovom postolju od krupare za kukuruz na kojoj je bio i motor od 1.1kw , 2800 o-min. sa tom razlikom sto sam pogonski tocak postavio direktno na osovinu motora. spaner tocak mi je tokar spustio sa svake strane po 2mm. da bih dobio bacvast oblik valjka. pitam se dali je to dovoljno i dali taj valjak mora da bude podesiv i levo desno ? valjak je sirine 90mm. , precnika na krajevima 70mm. a na sredini 72mm. pokusao sam za test napraviti papirnu traku i okretati rucno ali traka bezi u jednu stranu a kad vrtim u suprotnom smeru onda bezi u drugu stranu. naime ta papirna traka je malo uza nego sto bi trebale biti brusne trake koje sam narucio. papirna je nesto manje od30mm. brusne sam narucio od 50mm. dali valjci moraju biti sto posto u vaser vazi? nisam masinac i mozda te moji izrazi zbunjuju ali se nadam da shvatas sta mi je problem pa ako mozes nesto o tome. znaci valjci i centriranje trake. mozda ce sa originalnim trakama biti sve u redu ali dok ne stignu necu znati.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeSat Sep 15, 2012 4:01 pm

Pozdrav zeljko ! Kod mene je pogonski (valjak) lagano konusan ,dok je (valjak) španer potpuno ravan . Valjci gledano s prednje strane su svi u liniji . Na čela valjaka sam naslanjao ravnu letvu na koju sam naslanjao vaservagu ,naravno svi su mi valjci iste dužine .I naravno svi valjci su pod vaservagom . Nadam se da sam ti malo pomogao ako želiš kada uhvatim malo vremena mogu ti to poslikati da ti bude jasnije .
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeSat Sep 15, 2012 10:43 pm

i ja sam tako uz pomoc letve i vaser vage merio. uglavnom je sve ok. gledano sa cela tockovi (VALJCI) su u ravnini u milimetar. tockovi kod radne ploce mi padaju na dole za recimo najvise po 1mm. mereno vaser vagom. znaci pomerim vaser vagu za milimetar i onda je u strogom centru. nadam se da nije greska sto je kod mene spaner tocak zaobljen a ne pogonski. i dali mislis kad kazes konusan na ravno konusan ili zaobljen bacvastog oblika. mora li zaobljeni tocak biti podesiv levo-desno da se utvrdi polozaj trake. kao sto je na malim rucnim tracnim brusilicama jedan tocak podesiv pa ako u radu masine traka vuce u neku stranu sa tim pomeranjem se traka ustabili. sacekacu originalne trake pa cu tada napraviti neke testove pre nego pustim belt u pogon jer se plasim da ne unistim novu traku ako nesto nije u redu. hvala na pomoci! mozda sam ja ovaj post oblikovao kao licnu poruku bezribicu ali mi to nije bila namera jer su dobrodosla i iskustva ostalih forumasa koji su gradili belt a prolazili su kroz slicne probleme. pozdrav svima!
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeSun Sep 16, 2012 3:18 pm

Mislim na bačvasto , a španer valjak sam nekom svojom logikom metnuo ravan . Mislim da de tako traka donekle smiruje od vibracija i ne bježi toliko kod centriranja kao kad ima bačvasti oblik (španer) . Ja probao pa se uvjerio ,a možda je to samo kod moga grindera znaći možda griješim .A traku nemožeš uništiti može ti samo spasti . Možeš je probati i bez paljenja motora (ručno) našpanaš je i ručno je zavrti . Isto se ponaša samo puno sporije ,tako možeš vidjeti koliko ti traka šeta i dali je možeš centrirati španerom .Pozdrav i de malo nabaci slikica .
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeSun Sep 16, 2012 10:34 pm

cim stignu trake znacu sta kako radi pa cu ovde na forumu izneti zajedno sa slikama. pozdrav!
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 10:25 am

stigle mi trake. postavio sam je na tockove i rukom okretao pogonski tocak. traka polako klizi u jednu stranu a kad okrenem na drugu stranu traka se vraca ka sredini tocka i prelazi na drugu stranu. skidam traku i montiram je na samo tri tocka. izostavljam onaj zaobljeni spaner. vrtim i traka je mirna i ne bezi. problem je izgleda u zaobljenom tocku. dali nije dovoljno zaobljen pa ne drzi traku u mestu? danas vise nemam snage ali cu sutra jos probati nesto uciniti. mozda vise zaobliti tocak. neznam ni sam. napravicu nekoliko fotografija da se vidi o cemu se radi.
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 10:31 am

Imam i ja jedno pitanje,
Da li mi je dovoljna debljina od 6mm ploče na kojoj se nalaze ta dva valjka?
Pošto se bojim da ne dođe do vibriranja od neke malo veće brzine.
Deluje mi da je kod tebe 10mm
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 11:52 am

Bolje deblja još ako radnu plohu fiksiraš na nju savijati će se.To se meni događalo,e onda opet kemijanje da to središ.Bolje odmah deblju i gotovo.
Back to top Go down
Guest
Guest




Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 11:59 am

Zeljko ,spanajuci tocak se radi bacvasto i on ima pad od sredine prema krajevima za 1-2 mm.Ako mislis da ti je malo zaobljen tocak ,namotaj za probu po sredini tocka ,tu gdje je najsiri ,nekoliko namotaja izolir trake i vidjet ces dali i dalje bjezi ,Traku isprobavaj tako da je uvijek vrtis u smjeru ukojem ce je vrtjeti i motor ,Ako ti traka i dalje bude bjezala sa spanera onda ces ga morati malo pomjeriti ljevio ili desno na nosacu jer moze biti da ti ne lezi skroz paralelno sa ostalim tockovima .Najbolje poslikaj ili stavi video da se vidi o cemu se radi ..
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 12:38 pm

6mm mi se tačno uklapa,ali ojačaći je sa druge strane nečim pa mislim da će biti ok. Inače počeo sam da skupljam delove i nadam se do nove godine da će zmaj da bljune vatru Smile
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeTue Sep 18, 2012 10:17 pm

hvala ben. ovo sa trakom senisam setio. danas cu poslepodne imati vise vremena da se pozabavim time pa cu i slikati i snimiti .
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeWed Sep 19, 2012 7:18 am

Žile je dobro rekao ,bolje odmah stavi deblju ploću .Jer kada budeš peglao npr. Blank moraš jaće stisnuti pa da nebi došlo do uvijanja . A za španer točak opet kažem da je bolji ravni nego bačvasti , nekažem da neće šljakati već kod centriranja traka ti puno brže bježi u stranu .Kada je ravan to se događa sporije a i ravni ti smiruje traku . Pogonski neka ti bude bačvasti ,ako su istog promjera na osovini zamjeni španer i pogonski pa probaj vidječeš razliku .
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeWed Sep 19, 2012 7:22 am

Hvala na odgovoru,
Koliko deblju? Može 8mm ili da idem na desetku pa kud puklo.
Problem je u tome što sam već uzeo imdus šrafove M20 koji se dužine 100mm pa mi svaki mm znači Smile a točkovi su 60mm širine.
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 5:02 am

nikako da odvojim malo vremena da sednem za komp i postavim barem slike ovoga sto sam radio a sto me sad vec strasno nervira jer nikako da umirim traku. pokusao sam kako je ben rekao da lepim izolir traku na tocak koji je zaobljen ali nista nisam postigao. kao da taj tocak nemoze zadrzati traku . ilikrene na levu stranu ili na desnu. ne odvlaci traku brzo kad okrecem rucno polako ali kad ju okrene motor onda se to desi za dve sekunde. kao sto se vidi pogonski tocak je ustvari kalem od pecaroske strune koji ima zidove sa strane. kad traka dodje do zida onda i stane jer nemoze dalje ali cuje se struganje od zid i plasim se da bi to u radu brzo ostetilo samu traku. kazite mi ako imate neku ideju kako jos da pokusam. sta da uradim?
[img]https://2img.net/h/i1162.photobucket.com/albums/q522/zeljkoolbina/ALIM0826_zps0721e39c.jpg[/i
mg]
Bezribić grinder - Page 2 ALIM0825_zpsba1c34f6Bezribić grinder - Page 2 ALIM0824_zpsa8402668Bezribić grinder - Page 2 ALIM0823_zps337bd278Bezribić grinder - Page 2 ALIM0822_zps96ec2c85Bezribić grinder - Page 2 ALIM0821_zps1cad84d6Bezribić grinder - Page 2 ALIM0820_zpsbff00696Bezribić grinder - Page 2 ALIM0819_zpsc4e83705Bezribić grinder - Page 2 ALIM0818_zpsfac41712Bezribić grinder - Page 2 ALIM0817_zps6ea7109cBezribić grinder - Page 2 ALIM0816_zps4ac47fe0Bezribić grinder - Page 2 ALIM0815_zps7d8db0b6
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 5:05 am

postolje i motor su od krupare sto se i vidi jer sam deo gde je bilo sito iskoristio kao nosac za neke od delova.
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 5:58 am

jedino sto meni dolazi na um je da ipak imas problema sa osami valjaka, jednog ili vise njih... na foto se vidi da se traka upire u kalem koji je pogonski, na motoru. ako postoji mogucnost, oslabi vijke koji drze motor i pomjeri ga da bi traka isla po sredini ili bar ne strugala po boku. kako je sa vibracijom, konstrukcija mi izgleda slabo za tako dugu traku?
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 6:02 am

Ako dobro vidim tebi na bačvastom kotačiću fali mehanizam za podešavanje horizontalnog i vertikalnog nagiba samog kotačića...

Ovako nešto:
Bezribić grinder - Page 2 Trackingcopy2_zpsc520cfb2
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Guest
Guest




Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 6:30 am

Zeljko ,Davor ti je dobro rekao .Ti i nemas spaner ,t.j. imas samo gornji tocak ali ne i mehanizam koji taj tocak dize i spusta .Bez njega ne mozes raditi a evo ti video klip ( pogledaj i drugi dio ) i obrati paznju na nosac gornjeg tocka t,j. spanera .on mora da se dize i spusta .Tako traku centriras ljevo idesno ,Evo klip :https://www.youtube.com/watch?v=L8ss_PZDWP0&feature=related
Jos nesto .pogonski tocak ti nije dobro rjesenje jer je to kruta plastika koja ce se vremenom izglodati od trake pa postoji mogucnost da ti komad odleti u glavu .Daj tokaru da ti to napravi od materiajala kakvi su i tockovi ili od aluminija ,ili nesto slicno i nek bude promjera 120-150 mm radi brzine .Druga stvar je da si radio sa jako tankim cijevima ,podogotvo ova koja ti nosi spaner i prednji dio gdje je vilica ,One moraju biti i jace i deblje da izbjegnes vibraciju i da se kod rada ne drma .Idi sa cijevima barem 40x40 ,deblje stjenke .Vidim da nemas ni regulaciju brzina t.j. imas pogonski na motoru ( koji je vjerovatno 1,5 kw ,2820 o/min )i zato sam ti rekao da napravis pogonski promjera 120-150 ,koju hoces dimenziju ,jer ces tek onda dobiti optimalnu brzinu da mozes raditi a da ti ne pali materijale .
E sad jos jedna stvar ,Nisi na dobru stranu stavio pogonski jer tu gdje si ti stavio je ventilator od motora i on ce se sad jace grijati a ujedno ce ti vuci i prasinu od brusenja u motor .Okreni motor i neka ti netko prespoji kablove da dobijes onda da ti motor radi u drugom smjeru.Obavezno stavi zastitu na onaj slobodni kraj na osovinu jer ako ti uhvati odjecu ,osta grinder bez majstora ... Very Happy Very Happy .
Mislim ,ovako po slici da bi ti odgovarala i malo jaca opruga koja podize cijev na kojoj je spaner ali to nisam sasvim siguran Traka mora kad je postavis i okrenes rukom pruzati malo otpora ,onda je spaner dovoljno nateze .
Ako ti bude trebalo jos neka pomoc ,pitaj ..
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 7:34 am

e sad ovako. ovo sto kaze predrag sam i ja predpostavio i pokusao ustimati osi tockova cime sam dobio sporije odvlacenje trake u stranu. sto se tice cevi i ja sam se u startu plasio da mi neki delovi nece biti dovoljno jaki da ponesu sve to bez vibracija. znaci prvo sto cu uraditi je da zamenim slabe delove jacim i napravim stelujuci spaner tockic. zamenicu i pogonski tocak cim bude prilika sa tockom veceg precnika kao sto kaze ben. od plastike od koje sam pravio i ostale. pokusao sam otvoriti link koji je ben postavio ali ga nemogu otvoriti a kad ukucam kaze mi da je video nedostupan. pa bene ako imas jos neki link da pogledam da bih znao kako da napravim stelujuci mehanizam na spaner tockicu, zamolio bih te da postavis ili da mi kazes sta da trazim na you tube. u toku gradnje belta u jednom momentu mi je bilo malo zao sto ga "zavrsavam" jer sam uzivao radeci na njemu. sad se radovi nastavljaju. hvala svima na pomoci!!
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 7:42 am

auuu! sve moram izokretati. ali nema veze. to je za mene izazov. bicu srecan ako na kraju bude sve kako treba. kako taj motor ima izvucenu osovinu sa obje strane mislio sam da je svejedno sa koje da ga okrenem a i ova strana mi je odgovarala pogonskom tocku kojega sam montirao. mozda se opruga cini slabom ali mislim da nije, na osnovu ovoga sto si rekao koliko traka treba biti zategnuta.


Last edited by zeljkoolbina on Fri Sep 21, 2012 7:44 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
Guest
Guest




Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 7:44 am

Back to top Go down
Guest
Guest




Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 7:46 am

Vidi ,ovaj grinder je drugaciji ali sam ti stavio link radi spanera ,Znaci na nosecu cijev zavaris jos komad okomito i na to sa komadom vece cijevi ili U profilom napravis sarku koju podizes i spustas sarafom .Poslat cu ti na PM slike jos nekih grindera ...
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeFri Sep 21, 2012 3:54 pm

Ovaj grind je odlicna ideja,poceo sam da pravim i ja ali kada videh ovaj koliko je prost moracu da opet nesto smislim ovako slicno.Moj je pretezak za izradu jer treba dosta strugarskih zahvata a nemam mnogo vremena u firmi da se bakcem sa licnim stvarima.Jebe nas sef kao Nemce.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 24, 2012 12:20 am

zeljkoolbina wrote:
kako taj motor ima izvucenu osovinu sa obje strane mislio sam da je svejedno sa koje da ga okrenem .

Drugu stranu produži i stavi filc za poliranje kad već preuređuješ makinu Wink
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitimeMon Sep 24, 2012 11:24 pm

tako sam nekako i zamislio da bi bilo dobro na neki nacin iskoristiti i drugu stranu motora. mozda bas za polirku kao sto kazes.
Back to top Go down
Sponsored content





Bezribić grinder - Page 2 Empty
PostSubject: Re: Bezribić grinder   Bezribić grinder - Page 2 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Bezribić grinder
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: