FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

DMK-001 Svojeglavi

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
davor_vfr

PostSubject: DMK-001 Svojeglavi   Thu Apr 19, 2012 7:31 am

Pozdrav svima,

S obzirom da vam se svidio moj drugi uradak red je da stavim i svoj prvi....

Pa kako je sve počelo... Deda mi je bio seoski kovač (odličan), na žalost nisam na vrijeme stigao naučiti zanat od njega pa ću izgleda morati biti samouki...

Već dugooo gledam kako bi osposobio dedinu kovačnicu, a zbog puno obaveza to se zbilja otegnulo... Slučajno sam nabasao na ovaj forum i gledajući silne prekrasne uratke koje ste svi vi izradili jednostavno me prespojilo...

Prvo je trebalo pospremiti ovaj nered...

Nakon par sati sada to već puno urednije izgleda...

Kako se nisam nikada bavio ovim zanatom, a pogotovo nožarstvom imam puno toga za naučiti. Velika pomoć mi je bila baka koja je uz dedu puno toga radila pa mi je mogla objasniti i neke stvari. Recimo kako se radi uljen za vatru...

To je bilo dosta posla za taj dan... Novi dan novi gušti...

Za materijal za izradu noža izabrao sam komad stare feder plate nekog kamiona. Jednostavno u tom trenutku mi je to bio jedini dobavljiv materijal. A s obzirom na moje predznanje mislim da mi za prvi i nije potreban neki fensi materijal...

Plata je odrezana na pločicu dimezije oko 170x30x10 mm, a prva ideja mi je bila napraviti nešto u stilu F1.

Očito zbog neznanja, kovanjem je nož poprimio sasvim drugi oblik i dimenzije, a od tuda i njegovo ime.... svojeglavi Smile

U ovom procesu puno mi je pomogao tata koji je dobar dio vremena glumio bat. Na kraju dana nakon jedno 3-4 sata lupanja zaustavili smo se i dobili sljedeći oblik...

Tada sam se "zaljubio" i definitivno odustao od bilo kakvog rezanja ovog noža. Bez obzira što više liči na sataru nego nož, što mu je oštrica obla, što nije niti za šumu niti za kuhinju, a bome nije niti EDC, odlučio sam ovaj (pošto je prvi) će biti kakav sam bude htio izgledati...

Prošao je vikend i odoh doma...
Kad god bi imao malo vremena na poslu ili doma radio bi na svom nožeku

Nakon nekog vremena poprimio je i ozbiljniji izgled koji će ga i pratiti do samog kraja...

S vremenom sam shvatio da mi nakon kaljenja turpija neće biti baš od koristi pa sam uložio koju kunu u ručnu tračnu.... jedva sam čekao da je isprobam u kuhinji Smile Razz

Na cutlassov prejedlog sredio sam i tang za koji sam prvotno htio da ostane kovan, ali uvidio sam da tu drvo jednostavno neće nikako sjesti...

Odlučio sam da će drška biti drvena i da će biti tamno drvo. Jedino što sam uspio pronaći u našim shoping centrima je bila polica od parenog hrasta... stoga je od toga i drška na ovome nožu (a mislim da će biti i na hrpi drugih Razz )

S vremenom sam dosta čitao po netu i snimio one japance kako diferencijalno kale... pa rekoh zašto ne, ako mogu oni...
Našao sam i recept na starom nakovnju, ali s obzirom da nisam imao sve potrebne sastojke odlučio sam se na čistu keramičarski glinu...

Ali ispada da to i nije tako jednostavno....

Nakon tjedan dana pokušavanja nanošenja ovako debelog sloja odustao sam i odlučio nanjeti tanki sloj kakav stavljaju na katane.

Urodilo je plodom.

Kako mi je kovačnica daleko od kuće, a približili su se i Božić i N.G. nisam imao vremena otići tamo zakaliti nož pa sam morao improvizirati...

Kupio sam par šamotnih ciglica i složio malu peć

Zakurio brener i krenuo grijati...

Zbog velike hladnoće (-10°C taj dan) nikako nisam mogao postići temperaturu nemagnetičnosti, pa sam u jednom trenutku odlučio ide u ulje pa šta bude...
Znam da vjerojatno nisam postigao pravi učinak, ali nemojte zaboraviti da je ovo moj prvi =)

Nakon kaljenja usljedilo je ponovno brušenje raznim gradacijama kako bi oštricu sveo na nulu...

Prvotno sam planirao da oštrica bude full skandi, ali odustao sam od toga prilikom brušenja na kamen jer sam skužio da ću nakon svakog oštrenja noža imati pun klinac posla oko poliranja pa sam odlučio ipak napraviti i još jedan mali bevel na oštrici...

Ponovno sam ispolirao oštricu, pripasao ručku i konačno je zaljepio...

Sada je na red došao i logo... Normalno na ovom forumu postoji lijepa tema kako to napraviti pa sam isprobao...

Usljedilo je finalno brušenje drške, poliranje i oštrenje... a nakon toga i photo session...

Možda se netko i pita pa di je taj hamon.... i nije baš nešto uspio, ali ima tragova tako da ima i potencijala...

Nije baš najpraktičniji nož za kuhinju, ali moj je i prvi je i reže pancetu kao putar...

Eto toliko od mene, a sad vi navalite. Primam i pohvale, ali od pokuda se uči :bog:

Evo i link na album jer sam preskočio koju fotku staviti...
http://s1062.photobucket.com/albums/t490/davor_vfr/Svojeglavi001/

Naknadno je nastalo još par fotki pa evo i njih...

Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
Guest
Guest

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Thu Apr 19, 2012 10:10 am

Odlican rad, svaka cast Very Happy

Kada sam ga vidio bas mi i nije bilo jasno zasto ne bi za kuhinju...
Istina da ne moze svaki posao u kuhinji obavljati, ali ove slike sasvim jasno pokazuju cemu sluzi, a to je usitnjavanje povrca do kraja, bas ima tu oblinu i samo se spusti na dasku i njise naprijed natrag i sve sam radi Very Happy

Nego daj mi molim te korak po korak opisi ovo graviranje...
Sta si sve radio, sta si sve koristio, na koji nacin, apsolutno sve...
Back to top Go down
Dule

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Thu Apr 19, 2012 2:45 pm

Ovakve nozeve sam video da koriste kuvari za secenje pilica ali moglo bi i za nesto drugo.Lepo izgleda,bar meni,mada je ovo vise satara nego noz bar po obliku.I da objasni to graviranje,dosta me interesuje.
Back to top Go down
View user profile
davor_vfr

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Fri Apr 20, 2012 12:22 am

Ovako u vezi graviranja...
Puno toga sam pročitao na survival forumu. Pa evo i link http://survival.aforumfree.com/t818-graviranje

Ali evo ukratko...
1. potreno je dobro očistiti nož od masnoća
2. vrlo precizno izrezati skalpelom logo na naljepnici. Ja sam na laserskom printeru isprintao naljepnicu sa svojim logom i polagano skalpelom izrezivao crnu boju, bijela ostaje naljepnica. Ovaj dio je jako bitan i što ljepše izrežete naljepnicu to će bolje ispasti sama gravura. Također ovisi i o površini na koju se lijepi. Ako je površina glatka rubovi će biti oštriji. Zaštitite izolirkom ili nekon naljepnicom i ostali dio noža da prilikom eventualnog kapanja ne dođe do graviranja neželjenih dijelova.
3. zamutiti otopinu vode i soli. recimo u pola deci vode stavite 2-3 žličice kuhinjske soli i razmutite da se otopi.
4. pripremite izvor napajanja, ja sam koristio punjač akumulatora.
5. na oštricu spojite + pol (crvena), dok na - pol (crna) stavite vaticu koju prije umočite u otopinu soli i vode i pritisnite na nezaštičeni dio loga. Pričekajte po želji. Ja sam držao otprilike 1 minutu i gravura je dosta duboka recimo negdje oko 0,1-0,2 mm.
6. ukoliko želite da gravura ostane crna napravite sve kao u točki 5. cca 30 sec i onda zamjenite "+" i "-" pol napajanja. Dakle onaj koji je bio na vatici sad ide na oštricu i obrnuto. Držati cca 30 sec. Ovo nisam još probao, ali tako kaže ekipa sa survivala.

Svakako ovo probajte na nekom bezveznom komadu željeza i sa nekakvim jednostavnim oblikom na naljepnici da vidite koliko vam je vrijeme potrebno. Jer jačina graviranja ovisi o jačini struje pa treba isprobati...

Eto nadam se da sam pomogao. Ako šta nije jasno pitajte...
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
Guest
Guest

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Fri Apr 20, 2012 12:31 am

Hvala ti, bit ce isprobano u svakom slucaju Very Happy
Back to top Go down
predrag1969

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Fri Apr 20, 2012 2:33 pm

da i ja dodam par slova. sto je veca povrsina "+" kontakta - to bolje. pozeljno je da "+" bude maksimalno blizu zone koju obradjujete. na pola case vode dovoljno je i jedna kasicica soli. "-" kontakt koji je sa vatom treba da bude vlazan a ne mokar od sonog rastvora. ukoliko zelite dublji reljef i zelite sacuvati ostre ivice na logotipu ili crtezu mozete drzati vatu 15-20 sek. obicno se pojavi taman otisak. skidamo naljepnicu i pazljivo s pomocu lupe pokrivamo lakom za nokte povrsinu koju hocemo da zastitimo od graviranja. kad se lak osusi produzavamo eroziju. zasto lak? ako ostavimo nalepnicu i ako je vata vlaznija nego sto treba postoji opasnost da rastvor prodre pod nalepnicu i pocne eroziju tamo gde nam to nije potrebno. steta je ubiti ljep noz sa lose izradjenim logotipom... to pogotovo vazi za nozeve gdje su ostali tragovi kovanja. zbog neravne povrsine puno je veca opasnost da rastvor ode pod naljepnicu
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Fri Apr 20, 2012 2:47 pm

Ja vidim bez obzira na sve da kod tebe ima potencijala i da ces JAKO BRZO napredovati,satarica mi se svidja a naj vise ona lepa dedina kovacka vatra,mnogo je lepa i verujem funkcionalna,samo napred i zelim ti puno uspeha!
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Wed Apr 25, 2012 7:04 am

je, definitivno, puno potencijala, samo naprijed.

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Sponsored content

PostSubject: Re: DMK-001 Svojeglavi   Today at 7:20 pm

Back to top Go down

DMK-001 Svojeglavi
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-