FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Počelo je!!!

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
žile

PostSubject: Počelo je!!!   Thu Mar 22, 2012 8:09 am

Bilo se Malo troškariti,ništa puno ali godi.Sad Kužim ženu kad uleti u krpice.
Pa sam onda malo crtkao.Ovaj uži komad bi trebao biti za filetiranje ribe, a oaj drugi širi komad bi trebao biti za sjeckanje bijlog luka peršina za marinadu onih fileta što ću rezati s prvim komado(vveć mi curi slina)Našao neku staru testeru pa ću probati od nje praviti oštrice.Probao sam je turpijom,izgleda je čelik ,kakav nemam pojma ali turpija vrlo teško skida prije klizi preko nje.Debela ili bolje rečeno tanka je cca2-3 mm.
Izrezano na grubo brusilicom i sada moram stati.Tvrdo, moram ih otkaliti a to moram probistriti da nešto ne zeznem . Evo uletila i hrastovina ... nastavak slijedi SVI SAVJETI DOBRODOŠLI !!!
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Thu Mar 22, 2012 9:16 am

Dobro,Zile,posto sam prvi ja video,pa ajd da i prvi prokomentarisem.
Dakle,za pocetak,nek ti je sretan prvi komad.
E sada,koliko sam mogao da zapazim nozeve si izrezao iz testere za secenje drva,"stare".One su se nekada u "praistoriji"koristile za obaranje drveta i struganje istog kasnije.Mislim da je to odlican celik za nozeve.I ja sa se jedno vreme trudio nabaviti takav isti za dleta,ali nisam uspeo u tome.Od ono malo testera sto je preostalo,zavrsilo je kod tvrdoglavih vlasnika koji nece da daju.Zasta ce ih jebem li ga,kad znam da nesto i nevole sakupljati starine i slicne stvari.Valjda da im se nadje kad rikne motorka. Laughing
Ali nazalost neznam koja je vrsta celika tj.tacnu oznaku,znam da je skoro sigurno alatni.I neverujem da je legirani vec mozda visokougljenicni.Posto se radi o starim,dosta starim testerama.E sad koji...
Toliko od mene.Za sada ti dobro ide,ostalo mislim da i sam znas,a iako nesto zapne na pravom si mestu.Pozdrav Very Happy Very Happy Very Happy
Back to top Go down
View user profile
bezribic

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Thu Mar 22, 2012 3:38 pm

Taj materijal netrebaš otpuštati,pošto ćeš ga poslije teško vratiti u prvobitno stanje (pogotovo ako si početnik.Radije ga obrađuj malom brusilicom ali pažljivo po malo i stalno hladi da ga ne zapališ.Trebaće ti malo više vremena i strpljenja ali dobitićeš pravu stvar.
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Thu Mar 22, 2012 4:53 pm

To je od testere kladare,tako se zove u ovim krajevima.U pravu je Bezribic,ako je otpustis a nisi bas siguran zajebaces.Kvalitet celika neznam koji je ali za noz za filete valje jer je tanko i moze da se naostri da brije.Ili daj nekom ko se dobro razume da ti otpusti malo ili samo iseci oblik kakav hoces,naostri dobro,ispoliraj,nabaci rucke i to je to.Tako sam ja pravio nozeve od testere za metal i ispali su mi extra.Pazi da ne poplavi celik kad budes ostrio jer gubis cvrstinu.
Back to top Go down
View user profile
tvisters

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Fri Mar 23, 2012 4:08 am

oko reza i vrha samo polako kao sto Dule reče.

Ledja i tang mozes i brze raditi, tu ti ne smeta ako malo poplavi
Back to top Go down
View user profile http://www.borkoknives.com
djuragekon

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Fri Mar 23, 2012 7:21 am

Čestitam na dobrom startu. Samo napred, čekamo rasplet...
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Sun Mar 25, 2012 3:40 am

Sad imam konačan oblik.Kako sam ga bruso na stupnoj brusilici i umakao u vodu da se ne pregrije vidi da komad hrđa ponovo na očigled.Neće valjda tako i kad bude gotov ili ima nekakav način da zaštitim nož od hrđanja. I probao sam orađivati s turpijom ali to baš neide jer je tvrdo,a ne znam kako da izvučem oštricu na stupnoj brusilici s obzirom da je oštrica zakrivljena i uska.Mislim na ovaj nož za filetiranje.
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Sun Mar 25, 2012 3:52 am

za oba tvoja noza postoji samo jedan nacin da se smanji rdjanje - poliranje. sto vise to bolje. posto ce oba noza biti stalno u dodiru sa hranom, ne vidim drugi nacin zastite. i naravno - treba ih paziti, ne zaboravljati na noc u ribljoj krljusti i sl. )))
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Sun Mar 25, 2012 7:10 am

Sto rece Preza samo poliranje i to junacki.Smirglaj sa krupnijim smirglama pa manje granulacije smirgle(1500) i na kraju filc i bice dobro.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Sun Mar 25, 2012 11:41 am

Ja bih mozda znao kako to naostriti na stupnoj kada bih znao sta je to stupna brusilica.Ja sam recimo imao nedoumicu sa tracnom,bas kod tih krivina.Jer kada samo ravno vuces noz levo-desno kada dodje kod krivine on jednostavno se odbije.Jer mu vrh lezi odvojen za zeljene stepene ostice i normalno je da nece da se naostri.Ali za to postoi jednostavan lek,za koi sam ja mislio da nije bas tacan,medjutim pogresio sam.Kada dodje do krivine i ostrica savija nadole onda se lepo zadnja strana noza polako povlaci ka sebi tako da krivina prilazi smirgli i tako do vrha.Ugao ostaje isti.Znaci kada se vuce noz po smirgli prema vrhu,kada se dodje do krivine,zadnja strana noza(drska)se pomalo vuce ka sebi.Prati se krivina.I tako do vrha.Sad neznam dal se ovo sto sam napisao moze razumeti,al valjda moze nesto. rabbit Lakse bi bilo uz crtez.Zeznuta je za ostrenje talasasta ostrica,kod nje ovaj princip mislim da nevazi.Tu bi nesto drugo moralo da se inprovizuje. Very Happy
Back to top Go down
View user profile
tvisters

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Fri Mar 30, 2012 1:56 am

Druga varijanta kod brušenja je da kad dodjes do trbuha sečiva zadnji deo noža (ručke) polako dižeš ka gore, proporcijom kakva je krivina. Znači ugao izmedju trake i sečiva da bude stalno istia.
Na isti način se radi i na beltu i na stubnoj brusilici.

Kao sto rece Predrag, što bolje ispolirano to ce biti bolje zastićeno od korozije. Mozes posle poliranja da nabacis patinu kao dodatnu zaštitu i dovoljno je da ga posle upotrebe prebrišeš.

Back to top Go down
View user profile http://www.borkoknives.com
žile

PostSubject: prvi je pri kraju   Tue Apr 10, 2012 10:55 am

ima grešaka ali to je prvi i nije još gotov.Ručka je miacarta od texas platna rađena omotavanjem.Ima rupa od mjehura zraka.Pokušao sam polirati, donekle je uspjelo ali se vide još risevi po nožu.Brusio sam ga ručno, počeo sam sa brusnim papirom 100, pa 150,300,400,800 i na kraju vodobrusni 1500 i 2000.[img][/img]
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Tue Apr 10, 2012 12:28 pm

Odlicno.Stvarno vrlo lepo uradjen.Micarta mi deluje bas posebno.
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Tue Apr 10, 2012 1:00 pm

za pocetak je vise nego dobro. drska izgleda originalno...
momci, nemojte biti skrti na opisu svojih nozeva. pisite kakav je materijal, dimenzije, fotografije iz raznih uglova su uvjek dobrodosle...
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: problemi   Sat Apr 14, 2012 12:32 pm

Nisam nikako mogao izbušiti rupe na drškama.Za poludit, tako sta žilavo nisam vidio. Sva sreća pa postoje prijatelji,pa će mi on probušiti laserom.Pa dok čekam malo sam si pripremio ono što sam mogao[img][/img][img][/img] osnova futrole je od aluminijskog lima, biti će oložena texas platnom završni sloj smola.S obzirom da mi je jedan dio miacarte ispao pretanak (a i nisam imao ništa pametnije) malo sam se poigrao pa sam napravio par stvarčica za ženu (valja skupiti malo kredita za nedajbože) a ida probam kako to ide da ne zeznem drške.[img][/img][img][/img]
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: bilo se u nabavci   Mon Apr 16, 2012 10:00 am

[img][/img]
svega po malo.Jedino me zanima ako netko od vas zna da li su ovi vijci za šine dobar materijal za noževe.[img][/img]
mesing,bakar,aluminij[img][/img]ovo će biti nakovanj.[img][/img] ovo je teško ko vrag a bogme i ravno pa mislim da bi moglo poslužiti za kovanje[img][/img]
od ovog čuda planiram praviti plinsku peć za kovanje.Malog je volumena taman za oštrice.Mislim da ću s njom moći postići dosta visoku temperaturu.Za svaki slučaj sam nabavio bocu od freona i inox rezervar od hidropaka pa ću vidjeti što mi više odgovara.
Back to top Go down
View user profile
rale

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Mon Apr 16, 2012 10:10 am

Brate ti si dobro zagrizo,sad se prisecam kako je meni bilo pre 8god. a jos me drzi taj osecaj,samo napred...Vijke proveri na tocilu ako je ,,bogata,,moze nesta sa tim,vidim imas federe udri po njima...
Back to top Go down
View user profile http://www.ralebladesmith.com
zlatko381981

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Mon Apr 16, 2012 11:54 am

Ala si se ti obezbedio. bounce
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Mon Apr 16, 2012 12:23 pm

[img][/img]
da li ovo može poslužiti za tračnu
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Mon Apr 16, 2012 1:11 pm

Zile ,oni ti vijci nisu dobri za kovanje ,los kemiski sastav .A sto se tockova tice ,slabo se vidi na slici a nisi napisao ni dimenzije .Ako hoces dobre tockove za malo para i da se ne zaj ..vas puno oko toga posalji mi poruku na PM pa ci ti poslati link ,da ne reklamiram ovdje i krsim pravila foruma .Pozdrav

Last edited by ben-66 on Mon Apr 16, 2012 1:20 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Dule

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Mon Apr 16, 2012 1:15 pm

Zlaja je izbacio dobru sliku sa lezajevima umesto valjaka.Vredi pogledati
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Tue May 15, 2012 1:36 pm

priprema za grinder

buduča pečka
Back to top Go down
View user profile
Dule

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Tue May 15, 2012 3:02 pm

Druze za ovaj aparat gore da ti kazem nesto.Imao sam isti takav(ako je 140 ampera).To je djubre tesko.Gasi se sam posle par elektroda i to 2,5 a 3,25 nemoj ni da pokusavas da varis sa ovim aparatom.Ok je on ako tebi treba nesto da privaris ali za ozbiljno varenje bolje da si kupio neki drugi.Aparat je lak i cini mi se da je motan aluminijumskom zicom a ne bakarnom stoga se dosta greje.Meni je trajao godinu i namucio sam se sa njim.Za te pare(ja sam moj tada platio oko 150-160 evra)mogao si da kupis uljanik.prva elektroda zagreb ili neki aparat stariji ali veruj mi da je to neunistivo.Na ovakvom aparatu valja samo ovaj metalni oklop.Nemoj se ljutiti ali ti prenosim kakve sam ja probleme imao sa istim.
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Tue May 15, 2012 3:27 pm

svaka cast, krenuo si ti ozbiljno u ovaj posao. posle duleta moram i ja malo da te razocaram. radio sam sa takvom busilicom i ja i par mojih drugara ovde, i svi smo imali iste probleme. posle par nedelja rada pocinje da bije i nema sanse da se precizno probusi materijal. ako ces da busis samo drvo ili mikartu onda i nije losa za pocetak, ali nije za neki ozbiljniji rad sa celikom... pokusaj da nadjes neku polovnu busilicu sovjetske proizvodnje, one su neunistive.
zelim ti uspeha, cekamo nozeve...
Back to top Go down
View user profile
žile

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Wed May 16, 2012 1:16 am

Ne mislim od noževa praviti posao već hobby i razbibrigu.Za početak sam nabavio što sam mogao i kupio ono za šta sam imao para.Inače o obradi metala tek učim, od obrade metala do sada sam jedino slagao armaturne mreže pri betoniranju.Ako postoji volja čovjek sve nauči pogotovo ako postoje dobronamjerni ljudi koji nesebično dijele svoje znanje i iskustvo kao na ovom forumu.I da nije vas vjerovatno ne bih nikad ni krenio s obradom metala, s toga vam svima zahvljujem na savjetima i podršci i nadam se da ću napraviti puno dobrih i lijepih noževa na moj i vaš ponos.Ovaj aparat za varenje i bušilica su koštali svki oko 80E i s njima ću učiti raditi pa ako to bude uspješno kasnije ću nabaviti nešto kvalitetnije da ne bacam lovu ako ne ide jer znate i sami da kvalitetan alat košta.To je neka moja logika.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Počelo je!!!   Today at 7:22 pm

Back to top Go down

Počelo je!!!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next