FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Post new topic   Reply to topicShare | 

normalizacija pre mekog zarenja?

Go down 
AuthorMessage
djuragekon

PostSubject: normalizacija pre mekog zarenja?   Sat Nov 12, 2011 8:40 pm

U mnogim "uputstvima" nalazim da se nakon kovanja radi normalizacija 3 puta a zatim meko zarenje (annealing), na jednom mestu cak normalizacija 2 puta a umesto treceg ide meko zarenje. Ovo sve mi nema smisla. Ako se vec radi meko zarenje zato što sledi OOČ, ne vidim čemu normalizacija.
Koliko ja shvatam i mekim zarenjem se oslobađa "stres" od kovanja.
Normalizacija mi ima smisla samo pred kaljenje(kao sto je Karlo i naveo), da bi se dobila uniformna struktura čelika (grain size) ili eventualno da se radi povremeno tokom kovanja, ukoliko proces dugo traje.
E sad ako sam nesto pogresno naveo ispravite me i interesuje me vase misljenje.

P.S. dakle govorim o nekom "običnom" ugljeničnom čeliku, recimo od opruge ili sl.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Sun Nov 13, 2011 7:24 am

sa hogarom, kolegom sa ovog foruma, kad smo jos bili na jednom drugom forumu, imao sam raspravu u trajanju od 3 dana oko normalizacije i zarenja na meko zrno da bi na kraju zakljucili da se radilo o greskama u prijevodu sa engleskog.

drago mi je da si "uputstva" stavio pod navodnike. prvo pazi kako se prevodi, onda pazi tko to pise i na kraju nemoj to uopce citati. sve kristalno jasno pise u strucnoj literaturi.

normalizacijsko zarenje, ako se odradi izmedu kovanja i zarenja na meko zrno, nece odmoci, ali nema niti jednog razloga, koliko znam, da bi u necemu "pomoglo". tako da mislim, da si u pravu sa pretpostavkom da je nepotrebno.

takoder, zarenje na meko zrno ce ukloniti zaostala naprezanja od kovanja. sama normalizacija prekratko traje da bi uklonila zaostala naprezanja od kovanja.
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Tue Jan 10, 2012 3:47 am

Zbog toga se onda mora normalizirati više puta? da se i ta zaostala struktura vrati? To se zove onda alfa željezo zar ne? kada se željezo vraća u 9atomsku strukturu kristala i istuskuje ugljik.
Back to top Go down
djuragekon

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Tue Jan 10, 2012 7:04 am

PeroUdri wrote:
Zbog toga se onda mora normalizirati više puta? da se i ta zaostala struktura vrati? To se zove onda alfa željezo zar ne? kada se željezo vraća u 9atomsku strukturu kristala i istuskuje ugljik.

normalizacija i žarenje na meko zrno su različiti postupci. Moje pitanje je bilo, ako se radi žarenje na meko zrno, da li je nakon toga potrebna normalizacija, jer vidim da neki kovači to rade a meni nema logike...

Normalizacija- normalising
Žarenje na meko zrno- annealing

Stevan
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Tue Jan 10, 2012 8:00 am

hmm... Kakvi su postupci jednog kakvi drugog? Kako se to odvija? Ovako laički i ukratko.
Back to top Go down
djuragekon

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Tue Jan 10, 2012 8:23 am

PeroUdri wrote:
hmm... Kakvi su postupci jednog kakvi drugog? Kako se to odvija? Ovako laički i ukratko.

al baš laički i ukratko, jer sam i sam laik... Wink

Žarenje na meko zrno je kada zagreješ čelik do prelaska u austenit, što se popularno kaže "do nemagnetičnosti, pa još malo" Laughing i zatim ga pustiš da se jako lagano hladi. U ovim našim jednostavnim varijantama, samo ostaviš u vatri da se lagano ugasi, i ostaviš tako do sutra. Neki recimo zatrpavaju u pepeo ili neki drugi izolirajući materijal, opet, da bi se lagano hladio. Tako dođe do (laički) opuštanja materijala i on postaje "mek" i lakše se obrađuje. Npr, to se radi kada praviš nož od turpije. Turpija je izuzetno tvrda, i potreban je ovaj proces da bi mogao da je obrađuješ. Kada kupuješ čelik on uglavnom stiže u ovom stanju pa to nije potrebno.

Normalizacija je kada se opet čelik zagreje do prelaska u austenit, ali se hladi na vazduhu. Ovo se radi uglavnom posle kovanja (da bi se "otpustio" stres prouzrokovan kovanjem) a pred samo kaljenje. Koliko sam ja video, većina kovača to radi 3 puta.

A kaljenje je opet zagrevanje do malo iznad nemagnetičnosti, i zatim potapanje u tečnost (ulje, voda, zavisno od vrste čelika). Time čelik postaje jako krt. I potrebno ga je malo popustiti.

Popuštanje se radi tako što se čelik zagreje do cc 200 celzijusa i drži na toj temp oko pola sata. Ovo opet zavisi od vrste ćelika, nekima treba duže, veća temp, itd... Amateri i hobisti za ovo koriste kuhinsku rernu. Zatim se lagano hladi na vazduhu.

Ovo ti je onako laički i jako generalizovano. najbolje je ako znaš tačno koji čelik koristiš, i onda nađeš na netu specifikacije za sve ovo...
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Wed Jan 11, 2012 10:56 am

Aha, ja sam umjesto kaljenja to zvao učvrščivanje tj eng od "hardening" gdje se austenit pretvara naglo u martenzit, a ovo meko opuštanje je annealing. Pojmovi kada se prevode je zbunjujuče ponekad, mislim da je Karlo negdje čak i napisao da treba paziti na to.
Ovaj tvoj odgovor ču si sejvati u notepad jer često zaboravim što je što.

Koliko ti dugo popuštaš čelik od kojih radiš noževe? na čemu se to može osim na kuhinjskoj peći? Plin mi se čini stabilniji od kovačke vatre. Može li se to raditi više puta kako bi se sav martenzit opustio?
Back to top Go down
djuragekon

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Wed Jan 11, 2012 12:17 pm

Ja sam tek početnik. Još nisam kalio ni otpuštao svoje noževe, nego sam poslao u jednu firmu koja se time bavi profesionalno jer nameravam neke noževe da prodam pa hoću da to bude profi.
Te noževe sam radio samu obradu čelika alatima, tj. obrada odvajanjem čestica (OOČ).
Iako sam do sada radio hladno kovanje (lim uglavnom) sledeće nedelje tek počinjem svoje prvo kovanje noža, pa ću se okušati i u kaljenju. Uporedo pravim i gasnu peć i kovačku vatru na ugalj pa ću videti kako šta ide. U planu mi je da kasnije u gasnu peć stavim sondu koja meri temp, pa ću tako moći maksimalno precizno da radim toplinsku obradu.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Thu Jan 12, 2012 1:05 am

Pa super, puno sreče s time Smile ja se isto nadam uskoro nešto složiti. Koliko košta ta sonda?
Back to top Go down
djuragekon

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   Thu Jan 12, 2012 2:00 am

ne secam se sad tacno, ali sonda+displej su negde oko 200eura, možda malo manje.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: normalizacija pre mekog zarenja?   

Back to top Go down

normalizacija pre mekog zarenja?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» normalizacija pre mekog zarenja?