* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 TO kose (za košenje

Go down 
3 posters
AuthorMessage
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitimeSat Nov 05, 2011 1:24 am

Dakle kako kaliti kosu? da li na isti nacin kao i noz, ili ipak treba da bude malo tvrdja?
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: Re: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitimeSat Nov 05, 2011 4:58 am

Koliko sam skužil da su na kosi tvrdo zakaljena leđa, koja znaju puknuti ako zapneš vrhom u zemlju, slomio dvije, a oštrica je relativno mekana da se može klepati, odnosno hladno kovati.
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: Re: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitimeSat Nov 05, 2011 5:23 am

Kosa se hladno kuje,postoji specijalan cekic za to,zove se cakanac.Ovo iskivanje traje i po sat,dva, radi se najcesce lezeci.Kosiste(drska) treba da bude polozeno na levom ramenu a ostrica okrenuta ka licu.Lupa se laganim udarcima da kosa nebi dobila mikro pukotine i samim tim se odlomila.Rez treba da bude otanjen i ravnomeran da bi se lakse ostrila.Ostri se brusom od kamena,umocenim u vodu.Kad kupujes novu kosu obavezno gledaj koja je najlaksa i nju uzmi,to sam cuo od starijih ljudi.Najbolje kose po meni su divlji vepar,silver,goldy(mislim da su sve slovenacke). Smile
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: Re: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitimeSat Nov 05, 2011 6:22 am

Dule wrote:
Kosa se hladno kuje,postoji specijalan cekic za to,zove se cakanac.Ovo iskivanje traje i po sat,dva, radi se najcesce lezeci.Kosiste(drska) treba da bude polozeno na levom ramenu a ostrica okrenuta ka licu.Lupa se laganim udarcima da kosa nebi dobila mikro pukotine i samim tim se odlomila.Rez treba da bude otanjen i ravnomeran da bi se lakse ostrila.Ostri se brusom od kamena,umocenim u vodu.Kad kupujes novu kosu obavezno gledaj koja je najlaksa i nju uzmi,to sam cuo od starijih ljudi.Najbolje kose po meni su divlji vepar,silver,goldy(mislim da su sve slovenacke). Smile

Pretpostavljam da mislis na ovo:
http://www.hvf.sk/naklepavac.htm

To je alat za otkivanje kose. Ali ja nisam na to mislio. Mislio sam kad uzmem parce celicnog lima i napravim kosu, kako da je kalim? Dakle to prvo kaljenje, koj pretpostavljam da se radi kao i kod noza.
E sad Legion kaze da su ledja tvrdja i iako nisam jos lomio kose i meni se tako cini. Prema tome kontam da se diferencijalno kali. Mozda da se kali celo secivo, a posle da se ostrica popusta a ledja ne? Sta mislite? scratch
Back to top Go down
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: Re: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitimeSat Nov 05, 2011 8:15 am

Evo da se dopunim. Pronasao sam info na jednom nemackom sajtu da se redovno kale: zagrevanje do temp austenitizacije i zatim potapanje u zagrejano ulje (60 C). Ali nesto mi neverovatno da ostaje na tome.. Jesu one krte ali ja bi to ipak malo popustio.. Sta vi mislite?
Back to top Go down
Sponsored content





TO kose (za košenje   Empty
PostSubject: Re: TO kose (za košenje    TO kose (za košenje   Icon_minitime

Back to top Go down
 
TO kose (za košenje
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: