* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kako merite HRC?

Go down 
3 posters
AuthorMessage
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kako merite HRC? Empty
PostSubject: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitimeWed Nov 02, 2011 2:40 am

Koliko vidim, najjeftiniji meraci idu oko 1000-2000 eur a vidim da neki od vas postuju za svoje nozeve HRC. Kako to merite?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kako merite HRC? Empty
PostSubject: Re: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitimeWed Nov 02, 2011 5:34 am

odes do nekoga tko ima mjerac Very Happy

u neku kalionicu (znam otici na bivsi faks) da provjeris jedan ili dva noza. ako ti je postupak isti, kosristis isti celik, onda ce i ostali nozevi biti te tvrdoce i nema ih potrebe ponovo mjeriti.

u konacnici provjeris svaki deseti noz i ostavis deckima za pivu.

doduse, ako napravis dva noza za 600 eura, kupis si mjerac, haha.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
djuragekon




Posts : 327
Join date : 2011-08-28

kako merite HRC? Empty
PostSubject: Re: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitimeWed Nov 02, 2011 6:07 am

Karlo Ban wrote:

doduse, ako napravis dva noza za 600 eura, kupis si mjerac, haha.

haha... kontam da nije toliki problem napraviti nož za 600eur, koliki je problem prodati ga..
Back to top Go down
Guest
Guest




kako merite HRC? Empty
PostSubject: Re: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitimeWed Nov 02, 2011 10:01 am

ja svoje nozeve nosim na provjeru u KONCAR i BOHLER...

kad vec tamo znam i neki materijal uzeti pa mi to naprave u tren oka!
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kako merite HRC? Empty
PostSubject: Re: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitimeFri Apr 25, 2014 11:35 am

Trazih i trazih,pogodnu temu za ovo sto cu napisati,da ne otvaram novu.
Vec je davno bilo kada sam imao problema oceniti koliko dobro je zakaljen celik,a posle popustanja koliko je ostalo tvrdoce?A takodje i kako se ponasa celik u takvom stanju,tj. pravilo zakaljen,kada je maksimalna tvrdoca i popusten celik.
Danas posto sam spremio neki celik od opruge za odredjen test i kada sam bio vec pri kraju posla trazio sam na flahovima dal ima nekih pukotina usled nepravilnog kovanja(zato sto sam malcice zurio,a komad bio malo veci nego sam ga procenio u kruznom obliku kakav je bio).To zagledanje je potrajalo pa mi pade na pamet da proverim ponovo i tri komada koja sam vec istestirao za istu stvar za koju sam ove sada spremio.Pa gledah malo to ,malo ove spremnjene i onako bez veze mi pade da cuknem, ivicom ovih zakljenih na ove koje sam spremio da kalim.Racunam otisak ce lako da ostane na onom ne zakaljenom jer je mek.I tako bilo.Pa mal po mal,cuk po cuk i pocnem cukati i zakaljen po zakaljenom.Da samo napomenem da komadi koji su zakaljeni nisu i popustani.Kada sam cuknuo na moje veliko iznenadjenje pojavilo se ono zbog ceka sam se ranije prilicno sikirao(kada sam cukao naostren noz o zub svinje).Celik se udubio,ali bez krzanja.Ja onda uzmem onaj noz koji sam medju prvima iskovao od spiralnog gibnja i koji mi je sav isprskao,a on je ostao okaljen bez popustanja(znaci tvrdoca bi trebala biti daleko preko 58HRC,i njega cuvam kao podsetnik,a i kao komad za poredjenje(njega turpija nehvata ni malo,ni nova ni stara) i probam na njemu.Ista stvar.Ja onda pomislim da tu nesto gadno nestima.Kao i uvek pomislim da opet kaljenje nevalja ili celik.Pa da bi bio donekle siguran(kad nemam merac tvrdoce) uzmem novu kosuljicu lezaja i jedan VELIKI valjak od lezaja.Racunam oni moraju imati najmanje 57 HRC-a.Ako tu ne ostavi nista,znaci da je greska do mene ili do celika.Lupim prvo po kosuljici,ista stvar,udubljnje.Lupim po valjku,jos veca udubljenja.A evo i slika da se vidi o cemu pricam.
Prvo nozevi,ali na njima se slabije vidi,jer je izgleda mrak,a stvar je sitna
kako merite HRC? SAM_0106_zps3007d881
kako merite HRC? SAM_0105_zps6c156322
kako merite HRC? SAM_0103_zps8a92aa8f
Otisci na kosuljici
kako merite HRC? SAM_0102_zps6fb10331
Pa na valjku.Na njemu se bas lepo vide
kako merite HRC? SAM_0101_zps12978684
kako merite HRC? SAM_0100_zpsbbe423ec
Interesuje me misljenje iskusnih majstora.Meni se namece zakljucak da celik cak i kada ga turpija pomalo hvata ima zavidnu tvrdocu.Takodje celik i na visokim tvrdocama zadrzava zilavosti dosta i nemora da znaci da ce da se krza.Ali me interesuje misljenje ostalih.
Back to top Go down
Guest
Guest




kako merite HRC? Empty
PostSubject: kometar    kako merite HRC? Icon_minitimeFri Apr 25, 2014 12:20 pm

Ja sam nosio noževe ( ranije ), kod kalioca ..Jedanput, drugi put, treći put...I četvrti i naredni put -ja znam kolika je tvdoća - da ne nosim više..Kad,kad odnesem- čisto da potvdim , posle testova koji mi kažu kolika je tvdoća, - da li sam u pravu na rokvel aparatu...
Back to top Go down
Sponsored content





kako merite HRC? Empty
PostSubject: Re: kako merite HRC?   kako merite HRC? Icon_minitime

Back to top Go down
 
kako merite HRC?
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kako iskovati nož
» kako pravilno fotografisati noz
» kako provjeriti da li je celik dobro zakaljen?
» Kako zakaliti tanak celik
» Kako i zasto postati link na ovom PDF-u

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Toplinska obrada-
Jump to: