* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Testere za metal

Go down 
2 posters
AuthorMessage
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Testere za metal Empty
PostSubject: Testere za metal   Testere za metal Icon_minitimeThu Sep 22, 2011 12:27 am

Trenutno najdostupniji celik su mi testere za metal.U vezi sa tim imam i nekoliko nedoumica.Ja testere obradim na zeljeni oblik na veliko tocilo u firmi vodeci racuna da ne pregrejem previse materijal,potom ih ovlas naostrim,tj samo oblikujem rez,zatim smirglama dovedem do sjaja ceo noz pocevsi sa granulacijom 60 pa sve do 240.Naostrim noz na vodeno tocilo i bruseve.Ostrim obicno pljosnato(full flat) ili konveksno.Obradim korice i zalepim epoksijem.Korice premazem lakom ili firnajzom(laneno ulje) a ponekad utrljam i bajc da bi se istakla tekstura drveta.Tako je noz gotov i verujte mi brije,dobro drzi rez i dobro se ostri.Interesuje me nekoliko stvari.Da li treba da izvrsim neku od T.O da bi noz bio bolji?Treba li rez da iskujem umesto sto ga samo obradim tocilom?Kako probusiti najlakse rupe na ovom celiku a da ne upropastim 3 burgije kao dosad?Treba li da noz potopim u neku kiselinu pre stavljanja korica i zasto se to radi jer sam procitao negde na forumu?Koji je oblik drske najbolji za npr noz za dranje i koje je drvo najprimerenije?Pravio sam do sad na desetine ovakvih komada a najvise nozeve za dranje i za klanje.Testere imam u vise boja tj plave,zute,bele itd a do sad su mi najbolje sluzile zute,valjda boje oznacavaju tvrdocu a i ove zute nabavljamo iz Svedske a kazu da oni imaju extra celik.Kolege pomoc i saveti su dobrodosli jer vidim da ovde ime pravih umetnika Very Happy
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Testere za metal Empty
PostSubject: Re: Testere za metal   Testere za metal Icon_minitimeTue Oct 04, 2011 6:42 am

Da li treba da izvrsim neku od T.O da bi noz bio bolji?

ukratko - ne. ako imas mogucnost ponovo zakaliti noz i diferencijalno ga popustiti - napravi to i dobiti ces visu tvrdocu na ostrici i visu zilavost na ledima sto je kod nozeva uvijek pozeljno. imaj na umu da ovo sto sada imas je jako blizu idealnoj TO, ako nisi sto posto siguran da mozes bolje ne ulazi u to.

Treba li rez da iskujem umesto sto ga samo obradim tocilom?

bilo bi bolje kada bi mogao kovati zbog kovane strukture koju u konacnici dobijes, medutim onda ide potpuno nova TO koja nije samo kaljenje i popustanje. imas temu u TO sto se sve mora raditi nakon kovanja. osobno, samo tako radim - kovanjem, uzitak je nemjerljiv. ako imas materijala na bacanje, zasto ne probati pa usporediti nozeve.

Kako probusiti najlakse rupe na ovom celiku a da ne upropastim 3 burgije kao dosad?

za optimalnu obradu alat mora biti 20 HRC-a tvrdi od obratka - dakle, ili nabavi svrdla od tvrdih metala ili omeksaj celik zarenjem i radi ponovo TO. kod izrade nozeva kovanjem, sa tim nemas problema. doduse, kupljeni materijal dolazi u najmeksem mogucem stanju, pogodnom za obradu odvajanjem cestica, ali pretpostavljam da kod tebe to nije slucaj jer imas gotove pile.

Treba li da noz potopim u neku kiselinu pre stavljanja korica i zasto se to radi jer sam procitao negde na forumu?

neke kiseline stvore patinu na povrsini noza koja stiti od daljnje rupicaste korozije. limun, ocat i sl...

Koji je oblik drske najbolji za npr noz za dranje i koje je drvo najprimerenije?

pitaj lovca za kojeg radis noz


evo, nadam se da sam pomogao.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

Testere za metal Empty
PostSubject: Re: Testere za metal   Testere za metal Icon_minitimeThu Oct 06, 2011 1:17 pm

Svaka cast Karlo,Odgovorio si mi na sva pitanja.Kujem pomalo ali do sada nisam kovao nozeve vec sekirice,poljoprivredne alatke,raonike i slicno.Svidja mi se forum i hteo sam da probam i sa nozevima a sad zahvaljujuci tebi znam dosta.Materijal mi nije problem posto radim u masinskoj radionici pa tu ima svega a i komsija skuplja neke krseve pa gibnjeva ima i to raznih debljina,kao i kojekakvih celicnih limova.Rekoh da su mi testere najdostupnije jer imaju idealne dimenzije za nozeve ali ima jos materijala koje mogu da koristim ali ih treba iskovati.Jos jednom hvala na odgovoru i savetima.
Back to top Go down
Sponsored content





Testere za metal Empty
PostSubject: Re: Testere za metal   Testere za metal Icon_minitime

Back to top Go down
 
Testere za metal
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: