FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Posebni.

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Strider
Admin

PostSubject: Posebni.   Tue Sep 20, 2011 10:20 am

Kako naslov kaže, tako će biti i nož, vidjet ćete zašto. Od čega je i zašto je od toga neću još reći, samo ću vam par slikica nabacat, poslije dimenzije i ostalo. Naravno sve ručno rezano i turpijano. Djeco moja starija, kome trebaju veliki okretaji i posebna radionica? Very Happy

Back to top Go down
View user profile
Davor

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Sep 20, 2011 10:30 am

Ljepo i precizno, sad se moraš požurit da nas nedržiš u neizvjesnosti. Wink
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Sep 21, 2011 4:43 am

aaaa, oznaciti fazetu flomicem, postaviti noz da izvor svjetla otkriva brda i dolove, polako i ravnina se sama radi, ti samo trebas vuci turpiju.

netko je proucio draw filing

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Sep 21, 2011 10:18 am

Moram ti slomiti zaključke Razz Flomić na vrhu hrpta fazete služi za izjednačiti visinu jednog vrha s drugim, jer mi se zna dogoditi da jedan vrh bude viši za 3 mm pa nije lijepo oku. Ona velika crna crta je...prijašnji plan, mislio sam napraviti mali Woodlore ali je isfuran. Nisam htio skinut sa brusnim taj flomić na lijevoj strani noža jer bi onda skinuo i ovaj sivkasti premaz koji mi donekle štiti metal od slučajnih ispada turpije hehe. To sve radim dok gledam neki film u dva tri ujutro tako da svijetla baš nema, ovo je bio finišing tačs moment na suncu. Ali super ideja, sunce koristim za gledat pravce ureza; sljedeći ću tako raditi.!
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Sep 21, 2011 10:21 am

haha Razz

facebook

Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Mon Sep 26, 2011 2:27 am

Odlučio sam poslat nož nekomu na "testiranje", iako on još to nezna. Zato moram preobratit nož iz fulltanga u nail tang zbog veličine šake. Još nije sigurno ali za svaki slučaj odoh kupiti neki jako skupi uložak za pilu Razz
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 7:46 am

Projekt obustavljen dok ne poparavim peć, pala je i razbila se Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 8:04 am

daj ti poslikaj svoju radionu da vidimo o cem se radi, mislim da bismo ti mogli pomoci oko organizacije sa savijetima

facebook

Back to top Go down
becarsb

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 8:38 am

radiona????
kakva radiona!!!

100% na pol sobe turpija ko i ja što sam svoj grinder isprobavao u dnevnoj kraj televizora Very Happy

svaka čast, da bar imam upola volje koliko sam težak dosad bi već nešta završio, mislim imam volje, al me neko treba gurnuti !!!!!
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 9:12 am

Posto sam Slavonac kao i ti sam, pretpostavljam da te gurnuti treba bager Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 12:00 pm

Sto rekao Becar "da imam volje koliko sam tezak ,vec bih nesto zavrsio ..",e to mene j..be ,nisam dovoljno tezak ,fali mi kila .... Razz Razz
Back to top Go down
becarsb

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Nov 29, 2011 12:46 pm

srećom došlo je medvjeđe doba pa ćemo do proljeća zaljepit još koju kilu nedvojbeno Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Nov 30, 2011 7:32 am

Karlo Ban wrote:
daj ti poslikaj svoju radionu da vidimo o cem se radi, mislim da bismo ti mogli pomoci oko organizacije sa savijetima
Kao što veli bećarsb, radionica mi je (pretežito) ova stolica i par stega na njoj kao škripac, u dnevnom boravku. Svu onu lijepu metalnu prašinu sa metlicom pometem, a dio udišem Very Happy Šala, imam iza kuće jedan poveći stol sa škripcem i nekim drugim neelektričnim alatima. Nedavno mi je bio rođendan pa sam dobio kao dar držalicu za bušilicu, nije tip top ali umnoge mi pomaže, već sam ju testirao na prijateljevom kosiru (mijenjam mu dršku od bukve).

Hvala ljudi, trudim se, samo mi strojarstvo dosta vremena oduzima...ne zato jer učim, nego zato jer sa studenskim pravima trošim pare u menzi Razz nom nom nom, i meni fale kile!
Back to top Go down
View user profile
becarsb

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Nov 30, 2011 8:21 am

ma svaka čast bitno da proizvodnja ne trpi
ja imam dobre preduvjete, neki od brodske ekipe su vidjeli prostor
a ko i svakom mi fali puno alata, ne samo puno nego čak i dio osnovnog ali polako se greca Very Happy
možda si za Božić i novu godinu štagot i poklonim
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Sat Dec 10, 2011 4:09 am

Danas mi dolaze moji lapani pa ćemo završiti peć. Karlo, kad pofotkam stavim Smile
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Mon Dec 12, 2011 9:52 am

Zaboravio sam reći da ću ga sutra ili narednih dana odvesti na faks radi testiranja tvrdoće. Pošto je napravljen od lošijeg materijala (namjerno), očekujem nekih 20ak HRC-a. Nakon obrade ponovo, da vidim rezultate...i onda vam objasnim u čemu je kvaka. Vjerojatno neće uspjeti, ali trud je bitan! Very Happy cheers
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Dec 14, 2011 8:28 am

Quote prijašnjeg posta: "Vjerojatno neće uspjeti, ali trud je bitan! "

...I nije uspjelo Razz Nema veze, još sam mlad. Da se ne pitate o čemu je riječ, evo, možda mi i možete pomoći. Nož sam nazvao "Posebni", jer to i je (ustvari trebao bi biti, ali zasada neuspjeh)- vidim da svi kuju i rade noževe od zaliha, ali nitko da se koristi starom tehnikom pretvorbe šrotnog komada željeza ili čelika u bolji čelik. Proces se zove cementiranje (case hardening po engleskom). Iako sumnjam da ne znate o čemu se radi, dajte mi priliku da pametujem: To je proces u kojem se niskougljičnom čeliku dodaje ugljik (proces carbonizing po engleskom) umakanjem u medij pun ugljika dok je kritične temperature, nemagnetičan. Trebalo bi se, u pravilu, zagrijavati čelik u zatvorenoj posudi za taljenje, ispunjenom tim medijem, i održavati pod visokom temperaturom neko vrijeme. Pošto nemam niti jedno, ni vrijeme, ni posudu za taljenje, radio sam sljedeće: Zagrijao do nemagnetičnosti i uronio u medij, dok se ne ohladi, slično kao kod kaljenja.
Taj je medij ustvari fina ugljena prašina, komadići kože, i koštana prašina. Ponovio sam taj proces 5 puta i zadnji put ostavio preko noći da se potpuno ohladi u mediju. Omjere nisam našao pa sam stavio pretežno ugljenu prašinu i manje ostalog.

Prije i poslije cementiranja sam odnio nož na faks, i u susret su mi izašli profesori (Hvala vam!) prilikom testiranja. Kao što sam rekao nije uspjelo, barem za sada. Tri su moguća razloga- Nisam postigao dovoljnu temperaturu, nisam napravio dobar medij i čelik nije pogodan za to. E sada, ponudili su mi profesori da odnesem testirati sastav mog medija i usporedim sa pravim, što i hoću.

Ako imate kakve prijedloge ili savjete, ili znate u čemu sam pogriješio- navali narode!

Pa eto:
Testiranje u Hrb skali

Close up

Mjerenje

Rupice

Moj medij za cementiranje

Peć je izvrsna, trebam začepiti višak rupa i naći bolju pumpu, ova mi je preslaba. Beton za sada ne šiklja glere Very Happy

Nož uronjen u medij, vidi se dimljenje

Spreman za novo grijanje

Ponovno mjerenje, isti rezultati

Točkice mjerenja...Problem mi je bio da se ne može mjeriti tvrdoća same oštrice jer nož mora biti stabilan i nikuda mrdati...to mi dalo neku ludu nadu da sam vrh uspio zacementirati Wink ali rezultati ne lažu- turpijom smo prošli par puta, i grize kao da nisam ništa ni radio Crying or Very sad

Ali neka, ne odustajem!

Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Dec 14, 2011 9:17 am

Sad gledam listu koju sam pratio jučer i vidim da nisam dodao "quench-anje u vodi" Very Happy Lol, kreten drunken geek
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Wed Dec 21, 2011 7:53 am

bar dve vure na 800 - 900 C u hermeticki zatvorenoj posudi i mislim da mozes dobiti nesto upotrebljivo.

facebook

Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Thu Dec 22, 2011 11:01 am

Karlo Ban wrote:
bar dve vure na 800 - 900 C u hermeticki zatvorenoj posudi i mislim da mozes dobiti nesto upotrebljivo.
Posudit cu s faxa jednu posudu za taljenje pa opet probati. Mogu sve to na faksu napraviti ali nije to onda to Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Posebni.   Tue Feb 14, 2012 9:28 am

Za tjedan ili dva ću vam pokazati sve što sam radio, samo da ispiti prođeju Razz
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Posebni.   Today at 6:41 am

Back to top Go down

Posebni.
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1