FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Sheila

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Strider
Admin

PostSubject: Sheila   Wed Jul 27, 2011 1:03 am

Evo ga, noćas u sitne sate završen i naoštren.
Pa, krenimo. Nastao je kao ostatak prošlog projekta. Ako pogledate sliku, prostor ispod ucrtanog noža je dio od kojeg je nastao ovaj. Inače ucrtani nož je sada u dijelovima, prvo sam ga malo gravirao, pa sam malo vježbao TO, i razbio ga da gledam zrnca strukture.
Dakle nož je nastao od same oštrice.

Kupio novu turpiju pa sve lagano išlo. Pseća njuška provjerava je li sve u redu.

-"da da, ova strane je u redu, lijepo si to napravio."

-"ovdje ima malo ljusaka ali lako ćeš to skinuti", rekla je.

-"Vidim opet si se igrao sa turpijama. Ajde, lijepo ti je ispalo. Vino, pa tko ga ne bi volio."

Odlučio sam ugravirati nešto, pošto sam se iz(v)je(ž)bao na starom nožu. Prvo sam lakirao nož, cijelu stranu, sigurnosti radi, i crvenim markerom napisao ime prijateljice, njezin rukopis kopirao. Dodao jedno srce viška, reda radi. Ovaj put sam si pomogao jednom ekstra dugom iglom s drškom i draguljarskim okom za povećanje.

Vrijeme za dršku (trešnja). Bušilicom izbušio rupu, većeg promjera, jer nemam dovoljno dug borer. Problem plesanja sam riješio tako da sam kraj noža naoštrio...dragi mi moj čavao-efekt. Prilikom stavljanja drške kraj obložim kožom i drvenim batom ga nabijem. Štitnik od aluminija sam radio kojih 4 puta, jer bi svaki put isturpijao novi profil ramena tanga. Na kraju sam ih poravnao.

Da, zaboravih reć da sam se potpisao na drugu stranu noža. Nije loše ispalo. Da nabavim lak u boji sve lakše sredim. Više detalja i tako...

Naravno nemože proć bez greške- slova n i y se baš ne vide kao takva Razz Nema veze, trud je bitan.

Neznam koji je ovo štitnik po redu, ramena još nisu sravnana.

Probavam fit.

Moj način izrade drške- nađi granu, izbuši rupu, ako si ju izbušio ravno, odreži dvije strane tako da ju mogžeš sa stegom stisnuti, ako si to napravio dobro khukrijem polako cijepkat sa strane, ugrubo, pa onda finijim nožem, pa onda u stegu i brus papirom lijevo desno.

Pritom si pomažem i japanskom pilom, savršene su, mada sam ja ovu sredio kao mali jer sam tukao po nečemu. Tko zna japanski neka viče.

Polako se nazire oblik. Drška je meni na granici malog i taman, valjda će njoj biti taman. Inače oblik drške sam dobio kad sam gledao vola kako se vrti, prilikom rođendana prijateljice. Ova smeđa crta na trbuhu drške je odlučila da to bude tako (još se ne vidi). Crta je taman kao da su ga otvorili na ražnju. Mmmmmm

Da, još uvijek nemam pećicu.

Probavam jedan recept (ne dam ga Basketball )

Direkt nakon quench-a

Dalje sam ga dva puta popustio dako da sam leđa noža naslonio na ugljen, i pumpom puhnuo desetak puta i odmah u vodu.
Prvi put. Vidi se da mi je vrh malo poplavio, to sam i primjetio prilikom oštrenja, malo je mekši nego ostatak.

I drugi put. Boja zlatna...to uredu a?

Druga strana.

Quench line.

Sate sam proveo oblikovajući dršku sa brusnim.

Vidi se rasporeni trbuh Razz

Napokon sam si napravio mix pčelinjeg voska i lanenog ulja za impregnaciju i poliranje (tu smjesu još nisam ni zagrijao)

Korice gotove ahhh, krv mi popile. Dvostruko šivanje (dva puta dužinom) sa nekim najlonskim koncem za šivanje zavjesa, pitaj mamu! i završeno na 3. odozdo šavu (dakle donja 3 su trosktruko šivana). Napravio sam mali frog, da ne trošim kožu, koji ima tri linije, dvije velike paralelne za remen i između njih jedna linija za botun. Krajevi urezanih linija su izbušeni da se ne šire. Dodao sam i komad kone trake čije sam krajeve međusobno upleo. Ta "omča" se samo navuče preko drške noža, a služi tome da se nož ne okrene dok je na remenu (meka koža jbg). Tu omču na nožu zadrži oblik drške- fishtail.

Moj prvi mirror polish. Prvo stegom stisnuo nož, pa brusnim P130 nakon kaljenja maknuo oksidaciju. Nakon toga P320, par minuta uz redovito pljuvanje (bio sam lijen po vodu skočit geek ) . Slijedi P1200 i kojih 40 minuta krpe i purola. Nije loše ispalo. Vide se linije turpije ali to sam namjerno napravio. Nema noža bez ožiljaka kod mene.

Poziranje.

I zadnja. Poslije toga slijedi oštrenje. Sada ću još jednom purolom polirat.

Dugo sam na nožu radio, pazeći na greške prošlih projekata. Često da 1-2 u noći a krenuo oko 6 popodne. Eh, perfekcionizam me zarazio Razz Daleko sam od toga ali opet study
Razlog zašto nož ima takav "tupi" vrh iliti veliki drop na pointu jest to da se dama ne ubode. Nož sam naoštrio, prvi malim turpijicama, da slinem zadnju 1/2 milimetra, s čime sam se namučio, jer nisam htio ogrebati nož. Možda sam ga mjestimično prekalio, baš na sredini oštrice. Vrh i dno je lakše bilo naoštriti nego sredinu. Koristio sam se štapom za spreanje, nortonovim kamenom (mali, putni) i stropom. Vrh brije, ostalo je oštro. Možda je i bolje jer neću da mi frenica ostane bez prsta. tongue
Nož joj šaljem uz upute za uporabu (ne reži na tanjuru, ne reži prema sebi, ne ovo, ne ono, kako se oštri, što ne raditi, objašnjenja pojedinih dijelova korica (frog) i tako. Naravno slikovni prikaz uz to Razz

Pa eto, nadam se da ste zadovoljnji. Ja jesam. Nisam gravurom imena prijateljice i veličinom drške, ali overall...zadovoljeno. I da, ovo mi je najpraćeniji projekt.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Sheila   Wed Jul 27, 2011 3:15 am

Odlicno, sve super.

S obzirom da si tek krenuo sa gravurom ovo je odlicno ispalo. Bit ce bolje na sljedecim projektima.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Wed Jul 27, 2011 9:24 am

frendica ce biti odusevljena!!

kaj se izrade tice, druge nema. radi, pa ak nije dobro, ponovo i tak do sudnjeg dana Very Happy

i naravno, pohvalno si WIP odradio.

facebook

https://www.instagram.com/karlo_ban/
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Thu Jul 28, 2011 4:43 am

Hehe ma bez WIP-a nikamo. Nego, sto tvoje kovacko oko kaze o TO?
Napisao sam manual uporabe i lijepo zapakirao, cekam adresu adio mare!
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Thu Jul 28, 2011 4:49 am

izgleda da si se potrudio, a najbolje ce reci test kolegice Very Happy

facebook

Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Thu Jul 28, 2011 11:04 am

To sigurno. I ja sam ga malo isprobao, cak dobro leži u ruci, ne kliže, i pošto je tanka oštrica, bez obzira da nije super-duper-hair-popping sharp, jako lako ide kroz drvo.
Eh da, tema nije potpuna bez ovoga:
Ukupna duljina- oko 174 mm
Duljina drške- 85 mm
Duljina oštrice- 88 mm
Duljina trna- oko 70 mm
Debljina- 2mm
Visina- 21 mm
Drvo trešnja (ili čak rašeljka) , korice goveđa koža 1 mm.
Materijal čelika- nemam blage, ali sataru za kost, iz koje sam ovo napravio, sam uzeo iz kolekcije mesarskih nooževa pradjeda. Nisam uspio naći nikakve informacije na raznim forumima, ali jedino što piše na najvećoj čakiji je REMS II.

I moram podijeliti ovaj kompleksni bolster.

Dakle valjda je čelik iz serije 10, neki karbonac, ruzinave brzo, vidi se po patini.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Thu Jul 28, 2011 11:29 am

fina kolekcija!

ako je od pradjeda, predlazem da to dobro zamastis i spremis, pa otvoris za 10-20 godina, pa tek onda odlucits da li prodati i kupiti celika za sljedecih 5 godina ili spremiti kao sentimentalnu vrijednost.

facebook

Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Thu Jul 28, 2011 12:57 pm

Prije sentimentala. Stara ne koristi, kao nitko drugi, pa je stvar pala meni u ruke. Kad prođem tečaj kulinarstva jednog dana vidjet će uporabu. Super dre oštrinu, zadnji put sam ih vidio 90ih i tad su bili oštri. Stari su znali study
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Wed Aug 03, 2011 5:26 am

Dobila i zadovoljna. Nije kako se čini Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sheila   Wed Aug 03, 2011 5:52 am

napokon mozemo odahnuti, a ponajvise ti Very Happy