* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 korozija prilikom vodenog brusenja

Go down 
+3
LEGION66
Ernest
Karlo Ban
7 posters
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSun Jun 26, 2011 1:25 pm

ako brusite i na kraju polirate dugacak noz ili mac sa vodom, sigurno ce se desiti da onaj dio na kojem trenutacno ne radite pocne lagano oksidirati. u najgorem slucaju moze se pojaviti rupicasta korozija koja ce vas natjerati na ponovo brusenje grubljom granulacijom od one koja je vec odradena da se rupice "izvuku van" i tako u nedogled.

ocito, najjednostavnije rijesenje je umjesto vode koristiti WD40. medutim, nije jeftin kao voda, a pare nad kojima morate stalno stajati i udisati nisu zdrave.

meni se za sada najbolje pokazala obicna soda bikarbona otopljena u vodi koju koristim za poliranje. nemam neke tocne mjere, ali dva tri prstohvata na litru vode mi radi ok. soda ne zaustavi proces korozije, ali ga definitivno uspori dovoljno da se mogu posvetiti poliranju bez zurbe.

na slici je noz od nekih 30-tak cm kojeg brusim do P 1500 i da nema sode, definitivno bih vec potrosio jednu vecu bocicu WD40.


korozija prilikom vodenog brusenja Sodabikarbona


evo, nadam se da sam nekome pomogao, a ako tko ima kakvo bolje rijesenje, rado bih cuo..bas me zanima kaj japanci koriste.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSun Jun 26, 2011 1:26 pm

slika je malo tamnija da legion ne pocne zajebavat za boju radione Razz
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSun Jun 26, 2011 3:34 pm

ako se slucajno nade tu neki kemicar i ako mu nije problem, zamolio bih ga da nam laicki objasni zasto se to i sto se zapravo desava u ovom slucaju sa sodom bikarbonom?

heh, ili barem netko tko je imao 5 iz kemije u srednoj Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSun Jun 26, 2011 4:00 pm

Čemu voda ili wd40 ?????
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 1:34 am

objasnjeno je u prvoj recenici prvog posta:

Quote :
ako brusite i na kraju polirate dugacak noz ili mac sa vodom, sigurno ce se desiti da onaj dio na kojem trenutacno ne radite pocne lagano oksidirati

kada ides polirati ostricu ili samo fazetu kao u gornjem primjeru, prvo krenes sa najgrubljim vodobrisnim papirima P 100 do P 180 i brusis u smjeru duljine noza dok apsolutno svi risevi iliti tragovi nisu u tom smjeru (pricam o obradi poslije kaljenja i popustanja). nakon toga kreces na finiji papir, recimo P 240 ili P 360 i brusis u smjeru okomitom na prethodi, takoder, dok ne nestanu svi risevi prethodnog P 100. cijeli proces ponavljas do 1500 ili ako je potrebno do 2500 ili finije i onda na poliranje papirom ili pastom za poliranje.

buduci da radis sa duljim ostricama, vrijeme da jednom gradacijom papira "obides" cijeli noz, moze biti i preko sat vremena. a sat vremena u vlazi za novobrusenu ostricu znaci vise nego za poliranu i koristenu, tako da se moze desiti korozija koja je dublja od riseva nekog finog papira sa kojim trenutno radis, pa ces se morati vracati na grublji papir.

jel sad malo jasnije Very Happy
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 1:41 am

Ja sam sa wd40 prezadovoljan.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 1:54 am

znam, jednom si mi spomenuo, ali bar probaj ovo, mozda ti se svidi.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 10:23 am

Sada mi tek nije jasno ....
Zašto bih uopće šmirglao nož ili mač pet ,šest ili više sati ako to isto ili čak i bolje mogu napraviti na
tračnoj brusilici ili točilu za pola sata ?? Možda je stvar u meditaciji ?
Ta ručna tehnika mi je OK za izvlačenje samog brida oštrice ili naknadno oštrenje ali to traje puno kraće
i materijal nema vremena da oksidira ....
Vodobrusnim papirom se može raditi i na suho ...
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 11:22 am

pa ako imas dovoljno fini papir, recimo P 1500 na tracnoj da mozes dobiti ovo:

korozija prilikom vodenog brusenja Kovani_noz_13b1_v

dovoljno alata pomocu kojih sa trakom mozes dosegnuti i ovakva mjesta (sa papirom P 1500):

korozija prilikom vodenog brusenja Kovani_noz_02c_v

dovoljno mirnu ruku da ti svi risevi idu u istom smjeru (ili uzdus ili popreko noza):

korozija prilikom vodenog brusenja Kovani_noz_11a_v

onda mozes brze i bolje napraviti nesto ovako:

korozija prilikom vodenog brusenja 1-1-1


...za pola sata Wink



Quote :
Vodobrusnim papirom se može raditi i na suho ...

ponekad da, ponekad ne. manje povrsine, tipa ostrenje, je ok, ali vece povrsine tipa brusenja cijelog noza...probao sam i ne radi niti priblizno dobro kao sa vodom. da se moze, prvi bih si pojednostavio stvar i radio bez vode.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 12:40 pm

Nisam takav freak ko vi da poliram na te gradacije. Shocked

Ali da vodobrusni bolje radi kada je mokar, suh se zapuni, pogotovo finije gradacije.

Karlo jer to bude neki Coffin-handle Bovie? Cool

Ernest, nemaju svi točilo ili tračnu.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 1:01 pm

toliko je "ljes" koliko su mi dimenzije drva dopustile, kao i stitnik koji mora ici preko drske u jednom komadu. nadam se da bu ovaj tjedan gotov, pa postam slike.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeMon Jun 27, 2011 4:04 pm

Stvarno nisam htio da moj odgovor krene u ovom smijeru ali .......
Nemam Dremel već neku jeftinjaru od 150 kuna ,10000-35000 obrtaja u minuti ......
Nemam ni točilo a ni tračnu brusilicu (još) ali imam malu kutnu brusilicu (bosch 1400W sa potencijometrom) koja pleše kako ja sviram ....
Dans postoji toliko električnog alata i dodataka za njega da mi se čini čudno da netko potroši deset puta više vremena za istu stvar (osim ako je u pitanju meditacija)
Misli li itko da velike i priznate firme koje svoje "vrhunske" noževe prodaju po par stotina eura
plaćaju radnika koji će šmirglati cijeli dan za sto eura ......
Žao mi je ali .........
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 1:12 am

tema je definirana - soda bikarbona pomaze u usporavanju korozije prilikom brusenja vodom. ako informacija nekome pomogne, odlicno. uostalom, prva rijec u prvom postu je "ako".

malo smo krenuli sa teme...da li je potrebno brusiti rucno nesto sto mozes strojno? slazem se tu sa tobom, i rekao sam to; ako se moze, zasto si bezveze natovariti jos posla? mozda je moj prvi odgovor tebi bio malo "ne u duhu konstruktivnog razgovora" i za to sorry, ali neka mi ostane kao podsjetnik za ubuduce, kako netreba.

daleko od toga da imam nesto protiv stroja, pa inzenjer strojarstva sam. par sam ih napravio i skoro svakodnevno ih koristim u izradi nozeva, ali i dalje nisam nasao dobru zamjenu za rucni rad za fine poslove. i i dalje mislim da se razlika itekako vidi na krajnjem rezultatu.

ali mislim da treba imati na umu sa postoji razlika izmedu tvrdnji "sto stroj moze?" i "sto moze kokretan stroj koji imas u radioni?".

sto se tice visesatnog brusenja i poliranja...satnica se zna, i ako je netko spreman platiti, ne vidim razloga zasto bi tih par sati mog rada bilo drugacije od par sati rada iste cijene za neki drugi posao u kojem se napredak, mozda, vidi malo brze, primjerice kovanje.

meditativno stanje uma imam i kad brusim satima na kamenu sa vodom i kad prerezem komad zeljeza sa fleksom jer radim u vlastitoj kovacnici poslove koje volim Wink



Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 1:18 am

uostalom, svi mi koji tu i tamo pogledamo forum i koji imamo slicne interese, imamo velike sanse da se nademo u necijoj radioni i izmjenimo prakticno znanje i razmjenimo uratke i vidimo o cemu se tu zapravo prica.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 2:24 am

Drago mi je da se razumijemo . Sada mi puno jasnije .
Malo mi je bilo čudno početi šmirglati ručno sa stotkom jer to ostavlja dosta duboke riseve u materijalu pa su stvarno potrebni sati da se to dotjera do poliranja .
Stotka na nekom od električnih alata ostavlja sasvm drugačiju sliku .
Meni je OK odraditi veći dio posla "na struju" a završno oštrenje i stropanje ručno .
Da se ipak vratimo na temu .....PH vode je 7 ,odnosno neutralan a sode-bikarbone 9 ,odnosno lužnat . Pošto su i kiseline i lužine agresivne moguće je da voda reagira sa čelikom pa postane "kisela" a soda-bikarbona je vrati u neutralno stanje ....
Umjesto wd-a se mogu koristiti i neka jeftinija (besplatna) ulja .....
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 2:31 am

Ernest wrote:
PH vode je 7 ,odnosno neutralan a sode-bikarbone 9 ,odnosno lužnat . Pošto su i kiseline i lužine agresivne moguće je da voda reagira sa čelikom pa postane "kisela" a soda-bikarbona je vrati u neutralno stanje ....

e, hvala.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
chikaperadetlic




Posts : 9
Join date : 2011-01-01

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 4:45 am

Oksid gvožđa je sive boje i nije porozan, dakle štiti metal od dalje oksidacije. Kada dođe u dodir sa vodom, dolazi do njegove hidratacije, odnosno stvaraju se kristali crvene boje (rđa). Čista (destilovana) voda je veoma dobar rastvarač i uvek ima težnju da odreaguje sa mineralima, tj da se njima zasiti. Zato u prirodi ne postoji voda bez minerala. Zato nije ni zdravo piti destilovanu vodu, jer izvlači minerale iz tkiva. Što više minerala u vodi, to je ona manje agresivna. Dodavanjem natrijum bikarbonata ona postaje zasićenija, pa nema potrebu da reaguje sa oksidom gvožđa u tolikoj meri.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeTue Jun 28, 2011 8:03 am

chikaperadetlic, nedavno sam osposobio jedan stari bunar koji nije bio u funkciji preko 15 godina, cisto iz gusta. da li je voda iz takvih bunara zasicena mineralima vise ili manje od vode iz pipe, tj da li bi sa njom korozija tekla jos sporije.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
chikaperadetlic




Posts : 9
Join date : 2011-01-01

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSat Jul 02, 2011 1:33 am

Izvinjavam se zbog kašnjenja sa odgovorom, nisam nekoliko dana pratio forum... Mislim da je tvrdoća vode iz bunara slična tvrdoći vode iz vodovoda i da ne zavisi od toga koliko se koristi bunar ili ne, već od sastava tla. U mom slučaju je tvrdoća vode iz bunara čak i nešto niža. Rešenje bi evenualno moglo biti da se poveća procenat sode bikarbone.
Back to top Go down
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSat Jul 02, 2011 3:18 pm

Znači li to da bi morska ili kupovna mineralna voda usporavale proces oksidacije ??
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSat Jul 02, 2011 5:19 pm

Da morska pogotovo.
Back to top Go down
Ernest

Ernest


Posts : 66
Join date : 2011-02-13
Location : SB

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSat Jul 02, 2011 5:58 pm

Možda bi najbolja bila ona iz Crnog mora ??
Back to top Go down
Guest
Guest




korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeSat Jan 14, 2012 12:45 pm

Karlo Ban wrote:
ako se slucajno nade tu neki kemicar i ako mu nije problem, zamolio bih ga da nam laicki objasni zasto se to i sto se zapravo desava u ovom slucaju sa sodom bikarbonom?

heh, ili barem netko tko je imao 5 iz kemije u srednoj Very Happy

Ovo je super fora sa sodom,evo nekaj kaj ja koristim kod industrijskog bušenja ,brušenja,glodanja i funkcionira.
Ima jedan problem ... -košta ! Iako dok pogledate omjer koji se miješa a zadovoljava funkciju i nije tak strašno ,pakiranja su od 5L pa na dalje.
Back to top Go down
zHILEnius

zHILEnius


Posts : 64
Join date : 2012-09-27
Age : 37
Location : Srbija, Beograd

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeWed Oct 03, 2012 2:19 pm

Poshto se podrobno razumem u poliranje i brushenje da bih izbegao koroziju koristim Antifriz za automobil ili Emulziju za mashinsku obradu metala.
Oba sredstva imaju odlichna anti korozivna svojstva i mogu se koristiti za rucno brushenje, oshtrenje i poliranje vodenom shmirglom ili na kamenom tocilu.
Emulzija je ulje koje koriste Strugari, metalo-glodachi i ostali mashinci.
Na izgled je isto kao i motorno ulje sa benzinske pumpe ali se razredjuje sa vodom (4%E:96%V ili 6%E:94%V) i tad ima boju slonovache...i ima relativno prijatan miris.
Mozete otici do obliznje metalostrugarske radionice sa kafom, ratlukom i rakijicom Very Happy i pitati za 1l emulzije ne rastvorene Smile
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitimeWed Oct 03, 2012 3:10 pm

Da emilzija se koristi u svim masinskim radionicama.Mogao sam uzeti litre i litre ali nikad mi nije trebalo.Kad se razredi dobijas belu tecnost.
Back to top Go down
Sponsored content





korozija prilikom vodenog brusenja Empty
PostSubject: Re: korozija prilikom vodenog brusenja   korozija prilikom vodenog brusenja Icon_minitime

Back to top Go down
 
korozija prilikom vodenog brusenja
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: