Viskoznost ulja za kaljenje?

View previous topic View next topic Go down

Viskoznost ulja za kaljenje?

Post  Mraz on Mon Mar 28, 2011 3:39 am

Ovako, zanima me kakvo ulje koristiti za kaljenje? Postoji li "optimalna" viskoznost ili je cilj dobiti čim manju, što je pretpostavljam i razlog zašto se ulje zagrijava, te dali potrebna viskoznost ulja ime veze s vrstom čelika uzevši u obzir da se radi o čelicima koji se kale u ulju?

Viskoznost npr. kompresorskog/motornog ulja je 20-50 (5W-20, 20W-50) dok su reduktorska ulja 150-220 (SAE), dali je po tome uvijek bolje koristiti motorno ulje?

Ispričavam se ako je slično pitanje već bilo, nisam za sada naišao na takav tekst.

Mraz

View user profile

Back to top Go down

Re: Viskoznost ulja za kaljenje?

Post  igi_steel on Mon Mar 28, 2011 6:40 pm

Ja koristim full sintetiku(5-40) prerađenu iz auta..sasvim mi se OK pokazalo

igi_steel

View user profile

Back to top Go down

Post  Karlo Ban on Tue Mar 29, 2011 3:15 pm

takvog pitanja, mislim da nije bilo, pa ako imate sta za nadodati; bilo bi zanimljivo procitati tuda razmisljanja...

mislim da je bitno imati na umu da iako pricamo o viskoznosti, zapravo pricamo o brzini hladenja prilikom kaljenja. promjenom temperature ulje, mjenja mu se viskoznost, a samim time i brzina hladenja. sto je temperatura ulja veca, imati ce manju viskoznost i brze ce hladiti komad prilikom kaljenja i obrnuto. npr ako hladis dva komada celika sa 860 C, jednog u ulju od 20 C i jednog u ulju od 50 C, onaj, hladen u ulju od 50 C ce se brze ohladiti (ne do sobne temp, vec do temp zavrsetka martenzitne pretvore) i u konacnici (ako su zadovoljeni jos neki uvijeti) imati vecu tvrdocu.

naravno, zagrijavanje radi dobivanja vece brzine hladenja ima neke granice koje ovise o vrsti celika i ulja.

imajuci to na umu, ne, ne postoji optimalna viskoznost ulja, postoji brzina hladenja koja se mora postici za odredeni celik, a to postizes promjenom viskoznosti tj promjenom temperature ulja.

odgovor (koji predlazu kovaci po forumima i koji meni sasvim dobro funkcionira) bi bio da koristis jednu te istu vrstu ulja (motorno mineralno ili sinteticko, biljno ulje, neko zivotinjsko, getribol...) kojeg imas u relativno govoreci neogranicenim kolicinama i jednu vrstu celika koji se kali u ulju. buduci da imas isti medij, istu vrstu celika i recimo istu temp kaljenja, mozes promjenom viskoznosti ulja i sa nekoliko test-kaljenja doci do razlicitih svojstava i odabrati paramentre iz pojedinih eksperimenata koji odgovaraju tvojim ocekivanjima od noza za buduca kaljenja.

gornji test, iako dugotrajan, mi se cini kao najjednostavniji i najjeftiniji u konacnici.

staro motorno ulje za kaljenje celika za opruge zagrijavam na 50-60 stupnjeva C, pa ako ti to sta pomaze, super.

Karlo Ban
Admin

View user profile http://www.stari-nakovanj.com

Back to top Go down

Post  Mraz on Tue Mar 29, 2011 9:25 pm

Tnx, to me zanimalo.

Mraz

View user profile

Back to top Go down

Post  mangan on Wed Mar 30, 2011 8:29 pm

Na staru sekiru navarim feder platu , pokujem i kalim u preradjenom motornom ulju na sobnoj temperaturi i do sad se pokazalo sunny

mangan

View user profile

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top