FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Šleper!

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Strider
Admin

PostSubject: Šleper!   Mon Jan 17, 2011 4:36 am

Još jedan za prijatelja, pravljen od Schlieper dlijetla iz Njemače.
Dužina 18 cm, od toga oštrica 12,5 cm.
Debljina 3mm i smanjuje se prema vrhu (jedan bok je uvijek ravan- dlijetlo).
Širina 2,2 cm.

Prije izrade.

Close up.

Nakon otkaljivanja dlijetla i zakaljivanja žiga.

Isprobao sam malo radit sa bušilicom, skinuo sam višak mesa.

Višak skinut, počinjem fazete.

Fazete grubo gotove, poslije sam malo izravnao krajeve fazeta, da budu ravne. Nož je stvoren!

Dalje ga je trebalo zakaliti. Prije toga sam ga više puta užario da bi ga žigao, ali iz nekog razloga mi to nije išlo pod ruku. Koliko ga god užario nikako da bude dovoljno mekan, a nisam htio lupat ko sivonja da mi još ne odleti nekamo i da spali mene ili napravi požar...pa sam odustao (5-6 puta sam ga užario). Doveo sam ga do ne-magnetičnosti bez problema, koristeći samo svoja pluća, nešto malo ulgljena i metalnu cijev (mogao bih jednom to na youtube staviti), čak sam uspio da temperatura bude ravnomjerna duž noža (ista boja). Uronio sam ga u vodu do ovog suženja da drški. Izvadio sam ga van i primjetio da se savio u lijevu stranu, to sam i očekivao jer baš u presjeku nije simetričan. Trebao sam ga prvo popustit, ali nisam, odmah sam ga krenuo ispravljat. I jesam, dva tri lagana udarca su bila dovoljna, nakon čega je vrh otpao Very Happy Crying or Very sad

Slikano na psu Razz

Ajde, barem imam zakon fazetu, čudi me kako ju ravno radim.

Drška mu je trebala biti od hrasta crnike (kao i kod Tiramisu-a) i na ovo malo suženje sam htio stavit rog, ali tako da ga raspilim po pola, izdubim ovaj oblik suženja, izbušim 2 ili 4 mala pinsa (koji bi spajali dvije polovice roga) i još 2 ili 4 koji bi bili skriveni i spajali drvo s rogom, paralelno uz tang.

E sad, kako ja objašnjavam zašto je puklo,
1) Previše stresa od višekratnog podizanja temp do nemagnetičnosti i onda hlađenje na nakovnju;
2) Zakalio a nisam popustio prije nego što sam ga išao udarat.
3) Loš materijal (u ovo sumnjam, ipak je ovo dlijetlo, i k tome iz njemačke, jako jako staro 30 god minimalno, dok još nije bilo loše serije proizvodnje kao danas recimo u Cold steelu)
4) Kreten sam Very Happy

Rekao sam prijatelju i pitao ga dal da ovog popravim i napravim nešto tipa seax ili sheep's foot- tj da spustim leđa da oštrice ili da mu krenem novi radit. Dogovor slijedi.

Back to top Go down
View user profile
LEGION66

PostSubject: Re: Šleper!   Mon Jan 17, 2011 6:16 am

Vrijedan pokušaj.
Nisi smio lupat po oštrici koja je bila zakaljena, a ne popuštena.
Daj poslikaj "radionu" i dlakavog "manekena".
Back to top Go down
View user profile
Davor

PostSubject: Re: Šleper!   Mon Jan 17, 2011 8:38 am

Na greškama se uči, ja sam isto jedan slomio jer sam ga išao poravnati poslje kaljenja a bez popuštanja. I bome sam naučio, više nisam ni jedan ravnao zakaljen. lol!

A što se iskorištavanja za kraći nož tiće:

Knifemakers dont make mistakes just shorter knives. Wink
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Šleper!   Mon Jan 17, 2011 12:23 pm

Hahahahahah ,e stari svaka cast ,dugo nisam citao i gledao ovako zanimljiv post ,sa svim idejama i komentarima .Svaka cast cheers
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Mon Jan 17, 2011 2:46 pm

Hahahah ovaj citat tetoviram Very Happy

Lekcija naučena. Da napravim onakava sheep's foot leđa (koja se spuštaju do oštrice) ili da samo opičim jednu ravnu liniju prema oštrici, kao obrnuti kiridashi?

Sheep's foot, celtic, seax, kako god.

Još nešto, kako da to sredim, neda mi se ponovo otkaljivat da bi mogao turpijom, da uzem ovu gore brusilicu i derem dok ne skinem? Smile
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Tue Jan 18, 2011 2:35 am

E da, pozabih na crnu manekenku.

Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Wed Jan 19, 2011 1:54 pm

Quote :
Knifemakers dont make mistakes just shorter knives.

citat mjeseca Very Happy

sve u svemu, odlican posao. u usporedbi sa prvim nozm od zeleza, ovo je SF Wink

ako ides sa turpijom, biti ce tesko, gotovo nemoguce, ako ides sa fleksom, moras ponovo kaliti jer ces bar pol cm u dubinu pre-popustiti celik. mozda najboje sa fleksom, pa ponovo kaliti.

ak se ponovo spiga, probaj ga ravnati dok jos ima malo topline preostale od popustanja i to na nekom panju, radije nego nakovnju.

Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Thu Jan 20, 2011 1:45 am

Ok, probat cu sa fleksom preko vikenda. Dalje kalit i popustit. Ima netko ideju koji je ovo čelik? Nisam našao informaciju. Rado bi pitao Bernard Levine-a, al se nemogu ulogirat na knifeforums.com iz nekog razloga. Ako netko zna neka mi kaže pa da ga popustim kasnije kako bog zapovijeda.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Thu Jan 20, 2011 8:25 am

imas u strojarskom prirucniku sve info o tom celiku - alatni nelegirani celici - celici za dlijeta
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Wed Apr 27, 2011 1:09 pm

Nož napreduje, snimio video otkaljivanja, slikao proces turpijanja itd itd, ovo je samo mali komadić. Trenutno se mučim sa drškom- lovor-crna koža-aluminijski spacer-rašeljka.

Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Wed Apr 27, 2011 2:05 pm

bemti, imas smisla! fino zgleda.

di je video?
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Wed Apr 27, 2011 4:18 pm

Evo gazda! rabbit

Trebam uploadat i drugi dio videa gdje je sva važna akcija Very Happy, ali mi šteka veza, pa ga već po treći put uploadam -.-
Cijeli video, prvi i drugi dio, su u trajanju od deset-petnaest minuta, skratio sam ga samo da bi mi stao u okviru 10 min, jer prekoračit ne mogu, ako mislim stavit na jutube.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Wed Apr 27, 2011 5:35 pm

e to je to Wink
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Tue May 03, 2011 7:37 am

Napokon i drugi dio...Vidite kako je lako i brzo zagrijat takav komad čelika u takvoj vatrici. Odlučio sam jednom u šumi ponovit to, samo što bi kovaooblim riječnim kamenom i radio vrhove strijela ili neke male nožiće samo na većoj vatri.

Back to top Go down
View user profile
santerior

PostSubject: Re: Šleper!   Tue May 03, 2011 10:30 am

najkraci put do hiperventilacije
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Tue May 03, 2011 1:22 pm

Trenirao plivanje, nis od toga Cool Ali pazim da, dok udisem, maknem cijev s ustiju zbog plinova i iskrica.
Back to top Go down
View user profile
santerior

PostSubject: Re: Šleper!   Wed May 04, 2011 11:43 am

Nije hiperventilacija nis lose, pogotovo ako imas jasan cilj sto zelis s njome dobiti. Hvala na videima, inspiracija se budi...
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Thu May 05, 2011 3:39 pm

Nastavak...neke slike mi nisu uploadane pa cu editirat post nakon par dana.

Dakle, nakon kaljnja i popustanja. Namjerno sam ostavio oksidacijski sloj zbog kontrasta

Aluminijski bolster, crna koza, lovor- na običnom svjetlu srebrno-ljubičaste boje, koža od 2 mm kao i korice, rašeljka. Nožem sam ugrubo oblikovao dršku, pa trakicom brusnog papira lijevo desno oko drva.

320 gradacija, zadnje prilagodbe...

Impregniranje...zagrijano u mikrovalnoj, odstajalo kojih 18 h. Koža je upila dosta ulja pa sam čekao da se iscijedi višak. Boje imiris nezamijenjive.

Beautiful!

Poliran purolom, nekakav fini satin finiš, na blizinu je kao ogledalo. Oštren čelikom za sprezanje (mesarski čelik)- da stanji 1 mm oštrice, i na stropu od purol paste. Brije. Nož nije bushcraft friendly ali bože moj, reže.

Muku mučio sa šivanjem Sad Smile Običan bijeli konac zavrnut nakon svake rupe, ide dva put kroz duljinu korica (do vrha i natrag). Impregnirano voskom- vodu odbija, relativno mekana koža postaje čvrsta. Umetnuo sam komad iste kože, isto tvrde pri dnu, da nož ne posječe konce. Frog (još uvijek neznam postoji li kakav hrvatski naziv) je napravljen po prijateljevom zahtjevu- komadić kože sa dva paralelna ureza za remen. Između tva ureza dodao sam jedan manji za puce/dugme. Oboje drži savršeno. Frog je jedini netretirani dio kože zbog elastičnosti- npr kada sjedne da mu nož ne pika nogu nego zauzme neki drugi polozaj.

Nije daleko od ogledala (da bar!)

Uz nož sam napravio šaljive upute u obliku stripa. Prijateljev osmjeh na licu neprocijenjiv kada ga je dobio u ruke (mislim na nož) Smile

To je to ljudi moji. cheers
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Thu May 05, 2011 4:25 pm

je...to je to. malo se ponavljam sa tim ali kaj da ti drugo velim.

eventualno si mogao vatru malo bolje iskoristiti sa kojom ciglom, ali rezultat je hvalevrijedan.
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Šleper!   Fri May 06, 2011 5:30 am

Merci mon signor. Nabavio sam šamotne cigle pa neće bit problema. Ionako si odmah poslije skole radim pravu malu pećicu.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Šleper!   Today at 3:23 pm

Back to top Go down

Šleper!
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1