FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Sjeverac

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Tue Nov 23, 2010 3:29 am

je, sad je i meni sve u redu...
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Tue Nov 23, 2010 7:13 am

No...komentari? Very Happy

Btw prvi nož kojeg sam naoštrio a da brije
Back to top Go down
View user profile
redbeard

PostSubject: Re: Sjeverac   Wed Nov 24, 2010 3:08 am

hej, kako si učvrstio trn u dršci?
dakle,ipak si se odlučio na impregnaciju voskom - znači li to da si lijepio drvofixom?

s obzirom da ti je ovo prvi nož rađen na ovaj način,super je ispao,pogotovo kad znam kakvim alatima raspolažeš.
trebao si se malo više potruditi oko spoja breze i hrasta(da li je tamnije drvo hrast?),bio bi zadovoljniji poslom.
kako ti leži u ruci,jesi li ga isprobao?

nadam se da je ovo prvi od mnogih Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Wed Nov 24, 2010 3:47 am

Rupu u dršci sam malo manju napravio nego što je promjer trna. Malo-pomalo sam nabijao (pregruba riječ) drvo na trn na onom panju (vidi prve slike), i tako dobio savršen fit. Nakraju sam lijepo premazao trn ljepilom, ali kad sam krenuo stavljat dršku, iscurio je van, jer je pretijesno unutra Very Happy Nema mrdanja, bio on zalijepljen ili ne tongue Dršku sam zalijepio puno prije impregnacije (ubuduće ću obrnuto).

Zbog izbora alata nisam mogao dovoljno ravno izbrustiti drvo između razdjeljnika (novi jezik prakticiram) tj. spacera od aluminija i kože. Nema veze, vosak je sve to lijepo popunio. Drvo je nepropusno, 100%. Čak sam i lijepi grip dobio sa poliranjem...ruka ne klizi iako je glatka provršina (probaj na svijeći), tako da će mi po zimi olakšat rukovanje. Malo bode u oči ovaj kontrast, bijela breza i tamniji hrast. Nož mi jako lijepo stoji u ruci, iako sam dršku napravio većom, tako da i drugima bude dovoljno velika.

Da stavim rupu za špagu?

Naravno da ću nastavit, nema šta Wink
Back to top Go down
View user profile
redbeard

PostSubject: Re: Sjeverac   Wed Nov 24, 2010 4:06 am

heh,preporučujem da ipak prvo lijepiš,a onda impregniraš - znaš i sam da površine moraju biti suhe i izbrušene.
što se tiče brušenja dijelova koji se poklapaju,dovoljan ti je grubi šmirgl i puno truda,stvari polako sjednu na mjesto - ja to radim nožem,vučem ga kao djeljku i puno je brže/preciznije.
ja isto 'nasilno' upasavam drvo,ali prvo ugrubo izbušim rupu da odgovara trnu i onda gumenim čekićem nabijam posljednjih par centimetara.ljepilo koristim samo kao popunu da mi svaka rupica/ogrebotina ostane zapunjena.
kontrast mi se baš sviđa,među mojim noževima ćeš vidjeti jedan sličan,kombinacija jasena i crvene bukve,izgleda kao bajadera Wink
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Wed Nov 24, 2010 1:48 pm

redbeard wrote:
ja isto 'nasilno' upasavam drvo,ali prvo ugrubo izbušim rupu da odgovara trnu i onda gumenim čekićem nabijam posljednjih par centimetara.ljepilo koristim samo kao popunu da mi svaka rupica/ogrebotina ostane zapunjena.
Evo, rekao si što sam mislio.
Ovih dana ću eksperimentirati sa užarenim trnom...baš me zanima hoće li biti čvršće nego ovakav tip.

Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Fri Dec 24, 2010 2:15 pm

Evo mog dara za mene pod borićem Razz

Last edited by Strider on Thu Apr 28, 2011 3:05 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Fri Feb 18, 2011 2:14 am

Carevo novo ruho! Drvo je jelovina, sada debela, sve ću to lijepo stanjiti. Nije mi se dalo čekat kožu. Tretirat ću ga malim mixom parafinskog i lanenog ulja (parafinsko će spriječit plijesan ti takve stvari-ipak je čista kemija, a laneno dati sjaj). Pažljivo sam dubio prostor za nož, i trenutno (namjerno) ne može ući, sada ću počet sa turpijicama proširivati i nakon toga smanjit masu.

A vidite ovaj simpa otvarač za pisma u stilu katane Cool

Last edited by Strider on Thu Apr 28, 2011 3:06 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Fri Feb 18, 2011 3:25 am

samo pazjlivo sa skidanjem materijala Very Happy
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest

PostSubject: Re: Sjeverac   Fri Feb 18, 2011 10:36 am

lepo i zanimljivo..svaka čast
Back to top Go down
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Fri Feb 18, 2011 3:20 pm

Haha naravno, ovaj put sve radim po pravilima. Mislim da nisam prije rekao; ovaj aluminijski štitnik nisam šmriglao brusnim papirom nego polirao na komadu mramora uz vodu. Dobio sam ovaj neki baršunasti/mutni finiš
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Sjeverac   Wed Apr 27, 2011 4:32 pm

Carevo novo ruhu king
Nož je super, jako se lagano oštri i jako lagano oštri (samo stropom dooštravam, i video o tome napravio). Drška udobna. Korice su dobre, koža je ovaj put prava. Nekakav modni dodatak od roga, uloga mu je da se nož ne prevrće kad je na remenu, nikako da skužim balans frog-a (belt loopa). Za Uskrs se narezao šunke, kapule, čokolade, sira itd...sa hrenom sam malo eksperimentirao, i dobio lijepu patinu (sivu). Kapula je ostavila ovu petrolejnu plavkastu boju.

Malo sam ga ispolirao purolom i krpom (kao i ovaj mali preklopni Case)

Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Sjeverac   Today at 9:35 am

Back to top Go down

Sjeverac
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Sjeverac