FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

anatomija noza

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin

PostSubject: anatomija noza   Fri Aug 28, 2009 7:29 am

jedan od razloga postojanja ovog foruma, izmedu ostalog, je i ova tema. naime, vec dugi niz godina muku mucim sa nasim izrazima za pojedine dijelove noza. od knjiga, usmene, predaje, zdrave logike do doslovnih prijevoda, dosao sam do nekog nazivlja ali je jos dugi put do bar priblizno gotovog posla.

po mom misljenju, posao ce biti gotov kada cu biti u stanju opisati noz iskljucivo rijecima, a da se od opisa moze naparviti tehnicki crtez.

tema je otvorena i ja cu polako krenuti, ako tko ima kakvu ideju samo pisite, kako tema bude rasla i neka poglavlja budu gotova, polako ce se oformljivat nova tema sa nekim zakljuccima.

neke smjernice koje bih htio dati, a koje su takoder podlozne promjeni, su koristenje nasih rijeci, rijeci koji vec postoje. mislim da ne treba izmisljati toplu vodu kod ovog posla, nego si olaksati cijeli proces. naravno da, bar mi se tako sada cini, je nemoguce naci sve nase rijeci, neke ce trebati ili prevesti ili izmisliti, ali smatram da je i to u redu ako se drzimo naseg jezika.
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
LEGION66

PostSubject: Re: anatomija noza   Fri Sep 04, 2009 11:25 pm

Karlo to bi ti mogel podrobnije opisat jer se služiš tim terminima.
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Sat Sep 05, 2009 6:22 am

prisiljavm se da to poslozim vec dugo vremena, ovo gore kaj sam napisal je jos jedan oblik "samoprisile" al nikako da krenem.

ako imas kakav naziv dijela noza samo reci...tema je otvorena za sve

za pocetak evo prvog naziva.

PROBOJ - rupa na nozu koja sluzi za ucvrscivanje drske zakovicom. razlikuje se od rupa koje sluze za privezivanje nekog konopa za drsku noza ili od rupa koje se namjerno buse radi smanjenja tezine noza ili od rupa koje se koriste kao dio hvata.
Back to top Go down
shizo

PostSubject: Re: anatomija noza   Fri Sep 11, 2009 7:00 pm

može ja se slažem proboj je proboj
Back to top Go down
View user profile http://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Sat Sep 12, 2009 8:16 am

Mislim da bi s ovim domacim nazivima mogli ici u nedogled...
Trn, rep, tang... jedno te ista stvar a drugacije ju zovemo.
Svatko ima neki svoj naziv koji koristi neko vrijeme pa bi se ljudima bilo tesko priviknuti na nove nazive.
Neke stvari se i ne mogu bas prevesti (Sjetite se debilnih prijevoda sa Windowsa !!!!)
Za mene je to Sizifov posao.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Sat Sep 12, 2009 9:16 am

mislim da nema nista lose u slaganju popisa nazivlja, a ako kad bude gotov pomogne dobro, ako ne opet dobro.

moje misljenje je da postoji mogucnost da si ovime olaksamo posao, koliko sam samo puta sa kolegom raspravljao telefonski ili mailom o nekom nozu i muku mucio da opisem dio noza.

netreba nagliti kako ide ide.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Sat Sep 12, 2009 9:19 am

shizo, drago mi je da se slazes, to sam izvukao iz jedne knjige o nozevima od Aralice. ima jos takvih naziva, bas hrvatskih, pa cu postati.
Back to top Go down
BorisH

PostSubject: Re: anatomija noza   Sun Sep 13, 2009 11:51 pm

imam averziju prema araličinim knjigama jer je previše toga sam izmišljao, a vojno povijesnih detalja gotova da i nema
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Mon Sep 14, 2009 2:16 am

naznam tocno na sta mislis, budemo "u zivo" o izmisljanju ali mislim da tih tucet naziva nije nesto sto se nemoze provjeriti i u drugim izvorima.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Fri Oct 23, 2009 8:38 am

jos mi se motala jedna ideja po glavi, a to je da svaki naziv dijela noza, radi lakseg opisa ima dodatak u smislu volumena, linije, povrsine ili sl. tako, recimo, malo prije spomenuti proboj bi na pocetku definicije imao oznaku volumena jer "rupa" tj proboj na nozu ima neki volumen.

koliko je to bitno neznam ali mi se cini da olaksava opis.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Wed Nov 25, 2009 6:52 am

Svaka čast svim facama ali kod nas je Marija Šercer kraljica kada se radi o hladnom oružju i stručnoj literaturi. Ipak je gospođa Šercer držala u svojim rukama nekoliko tisuća muzejskih primjeraka hladnog oružja Smile)
Budem ja ovih dana pogledao kaj se kod nje da iskopati glede stručnih termina.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Wed Nov 25, 2009 9:20 am

bok, croblade.

to se trazi, samo se raspisi.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Wed Nov 25, 2009 10:49 am

cro blade jel ono tvoj site o noževima i bajunetama?
Back to top Go down
BorisH

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 12:42 am

croblade wrote:
Svaka čast svim facama ali kod nas je Marija Šercer kraljica kada se radi o hladnom oružju i stručnoj literaturi. Ipak je gospođa Šercer držala u svojim rukama nekoliko tisuća muzejskih primjeraka hladnog oružja Smile)
Budem ja ovih dana pogledao kaj se kod nje da iskopati glede stručnih termina.
istina, ako uspiješ dograbiti koju njenu knjigu, nipošto ju neću kopirati.

Last edited by BorisH on Thu Nov 26, 2009 1:21 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 1:19 am

Boris pa ti si iz Zg. Navrati do NSK tu imaš svega, možemo i popiti kavu. Joj da samo znate kaj svega ima u NSK…
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 1:47 am

trannus wrote:
cro blade jel ono tvoj site o noževima i bajunetama?

je
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 4:19 am

Oprosti nisam skužio tvoj post. Je, kao što je rekao Karlo croblade je stranica moje malenkost. Gotova je pa više ne stavljam nove noževe i bajonete na nju. U izradi su nove stranice i croblade i moja-domovina.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 4:45 am

Uzeo sam Mačevi, bodeži, noževi od M. Šercer i sada listam po katalogu. Ima nekoliko slika s na kojima su navedeni nazivi dijelovi mačeva, noževa…

Sve počinje s pregledom glavica kasno-srednjovjekovnih mačeva koji se čuvaju u PMH. Sve skupa deset raznih tipova glavica. To bi moglo biti posebno interesantno kovačima mačeva…

Nakon toga ide skoro 100 crteža oznaka koje se nalaze na mačevima. To je isto zgodno za one koji bi izrađivali srednjovjekovne mačeve tako da znaju kakve su se oznake stavljale na mačeve u to vrijeme. Mene su osobno takve stvari jako bitne. Ja osobno nikada ne bih uzeo mač koji predstavlja 15 st. i ima oznaku 13 st., neku oznaku koja se nikada nije koristila ili još gore natpis pogrešno napisan…

Nakon toga ide crteži s opisom pojedinog dijela i to redom: mač, rapir, konjanički mač, paradni mač, pa još jedan paradni mač, mač schiavona i lovački nož.

Više-manje svi pojmovi su prevedeni osim pojma ricasso, koji se prenosi u izvornom obliku.

Budem ovih dana pogledao kaj se još knjiga u NSK i doma pa ću postaviti slike na forum.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 9:58 am

fino, fino...Very Happy
Back to top Go down
BorisH

PostSubject: Re: anatomija noza   Thu Nov 26, 2009 1:22 pm

croblade wrote:
Boris pa ti si iz Zg. Navrati do NSK tu imaš svega, možemo i popiti kavu. Joj da samo znate kaj svega ima u NSK…
radim prekoputa u trnju. a kako se ulazi unutra, odnosno kako se iznose takove knjige.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Fri Nov 27, 2009 1:14 am

BorisH wrote:
croblade wrote:
radim prekoputa u trnju. a kako se ulazi unutra, odnosno kako se iznose takove knjige.

Pa u pravilu se ne iznose, ali se mogu koristiti u prostorijama knjižnice. Također u knjižnici postoje kopirni aparati i scanneri za korisnike. Neke knjige se mogu dobiti i van knjižnice, ali takvih knjiga je malo.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Sat Nov 28, 2009 7:45 am

jućer sam bio u gradu i naletio sam na filigransku radionu u kojoj frajer održava tećajeve iz izrade srebrenodrvenog nakita.Pošto mene nakit ne zanima previše,pitao sam ga za obradu srebra za drške noževa i kako bi se moglo upotrijebiti na oštrice.Rekao mi je kako on ne radi to i da ima već dobro uhodan program,ali ako mu donesem noževe da će mi pokazati na koji naćin bih mogao upotrijebiti srebro na nožu...inaće u njegovim prostorijama izložbu noževa je imao Lars Torvaldsson http://www.ateljetorvaldsson.se/ ,frajer radi jako zanimljive noževemada na ovom sitteu nema puno njegovih "nožarskih" radova
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: anatomija noza   Sun Dec 27, 2009 4:55 am

evo ga, prijedlog BorisH, ricasso - korijen.

definicija bi isla nekako ovako...dio noza izmedu pocetka fazete i drske noza. radilo bi se o volumenu.
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: anatomija noza   Sun Dec 27, 2009 6:59 am

Mislim da korijen ne bi baš bil pogodan termin za taj dio noža, jer korjen sam po sebi je nevidljiv, odn. pod zemljom, ak me kužite kaj oću reći. Neki drugi termin mi baš ne pada na pamet koji bi kvalitetno zamjenil termin korjen, pa nek ostane korjen, ali sa zadrškom, dok se ne smisli drugi.
Ajde akademski obrazovani forumaši upregnite moždane vijuge i male sive stanice i osmislite nove termine.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: anatomija noza   Sun Dec 27, 2009 8:29 am

sory dečki al meni ova tema vuče na 90te kad su se počeli izmišljat hrvatski nazivi ko npr. zrakomlat, vrtolet i bog te pita kaj sve ne

a dobro znamo iz povjesti da ak nismo imali adekvatnu rječ za nešto da se uzimala strana rječ
pa sad ne vidim zakaj komplicirat i dodatno zbunjivat ljude
jer kaj tu got da se izmisli to če se koristit među nekolicinom ljudi

bolje da neko stavi sliku noža i za svaki dio napiše par naziva tak da svi budu upučeni
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: anatomija noza   Today at 7:24 pm

Back to top Go down

anatomija noza
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Test noza 52 100 celik
» noz od turpije
» kožna futrola "my way"
» Drske za seciva
» gde se moze kupiti koza za futrole od noza u srbiji???