* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kovački škripac

Go down 
4 posters
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovački škripac Empty
PostSubject: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 4:25 am

zove me prijatelj kovač neki dan da li zelim kupiti novi kovački škripac za 180 KN. rekoh nekaj tu ne valja, ili nije novi ili nije 180 KN ili je neka minijatura...i tak odem do njega i...

kovački škripac Kovackiskripac

on ga je kupil na sajmu u sesvetama, dan prije...covjece, ipak se isplati setati po sajmovima Very Happy

samo ga trebam nekak instalirat na panj na kojem je i nakovanj i onda skrip, skrip....doduse, netko mu je nogu odrezal ali to bum privaril.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 7:09 am

Daj mi reci koja je razlika između kovačkog škripca i običnog stolnog? Oba se mogu postariti na panj do nakovnja ili neku drugu radnu površinu.
Čemu ta dugačka noga na škripcu, jer sam ih víđal sa nogom i bez nje.
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 11:44 am

Jel ta noga nije za onu rupu u nakovnju? Tj. da se postavi na nakovanj.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 11:51 am

obicni bravarski skripci su napravljeni ili od debelog varenog flaha ili su lijevani, takoder pricvrscuju se samo na radnu povrsinu. ako lupas po njima, zapravo lupas po stolu koji za to nije namjenjen, osim toga, po ovim lijevanim, nije pametno lupati nikako.

kovacki skripci, poput ovog na slici (koji je moj i samo moj Very Happy Very Happy ), namjenjeni su za mlacenje i to nemilosrdno, a u tome im pomazu dvije stvari, prva je ta noga, tako da se udarac prenosi punom silinom na pod (noga tog skripca je puni kvadratni profil, pa to i moze prenjeti bez ostecenja), a drugi je sto su za razliku od prva dva skripca, kovacki skripci i sami iskovani i samim time kruci i cvrsci

takoder, zbog izvedbe, kovacki skripac moze primiti puno veci konus u cvalje, sto je jos jedna razlika zbog koje mi je draze da ga imam.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 05, 2010 11:56 am

Davor wrote:
Jel ta noga nije za onu rupu u nakovnju? Tj. da se postavi na nakovanj.

ne, ovaj skirapac je imao nogu koja je zamisljenja da ide od visine podloge na koju je ucvrscen do poda, pa ju je netko odrezao iz tko zna kojeg razloga. nisam jos vidio skripac koji ide u onu rupu u nakovnju (moram saznat kako se ta rupa zove study )
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
amadeus




Posts : 14
Join date : 2010-09-08

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeFri Oct 15, 2010 1:30 am

nije noga odrezana,tako je orginal. imam ja jedan stari s takvom nogom,sve je ok,samo neznam kako ćeš ga pričvrstit,nema nosač nikakav. više-manje su svi kod nas s takvom nogom,dovoljno duga da je pričvrstiš za stup Smile
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeFri Oct 15, 2010 5:12 am

vidio sam ih par bez noge i skoro donio isti zakljucak kao i ti, ali razuvjerili su me ovi sa nogom koja je iskovana iz istog komada kao i straznja celjust. postam slike sljedeci tjedan, pa bumo vidli o cem se radi. ja bih prije zakljucio da se radilo o nekoj seriji ili nekom sustavu kojem je pogodovalo da skripac nema noge. uostalom, lakse ju je iskovat nego zavariti, a o cvrstoci konstrukcije da ne govorim.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
amadeus




Posts : 14
Join date : 2010-09-08

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeTue Oct 19, 2010 4:18 am

nevjerujem,ja sam ih vidio dosta,u različitim krajevima hr i okolnih zemalja. imam i ja doma 2 komada i oba su s kratkom nogom,a na praksi u srednjoj smo imali jedan ogromni. mislim da su mu čeljusti bile bar pola metra kad se otvore. više manje ove s dugom nogom viđam po netu,najviše u americi ili novijie proizvodnje. kad budem doma oko božića,slikat ću ove svoje. oba su s kraja 19-og st, a jedan je još u uporabi Cool
Back to top Go down
Davor

Davor


Posts : 268
Join date : 2010-02-09

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeMon Oct 25, 2010 1:17 pm

Zanimljiva stranica, na ruskom (valjda). U drugom redu škripac sa dugom nogom i kako je postavljen.

http://sites.google.com/site/damaskshevchenko/-15
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeMon Oct 25, 2010 1:44 pm

amadeus wrote:
nevjerujem,ja sam ih vidio dosta,u različitim krajevima hr i okolnih zemalja. imam i ja doma 2 komada i oba su s kratkom nogom,a na praksi u srednjoj smo imali jedan ogromni. mislim da su mu čeljusti bile bar pola metra kad se otvore. više manje ove s dugom nogom viđam po netu,najviše u americi ili novijie proizvodnje. kad budem doma oko božića,slikat ću ove svoje. oba su s kraja 19-og st, a jedan je još u uporabi Cool

evo ga nevjerni tomo...

na slikama su dva skripca iz prijateljeve kovacnice, oba su sa dugom nogom. u kovacnici od drugog prijatelja su takoder dva, ali mi ih se dalo ici slikati na zitnjak, pa ces mi morati vjerovati da i oni imaju duge noge.

na prvoj slici je orginalni "set up" kovacki skripac na panju (na kojem je nekada bio i nakovanj), noga ide do poda. na drugoj slici je skripac koji sluzi kao bravarski, a kako je stol puno visi, noga ne dode do poda, ali se vidi da nije kratka.

kovački škripac Kovackiskripac-1


kovački škripac Kovackiskripac2

ponavljam, meni se cini da je netko zbog necega te noge rezao i dao nama, koji ih pokusavamo instalirati, viska posla.

Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
amadeus




Posts : 14
Join date : 2010-09-08

kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitimeWed Oct 27, 2010 1:36 am

evo i jednog iz pomorsko tehničke škole u dubrovnku, btw, jesi primjetio jednu stvar, svi s kratkom ili odrezanom (što već) imaju i neko zadebljanje, kao potporu pločama, a ovi bez ga nemaju

kovački škripac Pict0272u

Uploaded with ImageShack.us

kovački škripac Pict0274

Uploaded with ImageShack.us
Back to top Go down
Sponsored content





kovački škripac Empty
PostSubject: Re: kovački škripac   kovački škripac Icon_minitime

Back to top Go down
 
kovački škripac
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kovački čekić
» stega za škripac(hehe)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: