FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

santoku

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Karlo Ban
Admin

PostSubject: santoku   Thu Aug 26, 2010 2:26 pm

bil sam tjedan dana u kovacnici i izmedu ostalog i ovo je zlupano. nadam se da bu se svidjelo i vama i buducem vlasniku.

slika je malo veca, pa evo samo link:

http://i295.photobucket.com/albums/mm151/stari-nakovanj/santoku/tihomir_laminirani_santoku.jpg

ostrica od laminiranog celika za lezajeve i zeljeza, drska od sljiive, impregnirana lanenim uljem i borovom smolom.

duljina 160 mm, a visina 47 mm
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Nino G

PostSubject: Re: santoku   Fri Aug 27, 2010 5:34 am

Uuuu...kako ta šljiva dobro izgleda! Oštricu neću ni komentirati Very Happy

Kako se radi impregnacija borovom smolom?
Back to top Go down
View user profile
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: santoku   Fri Aug 27, 2010 6:31 am

fala!

nasao sam postupak negdje na netu ali se sad nemogu sjetiti gdje. uglavnom, skupi se borova smola sa drveta, stavi u lonac i grije na laganoj vatri (80-tak stupnjeva) dok se ne rastopi, a zatim se propusti kroz neku tkaninu ili mrezicu radi odstranjivanja necistoca (komadici kore drveta i sl.).

stavi se komadic na drsku, rastopi sa svijecom ili let lampom i utrljava u drsku.

moze se puniti sa pepelom, ugljenom prasinom i sl i posluziti kao ljepilo ali do toga jos nisam dosao, tek eksperimentiram.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: santoku   Fri Aug 27, 2010 10:36 am

Prelepa oštrica..koji tačno materijal koristiš za laminiranje sa 52100,i u kom odnosu?Da li je 52100 dobar sam,ili je u svakom slučaju bolje laminirati ga?
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: santoku   Fri Aug 27, 2010 11:03 am

koristim obicno plosnato zeljezo - flah, a dimenzije prije kovanja su 25x10x70 mm za zeljezo i 25x5x70 mm za celik, sa time da zeljezo dolazi sa obje strane celika. uglavnom celik uzmem ili duplo ili za trecinu tanji od zeljeza, ovisno o krajnjoj debljini noza, sto je noz u konacnici tanji, to je potrebno uzeti tanji celik jer se zeljezo u vatri oksidacijom stanjuje.

52100 je odlican i sam i u laminatu ali zbog konacne male debljine noza i jos nekoliko procesa koji se mogu tokom izrade noza primjeniti (kovanje na hladno radi ocvrsnuca hladnom deformacijom, "poliranja povrsine" i ravnanje nakon TO), za ovakve nozeve je bolji laminat.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: santoku   Sat Aug 28, 2010 11:32 am

..Nešto mi se ne svidja taj običan flah,mada,nemam nikakvog iskustva sa laminiranjem čelika..a kada bih umesto običnog flaha koristio,recimo,opružni čelik ili nešto malo kvalitetnije,a u sredini 52100 zbog tvrdoće?..Običan flah mi nekako zvuči premekano,neelastično i korozivno..pitam zato što imam u planu da radim oštricu od 52100.Imam neke velike ležajeve što sam sačuvao od remonta u firmi,pa sam mislio od valjčića da iskujem oštricu.Matematičkim proračunom smo dobili da bi od dimenzija valjčića trebalo da se dobije flah 180x30x3.Tog materijala imam dosta,tako da,ukoliko uspem,miran sam neko vreme sa materijalom.Radim na održavanju mašina,tako da ležajevi svakodnevno prolaze kroz moje ruke Twisted Evil
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: santoku   Sat Aug 28, 2010 4:10 pm

igi_steel wrote:
..Nešto mi se ne svidja taj običan flah,mada,nemam nikakvog iskustva sa laminiranjem čelika..a kada bih umesto običnog flaha koristio,recimo,opružni čelik ili nešto malo kvalitetnije,a u sredini 52100 zbog tvrdoće?..Običan flah mi nekako zvuči premekano,neelastično i korozivno..pitam zato što imam u planu da radim oštricu od 52100.Imam neke velike ležajeve što sam sačuvao od remonta u firmi,pa sam mislio od valjčića da iskujem oštricu.Matematičkim proračunom smo dobili da bi od dimenzija valjčića trebalo da se dobije flah 180x30x3.Tog materijala imam dosta,tako da,ukoliko uspem,miran sam neko vreme sa materijalom.Radim na održavanju mašina,tako da ležajevi svakodnevno prolaze kroz moje ruke Twisted Evil

pa upravo zbog navedenih razloga: kovanje na hladno radi ocvrsnuca hladnom deformacijom, "poliranja povrsine" i ravnanje nakon TO
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: santoku   Today at 9:03 am

Back to top Go down

santoku
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Kovanje malog san-mai santoku noža ;)
» santoku