* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 kovačka vatra

Go down 
+8
zlatko381981
Dule
nevermind
chikaperadetlic
Strider
Karlo Ban
LEGION66
dzelevb
12 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AuthorMessage
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 15, 2012 4:26 am

Hvala na savetu,medjutim probacu ovu moju da sredim.Jer sam se mucio da nabavim i za nju materijal,i sad da ga bacim.Mislim da ce da radi sa produzenom cevi.Taj pritisak cu da premestim i mislim da ce to da funkcionise.Mnogo sam se zezao da bih sada menjao na sasvim nesto drugo.Nacicu mu ja lek.Jos jednom ,hvala. Very Happy
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeThu Dec 20, 2012 5:02 am

Ljudi ako moze treba mi hitno savet.Napravio sam vatru,vazduh ide kroz cev i duva odozdo.Cev naravno ima rupe.E sada me nesto muci.Ja sam to napravio tako da sam na cev navario gvozdeni flah,debeo,i izgleda kao krilca na cevi.Medjutim da nebi pepeo gusio i da bih mogao da ga lako odstranim dzracem ja sam na tom flaku izrezao komadice trouglaste na recimo svakih 2cm.Da taj deo bude supalj i dzaranjem vatre pepeo spade dole na zemlju.E sada neznam.Desava mi se da malo teze dizem temperaturu do topljenja sa cumurom.Sad sto do topljnja?Hocu da utvrdim momenat za kovacko varenje pa idem do kraja da bi video boju celika kada se topi i momenat pre.Medjutim tesko stizem do toga,ali sam stigao.Mada sam ipak dosao do toga i istopio jedno malo parce,ali je bilo vrlo malo debljine svega 2mm a sirine 10mm.Nekako mi izgleda da bi trebalo ranije dosta da ga istopim.Medjutim prilicno dugo sam ga grejao.Do skoro belog usijanja dodje vrlo brzo,posle minut dva,ali do topljenja vrlo tesko.E sada i meni padaju dva odgovora na pamet.Mozda sam ga previse izvlacio iz vatre pa ga samim tim dovoljno ladio da gubim taj zamah i gotovo pocinjem iz pocetka.Drugi odgovor koji mi se namece je da premalo uglja stavljam.Jer jbg.malo gledam da stedim jer imam neke sekire da odradim pa se boim dal cu ga imati dovoljno pa mozda stavljam malo manje nego sto bi trebalo.Jer sam primetio kada stavim malo vise ,lakse i brze se usija.
Ali mi stalno padaju napamet ova rebra.Dal zbog toga sto je jedan deo patosa supalj vatra gubi na snazi?Nisam siguran.Mada gledano vatru dok gori deluje sasvim normalno,kao i sve druge koje sam video.Ali mozda za nijansu mu to smanjuje toplotu nego da je zatvopreno skroz.Neznam.Mada mi nije tesko da to zatvorim,ali mi je zao jer mi je bas zgodno za pepeo.Uopste negusi i samo malo dzarnem i ona cista.Sto se ventilatora tice on je i jaci nego sto treba,tako da vazduha ima dovoljno.Al opet kazem da sam ipak stigao do topljenja,malo vise sporije,ali ipak sam stigao.Na kraju sam ga zadrzao u vatri duze bez vadjenja posto me malo iznerviralo i on se lepo istopio.Sve ostalo je ok.Aj pomagajte
Pozdrav
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 29, 2012 7:38 am

U medjuvremenu misterija vatre resena i evo kako ona izgleda.Tu su i ostale sitne potrebstine za kovanje.Uproscene koliko je to moguce i iz cega je bilo moguce.
Inace u sredisnjoj pregradi se stavlja ugalj.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1457_zps02f13dda
kovačka vatra - Page 3 SAM_1470_zps050ae55b
Iznad cevi koja duva polovina cevi koja se pomera naprad nazad i tako zatvara visak rupa ili otvara.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1466_zpse4571736
Pogled odozgo,vidi se da je jedan deo zatvoren,jer mi nije trebalo vise.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1465_zps99a496ff
A sad malo precizno odradjenih cevi. Razz Malo je onako al veoma lepo radi.Ima dva ventila.Prvi okrecucu i vidi se blize ventilatoru,a druci obicno parce pleha cijim se umetanjem u zarez na cevi takodje smanjuje vazduh.Deo do vatre.Bilo je potrebno dva jer je ventilator,malcice prejak.Ovako sam ga ukrotio sasvim uspesno.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1464_zpsb0649e3c
Sad ventilator i jos malo pomagala razbacanih okolo.Pepeo za normalizaciju,prasina i ostataka od kukuruza iliti kocanjka za skidanje ulja odmah posle kaljenja i poneki feder.I naravno corba,mislim ugalj.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1461_zps23c5b207
Sad malo izblizaz deo gde je ugalj i posude za kaljenje.Jedna je cev vidi se stoi vertikalno,a druga,je nesto sto mi je bezveze palo napamet,ali mi se strasno svidja.Deblo sa urezanim kanalom za ulje.Staje sigurno 7-8 litara ulja.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1444_zpsb89b0f13
Ono sto imam od rucnog alata.Veoma skromno,al pomaze.Tu se vidi i instalacija.Moram da pomenem jer sam je sam radio,kao i ostatak radionice.Prilicno uspesno odradjeno.I jest da je preskromno i sticajem okolnosti,al meni se veoma dopada.U mom je stilu,etno stilu.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1460_zpsf585e7df
A evo je i ta etno radionica sa spoljne strane.Mnogo velika promena od onog gde sam predhodno radio.A i nema pomeranja.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1473_zpsb6861081
A tu je jos nesto,vidi se u pozadini iza vatre.Bas me interesuje dal ce neko da pogodi sta je to.Da napopmenem da se koristi.Kao sto se vidi spremljno za upotrebu.Samo da se kresne.Takodje moje delo,al odavno napravljeno.Tj.Postlje cale uradio ,ja i nepamtima,a ja prepravio vec nekoliko pita polukrug,Vremenom se poremeti od rada.Zadnja intervencija prosle godine,ako se nevaram,a prava kada sam bio u osnovnoj skoli.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1345_zps606b7607
Eto problemi reseni.To je ukratko moja kovacnica.
Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest




kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 29, 2012 8:48 am

Odlicna kovacnica ,svida mi se ....samo bih ja onaj unutarnji zid iz kojeg viri slama zamazao blatom ili necim slicnim da ti nebi slucajno frcnula varnica iz vatre ....pa ode kovacnica ..
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 29, 2012 8:54 am

Hvala,Ben.To mi je i bila namera,prva.Hteo sam blatom i da punim,ali zbog zezanja i manjka vremena ja napunim slamom.Ali necu da mazem iznutra,jer mi se ovako mnooogo svidja.Ovako je bas meni ekstra.A nece da dodje do pozara.Da znas samo gde sam pre kovao ti bi pao u nesvest,a nije doslo do pozara.Medjutim i zbog stalnog rasturanja,a bogami i sada posto mi je vatra jaca da neizbije pozar,ja uradio ovo,premestio.Ovde nece,da izbije pozar jer su zidovi udaljeni podosta od vatre,a i ja sam tu.Ipak hvala na savetu. Very Happy
Back to top Go down
Dule

Dule


Posts : 449
Join date : 2011-05-23
Age : 42
Location : Arandjelovac

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 29, 2012 1:46 pm

Samo da ne bude kao u onom filmu"Sta ce biti s kucom?"Zapalicu je!!!!"Salim se druze,naravno.
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSat Dec 29, 2012 2:01 pm

Mogu ti reci Zlatko da ti zavidim,Retro-etno.Ja kad ocu da slusam muziku,danas u vreme sajber tehnologije pustam ploce.Mogu da zamislim kakav je osecaj kad radis u ovakvij radionici. king
Back to top Go down
zeljkoolbina

zeljkoolbina


Posts : 206
Join date : 2012-03-02
Age : 48
Location : bezdan

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSun Dec 30, 2012 12:28 am

veruj da mnogi sanjaju o tome da imaju prostor i uslove kao sto imas ti. pozdrav!
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSun Dec 30, 2012 5:36 am

Jel to krušna peć na slici.Sve izgleda baš dobro,vraća te u neka stara lijepa vremena kad su ljudi bili manje opterećeni s glupostima,živjeli skladnije i više se družili i poštivali.Baš lijepo.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSun Dec 30, 2012 10:53 am

@Dule.Ma nema frke,a i opasnosti. Very Happy
@Gvozdene hvala ti.Stvarno mi je ekstra raditi u ovakvoj radionici.Sve nekako u starom silu,sto ja prosto obozavam.
@Zeljkoolbina,verujem,al samo fali da je napunim alatkama i onda ce biti prava milina. Very Happy
@Zile,pogodi ga.Ako si mislio na starinsku pec za pecenje hleba.Tacno.I kod mene je jos u funkciji.Ovako zajedno sa kovacnicom su bas dobar tandem. Very Happy
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeSun Dec 30, 2012 1:47 pm

Odlicno Zlato! Prva liga. Svidja mi se jako. Ovu foru sa panjem za ulje imam I ja... nasljedstvo od dede
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeMon Dec 31, 2012 1:12 am

Very Happy Izgleda da tvoj deda i ja smo na istim frekvencijama,ili sam ja uhvatio njegovu. Very Happy
Back to top Go down
LEGION66

LEGION66


Posts : 567
Join date : 2009-08-26
Age : 46
Location : KC

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeMon Dec 31, 2012 2:03 am

Kad smo već do panja, dobra ideja, čime si ga izdubio? Ja sam za ulje zavario četvrtastu cijev 10x10 cm za komad pločevine, tako da stoji uspravno, ali mi negdi curi ulje na varu tako da ga poslije kaljenja uvijek moram preljevati u karnister.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeMon Dec 31, 2012 2:59 am

LEGION66 wrote:
Kad smo već do panja, dobra ideja, čime si ga izdubio? Ja sam za ulje zavario četvrtastu cijev 10x10 cm za komad pločevine, tako da stoji uspravno, ali mi negdi curi ulje na varu tako da ga poslije kaljenja uvijek moram preljevati u karnister.

Dovraga. Prevari sve još jedan put.
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeMon Dec 31, 2012 4:35 am

LEGION66 wrote:
Kad smo već do panja, dobra ideja, čime si ga izdubio? Ja sam za ulje zavario četvrtastu cijev 10x10 cm za komad pločevine, tako da stoji uspravno, ali mi negdi curi ulje na varu tako da ga poslije kaljenja uvijek moram preljevati u karnister.

Uz pomoc motorne testere i kesera.Testerom sam zarezao cetvrtku,a keserom ocistio i obradio lepo dno.Vrlo lako za uraditi.A moze i voda.Mada za nju mi nije problem jer nije prljava pa moze u bilo sta.Ulje ipak nemoze.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeTue Jan 08, 2013 9:26 am

Pozdrav.Malo sam preradio,tj.vise suzio vatru da nebi trosio previse cumura kada kujem nozeve.Pa rekoh da podelim sa vama.Sada je odlicna.Taman kako treba.
Tako da sam prezadovoljan.
kovačka vatra - Page 3 SAM_1622_zpscd135779
kovačka vatra - Page 3 SAM_1624_zpsb0bcd22f
kovačka vatra - Page 3 SAM_1626_zpsfef022bf
Sirina izmedju gornjih cigli je nekih 19cm i suzava se na dnu na otprilike 4-6cm.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeTue Jan 08, 2013 9:30 am

to je i vise nego dovoljno. malo podsjeca na japanske peci.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitimeTue Jan 08, 2013 9:34 am

Ako je i tako,sasvim je slucajno.Jest da volim Japance,al ih sada nisam kopirao. Very Happy
Back to top Go down
Sponsored content





kovačka vatra - Page 3 Empty
PostSubject: Re: kovačka vatra   kovačka vatra - Page 3 Icon_minitime

Back to top Go down
 
kovačka vatra
Back to top 
Page 3 of 4Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» kovacka vatra i jos ponesto
» Moja kovacka vatra
» Kovačka vatra-Krematorij
» Nova kovacka vatra
» Moja šklopocija (kovačka vatra)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: