FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

pozdrav svima

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Guest
Guest

PostSubject: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:16 am

Pozdrav;)
Novi sam ovde,i dok sam čekao da administrator odobri moje učlanjenje,malo sam prelistao stranice sajta.
Moram da istaknem da sam odusevljen postojanjem ovako nečega,a da nije na engleskom jeziku.Već sam uspeo pronaći par korisnih informacija.
Malo o mom radu :
Već jako dugo se bavim ovim hobijem,mada ne konstantno,jer tempo života baš i ne daje dosta slobodnog vremena.Do skoro sam pravio noževe samo brušenjem iz komada čelika,ali,od pre par meseci sam se malo više naložio na kovanje.Sklepao sam neku pećku od starog bojlera,ozidao je blatom,napravio ventilator od starog usisivača,nabavio parče vozne šine i počeo svoj premijerni otkivak.Uzeo sam staru turpiju,usijao je i počeo lupati po njoj.Oduševio me je ovaj način oblikovanja,i po završetku,počeo sam brusiti svoj rad.Pravio sam nož "tanto"oblika,i u silnom uzbudjenju,ponovo ga usijao i potopio u hladnu vodu(!!!).Već po zvuku hladjenja sam shvatio da sam zasrao...Toliko sam ga prekalio,da sam mogao prstima da mu otkidam komadiće oštrice..Iako razočaran,posle par dana sam rešio da probam ponovo.Imam neke industrijske noževe koji služe za sečenje Al folije iz rolne u tabake.Čelik je toliko tvrd,da turpijom ne može ni da se ogrebe.Isekao sam brusilicom parče,i otkovao ga.Ovaj put sam ga ostavio par sati da se otpusti.Bez problema sam mu probušio dve rupe za dršku.Kompletnog sam ga zatim obradio turpijom i šmirglom...pokušavam postaviti sliku,ali mi nešto ne ide..[img][/img]

Last edited by igi_steel on Mon Jun 14, 2010 10:26 am; edited 1 time in total (Reason for editing : upload picture)
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:28 am

pozdrav!

ako kazes di si tocno zapeo sa slikama, mozda ti mozemo pomoci.
Back to top Go down
View user profile http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:32 am

Uspeo sam nekako..hvala
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:39 am

ovo fantasticno izgleda, bravo, majstore!
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:46 am

..da nastavim priču..(možda sam malo dosadan)
..Pošto se radilo o grubom otkivku,započeo sam pravljenje mašine sa trakastom šmirglom,što se odužilo,što zbog finansija,što zbog manjka slobodnog vremena,a otkivak je čekao i čekao...Cunjajući po Net-u,naletim na you tube na lika iz Amerike sa nikom MrIronman.Pažljivo sam odgledao njegove filmove,i odatle mi i ideja da nož završim turpijom.Inače,Scot (što je pravo ime tom liku) prezire mašinsku upotrebu u proizvodnji noževa,i radi uglavnom sve sa turpijom i šmirglom.Uradio sam nož kako on savetuje,i oduševio se.Poslao sam mu slike Emailom,i zahvalio mu se na savetima.Moram reći da su me ruke bolele,ali da sam uživao kao nikada.Trenutno se nosim idejom da napravim peć na gas(isto po njegovim savetima),i zanima me šta vi mislite o ovom načinu obrade i o gasnoj peći koja je veoma laka za izvesti?
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:48 am

Karlo Ban wrote:
ovo fantasticno izgleda, bravo, majstore!
Hvala Karlo..ostalo je da ga okalim(u ulju) da ga temperujem i finalno ispoliram
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 10:56 am

hvalevrijedno..ovo sa turpijom i smirglom.

plinska pec se stalno spominje, ali nikako da ju netko napravi da je vidim uzivo. imas i previse podataka na netu o tim pecima, sam se treba primiti posla Wink ja nesto kemijam sa peci na staro motorno ulje ali nikako da je dovrsim.
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 11:06 am

Ako nisi imao prilike pogledati,pogledaj.Ja sam se oduševio pristupom ovog čoveka.Kucaj na You Tube - Making a good knife WITHOUT a belt grinder -
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 11:09 am

Evo iz malo drugog ugla
Back to top Go down
shizo

PostSubject: Re: pozdrav svima   Mon Jun 14, 2010 5:42 pm

izgleda super -samo tako nastavi
Back to top Go down
View user profile http://www.youtube.com/user/ShizoSwordSmith
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 6:16 am

Pozdrav !
Back to top Go down
LEGION66

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 6:30 am

pozdrav igi.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 9:50 am

Nisam mogao čekati plinsku peć..izgoreh od nestrpljenja,tako da sam založio vatricu i okalio moj nožić - dva puta.
Probao sam ga turpijom,i sada zvoni preko njega kao preko stakla.Vodena šmirgla ga jako teško obrađuje ovako okaljenog,tako da imam muke sa finalnim poliranjem,ali uradiću ga nekako.
Ostaje samo temperovanje,pa bih zamolio za par saveta da to uradim kako treba.Scott,lik koji ima dobar tutorijal na you tube,to radi sa mopp gasom,ali ja to nemam,jer 50€ je gorionik i 20€ je boca od 450gr gasa..ako ima varijanta bez ili sa minimalnim ulaganjem,otvoren sam za predloge..
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 10:33 am

sta kazes na kuhinjsku pecnicu?
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 11:34 am

Hm..jel moze tako?Prvi put čujem, iskreno.Koji je postupak?
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: pozdrav svima   Fri Jun 18, 2010 12:11 pm

Tesko je reci koji je postupak kad se radi o nepoznatom celiku.

Kada se zna s kojim se celikom radi onda se zna na koju se temperaturu grije i kada je okaljen na koliko je HRC-a priblizno.
Temperiranjem se grije na zeljenu temperaturu kako bi se smanjila tvrdoca a vratila donekle zilavost.
Tako postoje tablice na kojoj se temp grije, koliko se dugo drzi, i kolika je onda tvrdoca.

A posto se vjerojatno radi o HSS celiku (brzorezni), ja bi ga diferencijalno popustio sa ledja do zlatno zute, mozda cak i plavkaste boje.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: pozdrav svima   Today at 9:03 am

Back to top Go down

pozdrav svima
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Pozdrav svima !
» Pozdrav i od mene
» Pozdrav iz Samobora