FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Okrugla pila za drvo

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Keltan

PostSubject: Okrugla pila za drvo    Tue Nov 22, 2016 1:20 pm

Koju koriste cigani kod mene na one pokretne DIESEL masine za secenje ogrvnog drveta , precnika oko 50 cm. .Dao sam jednom od njih nekih par stotina kilograma starog zeleza / auto delovi / on meni dao ovu pilu ....Zajebao sam se , trampa u PM.....  Laughing Decko nekada je radio taj posao pa ova pila mu ostala .....nova , ali povrsinski malo zahrdzala.Kaze da je nemacko proizvodstvo ..........E sada , ja sam odsekao tri mala komada  od nje........jedan od njih zakalio u obicnu hladnu vodu , drugi u sinteticko ulje za Hondu HRC Very Happy Zajedno sa trecim delom sam dao da izvagaju koliko Rockwella tezu Razz I pazi sada ........ original od pile je 46 Hrc, hondino ulje je  64,7 Hrc a obicna hladna voda  68,1 Rockwelcica Shocked  Da , 68,1 !! Pogledajte samo sta ima unutra na prelom Very Happy Napravio sam jedan nozic /kalio u ulje za kuvanje/  i iznenadjenje ..........dozvoljava da se  naostri kao laser , sece kao lud i cudo iznenadio me koliko dugo zadrzava tu ostrinu .......nikada nisam probao takve testove ali ovaj celik me malo vise zagrjao zbog onih 68 HRC ........... .Nisam merio tvrdocu posle opustanaja /180stepeni 2X1 saat / ali je 1000%  dosta iznad 60 HRC ,mozda oko 62-63 posto turpija jedva ga hvata  .Prolazi kroz suvi cvor bez problema .....mislim da je oko 0.30 mm i  18 stepeni po stranu ....
Sta da vam kazem , jurite cepace drva , celik je odlican ........pitao sam neke od njih i prodali bi mi takvu polomljenu ili potrosenu pilu za sitne novce ..nekoliko flasa piva Very Happy Uzecu jos neku da probam , ali iz razgovora sa vise njih kazu da svi kupuju te pile od istog mesta sto znaci da su mozda sve iste kao ovaj celik .

Momentalno u sporet se kuvaju 4 komada od ovog celika ...........sve sam ih zakalio u slanu vodu . Prvi put to radim  ....strah me bilo da ih uzmem u ruke posle kaljenja .........zvone  na dopir prsta .Jedan je malo zatalasao na ivicu  reznog brida  .....moja krivica pretanak sam ga ostavio , oko 0,2mm .....ali plitko je srecom pa cu izbrusiti taj deo ...na drugi je vrh  za oko 1-2 mm. pobegao u stranu ali nije strasno  , primeti se se samo ako ga postavim na ramnu podlogu .......... ostali puska !!

Ova dva cu jos jednom u pec .......mislim da su jos pretvrda ..........ali poslacu ih prvo da izmere Hrc....

PS . Decki u firmi gde sam proveravo tvrdocu ......inzinjeri struke , zovi me telefonom i kazu .......ti se zajebavas sa nama ???? OPET si nam poslao one tvoje HSS Laughing Nisu verovali da carbonac moze da dostigne 68 Hrc .............Steta sto ne mogu naci neki natpis na njoj .........u stvari nisam ni dobro ocistio da pogledam ovo sto je ostalo ??

Last edited by Keltan on Tue Nov 22, 2016 2:52 pm; edited 2 times in total
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Tue Nov 22, 2016 2:11 pm

Obično tako biva kod recikiranih čelika...iznenađenje
ali kako vidim sretne si ruke Very Happy

https://web.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=hl
Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Tue Nov 22, 2016 2:23 pm

Znas sta kazu Very Happy  I corava kokos ponekada  ............. Negde sam naleteo na podatak da ovakve kruzne pile evropljani prave od 80Crv2 celika .....ali on ne ide do 68 HRc ? Premalo carbona /0.80/ ima za to ?
Back to top Go down
View user profile
ivo

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Tue Nov 22, 2016 11:56 pm

Keltan - kralj reciklaže i umjetničke fotografije !!!
Back to top Go down
View user profile
magwin

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Wed Nov 23, 2016 5:03 am

odavno sam pričao sa tvornicom Kordun iz Karlovca. pogon proizvodnje.  kružne pile sa vidija zubima prave od č.4730. to je čelik za poboljšavanje. i nije baš nekakav, a kružne pile kojima su od tijela napravljeni zubi su č.4844 sto je u prijevodu 80crv2. sad je pitanje kako je koji su materijal ove na koje se naleti po šupama.
Back to top Go down
View user profile
zacman

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Wed Nov 23, 2016 6:51 am

To je vjerojatno celik M42. Njemci od njega danas rade vrhunske tracne pile za metal. HRC ide do 70.
Sastav:
C-1,10 ; Cr-4,25 ; Mo-10 ; Co-8,75 ; ...
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Wed Nov 23, 2016 8:38 am

izgleda.....
http://www.hudsontoolsteel.com/technical-data/steelM4

Back to top Go down
View user profile
Bahod

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Wed Nov 23, 2016 10:09 am

Keltan wrote:
...Zajebao sam se , trampa u PM.....

meni se čini da nisi

bate led
Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Wed Nov 23, 2016 10:48 am

Nisam se zajebao ni ovako ni onako ...prosli put sam mu dao zeljezo za dzaba  Very Happy Ali decki M42 je HSS steel ..... celik za METAL , imam ga .Niko normalan na svetu ne bi napravio pilu za drvo od HSS celika Very Happy   Ovo je neki klasika carbonac sa malo vise carbona , nista drugo .............Kalio sam ovaj od pile na 800 stepeni ........HSS ne bih ni opustio na tu temperaturu ne zakalio  Very Happy

Znate li koliko kosta jedna pila od M42 , M35 HSS i slicne HSS celike  ?

450 X 4.0 mm. , M35 HSS je preko  hiljadarka  Very Happy M42 je jos skuplji ..........

http://www.wittmann-komet.de/DL/PREIS_EN/KOMET_price_list.pdf
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sat Nov 26, 2016 5:52 am

Uhhhh, ta fina struktura. Svakakvih sam se nagledao, ali ovakva sitna zrnca nisam duuuugo vidio. S'aka čast direktore! Brutalan čelik. Ako se nađe koji otpadak, daj mu oštricu, napravi TO i tuci po svemu za video.
Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sat Nov 26, 2016 9:20 am

Strider wrote:
Uhhhh, ta fina struktura. Svakakvih sam se nagledao, ali ovakva sitna zrnca nisam duuuugo vidio. S'aka čast direktore! Brutalan čelik. Ako se nađe koji otpadak, daj mu oštricu, napravi TO i tuci po svemu za video.

Pa nije bas moja zasluga ta fina struktura Very Happy  Ovako , pila je prvo fabricki zakaljena i onda opustena na 46 Hrc .Posto je kruzna pila koja se okrece na visoke obrtaje ne sme da PUKNE i zato valjda idu toliko nisko sa tvrdocom celika  .Isto i one kruzne pile /dijamantne / one profi ....malo vece , industriske ne one za  malu bruslicu koje mi koristimo/ za kamen koje su 15N20 celik su isto oko 44-46 Hrc i sa tim celikom nisam nikada promasio . Isturpijaj blank i pravo u pec ...........finito ! Nema brige oko strukture unutra .Osim ako ne preteras sa temperaturom .Ako sam nesto shvatio od ove moje avanture u izradi nozeva je to da je 800 stepeni magic number kada se radi o jednostavnim celicima ........ Znaci hemija je vec unutra ...............sta sam ja uradio ? Izrezao blank , isturpijao ga i stavio u pec na 800 stepeni oko 5 minuta i zakalio .Onda dva puta po jedan sat na oko 180 stepeni .............Hocu reci , nisam kovao celik pa da mu pomjesam hemiju unutra ...  Very Happy Samo u  tom slucaju bi dalja temicka obrada i konacan rezultat zavisio od mene , kao na primer kada pravis noz od lezaja ili od turpije . Nego , u razgovoru sa deckima koje koriste ove pile sam saznao da ih nabavljaju iz Turske .....Cak jedan mi je rekao da me ovaj moj lagao da je germanska Very Happy  da je isto nabavljena iz Turske .....nekako ih verujem , cigani su svi koji imaju te pokretne pilane i znaju se medju sobom .............Ali nema veze , ko god da je pravio ove pile ...uradio je to kako treba .Ovih dana ce mi donjeti jos nekoliko komada iste takve Very Happy  Samo ko da turpija .......
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sat Nov 26, 2016 10:10 am

Onaj koji voli,turpija
Back to top Go down
View user profile
bezribic

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sat Nov 26, 2016 5:14 pm

Ko nevoli da turpija ima grinder .
Back to top Go down
View user profile
predrag1969

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sun Nov 27, 2016 2:52 am

Tko turpija - vrijedi,
tko ne turpija - ne vrijedi.
Grunf ©
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sun Nov 27, 2016 11:17 am

Very Happy Trt - mrt .....Grunfe Legendo cheers

Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sun Nov 27, 2016 3:40 pm

Vidi ti njih Very Happy Kad toliko volite turpiju sto ste onda pravili ili kupili belt grindere Rolling Eyes
Back to top Go down
View user profile
Gvozden

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Sun Nov 27, 2016 4:23 pm

Moj post je trebalo da znači :ko ima cilj i voli to što radi,nije mu teško da turpija.Cilj ne bira sretstva.Eto.
Back to top Go down
View user profile
Keltan

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Mon Nov 28, 2016 4:55 pm

Salim se ,Gvozdene Very Happy Da ne volim turpiju , odavno bih zavrsio moj belt grinder ..vec je 90% gotov .Evo , sat vremena mi trebalo da od crteza stignem do ovo .Jos malo turpija sa jedne strane i sredisnja linija / 0.5mm / je gotova .Onda ostaje da odlucim koliko visoko da podignem grind .... Very Happy

Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Okrugla pila za drvo    Today at 3:21 pm

Back to top Go down

Okrugla pila za drvo
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Neki moji raniji radovi
» noz od turpije