FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeSearchRegisterLog in

Moj prvi rad..

Go down 
AuthorMessage
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 1:50 pm

Pozdrav,
Kad mi je ovo prvi post pa da iskoristim priliku da kazem nesto o sebi buduci da sam novi ovdje.. Very Happy
Ukratko, Stjepan iz Zeline.. radim kao IT support technician za RBA.. a ono malo slobodnog vremena sto imam iskoristavam za kovanje, pisanje, skladanje, kaligrafiju i tak..
Redovito posjecujem sve srednjovjekovne festivale i turnire na koje mogu stici, do nedavno aktivan clan jedne lokalne udruge. Sada u 5 mjesecu krecem opet u srednji vijek.. Za kovanje, posebice za izradu ostrica odlucio sam se buduci da treniram srednjovjekovne borilacke vjestine i zato jer me to oduvijek privlacilo.. nedavno su se stvari poklopile da konacno imam priliku probati pa da vidim kako ce mi ici.. A buduci da aktivno sudjelujem u borbama, nema boljeg nacina za testiranje onog sto izradim i da spojim ugodno s ugodnim.. Very Happy

A sad, pocelo je ovako.. Bodez sam poceo raditi od armaturne sipke koja je sluzila za sidrenje katapulta Very Happy Na desnoj slici od ostatka poceo sam oblikovati kriznicu..
Moj prvi rad.. Dsc00066wv.th Moj prvi rad.. Dsc00090sv.th

Ovak je to izgledalo skoro pa do kraja oblikovano i na grubo pobruseno.. lijepo se vide oziljci od mog divnog pocetnickog rada tongue ali opet nisam skroz kriv, sipka je bila pretanka za ovako veliku ostricu, za drugi put znam.. nisam smio gotovo nista brusiti jer je na mjestima bila pretanka..
Moj prvi rad.. P3210322.th Moj prvi rad.. P3210316.th

A ovdje je ispolirano i spremno za stavljanje kriznice..
Moj prvi rad.. P4030368.th Moj prvi rad.. P4030370.th Moj prvi rad.. Dsc00127so.th

Na kraju se desilo da je moj dragi majstor uhvatio svas aparat i prije nego sam uspio beknut zasvasao kriznicu.. affraid
Naravno, naknado poliranje i brusenje vise nije dalo zeljeni rezultat i zbog topline se malkice savinula drska.. al sta je-tu je sad.. cekam prvi slobodan dan da stavim drvenu drsku i pomel gore.. Jos jedan dan posla i gotovo Very Happy

E sad, htio bi samo jos ugravirat nesto na ostricu, pa vas molim da mi netko objasni najbolji nacin za izvest nesto takvo.. naravno, improvizacija uvijek dobrodosla jer nemam adekvatnog alata..

Tolko za sad, lijep pozdrav!
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeThu Apr 22, 2010 4:07 pm

odlican prvi rad i odlican prvi post.

nadam se da sljedeci komad nece biti od armaturne sipke, bilo bi steta da se dvoboji moraju odgadati Wink

...i sretno sa graviranjem, ima tu par deckiju koji su nesto sa tim radili, pa bolje da ti oni daju koji savijet nego da se ja packam u to.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeTue Jul 06, 2010 10:08 am

Zbog odredenih dogadaja zavrsio sam drugi projekt prije ovog bodeza..

https://redcdn.net/ihimizer/g/p7050495.jpg/

Uglavnom, napravljeno od istog komada sipke kao i bodez, tako da nije kaljeno. Naostrio sam ga ali nije bas za neko ozbiljno rezanje.
Ukupna duzina: 17,5cm
Duzina ostrice: 8cm

Ostricu sam brusio na tracnoj brusilici sa granulacijama: 40, 60, 80, 120 i na kraju sa sajbom za inox granulacije 120. Nakon toga ispolirao do kraja.
Drvenu drsku isto obradivao sa: 40, 60, 80 i 120. Na kraju skoro odustao od svega jer sam usred posla primio poruku koja me malo zblesirala pa sam prejako krenuo busilicom i puklo drvo na drsci. Na srecu nije bilo veliko pa sam uspio to prikriti. Isto tako, budala drzala tintu na istom stolu (otvorenu) i tako zblesiran i to prolio. Jedan dio naravno po drvenoj drsci koja je vec bila gotova s graviranjem. Drvo upilo tintu i nisam nikako uspio do kraja sve pocistiti Sad
Na slikama se vide tragovi..
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeTue Jul 06, 2010 12:38 pm

ako si ti je ideja bila napraviti japanski kiridashi, odlicno si ga pogodio po mom misljenju ako ne, svejedno, zanimljiv dizajn.

samo mi nije jasno zasto si radio iz aramturne sipke? ako ides na otpad, cijena celika je dvije kune po kili, svejedno je da li kupujes armaturne sipke, opruge, lezajeve, turpije, a ako ides u ducan, zeljezo je oko 7 KN/kg, a opruzni celik 14KN/kg, sto i nisu neke velike cifre da bi morao stedjeti na tome "dok se ne naucis" sa obzirom koliko se celika potrosi.
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeTue Jul 06, 2010 1:29 pm

Evo prvi put cujem za kiridashi.. proguglao sam malo i mislim da cu napraviti par komada..

Eh.. zasto je iz armaturne.. zato jer je to iskovano jos prije 3-4 mjeseca kada sam prvi put zapalio kovacku vatru. U zadnja 2 dana sam imao tek vremena da napravim do kraja nesto iz toga sto sam izlupao. Eto, taj komad je nastao kad sam na pocetku lupao po svemu sto mi se naslo pri ruci, pa mi je bilo zao ostaviti. Bolje da stoji ovako nego u nekoj kutiji.
A da mi je posao dozvolio vec bi imao nekoliko celicnih nozeva gotovih..

btw.. ima netko kakvih ideja kako se rjesiti fleke od tinte bez da brusim drsku? Sad
Back to top Go down
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeWed Jul 07, 2010 6:09 am

Kiridashi ima ostricu na spicu a ne kao klasicni nozevi.

Moj prvi rad.. Mcgowan_kiridashi_01

I sluzi za rezbarenje.

Inace nesto sto ne mogu smisliti.
Kada na nekom stranom forumu napisu "New knife !!!!!! Last knife !!!!" otvoris stranicu ono kiridashi No affraid
Back to top Go down
Strider
Admin
Strider

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeThu Jul 08, 2010 3:01 am

Back to top Go down
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeThu Jul 08, 2010 4:31 am

Ide drska pod laneno ulje pa cu vidjet sta ce biti..

Hvala na linkovima Strider! Definitivno ću isprobati.. Smile
Back to top Go down
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeSun Sep 19, 2010 12:59 pm

bio sam na stranicama katane ividio sam da oni pisu sa malim dlijetom napravljenim od turpie i mali cekicem . mozes misliti sve one njihove znakove tako pisati moran to uskoro probati
Back to top Go down
Guest
Guest

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitimeSun Sep 19, 2010 1:00 pm

zaboravih naravno da dlijeto mora biti u obliku slav V
Back to top Go down
Sponsored content

Moj prvi rad.. Empty
PostSubject: Re: Moj prvi rad..   Moj prvi rad.. Icon_minitime

Back to top Go down

Moj prvi rad..
Back to top 
Page 1 of 1