* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Infracrveni termometar

Go down 
2 posters
AuthorMessage
zacman

zacman


Posts : 44
Join date : 2016-04-06

Infracrveni termometar Empty
PostSubject: Infracrveni termometar   Infracrveni termometar Icon_minitimeMon Jun 06, 2016 2:06 pm

Kolisti li tko od vas infracrveni laserski termometar i kakva su iskustva?

Danas sam razgovarao sa jednim tipom koji prodaje raznorazne mjerne naprave i on me uvjerava da su IC termometri dosta precizni i da za manje od 0,1 sekunde mogu očitati temperaturu. Uvjerava me da užareno željezo uopće ne predstavlja problem samo ga ne mjeriti dok je u vatri jer uređaj očita i okolnu temperaturu plamena i ugljena. Treba na kratko izvaditi željezo iz vatre i očitati temperaturu.

Čak mi je pokazivao jedan koji ima raspon mjerenja od 50-850 C. Vele da se koriste u industriji i da su OK. Ima i neki sa rasponom i preko 2000 C i takve koriste čak u talionicama metala.

Jedino je problem u cijeni.

Jeftini - do 400 C ali nama beskorisni.
Srednji - do 850 C i ti su oko 1200 HRK
Skupi - industrijski koji mjere preko 2000 C ali ti su oko 3.000 HRK.

Nema modela do 1000-1200 C, bar ne ovih kvalitetnih. Za one jeftine kineske mi veli da su jako neprecizni i da rade grešku i po 100 C.
Back to top Go down
Karlo Ban
Admin
Karlo Ban


Posts : 1681
Join date : 2009-08-22
Location : Zagreb

Infracrveni termometar Empty
PostSubject: Re: Infracrveni termometar   Infracrveni termometar Icon_minitimeSat Sep 24, 2016 7:12 am

neznam bas koliko je to potrebno kad si za tu cijenu napravis preciznu pec na struju za toplinsku obradu
Back to top Go down
http://www.karlo-ban.com
zacman

zacman


Posts : 44
Join date : 2016-04-06

Infracrveni termometar Empty
PostSubject: Re: Infracrveni termometar   Infracrveni termometar Icon_minitimeSat Sep 24, 2016 9:47 am

E moj Karlo, di si bio prije 3 mjeseca kada sam stavio tu temu Sad
Kupio sam u međuvremenu u chipoteci nekakav IC termometar za 800 kn koji mjeri do 1050 C i nije loš mada bi peć bila bolja pogotovo ako se mogu kupiti povoljno.

Još se uhodavam pomalo u kaljenje i popuštanje i ide nekako. Pri kaljenju se oslanjam na termometar i turpiju da procijenim jel OK.

Jedno pitanje tebi kao iskusnome u tome kako bi popustio bodež nakon kaljenja?
Ja sam ga čitavog stavio u pečnicu ali sada je čitav popušten a ne diferencijalno što bi možda bilo bolje.

Ideja mi je da probam sljedečeg kaliti sa glinom namazanom po sredini duž "kralježnice" ali ne znam jel može obična glina s potoka ili se treba kupiti neka specijalna.

Jel imaš možda kakav savijet ili znanje oko toga.
Back to top Go down
Sponsored content





Infracrveni termometar Empty
PostSubject: Re: Infracrveni termometar   Infracrveni termometar Icon_minitime

Back to top Go down
 
Infracrveni termometar
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: