FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Jedan za mene

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
tisler

PostSubject: Re: Jedan za mene    Fri Nov 25, 2016 10:27 am

chumaman wrote:
Diplomski definitivno bounce vjerujem da će u budućnosti iz tvoje radione izaći još
PUNO prekrasnih noževa  cheers

Potpisujem.
Back to top Go down
View user profile
Strider
Admin

PostSubject: Re: Jedan za mene    Sat Nov 26, 2016 6:41 am

Prekrasan je. Patina je vrh.
No, previše brineš oko choil-a, meni je uredu i takav kakv je bio. I da, jedino što ti za njega treba su one okrugle turpije za vodilice, nezamjenjivo dobreeee! Very Happy
Trn je uredu, može biti dulji, može i kraći, s obzirom da si ga upečatio epoxyjem, držat će dobro... Inače nema veze. Po meni je tvoj preširok, nije mu potrebna tolika masa, ali time mu je lakše napraviti rupu u drvu (lakše jer ne moraš koristit mikroskop za širenje rupe i nije potrebna cijela vječnosttttttt). Grijanje trna ima svoju prednost. Većina njih, barem koje sam ja vidio, radi dršku prije TO, ali to su nožari koji rade u istim čeliku sve svoje noževe pa znaju kako se prilikom TO ponašaju, ala Murray Carter. Lijepo on zagrije cijeli trn i u dva- tri guranja napravi dobar fit. Ja, naprimjer, ne želim usrat svoju TO, pa grijem samo vrh trna, i to je dovoljno te je automatski manja šansa da drvo ne eksplodira od tolike topline (dogodilo mi se i to, da!). Pošto je trn u pitanju, njemu nije potrebna tvrdoća, niti žilavost, nikamo on ne mrda. Ako išta, kod velikih choppera barem upije malo sile pri udaranju, pošto je mekan kao putar. Pin je dobar, jer drži sve čak i u slučaju da nema ljepila (i obratno), ali nadam se da se slažete da je nezamjenjiv detalj na dršci, pravi ukras.

E sad, vidim da se uvijek trn ili kostur noža poprilično lijepo izbuši kao švicarski sir, izreže, iščekira i ostalo, da bi prilikom ljepljenja bio bolji fit. Istina- veća površina djelovanja. E sad, po svojim studijama za fakultet (ma i Wikipedija kaže isto), bilo kakvi mjehurići oslabljuju tu vezu, prvenstveno koheziju, jer zrak zapne u svim tim brazdama. Stoga sve te brazde i preinake radi boljeg držanja ne smiju biti preduboke. Drugi razlog je da se ljepilo višestruko oslabi ukoliko je naneseno u debljem ili predebelom sloju (pa treba sve to zapunit, jel)- jer je adhezija jača od kohezije. Treći razlog je ekonomija- više ljepila više koštaaa Razz
Suma sumarum- te si svoje ureze lijepo odradio, bravo!

Back to top Go down
View user profile

Jedan za mene
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Jedan Mesarski
» Jedan od turpije
» Pozdrav i od mene