FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Bulat steel

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
BloodRavenSi

PostSubject: Bulat steel   Mon Aug 17, 2015 6:51 am

Nedavno sam naljetio na ovaj video

Znači izrada bulat čelika. Iz koliko informacija što sam mogao nači na internetu saznao sam da je to možda jedna verzija dascusa, ali što me zanima su karakteristike. U ruskoj mitologiji je bulat oružje nešto što su heroji upotrjebljavali za ubijanje zmajeva, i da je bio zmožan prjesječi druge mačeve iz slabljeg čelika.
Što znam je to, da: je bulat jedna verzija wootz čelika, što se kova kad se zagrije na tamnu crvenu boju, jer se na žareči rumeni lomi i puca. I da ima 1,2-1,7% ugljika u sebi, znatno više nego high-carbon steel.

Kao što vidimo u videu može se napraviti doma, ali neznam recepturu i neznam pravilan postupak. Tako da ako ima ko nešto informacija u vezi z bulatom molim da mi predaje te tajne Very Happy Volio bi napraviti nešto posebno sa njega. Možda koji prsten za koju curu tongue ili možda koji nož za poklon

Zahvaljujem se vam u naprjed, i hvala na prijaznoj dobrodošlici Smile
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Bulat steel   Mon Aug 17, 2015 4:14 pm

lol! scratch Razz Rolling Eyes Kako ovu priču prokomentirati....Bulat i wootz su jedno te isto
i naveo si točan podatak glede ugljika ali ovo ostalo je već Laughing gle ako te toliko zanima
tema je dobra malo ti je kratko istraživanje ,OK i to je početak cheers
Koliko se sjećam Majstor Rale je jedini koji se okušao u izradi, mislim da ima negdje tome
ali isto tako vjerujem da će razgovora na tu zanimljivu temu biti .....počakajmo cheers

https://web.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=hl
Back to top Go down
View user profile
BloodRavenSi

PostSubject: Re: Bulat steel   Mon Aug 17, 2015 9:06 pm

Mislim da nisam baš objasnio zašto sam tu postao ovu temu. O bulatu neznam ništa više nego što sam spomenuo o % ugljika. Ali me strašno zanima, i na tu temu nema puno materiala što bih mogao raziskati. Znači taj post bi bio možda jedan početak razprave o njem.

Kao što sam spomenuo (ili možda nisam još) ova me tema stvarno zanima, i želim saznati što više o njoj. Tako da bi to bilo samo možda neka uvedba razprave o bulatu, da mogu dobiti što više informacija (možda i čak neke sa prve ruke u upotrjebljavanju ovakog čelika) Razz

I ako ovo nije baš mjesto za ovakve teme, možete slobodno ga prjemjestiti na neko bolje mjesto, ili izbrisat.

Edit: zaboravio sam staviti i ta youtube link

Ako je ovo stvarno bulat čelik, i ako je taj video pošten mislim da nisam vidjeo jačeg čelika (a možda je stotinu boljih, samo što sam totalni amater pa neznam za njih  Razz ). Ali nažalost neznam čitati ruske cirilice tako da nisam 100% siguran.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Bulat steel   Tue Aug 18, 2015 12:33 am

Smile svaka ljubav počinje s fascinacijom
https://www.facebook.com/pages/Arkady-Dabakyan-Wootz-Knives/305717482778765
pa onda upoznaj meštra koji radi bulat/wootz s 1.9-2.0 %C
i ruskog princa bulata ...Igora Pampuhu....na youtubeu-u postoji cio serijal o njemu i bulatu
http://www.pampuha-bulat.ru/

za sad toliko....

https://web.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=hl
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Bulat steel   Today at 3:22 pm

Back to top Go down

Bulat steel
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics