FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Boje nakon otpuštanja - pomoć

Go down 
AuthorMessage
Login

PostSubject: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Tue Feb 24, 2015 5:35 am

Radim svoj prvi nož. Zakalio sam ga i onda radio otpuštanje. Pa mi se čini da sam ga malo previše otpustio. Čelik je w2 od turpije. Dobio sam savjete da ga je najbolje otpuštati na 250-300C , najbolje oko 260 za nekih 57-59hrc što mi je i bio cilj.
Stavio sam ga u pečnicu Gorenje, na 260C točno, uključen gornji i donji grijač.

Ovo sam dobio nakon prvih 1h. Nož je bio u nekakvoj tamno smeđe-crvenoj boji ,a brid oštrice u ljubičasto plavkastoj boji, sam brid je lagano na sivo počeo vući.

Ovo nakon drugih 1h. Tu je vidljiva svijetlo plava boja i svijetlo siva.

Što bi po nekim informacijama na netu, sklama boja i drugim raznim informacijama bilo više od 300 možda i do 400 stupnjeva da se taj dio zagrijao.. a to bi opet značilo valjda da sam ga previše popustio i da je malo premekan ispod 56-55-54hrc vjerovatno.
A to nebih želio. Neznam koji je vrag, možda mi pečnica previše grije, mozda trebam samo gornji grijač upaliti.. neznam. kupiti cu onaj termometar za pečnicu za sljedeci puta da znam točno na čemu sam.

Već sam na drugom forumu dobio par komentara, u početku da je ipak sve ok, onda je kolega djomla ipak utvrdio da sam ga malo previše otpustio kako sam i mislio da sam zeznio stvar.

Sad bih želio još par mišljenja da li se slažete da je previše otpušteni i da bi trebalo ponoviti TO ispočetka, dakle opet da ga zakalim pa popustim na slabijoj temperaturi.

U tom slučaju volio bih i dobiti savjet na koju boju da ganjam da mi bude na bridu oštrice? Da li smeđa ili ljubičasta.. želja mi je 57-59hrc negdje u tom rasponu, napominjem da se radi o turpiji w2 čelik.

Puno hvala.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Tue Feb 24, 2015 6:57 am

X faktora za takve rezultate..prvi i dobro detektiran provjeri temp. pećnice nezavisnim termomjerom
ali dobro kalibriranim , drugi,treći i ini...jesi siguran W2...ne možeš biti samo nagađanje (W1,1095etc.)
a onda sam postupak kaljenja..otpuštanja...normalizacije...sve izvedeno od oka i priručnim
alatima stoga ni rezultat ne može biti drugačiji Cool s tim se moraš pomiriti ili postupak izrade
podići na višu razinu cheers

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Tue Feb 24, 2015 10:02 am

chumaman wrote:
X faktora za takve rezultate..prvi i dobro detektiran provjeri temp. pećnice nezavisnim termomjerom
ali dobro kalibriranim , drugi,treći i ini...jesi siguran W2...ne možeš biti samo nagađanje (W1,1095etc.)
a onda sam postupak kaljenja..otpuštanja...normalizacije...sve izvedeno od oka i priručnim
alatima stoga ni rezultat ne može biti drugačiji Cool s tim se moraš pomiriti ili postupak izrade
podići na višu razinu cheers

da sve je odokativno i priručnim alatima, prvi mi je nož i imam ograničena sredstva za alate. ekipa mi je rekla da se radi o w2 čeliku (stara turpija Rapid zagreb, djetelina oznaka) ,neki profesor je rekao da je to č1941 iliti po aisi W2.

kaljenje radim u jestivom ulju, zagrijavam u plinskoj peći do stanja nemagnetičnosti, provjerim brzo magnetom pa ga još 10ak sekundi u peć ubacim i onda što brže u ulje, prijenos gledam da odradim kroz 1-2sekunde.

meko žarenje turpije na početku je odrađeno u vatri, do nemagnetičnosti isto, i onda u pepelu se hladilo polako preko noći.

Login

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Sun Mar 01, 2015 6:08 am

Popuštanje sam ovaj puta nadam se dobro napravio. Poslušao sam savjete kolega pa sam uključio samo gornji grijač na 250C ,nož uspravio sa bridom prema dolje. Dva puta po sat vremena.

I evo ga.. "straw" zlatno žuta boja. Vrh je malo jače dobio, tamniji je, znači mekši, što možda i nije loše da špic sam bude malo mekši od ostatka oštrice, pogotovo jer će ovo biti radni magarac nož.

Volio bih čuti koji komentar na ove boje i mišljenje jel sam sad ok odradio ovo popuštanje, mogu li mirne glave krenuti dalje na oštrenje, poliranje i ostalo.. ?
Back to top Go down
View user profile
Dado

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Mon Mar 02, 2015 12:52 pm

Možeš Smile

Slijedeći puta pripazi na temperaturu ili način grijanja, jer mi se po "mjehurićima" na oštrici čini da si ga malo spalio prilikom kaljenja.
Ako si ga grijao na ugalj, bio si preblizu dovodu zraka, a ako si ga grijao na plin ne odgovara ti mješavina plina i zraka, ili ti je plamenik udarao direktno u nož.

Možda mi se i samo čini, ovako na slici (onda zanemari....) jocolor
Back to top Go down
View user profile
Login

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   Tue Mar 03, 2015 4:59 am

Da plamenik mi je dijelom malo u nož udarao, malo mi je peć skučena, a i trebao sam slabiju vatru upaliti da se sporije malo mozda grije. ali okretao sam ga u ruci klijestima valjda nije pretjerano spaljen, inace pazio sam da brid i vrh nebudu pregrijani pa je vise po leđima dobivao.
jucer sam ga još grindao, pomalo oštrio i polirao ti mjehurici su brzo otisli, sad je kao zrcalo.
hvala za odgovor Wink
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Boje nakon otpuštanja - pomoć   

Back to top Go down

Boje nakon otpuštanja - pomoć
Back to top 
Page 1 of 1