* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Test noza 52 100 celik

Go down 
+7
Bushcrafter
bezribic
ivicarazum
tisler
chumaman
nodado
Dado
11 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3
AuthorMessage
Vilcambu




Posts : 63
Join date : 2015-06-26

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeFri Nov 20, 2015 2:31 pm

Gospodine Marko kako sam vec reko cijenim tvoj cjelokupni rad a ne samo konacni proizvod, noz i futrola na filmicu izgledaju fantasticno kao za dokumentarac, king
Back to top Go down
https://www.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=h
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeSat Nov 21, 2015 5:08 am

Hvala puno na lepim recima!
Back to top Go down
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 17, 2016 3:47 pm

Dzeremaja gotov- 52100 i tako to.
Test noza 52 100 celik - Page 3 Fwhsup
Test noza 52 100 celik - Page 3 J6kaqd
Gornje slike su moje a ove dole od majstora koji je uradio futrolu ,razlika je ocigledna, moram nabaviti neki pro fotoaparat ili sam propao Smile
Test noza 52 100 celik - Page 3 21ngqhy
Test noza 52 100 celik - Page 3 2wny7bk
Back to top Go down
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeWed Feb 17, 2016 4:10 pm

Delovi za presu (valjda ce ovo biti prolece Ivice Razuma)
Test noza 52 100 celik - Page 3 9a4hvt
Test noza 52 100 celik - Page 3 21mepgk
Test noza 52 100 celik - Page 3 2a8jo8y
Test noza 52 100 celik - Page 3 20a9s1z
Ne pitajte me sta je sta jer sam vec zaboravio, cilj ovog putovanja je da se napravi damaskus ''visokih performansi'' A sve to uz pomoc ovog dole...
Dame i gospodo auspusi iz Alabame
Test noza 52 100 celik - Page 3 Qqweo4
U pitanju je srce zmajevog gnezda prvi deo narudzbine za sone kupke jedna ce biti za visoke temperature (normalizacije meko zarenje kaljenje) druga za otpustanje i u kombinaciji sa prvom stepenasto kaljenje. Ostaju jos neke spoljne cevi veceg precnika, dva pida, dve sonde,dve...
Uglavnom da ne kucam iznova kopi pejstovacu tekst sa svoje fb stranice.
SLANE KUPKE ZA KALJENJE
Slana kupka je najnapredniji nacin za kaljenje alatnih i brzoreznih celika. Sa tolerancijom od 1c i brzinom zagrevanja kojoj jedino parira indukcija. Slane kupke su u stvari rastopljene soli sa razlicitim radnim temperaturama u zavisnosti sa kojim celikom se radi i koji se postupak radi ( kaljenje -otpustanje ). Tako da postoje soli ciji je radni opseg 650 c-900c (to bi bile soli za kaljenje) i one ciji je radni opseg 150c - 550c to su soli za otpustanje celika .Postoje i druge soli sa drugim opsezima i namenama ali cu se zadrzati na ovim koje su meni potrebne. Prva temperatura oznacava tacku na kojoj se so topi a druga temperatura je maksimalni radni opseg.Ono zbog cega ja kao nozar- kovac napustam prethodnu tehniku (kaljenje i otpustanje u digitalnoj elektricnoj peci) je jednostavan barem meni.
Dakle sta su prednosti slanih kupki.
1- Soli za razliku od vazduha(elektricne peci) i vatre (gasne peci i peci na cvrsta goriva) imaju znatno brzi prenos toplote na radni komad.Npr u dobroj el peci komad se zagreje na 800c za nekih pola sata dok se u solima zagreje za 2 do 3 minuta. Krace vreme zagrevanja -finija struktura celika,samim tim i znatno stabilnije secivo u svim svojim osobinama.
2- Preciznost. Dok npr el peci imaju odstupanja i do 10c na 800c slane kupke sa dobrim pid kontrolerom satima mogu odrzavati temperaturu u 1c tacnosti.
3-Ravnomerna progrejanost komada.Rastopljene soli imaju izuzetan prenos toplote sto njih same cini jednako zagrejanim a samim tim i komad koji se termicki obradjuje. Secivo ce biti jednako zagrejano kako u najtanjem tako i u najdebljem delu bez temperaturnih oscilacija u komadu.
4- Zato sto su soli apsolutna zasticena atmosfera ne dolazi do gubitka ugljenika u celiku i sam noz se moze izbrusiti (ako majstor to hoce) do samog kraja tj u naostreno secivo pre termicke obrade bez bojazni da ce pregrejati ostricu ili izgubiti ugljenik u tankom delu seciva. Kada se komad -noz izvadi iz slane kupke na njemu ostaje film soli koji ga stiti na putu do medijuma u kome se kali dati celik.
5- Pored kupki za kaljenje postoje i kupke za otpustanje celika. Za njih vazi sve isto kao i za kupke za kaljenje. Kada se noz stavi na otpustanje u el pec obavezno se dogadja da se celik vise otpusti u tanjim delovim (sama ostrica) a manje u debljim delovima (ledja noza) dok je sa kupkama za otpustanje stvar potpuno drugacija i ne postoje mesta sa razlicitim tvrdocama.
6- Kombinacijom ove dve kupke i dobrim poznavanjem termicke obrade moze se raditi stepenasto kaljenje (noz se iz pec za kaljenje vadi sa npr 800c i stavlja u pec za otpustanje na npr 200c sve u zavisnosti od celika da se progreje a zatim izvadi i ostavi da se ohladi na sobnu temperaturu pa onda opet ide na otpustanje.Time se dobija znatno manji stres u celiku izazvan brzim hladjenjem te se i sam noz moze ostaviti koji HRC tvrdjim nego uobicajenom metodom bez bojazni da mu se nesto desi. Celik je stabilniji a samim tim geometrija noza moze biti tanja a noz efikasniji.
7- Postoje i druge strukture u celiku sem martenzitne poput beinita koji je meksi ali dosta zilaviji pa je tako nesto u nekim procentima pozeljno u velikim secivima poput maceva ili velikih kamperskih nozeva gde se traze jos neki drugi kvaliteti osim drzanja ostrine. Sve to je kao i mnoge druge kombinacije je jedino moguce dobro i precizno izvesti sa slanim kupkama u kombinaciji.
LOSE STRANE SLANIH KUPKI
1- Sto se tice termicke obrade nozeva lose strane ne postoje a ako postoji to bi bio ogranicavajuci izbor celika zbog radnih temperatura soli . Ali svakako svi karbonski celici spadaju u kategoriju gore navedenih temperaturnih opsega (650c-900c)
Postoje soli i sa vecim opsegom tj za nerdjajuce celike ali tu opet idu neka druga pravila pa su te soli manje primenjive u nozarstvu.
2. Sone kupke za kaljenje su izuzetno opasne po samog majstora koji sa njima radi- rastopljena so na 800 c je veoma opasna i u kontaktu sa vodom ili uljem (dovoljno je da secivo ima bilo sta od toga na sebi i dobicemo mali radionicki vulkan i verovatno mrtvog majstora емотикон frown ili ne istih vizuelnih kvaliteta kao pre nesrece емотикон smile.
3- Ako je izrada digitalne elektricne peci skupa i ako neko moze da proceni koliko to kosta onda tu svoju procenu moze da pomnozi sa 10 da bi dobio pribliznu cenu izrade jednog kompleta peci za kaljenje i otpustanje.
4- Oprostite ako znanje mogu da navedem kao manu , za koriscenje ovih peci je potrebno razumevanje materije mnogo vece nego sto je to kod drugih standardnijih nacina. Gde ljudi mahom koriste fabricke recepte date za generalnu upotrebu celika sto nije daleko ali nije ni blizu od onoga sto je potrebno za nozeve.
5 - odrzavanje peci je komplikovanije jer so ima tendenciju da u sebe uvlaci vlagu iz vazduha a opisao sam sta mala kolicina vlage moze da uradi ako se ne vodi racuna.
Na svakih 4 sata rada peci dolazi po 1 sat rada peci sa dodatim elementima da bi so ostala neutralna - nezagadjena.
6- Da bi koristio slane kupke prvo moras da ih napravis a to je jos jedna oblast koja zhteva znanje i dobru volju, uz sve to jos ide i problem oko nabavke materijala kog nema u nasoj drzavi i ako ga ima bolje da ga nema. Dakle porudzbine iz inostranstva gotovo svih delova hvala bogu!
To bi bile ukratko prednosti i mane sonih kupki. Nijedan majstor pa bio on u Japanu ili negde drugde ne moze da izvede tu tacnost , ravnomernost i brzinu u termickoj obradi (izvinjavam se unapred ako nekome rusim nekakav san o drevnim majstorima ali ovo je 21 vek)
Celici koji se danas koriste su legirani i svaki dodati element trazi svoje da bi se izvukao maksimum.
Moze li se napraviti dobar noz bez svih tih komplikacija -naravno da moze.Moze li se napraviti izuzetan noz bez svih tih komplikacija-naravno da nemoze!
Termicka obrada je najvazniji aspekt u nozarstvu ona mora uvek biti konstantna i kontrolisana da bi se dobio uvek isti rezultat. Sa slanim kupkama su te sanse najvece. Postoji puno zabluda u izradi nozeva a najvise njih je bas u termickoj obradi. Kovaci se najcesce oslanjaju na stare nacine obrade, prenebegavajuci cinjenicu da ono sa cim rade nije isti celik od pre 200-300 godina i da u njemu danas ima toliko dodatih elemenata koji se aktiviraju malo drugacije i traze tacnost u svakom pogledu. Brusenje seciva iz flaha bez kovanja je znatno lakse jer celik dolazi kolko tolko u pribliznom stanju za izradu nozeva tj termicku obradu ali svakako ne i u idealnom stanju pa se tom metodom ne moze dobiti izuzetan noz nego dobar. Izmedju dobrog i izuzetnog se ponekad i ne moze uociti neka velika razlika i mnogima to onda nije ni bitno kako majstorima tako i korisniku.
No Bas Celik nije iz tog filma!
Mene iskreno jedino zanima 100 % iskoriscenje onoga sto savremena metalurgija ima da ponudi. Da bi to mogao da postignem potrebno mi je svo znanje do kog mogu da doprem u termickoj obradi kao i tehnologija da znanje koje sam do sada prikupio mogu i da primenim. Negde na prolece bi trebalo da imam obe peci u funkciji.

Eto , tako ja solim pamet.
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeThu Feb 18, 2016 9:50 am

Bravo,ali moram da napomenem nesto. Moje skromno poznavanje materije kaze da su soli izuzetno kancerogene i samim ti skraćuju životni vek onome ko ih koristi ukoliko se stroro ne pridrzava zastite itd. A posto ne nosis ni rukavice ni naocare dok kujes,spadas u rizicnu kategoriju. Zelim ti puno uspeha,ali pazi sta radis jer onaj elmax jos nisam ni pipnuo i nemam nameru da trazim nekog drugog da ga okali. Smile
Back to top Go down
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeThu Feb 18, 2016 10:20 am

Juce sam bio u bolnici zbog nekog spona danas sam ko gusar Smile Al obecavam vise nikad necu dozvoliti da gledam iglu ispred svoje zenice. Sto se soli tice postoje razne na bazi ovoga na bazi onoga neke ne smeju da se mesaju itd.Svakako cu izabrati najbezbednije i celu aparaturu na tockove pa napolje iz radionice. Ove za otpustanje su zeznutije od njih sve zivo zardja. Al se i tu postigao napredak pa su dosta bezbednije za koriscenje nego li u proslosti ali o tome vise kad budem izabrao prave. I da hvala na brizi.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeSun Feb 21, 2016 3:21 pm

pirat toga se treba max. čuvati, aj sad pirate odboluj pa dalje u kupke cheers
Back to top Go down
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeWed Mar 02, 2016 12:41 pm

Hehehe pirat ! Inace radio sam elmax za vikend, vrlo sam zadovoljan vrlim rezultatima.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeFri Mar 04, 2016 10:54 am

cheers Ajde Very Happy
Back to top Go down
Keltan




Posts : 445
Join date : 2015-06-08

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeWed Aug 03, 2016 2:18 pm

Hm...................ivicarazum ,  procitaj ovo ako jos nisi napravio  ove auspuse iz Alabame ....

The sand pot is called fluidized bed technology. It was invented by Sunbeam in Meadville ( the same town as Peter's), back in the 1970's.
I knew of fluidized solids from some research on soil becoming in a fluid during an earthquake. Many people don't know that a particularized solid like sand is nearly as hard as concrete when it is contained in a chamber ( like a tube). You can not insert a knife very far before the sand acts as if it was solid rock. The sand needs to become a fluid to allow the blade to enter. This is usually done by vibration, but in the case of the HT sand pots it is done by passing a gas up through the sand column.

The "sand" - The sand is a pure grade of 120 grit aluminium oxide. As said earlier, the meting point is 3000F. It also does not react with air and other gases, so it stays pretty much the same at high temperature. At 1500-1600F it looks like glowing lava, but is still separate particles.

The pot - The pot is a 12X24 inch chamber with a porous bottom and open top. The bottom of the sand tube is made from a diffusion plate. This is basically a plate with many tiny holes that are smaller than the sand. This allows gasses to be pumped up through the sand .. more later on that.

The heat - Peter's and other industrial users have the pot heated bu electric coils. Brad said that there is no real reason that it couldn't be done with a gas burner on a small setup.

Control - There is a TC stuck down in the sand in the area where the blade will be. It controls the heat sourc to maintain the sand at temperature. It is very tight control, and drift is small.

The gasses - Four gasses are used at Peter's.
Air is used to fluidize the sand for insertion of objects , cooling, and for some specific HT results. For a knife maker, it would be used to make the sand act as a fluid by bubbling up through the sand.
Nitrogen - Nitrogen is used for oxygen exclusion to lower decarb and scale. It is pumped up from the bottom at 150-170 CFM through the pot.
Propane - Yes, propane! This is used to add carbon in carburizing tools and parts. This would not be a hobby technique or really of use to knifemakers.
Ammonia - It just gets weirder, doesn't it. Ammonia is pumped through the sand for nitriding of a blade or object. This coats the blade surface with a hard protective coat of nitride. Ammonia is very poisonous and this should not be tried at home.

The big advantage - Safety! The pot is not molten, so it won't flow.
Other advantages - The sand is not corrosive or soluble, so it does not need much care or maintenance. The sand will not react with water. Even a drop of sweat will make a mini-eruption in a salt pot. Brad said he has poured a quart of water in a sand pot to show how safe it is ... all that happened was a big puff of steam. Clean up and maintenance is simple. Cool things down ( they pump air through once down to 1200F to cool faster), dump it into a screen to sieve out any debris or lost knife blades/parts, make any needed repairs to the pot, refill ... ready to go. Clean - the sand does not coat the pot and everything around it like salt does.

Disadvantage - Not many. Mostly that there is a certain amount of drag out and sand gets all around the floor in the area. Just sweep/vac it up and toss in the trash.





From me:
With all this, I can see the use as extremely good for an advanced skill knifemaker. I have a gas fired salt pot under construction that will likely be changed to a sand pot.
While the diffusion plate wouldn't be all too hard to set up, a 1/4" stainless pipe down the side with upward facing jets at the bottom would work for our purposes. I think that pumping nitrogen or argon at the amounts Peter's uses will be an economic problem for home HTers.
Stacy E.Apelt

http://www.getottenassociates.com/pd...20Furnaces.pdf

http://www.asminternational.org/docu...0-f03bfe1f8ea7

https://www.researchgate.net/publica..._Bed_Technique
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeWed Aug 03, 2016 3:58 pm

cheers ajde 2 Razz

Mladi Strider je in USA  Smile bavi se golfom Rolling Eyes Wink
jednom smo se dotakli te teme i HT te naravno da mi je itekako najs bounce
kad vidim da ima još istraživača cheers bravo Keltan dobar mig
Back to top Go down
ivicarazum




Posts : 94
Join date : 2010-09-20
Age : 40
Location : Zlatibor

Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitimeMon Aug 29, 2016 3:06 am

Dobro je ovo skroz! Bice nesto od toga vidim da je tek uslo u upotrebu kod nozara, stoga ima i malo informacija i uigranih kombinacija . Ja cu ipak sa solima raditi ima puno vise o toj temi na internetu a i majstori koje ja mejlujem rade sa njima tako da tu imam dobru podrsku oko svega. Sa solima treba biti oprezan jbg al sve je to ok dok ne preskaces obavezne korake ( ventilacija, poseban prostor za njih itd). U svakom slucaju hvala na predlogu motricu sta se dogadja sa tom temom.
Back to top Go down
Sponsored content





Test noza 52 100 celik - Page 3 Empty
PostSubject: Re: Test noza 52 100 celik   Test noza 52 100 celik - Page 3 Icon_minitime

Back to top Go down
 
Test noza 52 100 celik
Back to top 
Page 3 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Moja nova dva noza,konacno
» Kovanje malog san-mai santoku noža ;)
» Goliath repariranje edc noza
» moja prva dva noža
» kovanje noža na njegov način

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: