* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ostrilica za Nozeve

Go down 
5 posters
AuthorMessage
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 3:15 am

Gledajuci razne demonstracije i tutorijale zagolicala me je zelja da probam ostrenje nozeva na ovakvim tipovima ostrilice,odma sam se bacio u izradu iste,moram reci da sam odusevljen ucinkom.
Ostrilica za Nozeve DSC_0130_zpsfggtjqtq
Ostrilica za Nozeve DSC_0129_zpsziyo383d
Ostrilica za Nozeve DSC_0128_zpsdwprrxjp
Ostrilica za Nozeve DSC_0126_zpsj0fpabwa
Ostrilica za Nozeve DSC_0121_zpsryhho6av
Ostrilica za Nozeve DSC_0120_zps8xfp8t9l
Ostrilica za Nozeve DSC_0117_zpszkcvvmjv
Ostrilica za Nozeve DSC_0116_zpsijgqxnsn
Ostrilica za Nozeve DSC_0112_zpssyyn5er7
posto nisam mogao po snimcima odrediti tacan ugao postavljanja dijagonalnog stalka,odradio sam regulaciju visine i samog stalka i drzaca pomicnog dela ostrilice.noz drze 3 magneta od malih zvucnika visokotonca.Moram reci da sam impresioniran ucinkom,testirao sam noz kojim sam grind kako i ostrenje radio na tocilu uz pomoc brusnih koturova od smirgle,noz je bio izvrsno naostren,al kad sam ga stavio na ostrilicu,tek tada sam svatio koliko nije sve to ceo grind u ravni.
Poceo sam ga oped formirati od granulacije 40,pa sve redom do 2000 sa uljem na smirgli,i oped puclu skinuo na polir sajbnu od pamuka,oped na tocilu i rezultati su bili zadivljujuci.
Posto inace radim probne testove na svim svojim nozevima,oped sam ga oprobao u secenju kartona od kutija(6mm-debljina kartona),i isti noz sa ovim nacinom ostrenja dodao mi je jos dodatnih 5 metara duznog reza.inace prepravljanje grinda i ostrenje na ostrilici tog noza trajalo je tacno 32 minuta.toliko od mene .pozdrav.

Ujedno dobio sam ovaj noz na poklon sa slike,od jednog starog mesara,dao mi je uz par dick nozeva i njega,vidim da je malo koriscen al ne znam o kom se nozu radi,kroz maglu se vidi da je na ostrici nacrtana bila glava neke krave ili bika sa rogovima,a na drsci evo sta stoji.
Ostrilica za Nozeve DSC_0123_zpskvccvjfk
Pa ako iko zna o kom se nozu radi molim reci.hvala.
Back to top Go down
ninikki

ninikki


Posts : 408
Join date : 2013-12-22
Location : Nis

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 5:28 am

Bravo, svaka cast cheers
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 6:30 am

Odličan alat ja namjeravam izraditi nešto slično ali u stilu wicked edgea
Ostrilica za Nozeve <a href=Ostrilica za Nozeve Img_4710" />
Back to top Go down
Guest
Guest




Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 11:04 am

Druze ,dobro si ti to odradio !! Slicnu ostrilicu sam i ja sebi napravio i skroz je OK sprava !,Evo ti samo nekoliko savjeta da ti olaksaju rad ,Prvo ,preko magneta uvijek si zaljepi komad one papirnate samoljepljive trake ,,,tako ti stiti noz od grebanja od magnet ili ako ti je ostrica crno eloksirana ,zna ostaviti ris od ruba magneta .Drugo ,,,ja svoje nozeve ostrim pod kutevima od 15 stepeni do 25 ovisno za cega je koji noz namjenjen ,Da bi lakse odredio kuteve ,uzmes si tablu tankog lima ili nesto slicno ,,,sa kutomjerom si nacrts nekoliko malih trokuta sa razlicitim kutem ,,,obiljezis na svakom sablonu koji je kut i kad ti treba samo postavis izmedu lezista noza i sipke na kojoj je brusni kamen i stimas si visinu kuta ..I jos nesto ,,mislim da ces si morati napraviti jos jednu ali tanju plocu ,,ovu  gornju kojom pravis uporiste na ledima noza ,da ne seta ,,Mozes to i od i lima a trebat ce ti za ostrenje foldera kojima je ostrica tanka oko 2,5-3 mm i siroka oko 2 cm ....Mislim zato da ti je ova drvena za to predebela i onda ce ti strugati brus po njoj ..Eto ,,ako sam sta pomogao ,dobro ,, Very Happy
Back to top Go down
nodado




Posts : 57
Join date : 2014-09-11
Age : 35
Location : Bilogora

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 11:24 am

dobra oštrilica,bravo Smile
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 12:45 pm

ben 66 hvala na savetima,jos danas sam shvatio da si u pravu uzeo sam ostriti noz debljine 2 mm,i a predebela daska na ledjima noza,odma sam odradio metalnu od 3 mm cvrstog lima,istih dimenzija,i napravio sam konus na vrhu do ledja noza,spustio sam ga postepeno na 0,5mm,odradjeno na masini za ravno brusenje u obliznjoj firmi,sad sljaka ok.i da magneti mi grebu noz,moram uzeti neku traku,da li si ti mislio na kolaz papir?oni lepljivi papiti u boji?


Last edited by @Narsil@ on Sat Jan 31, 2015 12:55 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 12:49 pm

chumaman da li je ova masina sa tvoje slike ,da li radi na istom principu ko moja,rucno,ili je pa na struju,nejasna mi je slika,sve osim kugla zgloba.daj molim te jos neku sliku,jer nameravam praviti jos jednu ovakvu,samo vecu za GRINDANJE,samo sto cu umesto obicnih turpija za metal koristiti dijamantske.
Back to top Go down
Guest
Guest




Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 12:59 pm

Mislio sam na onu papirnatu traku kao selotejp ,,,sto je koriste licioci ili autolakireri kad stite stakla kod farbanja ...Ma ima ih svgdje ,,,u svakoj trgovini bojama ..Otknines komadic i kad se zaprlja bacis ..
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 1:01 pm

znam mi je zovemo krep traka.ok hvala
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 1:16 pm

Ne tek se skuplja materijal za izradu a želim svoju izraditi s nešto širom klemom jer sam uvidio da velika većina takvih sistema odgovara više folderima za veći nož treba stabilniji hvat.

Uglavnom to ti je homemade Wicked Edge i ima dosta primjera po stranim forumima izrade
takvih sistema jedina razlika je u tome što radi dvostrano za razliku od tvoje kopije
Edge Pro Apexa...imam još nešto slika ali ne vjerujem da ćeš pohvatati sve bitno.

Ostrilica za Nozeve <a href=Ostrilica za Nozeve Img_4711" />
Ostrilica za Nozeve <a href=Ostrilica za Nozeve Img_4712" />
Ostrilica za Nozeve <a href=Ostrilica za Nozeve Img_4713" />
Ostrilica za Nozeve <a href=Ostrilica za Nozeve Img_4714" />

lik je kut tj distancer odradio odgovarajućom šipkom ali isto se postigne s navojnom šipkom
te ima nešto slično s nešto više slika samo meni je ovo ok jer je broj dijelova minimalan Razz
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/873219-My-Sharpening-Rig-Inspired-by-WickedEdge-and-ApexPro-Pict-Heavy
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1146213-Homemade-Wicked-Edge

uglavnom ima toga cijelo čudo
Back to top Go down
@Narsil@




Posts : 28
Join date : 2015-01-08
Location : Srbija-sumadija

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 2:54 pm

ok sve mi je jasno,odma da se slozimo nije za grindanje,malo je nezgodan polozaj ruku kad bi se u tom polozaju radilo sat bez prestanka,ali je dobra,brza od mog tipa,i mislim da navojne sipke sa sitnim navojem bi bolje vrsile posao.a za klizace mozes uzeti dotrajale amortizere sto drze gepek na automobilima,idealno su pravi,i trajace.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeSat Jan 31, 2015 3:00 pm

Back to top Go down
Erny

Erny


Posts : 12
Join date : 2014-02-24
Age : 39
Location : Bolnica

Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitimeFri Feb 13, 2015 11:03 am

a sto kazete o ovom aparaticu http://www.tormek.com/en/
Back to top Go down
Sponsored content





Ostrilica za Nozeve Empty
PostSubject: Re: Ostrilica za Nozeve   Ostrilica za Nozeve Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ostrilica za Nozeve
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: