* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ventilator od automobila

Go down 
2 posters
AuthorMessage
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSat Dec 20, 2014 10:56 am

Ono čudo od usisivača počelo iskriti pa zbog mjera predostrožnosti sam ga isključio i dobavio sebi ventilator od opela kadeta e sad imaju 4 žice jedan cilindar i sve to kako prespojiti je dobro pitanje.
Meni ovaj ventilator izgleda solidan vidjeti ću kako će raditi.
Čini mise da sa strana ima puno prostora praznog koji bi trebalo popuniti. Sve u svemu mislim da je dobar samo da nešto iskombinujem da može mijenjati brzine i raditi na prekidač.
Ventilator od automobila 2cfy0cj
Ventilator od automobila 2ms12l4
Ventilator od automobila Rb9nc4
Ventilator od automobila 11t2b2e
Back to top Go down
Guest
Guest




Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSat Dec 20, 2014 2:39 pm

Po nekoj logici,od ta četiri izvoda jedan je zajednički,a ostalima izabireš brzinu.uzmi multimetar,okreni na otpor,i razno spajaj žice.ako su povezane,na multimetru će se pokazati nešto.jedna žica je povezana sa svima.na nju spajaš + ili -,ovisi o potrebnom smjeru okretanja.na ostale spajaš drugu žicu,ali nikad na više izvoda odjednom!brzine ćeš otkriti spajajući na 12 v kako sam ti opisao
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSat Dec 20, 2014 3:25 pm

Nisam nikad koristio multimetar a predpostavljao sam da se po bojama zna koa je plus koja je minus koja uzemljenje.
Ima i ovaj cilindar keramički (valjda) on je za brzinu i on ima.
Back to top Go down
Guest
Guest




Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 12:25 am

Takve stvari najčešće imaju žice u više boja.pitaj nekog električara da ti odredi gdje trebaš spajati i kako.
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 8:22 am

Da li se mođe preko adaptera onaj obični adapter od televizora na njega zalijepiti i ona u utikač.
Na njemu je 12 volit i on prebacuje DC u AC.
Back to top Go down
Guest
Guest




Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 8:50 am

Ne znam na kakav adapter misliš.ako je ac/dc ili dc/dc može,ali ako je dc/ac ne može.
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 11:42 am

Mislim na ovaj.
Ventilator od automobila 44140b862d0384b42cf5f6df19fbffac
Back to top Go down
Guest
Guest




Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 12:21 pm

Može,štekaj i lupaj Very Happy
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 1:22 pm

Znači pronađem 4 žice jenda je uzemljenje jedna plus jedna minus i jedna je brzina e sad to nekako sve spojim sa ovom žičicom valja mi naći nekog stručnjaka koji bi to znao uraditi, jer da je drvo mogao bi ja to i nekako ručno sa dlijetom izmanipulisati ali ovako elektrika tu sam slab.
Back to top Go down
Guest
Guest




Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 1:39 pm

Ne vjerujem da ovakva stvar ima uzemljenje,nemoguće.kako sam ti rekao,na jednu spajaš plus,a na neku drugu od preostalih 3 spajaš minus.sad je problem odrediti na koju spajaš plus?
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 2:26 pm

Ovaj cilindar kako sam gledao na netu ne bi trebao da visi trebao bi nekako biti učvršćen ali nije.
I vidi se izolir trakom da je rađeno jer možda nekad prepravljano ne bih znao jer sam kupio preko neta za nekih 5KM 2.5 eura a cijena je bila 7,5 eura 15 KM pošto sam naglasio da mi treba za kovačke vatre prodavač je spustio cijenu i rekao da radi samo ja trebam još skontati kako ću spojit a predpostavljam da puše bolje od mijeha, trebam napraviti mu za prekidač i da šalta brzine.
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeSun Dec 21, 2014 4:29 pm

Auto električar pa čak i mehaničar će to verujem da ti kaže i bez para.Sve se to vidi samo kad ga imaš u ruke. :-)
Back to top Go down
azurx

azurx


Posts : 40
Join date : 2012-10-26
Age : 28
Location : BIH /Tuzla

Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitimeMon Dec 22, 2014 8:30 am

Vidjeti ću nekoga ko se dobro razumije u ovo i nek sklepe nešto od ovog ventilatora. Laughing
Back to top Go down
Sponsored content





Ventilator od automobila Empty
PostSubject: Re: Ventilator od automobila   Ventilator od automobila Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ventilator od automobila
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» ventilator

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Alati i naprave-
Jump to: