FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

San mai i jos neki..

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
nodado

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Sat Nov 08, 2014 9:18 am

super noževi , samo nastavi tako
praćke isto odlične
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Sat Nov 08, 2014 12:42 pm

pikachu wrote:
super noževi , samo nastavi tako
praćke isto odlične

Hvala Smile uskoro novi nozevi...
Back to top Go down
View user profile
Nikin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Sun Nov 09, 2014 9:15 am

Lijepo ti izgledaju nozevi....Svidja mi se.
Kombinacija je fantasticna Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Thu Nov 20, 2014 4:28 pm

[quote="ninikki"]Malo da osvezimo forum. Ja nikako da slikam dobro, pa izvinite za los kvalitet slike. Slikam mobilnim, nemam foto aparat. San mai od turpije i gibnja.
Nebih da se iko nađe uvređenim .Ovo nije san mai.Već laminat .postoji tu velika razlika.Možda je greška u kucanju ili tehnološka euforija - neznam ,ali zasigurno nije san mai - već laminat.Razlika je velika ...
Back to top Go down
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 12:34 am

oštrač wrote:
ninikki wrote:
Malo da osvezimo forum. Ja nikako da slikam dobro, pa izvinite za los kvalitet slike. Slikam mobilnim, nemam foto aparat. San mai od turpije i gibnja.
Nebih da se iko nađe uvređenim .Ovo nije san mai.Već laminat .postoji tu velika razlika.Možda je greška u kucanju ili tehnološka euforija - neznam ,ali zasigurno nije san mai - već laminat.Razlika je velika ...

Zasto bi se vredjao?? Pocetnik sam i jos ne vladam sa sigurnoscu nazivima. Prosto sam video da je Karlo tako nazvao ovakav rad i prihvatio. Licno vise mi znaci rezultat i iskovanog i finaliziranog noza od naziva rada koji ce vremenom dobiti odgovarajuci naslov. Pa eto i teme sta je laminat a sta san mai. Voleo bih da mi neko strucniji to objasni. Ako si u pravu hvala na komentaru, mada me cudi zasto nisi komentarisao rad vec samo naslov??? Sta li je...? Ali me ne brine jer meni forum nije cilj vec mesto gde se stice znanje i upoznaju dobri majstori a pre svega ljudi. Meni je Milane cilj dobro uradjen noz sto bi ti rekao u funkcionalnom, estetskom i konstrukcionom smislu te zato i slusam savete zamerke i primenjujem. Noz mi se moze svidjati ali i mora biti i prihvacen i da odgovara nekim proporcijama i standardima. Mozda sam ih lose napravio ali Very Happy Very Happy 10 godina je dug period a ja jos nisam zavrsio ni prvu. Uzivaj u svojim kreacijama i hvala na javljanju.
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 12:51 am

SanMai nije neko specificno ime, jednostavno oznacava troslojnost na japanskom.
Dakle nema potrebe za diskusijom i temom, Oštri traži dlaku u jajetu...ali balvan u oku svom nikako Razz

https://web.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=hl
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Fri Nov 21, 2014 1:56 am

ninikki wrote:
oštrač wrote:
ninikki wrote:
Malo da osvezimo forum. Ja nikako da slikam dobro, pa izvinite za los kvalitet slike. Slikam mobilnim, nemam foto aparat. San mai od turpije i gibnja.

Zasto bi se vredjao?? Pocetnik sam i jos ne vladam sa sigurnoscu nazivima. Prosto sam video da je Karlo tako nazvao ovakav rad i prihvatio. Licno vise mi znaci rezultat i iskovanog i finaliziranog noza od naziva rada koji ce vremenom dobiti odgovarajuci naslov. Pa eto i teme sta je laminat a sta san mai. Voleo bih da mi neko strucniji to objasni. Ako si u pravu hvala na komentaru, mada me cudi zasto nisi komentarisao rad vec samo naslov??? Sta li je...? Ali me ne brine jer meni forum nije cilj vec mesto gde se stice znanje i upoznaju dobri majstori a pre svega ljudi. Meni je Milane cilj dobro uradjen noz sto bi ti rekao u funkcionalnom, estetskom i konstrukcionom smislu te zato i slusam savete zamerke i primenjujem. Noz mi se moze svidjati ali i mora biti i prihvacen i da odgovara nekim proporcijama i standardima. Mozda sam ih lose napravio ali Very Happy Very Happy 10 godina je dug period a ja jos nisam zavrsio ni prvu. Uzivaj u svojim kreacijama i hvala na
javljanju.
Nema potrebe za tolikim objašnjenjem.Svima nama je isti cilj.
Laminat i san mai - se razlikuju znatno..Zajedničko im je to što imaju 3 sloja. - .Razlika je velika.Laminat sam po sebi je spajanje više slojeva od jednom i iskovati sve to .Damask je sistem od damasticiranog čelika spolja i monolitnog unutra.Unutra može biti i tvrđi i mekiši metal u zavisnosti od toga kakav je damasticirani čelik spolja.Tu ima više varijanti. .I u konstuktivnom smislu se razlikuje san mai od laminata.Ako se napravi od spoljašnjeg damastic. čelika oblik slova U ( oborenog - kao da leži ), pa unutra stavi mololitni čelik - to je san mai. i sve mora da bude ravno kao šobica  ili malo da štrči - monolinti čelik - ispred.A liminat , sa te tačke gledišta, je  spoj više različitih ili istih monolitnih čelika , bez prvavljenja bilo kog udubljenja .Znači svi se direkno spajaju.
San mai je težak sam po sebi .Viši nivo izrade sečiva.Jer postoje načini na koji se stavlja tvdi ili mekši metal unutra..Mnogo se toga mešamo, jer treba razumeti suštinu u konstuktivnom  smislu....Ima tu još puno toga - da ne dužim

Last edited by oštrač on Fri Nov 21, 2014 3:08 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
chumaman
Admin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 2:11 am

oštrač wrote:
ninikki wrote:
oštrač wrote:
ninikki wrote:

Zasto bi se vredjao?? Pocetnik sam i jos ne vladam sa sigurnoscu nazivima. Prosto sam video da je Karlo tako nazvao ovakav rad i prihvatio. Licno vise mi znaci rezultat i iskovanog i finaliziranog noza od naziva rada koji ce vremenom dobiti odgovarajuci naslov. Pa eto i teme sta je laminat a sta san mai. Voleo bih da mi neko strucniji to objasni. Ako si u pravu hvala na komentaru, mada me cudi zasto nisi komentarisao rad vec samo naslov??? Sta li je...? Ali me ne brine jer meni forum nije cilj vec mesto gde se stice znanje i upoznaju dobri majstori a pre svega ljudi. Meni je Milane cilj dobro uradjen noz sto bi ti rekao u funkcionalnom, estetskom i konstrukcionom smislu te zato i slusam savete zamerke i primenjujem. Noz mi se moze svidjati ali i mora biti i prihvacen i da odgovara nekim proporcijama i standardima. Mozda sam ih lose napravio ali Very Happy Very Happy 10 godina je dug period a ja jos nisam zavrsio ni prvu. Uzivaj u svojim kreacijama i hvala na
javljanju.
Nema potrebe za tolikim objašnjenjem.Svima nama je isti cilj.
Laminat i san mai - se razlikuju znatno..Zajedničko im je to što imaju 3 sloja u ovom slučaju - u drugijm slučajevima ne.Razlika je velika.Laminat sam po sebi je spajanje više slojeva od jednom i iskovati sve to .Damask je sistem od damasticiranog čelika spolja i monolitnog unutra.Unutra može biti i tvrđi i mekiši metal u zavisnosti od toga kakav je damasticirani čelik spolja.Tu ima više varijanti ali da vas glava ne boli.I u konstuktivnom smislu se razlikuje san mai od laminata.Ako se napravi od spoljašnjeg damastic. čelika oblik slova U ( oborenog - kao da leži ), pa unutra stavi mololitni čelik - to je san mai. i sve mora da bude ravno kao šobica  ili malo da štrči - monolinti čelik - ispred.A liminat , sa te tačke gledišta, je  spoj više različitih ili istih monolitnih čelika , bez prvavljenja bilo kog udubljenja .Znači svi se direkno spajaju.
San mai je težak sam po sebi .Viši nivo izrade sečiva.Jer postoje načini na koji se stavlja tvdi ili mekši metal unutra..Mnogi to mešaju, jer nisu savladali osnove, i razumeli suštinu u konstuktivnom  smislu....Ima tu još puno toga - da ne dužim

O, izgleda obilan doručak pa malo vijuge zablentale , aj' sad malo editiraj post gramatički to složi da bude čitljivo i
donekle probavljivo a o teoriji daj da malo kompliciram ne bih ni ulazio u raspravu.
Stvar je krajnje jednostavna san mai iliti japanski naziv za laminat ali kao i uvijek tebi fali mistična nota pa treba
stvar dodatno začiniti u dozi da bude ne jestiva.
Dakle zadnja....gramatika Oštri , nekakvo minimalno poštivanje članstva i foruma tu treba jer neću više upozoravati.

Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: dodatak   Fri Nov 21, 2014 2:28 am

Japanska sečiva - su izuzetno čista gledano sa hemijkske tačke gledišta.Što zbog prekivanja, što zbog obrade čeliika kada je bio u stanju rude gvožđa- da se tako izrazim.I pored jako visokog poliranja kamenima , koji otvaraju pore, za razliku od pasti i sl, kada se slojevi vide, oni na kraju da bi pojačali efekat njihov ( tj da bi videli prorodne boje čelika onakvim kakvim jesu ) i da bi ti slojevi došli do izražaja- dodatno obrajđuju sečivo jednom praškastom supstancom koja blago hemijski reaguje sa površinom sečiva i bez nagrizanja feri - hloridom- dodatno izazivaju - pojačavaju šare i boje metala na sečivima.Međutim, da su tada znali za feri hlorid- sigurno nebi tu supstancu koristitli.Jer feri hlorid- dodatno prodire - difunduje untar sečiva i daje trodimenzonalnu strukturu- daleko jasniju i realniju.Vide se sve faze , kao homogene ili heterogne smeše , pored slojeva u čeliku, linije kaljenja i sl.
To kažem, jer nije rešenje da se samo visoko ispolira sečivo i da se jedva vidi prelaz između ova dva monolitna čelika- gde su im boje izjednačene.To u prirodnom smislu - nije tako.Objasnio sam zašto.Paste nivelišu- izjednačavaju boje .Zamaptite to.Tu se ne vide njihove boje -koje su same po sebi prirodne - koje poliranje - niveliše
- izjendačava.Tako da bih savetovao autoru da poradi malo na tome.....
Back to top Go down
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 3:43 am

Kada sam ovaj noz tretirao u feri hlorid, jasno se videla razlika dva celika, razlicite boje. Medjutim nije mi se dopalo i odlucio sam da samo ispoliram. Nemam neku cistu kolicinu fero hloroda i tu sam jos neuk. Ovde je srednji sloj od turpije a sa strane celik od gibnja.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 4:10 am

ninikki wrote:
Kada sam ovaj noz tretirao u feri hlorid, jasno se videla razlika dva celika, razlicite boje. Medjutim nije mi se dopalo i odlucio sam da samo ispoliram. Nemam neku cistu kolicinu fero hloroda i tu sam jos neuk. Ovde je srednji sloj od turpije a sa strane celik od gibnja.
Postoji način na koji se radi restauracija površinskog sloja sa jasnim ciljevima.To je jedna čitava nauka .Ja sam uradio obilje eksperimenata i proučavao tu oblast- koju rade profesionalci i zato to komentarišem.Ali ako se tebi tako sviđa- radi tako.
Kratak osvrt na tvoje radove.Ja nemam običaj da komentarišem nešto što smatram da netreba da nebih uvredo vlasnika .
Noževe koje si ti urado - su noževi koji odgovaraju tvom nivou rada.Znači nisu loši, ali daleko od dobrog.Zašto ?
Estecki izgledaju jako lepo , geometriksi tačno i precizno, vidi se talenat i izgleda da kroz njih provejava tvoj stil izrade.Sve je to pohvalno.Međutim , dobra šacija na na autu- ne govori ništa o motoru.Čak može biti i kontra produktivna.Međutim, nemogu da ih kategorišem u grupu lovačkih noževa .Nikako .Lovački noževi moraju da odgovore na najzahtevnije zadatke koje im se postavalju u prirodi .Naročito u surovim uslovima preživljavanja , a često i da budu u funkciji da zaštite život vlasnika.Tu si ti , daleko od toga.Da nebih dalje ulazio u sve to - pogledaj radove Milana Vukašinocića, Mueline noževe, majstora Marinka Gizdavića , Zorana Filopovića ......
Drške su od suštinoskog značaja za dobar nož.One su nosioci i kanališu i kontrolišu- perfomanse sečiva.Drškama se puno toga radi u prirodi.Ja mojim drškama lomim cigle, orahe, zakucavam eksere -- puno toga.Bolje da nepričam šta bi bilo kada umazana ruka uvati nož za dršku u nekim interventim situacijama.Kada nož upadne u vodu i sli.Mora na kraju svega toga da ona ostane na svom mestu- po svim kriterijumima ( čak i esteckim)...loša impgrenacija, obrada- utiče na sve to .To šta će neko reći o tvojim radovima- može biti i kontrarpoduktivno.Uvek me je zanimalo iskustvo majstora u rukovanju i radu noževima .To je presudno.
Epilog mog izlaganja.Tvoji noževi imaju jako ograničen manevarski pristup.Mogu neke sitnije svari da obavljaju, ali za nešto ozbiljnije ,zahtevnije i da ne kažemu surovije zadatke- nemaju šta da traže....Bez uvrede.Samo moje mišljenje....
Back to top Go down
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 4:34 am

Zasto bi se vredjao na tvoje misljenje??? Mislim da poima nemas o nozevima niti izradu niti namenu ali to je tvoj problem. Moj je da napravim noz. Ovaj sece ekser i ostaje ostar, toliko o motoru i karoseriji. Licno nemam potrebe i osecaj da se nadmecem i dokazujem vec nameru da naucim da napravim kvalitetan i lep noz.  Ovi su napravljeni zahvaljujuci znanju majstora sa ovog foruma koje sam pomno proucavao. Tu spadaju Karlo, Davor, Ben66, Dule, Zile, Ivo, Cannel, Predrag, Zlatko, Vlay, bezribic, Dado, tishler, pilgrim, i  naravno najvise chumaman...ma svi aktivni na forumu ako sam nekog ispustio izvinjavam se. Ti tu ne spadas iako najvise savetujes a nozevi su ti nula kao i znanje. Moje misljenje.

Last edited by ninikki on Sat Nov 22, 2014 10:33 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 4:52 am

Miki opet si se zapljuvao od uzbuđenja...stara boljka...stoga 5 dana razmišljanja o skandinavcima i surovom adminu cheers

Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 5:07 am

Da ne ispadne pristrasno jer nije samo želim skrenuti pažnju na subjektivne odnose i potrebu Oštrog da palamudi
stručno pri tome izostavljajući svako poštovanje gramatike...upozoren višekratno...a i ovakva rasprava ne vodi ničemu.

Kamo lijepe sreće da zaboraviš sve što 'znaš' i kreneš nanovo iz osnova već si nebrojeno puta pokazao i dokazao
da nisi baš onaj za kojeg se smatraš a dovoljan je i pogled na sijaset radova ,prepravaka...pokušaja
dovoljno da već uistinu smaraš pa kad osobnim primjerom zadovoljiš onda ću dozvoliti i ovakve 'stručne' rasprave.

Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 8:04 am

Osecam potrebu da moram nesto objasniti. Moja cesta zahvalnost chumamanu. U jeku najece rasprave sa ostrim neznalicom dobio sam kritike da sam malo preterao i neki moj rad nazvan poluproizvod. Nisam se naljutio. Naprotiv. I bio je poluproizvod. U tom trenutku mi je chumaman iako niti znam coveka, niti ko je ni kako izgleda, nasao nacina da mi iz Hrvatske dostavi silne exote za nozeve, vulk, pinove... Savetovao u izradi, dao silne linkove... Takav gest zasluzuje moje postovanje i zahvalnost. Ali mislim da svi znate ko je Chumaman. Tako je moj poluproizvod prerastao u scandi noz. Barem lici. Tu se i vidi ostracevo neznanje o nozevima i nameni. Uostalom svi znate i ko je ostrac. Ali svi ovde nesebicno pomazu i daju svoja iskustva u izradi i slike predivnih radova. Hvala i vama.
Back to top Go down
View user profile
vlay

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 8:14 am

oštrač wrote:
Lovački noževi moraju da odgovore na najzahtevnije zadatke koje im se postavalju u prirodi .Naročito u surovim uslovima preživljavanja , a često i da budu u funkciji da zaštite život vlasnika....
....Uvek me je zanimalo iskustvo majstora u rukovanju i radu noževima .

Brateeeeeeeee... Shocked
Tupko, opet su te skinuli sa lekica, pa se bolest razmahala ocigledno.
Svojim gumenim drskama lomis cigle i zakucavas eksere u prirodi...aj jednom udari u tu svoju tintaru, pa da malo odmorimo.
"Cesto i da budu u funkciji zastite vlasnika, surovi uslovi prezivljavanja"... a onda si ti sva ta svoja ultimativna iskustva sazeo u svoje nozeve, jer si svasta preziveo,a?
Blagi Boze, ti si takav prodavac magle i lazov da ja nemam reci.Ideju nemas cemu noz treba da sluzi i kako se sa njim rukuje.Noz ne treba da bude naostreni pajser, vec alatka kojom ces da napravis neki alat koji ti treba.A ti svesno zrtvujes rezne osobine i geometriju da bi pravio pajsere, jer ti godi da u ruci drzis nesto debelo kad vec nemas u gacama.I taman kad covek pocne da misli da si poceo nesto da menjas, ti se opet nalupetas sa svojom "americki nindza" filozofijom.Aj, majke ti, budi musko i ajstor, pa mi posalji jedan noz za recenziju.Vracam ti ga za dva dana, a recenziju kacim ovde, moze?
I obavezno pokazi nekim od tih "majstora" sta si napisao ovde, pa vidi sta ce ti reci.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 11:35 am

Ninikki ,ovo sto si rekao za Chumu i njegovu nesebicnu pomoc sto materijalnu ,sto intelektualnu i ostalu je i bila osnovna misao vodilja za popularizaciju i shvacanje izrade nozeva i kovanja koja je potekla od Karla kao osnivaca foruma i jos nekih clanova ,u koje se skromno ubrajam i ja ,sto i nije bitno ali eto da spomenem.Sjecam se da smo nadugo pricali kako na ovim prostorima nema takovog foruma koji bi bio edukativnog ali i zabavnog karaktera ,te je potaknut time Karlo skupio snage ,volje i osnovao forum sa ljudima kojima je knifemaking i kovanje bila istinska ljubav ....Ovdje su se upoznavali ljudi sa svih krajeva ,dijelili savjete ,zajedno ucili .medusobno si pomagali i mimo foruma i ostalo ....Hocu reci ovaj je forum bio mjesto ugodnog i iskrenog druzenja ljudi koje povezuje strast za istim hobijima ...I onda odjednom ,,valjda to mora tako biti ...sve se izopacilo.... otisli su svojom voljom ili im je pak postalo mucno ,kao ponekad i meni samom ..kad citam neke stvari ...ljudi koji su dosta znali ,pokazali ,podijelili ,ucili i savjetovali ....Forum je postao cisto sranje ...meni prvom ..tako da nisam niti jedan rad objavio skoro godinu dana ...Sad se ,sva sreca ,krece prema nekom boljitku ,Nadam se da ce se vratiti i nesto starih clanova ...
Izvini sto sam ti ovako nadugo spamao temu .ali sam imao potrebu da ovo kazem pomalo ponukan i nekim osvrtima na tvoj rad ...Noz koji si napravio nije savrsen ..to znas i sam ali je izvanredan i jedinstven jer je tvoj rad ,tvoj trud ...Uz pomoc ostalih clanova naucit ces sto treba ispraviti ,,,one koje zanima ,ti ces nauciti kako se radi i ovo sto si ti uradio...Nemoj posustajati i samo radi dalje ,,ako zbog niceg drugoga onda radi toga da ovaj forum opet ozivi jer je to zavrijedio ...Pozdrav
Back to top Go down
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 12:00 pm

Sve je tako kako si napisao ben-66 Very Happy Pozdrav Very Happy
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Fri Nov 21, 2014 12:54 pm

O, ispovjedaonica (ninikki jesmo ti izmasakrirali temu Razz ) neki ošli neki došli i tako...nisam baš primjetio da se djeli,
možda stojim u krivom redu Laughing ajd' Ben ne kukaj već zaprljaj radionu i daj neki rad..sataru ni ne brojim Laughing
...postalo im mučno, ma jel' forum postao sranje i tu se dvoumim al gledamo da prevaziđemo krizu Laughing
meni je mučnije što vidim da pojedini članovi samo dolaze iz interesa ali da učestvuju to su zaboravili jer valjda nema
računice...stoga je mučno, valjda nam treba čistlište da malo ispoliramo forum od hrđe cheers
ali ne možeš nikome odrediti što će , zato zahvaljujem svima koji postaju radove .

Ninikki nož je gala extra, plunge line ,grind, san mai a dršku da ne spominjem što više za netkog tko je i te kako frižak
u noževima već rekoh VELIK korak....to sam odmah vidio stoga mi nije bilo teško poslati materijal(a ujedno to su zbiljam
sitnice) još će ispast da sam mecena ili žmukljer što podkupljuje članstvo Razz

Back to top Go down
View user profile
Cannel

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Sat Nov 22, 2014 10:16 am

oštrač wrote:

Ako se napravi od spoljašnjeg damastic. čelika oblik slova U ( oborenog - kao da leži ), pa unutra stavi mololitni čelik - to je san mai.

Ne, to je KOBUSE, ili GYAKU-KOBUSE! Tolko gluposti si napiso u ovom topicu da je to nevjerojatno, ovo sa san mai me najviše naživciralo pa ću te sam tu ispravit, jer mi se neda tolko pisat, a i da ne spamam temu.

Ninikki, kaj mu se uopće opravdavaš, vidiš da je frajer poremećen, opet je poćeo kenjat. Meni se ovi tvoji noževi ni malo ne sviđaju, zato jer ne volim takav stil ni tip noža. Ali, to ne znaći da ne valjaju, tehnički su solidni i nimalo ne izgledaju početnićki, barem ne po ovim slikama. Većina ima problema sa plunge cutom i oštrim linijama, tvoj plunge cut je onakav kakav treba bit. Budući da su ti to prvi noževi oćito je da si talent. U prvih par se vidi jesi za ovo ili ne, a po ovim slikama definitivno jesi.
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Sat Nov 22, 2014 10:42 am

Cannel wrote:
oštrač wrote:

Ako se napravi od spoljašnjeg damastic. čelika oblik slova U ( oborenog - kao da leži ), pa unutra stavi mololitni čelik - to je san mai.

Ne, to je KOBUSE, ili GYAKU-KOBUSE! Tolko gluposti si napiso u ovom topicu da je to nevjerojatno, ovo sa san mai me najviše naživciralo pa ću te sam tu ispravit, jer mi se neda tolko pisat, a i da ne spamam temu.

Ninikki, kaj mu se uopće opravdavaš, vidiš da je frajer poremećen, opet je poćeo kenjat. Meni se ovi tvoji noževi ni malo ne sviđaju, zato jer ne volim takav stil ni tip noža. Ali, to ne znaći da ne valjaju, tehnički su solidni i nimalo ne izgledaju početnićki, barem ne po ovim slikama. Većina ima problema sa plunge cutom i oštrim linijama, tvoj plunge cut je onakav kakav treba bit. Budući da su ti to prvi noževi oćito je da si talent. U prvih par se vidi jesi za ovo ili ne, a po ovim slikama definitivno jesi.

Hvala Cannel. Ma ne opravdavam se ja budali, video sam i licno koliko zna, a ne zna nista. Inace trudim se da ovladam obradom noza i izradom. Za sada i nemam neki tip noza, vidim na slici i pokusam taj tip da uradim. Prvi cilj mi je sama obrada, grind, spoj guarda i drske i ostale precizne radnje u spojevima i obradi. Pa posle ce nadam se biti i neki noz koji ce se svideti i tebi i ostalima na forumu a mozda i sire. I, hvala ti na podrsci Very Happy
Back to top Go down
View user profile
ivo

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Mon Nov 24, 2014 1:50 am

Kolega Vule, oprostite mi na kraćem oftopiku, htio bih se sam kratko osvrnuti na Milanovu budalaštinu o lovačkim noževima kao ultimativnom alatu preživljavanja.
Kao što znate, nisam nožar, nemam potrebitih talenata kako bih se lakoćom bavio takvom vještinom, a čim čovjeku nešto ne ide lako i s veseljem, bavi se, linijom manjeg otpora, onim što mu ide lakše i u čemu, čak i igrajući se (što bi bio ideal iz antičkih vremena, da ne drvim sad o Homo ludensu), postiže dobre rezultate.
Unatoč gore opisanom, ne manjka mi divljenja za lijepe i uporabljive noževe, a poglavito stoga što se praktički cijeli svoj život, a ide mi 52., strastveno bavim lovom. Zato se osjećam slobodnim i pozvanim nabrojati glavne namjene lovačkog noža, a to su: deranje divljači, eventualno klanje, tj. puštanje krvi teško nastrijeljenoj divljači(ne pokušavajte to s ranjenim veprom, ni za živu glavu !!!), priprema lovačke marende i to je uglavnom sve. Za sve druge zadaće u lovištu postoje lopate, motorne i ručne pile, krampovi, sjekire. Prema tome, ovi vaši nožići, barem ovako sa slike, za lov djeluju izvrsno, čak im ni duljine ne fali, jer se s oštricom od 10 cm može mamuta oderati, duža često više smeta, nego što koristi. Za "preživljavanje", ako baš do njega dođe, mlade lovce savjetujem da ipak koriste lovačku pušku i lovački pištolj, mnogo su ubojitija oružja od najboljega noža. Ako kolega Milan baš namjerava svojim tantom ući u brlog medvjedu od 350 kila, neka mu je Bog na pomoći. Bojim se da to neće biti materijal za šaljivi kućni video, nego za crnu kroniku, pa na reliquiae reliquiarum njegove preostale zdrave svijesti, apeliram da slične ludosti ne čini.
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Mon Nov 24, 2014 2:39 am

ivo wrote:
Kolega Vule, oprostite mi na kraćem oftopiku, htio bih se sam kratko osvrnuti na Milanovu budalaštinu o lovačkim noževima kao ultimativnom alatu preživljavanja.
Kao što znate, nisam nožar, nemam potrebitih talenata kako bih se lakoćom bavio takvom vještinom, a čim čovjeku nešto ne ide lako i s veseljem, bavi se, linijom manjeg otpora, onim što mu ide lakše i u čemu, čak i igrajući se (što bi bio ideal iz antičkih vremena, da ne drvim sad o Homo ludensu), postiže dobre rezultate.
Unatoč gore opisanom, ne manjka mi divljenja za lijepe i uporabljive noževe, a poglavito stoga što se praktički cijeli svoj život, a ide mi 52., strastveno bavim lovom. Zato se osjećam slobodnim i pozvanim nabrojati glavne namjene lovačkog noža, a to su: deranje divljači, eventualno klanje, tj. puštanje krvi  teško nastrijeljenoj divljači(ne pokušavajte to s ranjenim veprom, ni za živu glavu !!!), priprema lovačke marende i to je uglavnom sve. Za sve druge zadaće u lovištu postoje lopate, motorne i ručne pile, krampovi, sjekire. Prema tome, ovi vaši nožići, barem ovako sa slike, za lov djeluju izvrsno, čak im ni duljine ne fali, jer se s oštricom od 10 cm može mamuta oderati, duža često više smeta, nego što koristi. Za "preživljavanje", ako baš do njega dođe, mlade lovce savjetujem da ipak koriste lovačku pušku i lovački pištolj, mnogo su ubojitija oružja od najboljega noža. Ako kolega Milan baš namjerava svojim tantom ući u brlog medvjedu od 350 kila, neka mu je Bog na pomoći. Bojim se da to neće biti materijal za šaljivi kućni video, nego za crnu kroniku, pa na reliquiae reliquiarum njegove preostale zdrave svijesti, apeliram da slične ludosti ne čini.

Kolega Ivo, nikakav problema nije za oftopik, najzad forum za to i postoji, da se nesto nauci, prikaze, pohvale radovi i majstori, ukaze na greske ali i da se razotkriju neznalice koji pokusavaju biti ono sto nisu. Hvala Vam na objasnjenju o lovackim nozevima i pohvalama. Meni je vec 53, ribolovac sam dvadesetak godina i cak pravim lepe i upotrebljive voblere, znaci cesto sam u prirodi, u lov sam bio samo jednom u zivotu i shvatio sam vasu poentu o prezivljavanju. Sto se tice Milana...previse mu se paznje daje ovde. Cak i ja tu preterujem, probacu da ga ignorisem ali tesko je da predjem preko silnih gluposti koje napise u cilju da se predstavi kao super znalcem u svim kategorijama sfere interesovanja ovog foruma. Srecom admin je tu da skrese gluposti. Milan i ne zna sta je boravak u prirodi ako izuzmemo freziranje visanja u prolece... Komentarisem ga s a ciljem da se upozore novi clanovi o glupostima koje ostavlja ovde. I sam sam naseo njegovim glupostima. Dovoljno je pogledati njegove nozeve, finale, drske, korice...Kraj. Za njega. Srecom ovde ima puno ozbiljnih radova i majstora od kojih se zaista ima sta nauciti. Milan zivi u svom svetu, neka tu i ostane. Nas tu uvlaci. Nije vise vredan komentara sve dok ne prihvati realnost i neke bar osnovne norme u izradi nozeva a pre svega komunikacije sa ljudima. Hvala jos jednom i pozdrav iz Nisa.
Back to top Go down
View user profile
Nikin

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Tue Nov 25, 2014 12:12 pm

Meni se svidjaju tvoji nozevi...bas su mi odlicni.
Jednostavna i efektna linija...i jos san mai....lipo-lipo Smile
Cestitke.
Back to top Go down
View user profile
ninikki

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Tue Nov 25, 2014 1:09 pm

Nikin wrote:
Meni se svidjaju tvoji nozevi...bas su mi odlicni.
Jednostavna i efektna linija...i jos san mai....lipo-lipo Smile
Cestitke.

Hvala Nikin, ali tvoji radovi su...extra.. Smile
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: San mai i jos neki..   Today at 3:22 pm

Back to top Go down

San mai i jos neki..
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics