* F E R R U M *
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA
 
HomeLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Mokume Gane

Go down 
+7
ninikki
chumaman
Cannel
Gvozden
Dado
predrag1969
žile
11 posters
AuthorMessage
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Mokume Gane Empty
PostSubject: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeFri Sep 05, 2014 11:53 am

Narudžbe gotove,brusne trake za nastavak nisu još stigle,radiona spremljena i šta sad . Već dugo me intrigira mokume gane. Vremena imam, materijala ima  pa zašto ne bih probao .I eto probao sam.

Mokume Gane 100_4875

Mokume Gane 100_4876

Pločice bakra i mesinga dobro očistiti brusnim papirom i acetonom.Zamješao sam boraks i vodu i kistom namazao svaku pločicu.
Mokume Gane 100_4912

Kad se borax osušio složio sam pločice i dobro stegnio  u  prije napravljenu stegu.

Mokume Gane 100_4877

Pa peć
Mokume Gane 100_4879

I onda buljim u ložište  , čekam i onda se dogodi Marfi Mrfi ne znam kako se već zove.Taman se maknem od peći po cigarete i vode ,zapalim ,natočim vode i jebi ga, dogodi se  ovo
Mokume Gane 100_4910

Naravno trebalo je držati u vatri do trenutka prije nego se počne topiti, al sad šta je tu je. Ne odustajem idem vidjeti šta će biti dalje.
Dobro je ispalo jedino što se zavarilo i za stegu pa sam je morao razrezati.
Mokume Gane 100_4911

Opet u peć pa kovanje.Ima jedna bitna stvar prije nego se krene kovati.U ovom stanju mesing je krut i kod kovanja se mrvi.Dakle prije kovanja treba mesing užariti i staviti u hladnu vodu da bi omekšao.
Mokume Gane 100_4912

Mokume Gane 100_4913

Mokume Gane 100_4914

Mokume Gane 100_4916

Mokume Gane 100_4915
Back to top Go down
predrag1969

predrag1969


Posts : 509
Join date : 2012-03-17
Age : 55
Location : Malojaroslavec, Rusija

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeFri Sep 05, 2014 12:32 pm

šejtan !!! Very Happy Very Happy Very Happy
solidan početak, bez obzira na kiks. biće lepi bolsteri
Back to top Go down
Dado




Posts : 307
Join date : 2014-01-03
Age : 50
Location : Požega

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeFri Sep 05, 2014 12:34 pm

Žile, svaka čast. Jedva čekam da vidim kako će izgledati na oštrici.
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeFri Sep 05, 2014 3:30 pm

cyclops

affraid


Very Happy

!!!
Back to top Go down
Guest
Guest




Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: komentar   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 1:38 am

Ovo je nedostalo mnogoooo na forumu!...Što više takvih tutorijala- to bolji forum Smile Svaka čast.
Očekujem nastavak .....
Back to top Go down
Cannel




Posts : 46
Join date : 2011-03-05

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 4:59 am

Konačno kvalitetna tema. Još da se ovaj nije pojavio ^^.
Back to top Go down
chumaman
Admin
chumaman


Posts : 1670
Join date : 2012-05-21
Age : 54
Location : Omanovac

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 5:48 am

Onaj Murphyjev zakon http://hr.wikipedia.org/wiki/Murphyjev_zakon
Nego držmo se teme mokume , odlično Žile izgleda da se prvi mačići spašavaju Smile biti će od toga nešto svakako
ja bih samo priupitao....kombinacija je mesing -bakar oboje oksidira i tamni. na friško ispolirano taj kostrast će se dobro vidjeti
ali s vremenom ? Ok ovo je prvi pokušaj pa vrijedi svakako....međutim bi li vrijedilo kad se već zahebava s time a svakako
troši vreme i novac raditi to s kositrenom broncom , crvenom ,aluminijskom  te http://hr.wikipedia.org/wiki/Novo_srebro ...ma mogućnosti su svakojake a mislim da bi kontrasti bili postojaniji jer ovi
manje oksidiraju cheers
Back to top Go down
ninikki

ninikki


Posts : 408
Join date : 2013-12-22
Location : Nis

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 6:46 am

Ma nedostajao je ostracina, ali ne dade nikakvu izmenu...cudi me..znalac u svemu a najvise gluposti. A sad ozbiljno. Fenomenalno. A chuman je u pravu. I bakar i mesing oksidiraju ako se ne lakiraju. Ali jako zahvalan post. Svaka cast. Otvara nova resenja i kombinacije.
Back to top Go down
zlatko381981

zlatko381981


Posts : 667
Join date : 2010-11-05

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 6:57 am

Bravo Zile.Svaka cast na probi iako je imala taj kiks.I meni se to svidja od kada sam ga prvi put video,al se ja razmisljao o sastavljanju aluminijuma i bakra,ili eventualno mesinga.Znam,aluminijum ima daleko manju temperaturu topljenja,al mislim  da bi teoretski moglo.To bi onda bilo kao tvrdo lemljenje,ali boim se da bi trebala veoma velika vestina za tako nesto.Mada mi se svidja i ideja kombinacije bakra i obicnog gvozdja ili prohroma.Efekat bi bio mislim strasan.Bitna je ta cistoca izmedju plocica.Ona ako se odrzi mislim da je izvodljivo bilo koje varenje.Mada.sem u slucaju bakra i mesinga ostale kombinacije bi bile kao tvrdo lemljenje,sto je po meni opet dobro.
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 9:15 am

chumaman wrote:
Onaj Murphyjev zakon http://hr.wikipedia.org/wiki/Murphyjev_zakon
Nego držmo se teme mokume , odlično Žile izgleda da se prvi mačići spašavaju Smile biti će od toga nešto svakako
ja bih samo priupitao....kombinacija je mesing -bakar oboje oksidira i tamni. na friško ispolirano taj kostrast će se dobro vidjeti
ali s vremenom ? Ok ovo je prvi pokušaj pa vrijedi svakako....međutim bi li vrijedilo kad se već zahebava s time a svakako
troši vreme i novac raditi to s kositrenom broncom , crvenom ,aluminijskom  te http://hr.wikipedia.org/wiki/Novo_srebro ...ma mogućnosti su svakojake a mislim da bi kontrasti bili postojaniji jer ovi
manje oksidiraju cheers

Chumy baš naprotiv kad se ispolira skoro da se i ne vidi razlika.Ovj komad sam turio u feriklorid da oksidira i odmah se bolje vidi. I ima svakojakih kombinacija metala ali radim s onim što mogu nabaviti jer jedini izvor u osijeku je strojopromet i otpad .Čuo sam da ima bijeli bakar e to bi bila fina kombinacija ali o tom po tom .

Zlatko s aluminijem ne ide ni pod razno , probao sam tu kombinaciju ranije, prevelika je razlika u temperaturi taljenja.Aluminij malte ne odmah iscuri i nemaš ništa.Mislim da bi mesing i obično željezo moglo.To ću probati jednom kad budem opet imao vremena .
Back to top Go down
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSat Sep 06, 2014 3:51 pm

Mesing i gvozdje ili celik sigurno moze,pa i bakar u sve to moze.Nastavljao sam kocione cevcice na mom autu sa bakarnim cevcicama,a vatio mesingom.U nedostatku novih,koje su celicne.
Back to top Go down
bezribic

bezribic


Posts : 340
Join date : 2011-02-09
Age : 52
Location : Slavonski Brod

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSun Sep 07, 2014 6:03 am

Koje osvježenje na forumu ! Čestitam Žile !
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSun Sep 07, 2014 6:12 am

Bravo! Hvale vrijedan post.
Odlično je ispalo. Čekam sad uradak u koji ćeš ugraditi dobivenu sirovinu. cheers
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Gvozden

Gvozden


Posts : 609
Join date : 2012-09-28
Location : Nis

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSun Sep 07, 2014 4:04 pm

Nekada je na forumu bilo reci o spajanju prohroma sa celikom,pa mislim da u tom sendvicu bilo i bakra.Secam se da je bio i link na kome je bio tutorial,gde se to radi u vakumu,i onda je taj majstor na kraju od tog laminata napravio kandzu.Trazio sam to kasnije da zapamtim kao dragocenost al ne nadjo.Pa ako neko moz da pomogne,HVALA,a znacice i drugima!
Back to top Go down
Cannel




Posts : 46
Join date : 2011-03-05

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeSun Sep 07, 2014 10:43 pm

Gvozden wrote:
Nekada je na forumu bilo reci o spajanju prohroma sa celikom,pa mislim da u tom sendvicu bilo i bakra.Secam se da je bio i link na kome je bio tutorial,gde se to radi u vakumu,i onda je taj majstor na kraju od tog laminata napravio kandzu.Trazio sam to kasnije da zapamtim kao dragocenost al ne nadjo.Pa ako neko moz da pomogne,HVALA,a znacice i drugima!

Misliš na ovo https://stari-nakovanj.forumcroatian.com/t691p135-novi-radovi ? Samo ne vidim nikakav link.....
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeMon Sep 08, 2014 2:11 am

Bravo Žile,inovativno.
Imam pitanje,može li se mesing kovati i ako može kako se to radi?
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeMon Sep 08, 2014 4:21 am

Pilgrim wrote:
Bravo Žile,inovativno.
Imam pitanje,može li se mesing kovati i ako može kako se to radi?

Pa napisao sam u tutorijalu. Ovako, mesing se može kovati bez problema ali ga treba omekšati jer se u suprotnom mrvi. Omekšavanje se radi ovako, užari se komad do žutog usijanja i gurne se u hladnu vodu. I to je to. Nakon obrade ako želiš da bude opet tvrd užari se komad i ostavi da se sam ohladi na zraku.
Back to top Go down
davor_vfr

davor_vfr


Posts : 654
Join date : 2011-10-21

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeMon Sep 08, 2014 9:55 am

žile wrote:
Pilgrim wrote:
Bravo Žile,inovativno.
Imam pitanje,može li se mesing kovati i ako može kako se to radi?

Pa napisao sam u tutorijalu. Ovako, mesing se može kovati bez problema ali ga treba omekšati jer se u suprotnom mrvi. Omekšavanje se radi ovako, užari se komad do žutog usijanja i gurne se u hladnu vodu. I to je to. Nakon obrade ako želiš da bude opet tvrd užari se komad i ostavi da se sam ohladi na zraku.

Znači obrnuto od čelika?!
Back to top Go down
http://instagram.com/dmblade#
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeTue Sep 09, 2014 3:37 am

Znači,ohladim ga do kraja i onda mu hebem kevu na ladno pa opet grejanje do žutog i polako hlađenje?
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeTue Sep 09, 2014 11:16 am

Pilgrim wrote:
Znači,ohladim ga do kraja i onda mu hebem kevu na ladno pa opet grejanje do žutog i polako hlađenje?

Možeš ga kovati ina hladno ali je puno lakše kad ga kuješ i griješ u kovačkoj vatri lakše se oblikuje. Bitno je samo da si ga prije toga omekšao.
Back to top Go down
Pilgrim

Pilgrim


Posts : 250
Join date : 2012-04-20
Location : Novi Sad

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeTue Sep 09, 2014 3:39 pm

Sad možda preterujem,ali do koliko onda da ga grejem uz kovanj,opet na žuto kao i pre vode ili na nekoj drugoj temp?
Back to top Go down
žile

žile


Posts : 548
Join date : 2012-03-17
Age : 62
Location : Osijek

Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitimeTue Sep 09, 2014 11:16 pm

Pilgrim wrote:
Sad možda preterujem,ali do koliko onda da ga grejem uz kovanj,opet na žuto kao i pre vode ili na nekoj drugoj temp?
Ja sam ga grijao na crveno jer je mesing mekan kao tijesto i lako se oblikuje.Najbolje je da probaš i vidiš koji ti način obrade najviše odgovara u odnosu što hoćeš da radiiti. Ne mogu ti dati nešto puno savjeta jer i meni je to novo.Prvi put sam probao kovati mesing .
Back to top Go down
Sponsored content





Mokume Gane Empty
PostSubject: Re: Mokume Gane   Mokume Gane Icon_minitime

Back to top Go down
 
Mokume Gane
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
* F E R R U M * :: RADIONA :: Kovanje-
Jump to: