FORUM O KOVANJU I IZRADI NOŽEVA

HomeFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Nozevi za bacanje

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
zlatko381981

PostSubject: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 2:37 am

Nisam dugo nesto postavljao pa eto doslo vreme.Dakle upravo sam zavrsio 8 nozeva za bacanje.To je bila zelja mog prijatelja majstora realnog aikidoa,valjda za trening.Dogovor je bio 4 za njega,al sam ja uradio jos 4 za sebe.
Materijal je feder platna.Dugo sam se vremena dvoumio oko termicke obrade njih.Jer ionako nisam nozeva nesto mnogo uradio pa da imam iskustva,a takodje ovakvu vrstu i izgled nozeva nisam radio.Po nekoj svojoj logici oni ne bi trebali biti pretvrdi jer trpe prilicno jaka opterecenja pri bacanju,tj.pri udaru u drvo.A takodje netrebaju biti ni ostri po celom rezu.Posto su moji u obliku bodeza,problemi su se jos vise pojacali,bar se meni tako cinilo.Pa sam jedno vreme mislio da ih nekalim uopste vec ostavi u onom najmeksem stanju,onda je sigurno da nece puknuti i nedaj boze povrediti neko dete.Medjutim u zadnjem momentu sam se predomislio i ipak se odlucio da ih okalim.Radio sam pomalo specificno diferencijalno kaljenje ne koristeci glinu vec samo dubinu posude.U nju sam nasuo "svoje"tecnosti za kaljenje do odredjene dubine tako da okali samo vrh seciva i negde do 4 cm prema drsci.Postupan je pomalo komplikovan,pa nebih da ga objasnjavam,ali rezultat je da sam zadovoljan.Ispalo je bas kao sto sam hteo.Medjutim ispostavilo se da sam ipak trebao da ga okalim celog tj.celo secivo i do poloine drske.Sada znam.Pogotovo zbog specificnog oblika.Ovako je premekan taj deo i ako noz udari vise puta poprecno u drvo,a pri tom i pojako dolazi do blagog krviljenja.Mada nije problem to vratiti.Medjutim eto jedne mane.Ali nisam hteo ponovo da izvodim kaljenje i pored toga.Ovako nece puci sigurno.Isprobano.Takodje posto sam sve radio iz ruke,bez ikakvog sablona nije sve to sto posto simetricno,kako bih ja voleo,al nije ni toliko lose.U sutini ja sam prilicno zadovoljan.Kasnije ce svi ti detalji doci na mesto.Dobro,dosta objasnjenja,da predjem na dimenzije.
Ukupna duzina 250mm
Duzina seciva 95mm
Debljina noza je na najdebljem delu ,a to je na pocetku drske 5mm.Drska se suzava na 3mm
Sirina seciva 34mm
Sirina drske na najsirem delu,a to je na kraju drske 28mm
E sad slike
Ovo su slike posle jedne noci prelezane u sircetu.

A ovo je krajnji rezultat

Teziste im je naravno blize secivu.Kako i treba da bude.
Takodje moja preporuka je da se radi po jedan noz,ako se radi na primitivan nacin bez alata kao ja.
Eto to je to.Nadam se da nisu lose ispali.
Pozdrav svima!!!
Zlatko
Back to top Go down
View user profile
chumaman
Admin

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 4:21 am

Smile kao i uvijek maximum  cheers te sam se već zapitao gdje si  Wink

https://web.facebook.com/Infamous-Blades-1474102002828512/?ref=hl
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 4:26 am

zlatko,ode nam ti među tislera,žileta i ostale naše vrhunske majstore  cheers 
Back to top Go down
davor_vfr

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 5:38 am

Meni ovo super izgleda! Svaka čast! Bravo.
Mene bi interesiralo kako si kalio, tj. ova tvoja tekučina koju spominješ. Volim svašta čuti i pročitati pa mi je interesantno. Ako nećeš javno može i na PM.

Zbilja te dugo nije bilo.
Back to top Go down
View user profile http://instagram.com/dmblade#
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Mon Jul 28, 2014 6:03 am

Zlatko , odlični radovi...Način na koji si sve ovo uradio, probleme sa kojima si izašao na kraj...
Međitum, bacio bih akcenat na kaljenje.Moje mišljenje je da si trebao da ih kališ potpuno i to u mešavini svinjkse masti i zejtina.Popuštanje da si radio do ljubičaste boje ili na nekih 300C -1h.Dobio bih tvrdoću negde oko 56-57 rokvela.Ako bi išao na 330C - negde oko 55- 56.Što bi bilo dobro rešenje- po mom mišljenju.Nisam baš pristalica da se noževi za bacanje kale diferencijalno i to samo vrh... Jer ti noževi treba dugo da služe. Ako me shvataš.Oštrenje, brušenje će vremenom smanjiti njihovu veličinu , a potpunim kaljenjem ćeš zadržati uniformnu tvrdoću, kako se oni vremenom budu trošili .Shvatio si šta hoću da kažem.Opet ti znaš najbolje.
Back to top Go down
ninikki

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 8:58 am

Svaka cast Zlatko. Prosto pozelis da ih imas...
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 9:18 am

@chumaman.Hvala.Tu sam ja.Radi se svasta pa dodje konacno na red i ovo.A nije bas na maksimumu,al nema veze bice.
@fusher.Hvala kolega na tako lepoj pohvali,ali nisam ja jos kao oni,ali se nadam da cu jednog dana biti.
@davor_vfr.Prvo hvala.A sto se tekucine tice iskreno neznam dal da pisem ovde.To je meni nesto palo napamet kada sam gledao jednu emisiju na Tv-u i na njoj jednog starog kovaca.Mada nisam sa tom tecnoscu jos zadovoljan sasvim,al mislim da cu uspeti da je savladam.Al nema veze sto da ne.Radi se o mesavini sapuna i vode.Kao sto znas kada se kali ovaj celik u vodi pukne.Meni se do sada puno puta sav rasprskao.Stavljao sam i neke slike toga.E sada tacan odnos sapuna i vode neznam .Zato sto sam isprobavao i dosao do potrebne koncentracije.Medjutim sastojci mi se razdvajaju,sto i nije bas neki veliki problem,samo se promesa pre kaljenja i sve u redu,ali ja necu tako.Tako da sam od nekih drugih majstor(mislim ne nozara,vec u drugoj bransi)saznao neke moguce razloge toga,pa mi sada ostaje samo da to ponovim ali ovog puta sa tacnim merenjem sastojaka.Ova sad tecnost mi sluzi tako za neke manje komade,I do sada sam uspesno okalio u njoj,eto ovih 8 nozeva i mislim jos jedan za kalemnjenje.Po mom zakljucku ona istom brzinom hladi celik kao i propisno ulje.Eto nekog mog eksperimentisanja.Verujem da ce nekim ozbiljnijim kolegama ovo biti smesno jer sto se zezati kad ima ulje za kaljenje da se uzme,al eto ja voli malo da se zezam.
@Milane.Prvo hvala na pohvali.E sad sto se tice tvoih predloga,samo za to da sam trebao kaliti ceo noz si u pravu,ostalo je po meni netacno.Ali to za kaljenje sam i ja rekao.Znam da sam tako trebao ,al me mrzlo da ponovo kalim sve.Mislim da ce i ovako da sluze pristojno,al posto sam radio za prijatelja ako bude problema napravicu mu nove.Ja sam ti rekao da se batalis te masti i zaitina,al ti neces.Al nema veze nije bitno.Drugo.Ovi nozevi uopste nisu ostri.Dakle tupi su,cak im i vrh nije ostar.Nema potrebe za tim.Sa njim se nereze nista tako da netreba da budu ostri.A ovako se zabadaju u drvo bez problema cak i kada se slobodno puste na njega.Tako da za ostrenjem nece biti potrebe pa samim tim i nece da se trose .Mozda ako ih samo ostete udarivsi noz o noz ili da udare u beton i tako nesto slicno,al to je drugo.Ako se to nedesi mislim da nece uopste da se trose.A i ako bude to ce biti nesto zanemarivo.Vrh i strane seciva do 4cm su tvrdje dosta,bas taj deo koji prodire u drvo i jos posto je tup mislim da ce bas dosta trajati.Jedina mana koja je posledica ne zakaljivanja celog noza jeste sto hoce da se iskrivi ako se udari poprecke i jos pljostimice o drvo sa malo jacom snagom.Ja sam probao i to mi se desilo na jednom nozu.Medjutim i to je bilo iz mozda 4-5 pokusaja.Tu se vidi koliki sam strucnjak u bacanju.A racunam da je prijatelj veci.Ako ih kasnije budem jos pravio,a model mi je ostao,malo ce drugacije to ici,mislim na kaljenje.
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 9:19 am

Hvala kolega,videh da si stavio poruku dok sam ja pisao. Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
vlay

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 9:31 am

I ja sam pozeleo da ih imam, zaista mame! Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Dado

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 9:54 am

Svaka čast. Baš mi se sviđaju (svih osam) Smile
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 10:01 am

zlatko381981 wrote:

@davor_vfr.Prvo hvala.A sto se tekucine tice iskreno neznam dal da pisem ovde.To je meni nesto palo napamet kada sam gledao jednu emisiju na Tv-u i na njoj jednog starog kovaca.Mada nisam sa tom tecnoscu jos zadovoljan sasvim,al mislim da cu uspeti da je savladam.Al nema veze sto da ne.Radi se o mesavini sapuna i vode.Kao sto znas kada se kali ovaj celik u vodi pukne.Meni se do sada puno puta sav rasprskao.Stavljao sam i neke slike toga.E sada tacan odnos sapuna i vode neznam .Zato sto sam isprobavao i dosao do potrebne koncentracije.Medjutim  sastojci mi se razdvajaju,sto i nije bas neki veliki problem,samo se promesa pre kaljenja i sve u redu,ali ja necu tako.Tako da sam od nekih drugih majstor(mislim ne nozara,vec u drugoj bransi)saznao neke moguce razloge toga,pa mi sada ostaje samo da to ponovim ali ovog puta sa  tacnim merenjem sastojaka.Ova sad tecnost mi sluzi tako za neke manje komade,I do sada sam uspesno okalio u njoj,eto ovih 8 nozeva i mislim jos jedan za kalemnjenje.Po mom zakljucku ona istom brzinom  hladi celik kao i propisno ulje.Eto nekog mog eksperimentisanja.Verujem da ce nekim ozbiljnijim kolegama ovo biti smesno jer sto se zezati kad ima ulje za kaljenje da se uzme,al eto ja voli malo da se zezam.
probaj da u rastvor dodas so...zaslani dosta..pa vidi razliku...chista hemija
naime,rastvor se onda ponaša kao katalizator i ne dozvoljava formiranje krupnih mehurova oho sečiva,vec sitnih koji beže od sechiva,pa samim tim rastvor bolje prijanja uz čelik...
Back to top Go down
vlay

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 10:05 am

Zlatko, koja ti je temperatura vode?
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 11:11 am

Prvo hvala na pohvalama onima kojima se nisam zahvalio. scratch 
@lauhviaha1.Ovako.Rastvor je sapuna i vode.A u to ne bi trebalo da se dodaje so.Jer so odvaja jos vise cestice u vodi,a ja to ne zelim,ja zelim suprotno.Uz pomoc soli se sapun prociscava,koliko se secam.Koristi se ta osobina soli u sapunskoj smesi da odvaja cestice.Nema to suprotno veze sa hladjenjem celika jer i ova smesa radi odlicno,nego za to postoje dva razloga.Prvi jer vizuelno mi se nesvidja ne uliva mi poverenje,a drugo zato sto moram mesati to pre kaljenja.Mada oba razloga i nisu neki.Ali nebitno.U sustini sam proverio kod ljudi koji se bave time,tj.izradom sapuna i sa njima dosao do resenja tj.razloga odvajanja tecnosti.Ali nebih da sad objasnjavam sve,to vec spada u saponifikaciju i izradu sapuna.Ali ako neko hoce mogu.Ali nisam jos isprobao sve do kraja.Ostalo mi jos to zadnje da isprobam pa da vidim kako ide,a takodje i da nadjem meru koliko sapuna u koliko vode za celike koji se kale u ulju.Ja vec imam taj rastvor,ali neznam omer sapuna i vode,jer sam zaboravio da merim,tj.nisam se nadao da ce uspeti,a takodje i ima tu pomenutu manju koju ja zelim izbaciti.Dakle so nikako,iz moih saznanja.Pogotovo sto so u vodi pravi suprotno od sapuna.Ona ubrzava hladjenje,a sapun usporava.I sad dodavati so u vodu sa sapunom je,priznaces,pomalo i besmisleno.Inace ovo sve se bas neprica,al eto ja nisam nimalo sebican,sto su mi neki zamerili.I to neki koji uopste nisu sebicni,al izgleda da ja i preteram neki put.Al nemari.
Bas bi vlay trebao znati odakle mi ideja,jer se ta emisija emituje kod nas "sasvim prirodno"i kovaci kosa -kal za kaljenje.
@vlay.Pazi tu smesu sam sipao u plitku posudu i neverujem da je imalo nje vise od pola litra.Nisam je zagrevao pre kaljenja,trebalo je,al nisam.I zagrevam obicno na 50-60 stepeni..Mada se ona posle treceg noza sigurno zagrejala.Ali razlika u tvrdoci se nije primetila.Takodje sam pritom potvrdio kaljenje sa jednog klipa poznatog Americkog nozara da se moze kaliti i ako se ne potapa ceo noz u tecnost vec neizmenicno vrh,pa "peta"seciva.tj.u mom slucaju jedna pa druga strana.To je jos jedna specificnost ovog kaljenja.Brzina je izgleda bila dovoljna.I da da napomenem da bi mozda mogao i hamon da se izvuce jer ,neznam koliko se to primeti na slikama,al kada sam potopio to u sirce sutradan sam primetio da je zakaleni deo crnsi od ostatka.Nije mi odmah palo napamet da je hamon u pitanju,a izgleda da je razlog to diferencijalno kaljenje tj.razlika u strukturi zakaljenog i nezakaljenog dela.Mada na ovom obrusenom delu se ne poznaje.Ali nisam isao na njega ovaj put.
Back to top Go down
View user profile
vlay

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 11:53 am

Nije bilo zgoreg da pitam. Very Happy 
Voda, kao i ulje, bi trebalo da ima izmedju 30 i 60 stepeni, ali ti je ta mala kolicina tecnosti dosta diskutabilna, pogotovo jer si kalio vise nozeva za redom.Ta mala kolicina tecnosti se posle samo dva noza dosta zagrejala, verovatno i preko potrebne granice.Treba ti veca kolicina tecnosti, koja ce efikasnije upijati toplotu i nece se tako brzo zagrejavati.
Siguran sam da znas, ali nije zgoreg pomenuti.Kod celika koji su osetljivi na kaljenje u vodi se koristi kombinovano uranjanje prvo u ulju od par sekundi, a onda se prebacuje u vodu.Zaista dobijaju dobre rezultate sa tim kombinovanim potapanjem sa celicima koji bi inace prskali i krivili se.
Samo napred! 
P.S. Gledao sam tu emisiju Very Happy 
Back to top Go down
View user profile
Davor

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 11:58 am

Odlično Zlatko. I sam sam razmišljao o izradi nekog bodeža a kad sam se upustio u proučavanje kaljena bodeža tj. popuštanja onda sam odustao a ti osam komada odjednom.  Cool 
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 12:10 pm

Znam za to,medjutim kaljen je samo vrh,tj.uronjen ukoso da hvata 1cm sirine,pa mislim ipak da nije doslo do prevelikog zagrevanja.
A sto se tog na kraju tice,kaljenja u dve sredine mislim da si pogresio redosled.Ide prvo voda pa ulje,koliko sam ja procitao u nekoj brosuri.Jer kritican period jeste kada pocne martenzit da se stvara,a do njega brzina moze biti velika,a da to celiku nesmeta.A to je i logicno jer martenzit povecavam volumen celiku i samim tim to pravi ta naprezanja.Medjutim od pocetka martenzitne transformacije treba se ici sa blazim sredstvom i onda ide ulje.Barem tako pise tu.Mada to pise za celike kod kojih je velika kriticna brzina hladjenja.E sad neznam koji su to celici.Sad jebem li ga.Nisam probao,mada i nemoram i ovo moje radi dobro i bez zezanja u dve sredine.U njoj sam kalio i kosuljicu lezaja 3mm debljine,doduse ne preterane duzine jer  nemam mnogo tecnosti,pa moram voditi racuna o ovome gore o cemu si prvo pisao i nije se iskrivio ispucao i slicno.Cak kada se stavi vise sapuna on toliko uspori kaljenje da se komad skoro ne okali.

Last edited by zlatko381981 on Mon Jul 28, 2014 12:18 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
View user profile
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 12:14 pm

Davor wrote:
Odlično Zlatko. I sam sam razmišljao o izradi nekog bodeža a kad sam se upustio u proučavanje kaljena bodeža tj. popuštanja onda sam odustao a ti osam komada odjednom.  Cool 
Ma samo ti se cini.I ja sam mislio da je komplikovano ali na kraju se ispostavlja da nije,pogotovo ako se radi od feder platne sto bi toplo preporucio svakom.I moze slobodno da se kali ceo noz,samo se posle dobro popusti i nema problema.Ja sam se dzaba boja da ce puci.Kada se plava boja popustanja pojavi na federu mozes da mu radis sta hoces i nece puci.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 12:43 pm

Zlatko ,bravo na nozevima ..dobro su ispali ..mada ja volim kod ovih za bacanje da je ostrica malo uza radi lakseg prodiranja u materijal ...A sad jedna posebna zahvala prvenstveno tebi ali i ostalima koji su u ovoj temi suzdrazano ,pametno ,nesebicno i strucno ,,,,vodili razgovor o kaljenju i vrsti smjese i tebi sto si to odlucio podijeliti sa nama ( tako se radilo i prije ,ali eto ...) ......Ovo sam namjerno napisao jer je ova tema pravo osvjezenje nakon nekoliko mjeseci prave torture koja se dogada na ovom forumu od strane pojedinaca sa svojim pametovanjima ,glupostima ,svadama ,i ostalim sranjima kojima nije mjesto ovdje i koje stvarno vise nisu ni smjesne ,nego su postale zalosne ....Eto ja rekao sto sam imao ...a tebi druze jos jednom cestitke i ako imas volje kad "izganjas" formulu da nas pocastis sa njom ....
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 1:13 pm

Nema na cemu bene i sad i ja moram nesto dodati tako uz tebe.I meni se smucilo vise ovo svo prepucavane na forumu.Razmisljao sam se dugo dal da stavim jos sta na njega ili ne.Vise sam se izgubio u moru sranja,da se izrazim tako vulgarno i odavno ja mislim da se smisao svaki izgubio.I ja sam se uzeleo nekih lepih normalnih rasprava o svemu sto  ima veze sa temom ovog foruma.Poceo je lepo i verujem da je mnoge inspirisao da krenu da se bave ovim lepim zanatom i umetnoscu,al je vec davno postalo gadno vise dolaziti na njega.Jednog od najboljih,ako ne i najboljeg kovaca-nozara i nema ovde,a uzgred ovo je i njegov forum,a on je bio meni inspiracija da pocnem da radim nozeve.
I naravno bene podelicu to ovde kada budem dosao do recepta.Po nekoj mojoj proceni na 5 l destilovane vode ide najvise 100 grama domaceg sapuna od masti,ali mislim da ide i manje.Taj kal u toj emisiji koju je vidim i vlay gledao mora da ima u svom sastavu sapun tj. kamenu sodu da bi mogao da veze sve one masti i ulja koje je cica pomenuo da ima.I ja sam tada i sada ubedjen da je to ta tajna koju krije,a koju nije hteo da oda.Sebicni cica. Laughing Mada nije sebican,malo se zezam.
A kad sam vec krenuo zasto da stanem.Aj jos nesto da podelim sa vama i sto rece ben,malo osvezim ovaj forum.
Evo ga sapun izradjen i voda je spremna samo da ja jos nadjem slobodnog vremena i uradim jos ovaj eksperiment.Dakle slika sapuna  od svinjske masti spremnog za probu

A kad sam vec bio krenuo sa  sapunom da se igram,kao po obicaju malo se zaigram,a tu se naslo slucajno nesto viska smese i ispadne ovo

Sasvim dole levo prepoznacete  pomenuti sapun za kaljenje.A ostatak je ispao u finalu ovako

Bas sam neko dete.Volim da se igram pa to ti je. Laughing 
Na zdravlje.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Mon Jul 28, 2014 4:23 pm

Kolega , razmišljao sam o bodežima još malo i evo nekih mojih predloga , sugestija.Izlišno je govoriti kakav si majstor i kako radiš....Ja bih bacio akcenat na nešto drugo:
Budeži su ispali odlično.U konstruktvnom i esteckom smislu te reči.Balans, geometrja oštrice.Složio bih se sa kolegom Benom da možda si mogao da budu malo još uži, radi boljeg prodiranja u materijal.To nije teško prepraviti , ako se kojim slučajem odlučiš.Međutim , pričali smo ranije o tome , ti si negodovao o tome, a nažost se to i desilo. Jer me nisi slušao.Ti imaš problem sa kaljenjem ne u smislu znanja i veštine ( to radiš super), već u izboru sredstva za kaljenje i testiranja. Testovima ispituješ i osećaš snagu sečiva. Tvog rada.Njegove granice i mogućunosti.To može .To ne može . Ti nikako da nađeš ono sredstvo koje ti odgovara.Ne možeš sebi dopustiti taj luksuz da na noževima koji su već naručeni da ih kališ u sredstvu sa kojim nisi dovoljno ovladao i nisi suguran. Svima se nama to i dešava.Zato smo i ovde da učimo. S, druge strane, imaš svu moju podršku u smislu da tražiš i ispituješ novo sredsvo za kaljenje.To je jako lepo.Inovativno.Pozdavljam.Mišljenja sa sam da si ove bodeže trebao okaliti u nekom drugom sredstvu sa kojem si bolje ovladao i koje si koristo ranije.Ne možeš ne proverenog igrača uvoditi u tim.Shvataš me.Ja bih bodeže ponovo okalio .Bez razmišljana više. Ne diferencijalno, VEĆ POTPUNO.Sviđalo se to meni ili ne.Testove koje si obavio nakon kaljenja nikako ne idu u prilog tome da si kaljenje dobro uradio. Testovi su jako blagi.Ne ulivaju ti sigurnost.Ja sam ranije pisao o tome kao testiram svoje noževe i ti sve to odlično znaš.Bez rigoroznih testova nema kvaliteta.Da ne dužim više evo šta bih ja uradio:
Zagrevanje na potrebnu temperaturu, zatim kaljenje u vodi u kojoj ima ulja bar 1cm debljine.U tom opružni čelici ne pucaju i dobijaš jako veliku tvdoću.Nema potrebe da objašnjavam zašto je to tako .Svi znaju.Ne voliš svinjsku mast i zejtin.U redu.Boju koju dobijaš posle popuštanja, neka bude zlatno žuta boja, i istu boju koju dobijaš u jačem rashladnom sredstvu- neće ti dati istu tvrdoću.Bez obzira što su iste boje.Mislim da to znaš.
Popuštanje na rešou .Pa koren i 1/3 sečiva popustiš do zlatne boje , a ostale 2/3 do ljubičaste.Ili celo sečivo popustiš do ljubičaste boje.U momentu kada se pojavi ta boja ,ideš kroz vodu da se ta boja fiksira ..Zatim testovi.Znaš odlično kakve ja testove koristim.Proveravaš celo sečivo.I ako u nekom delu nisi siguran onda ga tu lokalno zagreješ, pa ohladiš.Možeš čak, ali u ovom slučaju što nebi bilo loše, da koren bodeža okališ do zlatne boje, drugu trećinu do bakarne , a poslednju trećinu do ljubičaste.
Poenta : šteluješ odziv, tvrdoću, čvostoću i žilavost.Obavezno ga nekoliko puta zakucaj u nakovanj do pola oštrice i savijaj u jednu pa u drugu stranu.Pa u nakovanj , 2cm od vrha na prekrt.Pa pomeraš još 3 cm isto to ponavlajš do kraja.Ako negde nisi zadovoljan , popustiš ga malo na rešou.Te testove obavi više puta.Na kraju kada ih bacaš i kada se zabiju , ima svojom težinom ( da ne shvatiš bukvalno) tela da legneš na njih- ne smeju da puknu.Tako ja radim.I dajem garanciju mojim kupcima od 5- 10 godina.
E, to je sve moje viđenje stvari , onako kako bi ja uradio.Ti odlučuješ dalje šta ćeš i kako ćeš ....
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Mon Jul 28, 2014 4:45 pm

Zlatko, bodeži se oštre.Obavezno.Malo drugačije od noževa.Ali se oštre.Nemoj tako da ih ostavljaš...
Zaboravih da dodam.Poslušaj savete kolege lauhviaha1.Izuzetan je majstor.Ima velikog iskustva.....
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Mon Jul 28, 2014 11:50 pm

zlatko381981 wrote:

@lauhviaha1.Ovako.Rastvor je sapuna i vode.A u to ne bi trebalo da se dodaje so.Jer  so odvaja jos vise cestice u vodi,a ja to ne zelim,ja zelim suprotno.Uz pomoc soli se sapun prociscava,koliko se secam.Koristi se ta osobina soli u sapunskoj smesi da odvaja cestice.Nema to suprotno veze sa hladjenjem celika jer i ova smesa radi odlicno,nego za to postoje dva razloga.Prvi jer vizuelno mi se nesvidja ne uliva mi poverenje,a drugo zato sto moram mesati to pre kaljenja.Mada oba razloga i nisu neki.Ali nebitno.U sustini sam proverio kod ljudi koji se bave time,tj.izradom sapuna i sa njima dosao do resenja tj.razloga odvajanja tecnosti.Ali nebih da sad objasnjavam sve,to vec spada u saponifikaciju i izradu sapuna.Ali ako neko hoce mogu.Ali nisam jos isprobao sve do kraja.Ostalo mi jos to zadnje da isprobam pa da vidim kako ide,a takodje i da nadjem meru koliko sapuna u koliko vode za celike koji se kale u ulju.Ja vec imam taj rastvor,ali neznam omer sapuna i vode,jer sam zaboravio da merim,tj.nisam se nadao da ce uspeti,a takodje i ima tu pomenutu manju koju ja zelim izbaciti.Dakle so nikako,iz moih saznanja.Pogotovo sto so u vodi pravi suprotno od sapuna.Ona ubrzava hladjenje,a sapun usporava.I sad dodavati so u vodu sa sapunom je,priznaces,pomalo i besmisleno.Inace ovo sve  se bas neprica,al eto ja nisam nimalo sebican,sto su mi neki zamerili.I to neki koji uopste nisu sebicni,al izgleda da ja i preteram neki put.Al nemari.
izvini zlatko..ja sam mislio da želis da povećaš brzinu kaljenja ...
Back to top Go down
zlatko381981

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Tue Jul 29, 2014 1:37 am

@lauhviaha1.Ma nema problema. Smile 
@Milane,ne zelim da ulazim sa tobom u raspravu.Odgovorio sam ti i mislim da sam sa tim rekao sta je trebalo,ti i dalje furas neke svoje stavove,tako da ne zelim ici u tu raspravu.Ja cu raditi kao i do sada sto radim i to nemenjam.A da li je to dobro ili lose videcemo.Ja i sam znam sta ne valja na ovom nozu ti mi uopste nisi potreban da mi to pojasnjavas,to sam uostalom i rekao kada sam poceo pisati o ovoj temi.
Ako sam zakljucim da neke stvari nisu dobre ili na drugi nacin shvatim da nisu naravno da cu da ih menjam.
Takodje ponavljam ti preporuku koju sam ti nekada ponavljao da se batalis ucenja drugih kako i sta kada i sam neznas to dovoljno.Ti mozes da predlozis nesto kao i svi mi i neko ce da to prihvatili ili nece,ali da to predstavljas kao da je to sveto pismo,nemoj.Zamolio bih te ,bar nemoj u mojoj temi.Jer na taj nacin ne zelim da se sa nekim raspravljam.Ako pak i dalje zelis,slobodno ti pisi ja necu.
Back to top Go down
View user profile
Guest
Guest

PostSubject: komentar    Tue Jul 29, 2014 3:17 am

Dobro. Uradi tako kako misliš da treba.Ja samo dao svoj predlog, a ne striktnu odredbu da da tako treba da se uradi. Ništa više od toga.Drugačije si to shvatio...
Nema veze.Izvinjiavam se.Uradi kako ti misliš da treba.Ti znaš najbolje.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Nozevi za bacanje   Today at 9:22 am

Back to top Go down

Nozevi za bacanje
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Nozevi za bacanje
» NOZEVI GLAVIC- N690
» Novi nozevi